Листівка з побажанням та книга: як підтримати дітей на прифронтових територіях

Семаковська Тетяна 14:50, 5 Січня 2024

Голова краматорського Пласту Максим Потапчук анонсував збір книг для дітей з Ізюмського району (Харківщина). Щоб підтримати добру ініціативу потрібно надіслати книгу для дітей віком від 1 до 16 років. Книжка повинна бути у доброму стані.

Про збір книг Максим Потапчук написав у мережі.

Книги для дітей

Книжки збирають для дітей з Ізюмського району, особливу увагу приділятимуть селам, де немає бібліотек. У планах зібрати 300 книг для дітей віком від 1 до 16 років.

Книжки потрібно надсилати в охайному стані: цілі та не розмальовані, без вирваних сторінок та плям від їжі. Якщо у вас є можливість, напишіть дітям привітання або додайте листівку з побажаннями.

Адресу, за якою потрібно відправляти книги, дізнавайтесь тут.

Раніше ми писали, що бахмутянка запрошує дітей на тренування в Одесі.  Заняття двічі на тиждень, тривають годину. Місяць уроків з професійною тренеркою коштує 900 гривень, але якщо з дитиною потрібно працювати персонально, то вартість одного заняття складе 300 гривень.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Найкращі сучасні книги для підлітків: підбірка від письменниці

Семаковська Тетяна 15:00, 12 Березня 2024
Підліткова література / фото з відкритих джерел

Читання почало набувати популярності серед українських підлітків, адже це хороший спосіб втекти від реальності війни та захопитися пригодами героїв у невідомих раніше світах. Крім того, читання стає своє своєрідною психотерапією та допомагає подолати тривожні думки.

Редакція Бахмут. IN.UA разом із письменницею Світланою Вертолою з Іловайську сформувала підбірку книг для підлітків, за якими їм буде весело проводити час.

Література для підлітків

Література для підлітків належить до найбільш динамічного сегменту книговидання, яким характерний простий сюжет, яскраві герої та драматичність відображення внутрішнього світу молодої людини з усіма позитивними та негативними моментами. Такі книги мають шалену популярність як за кордоном, так і в Україні.

Юна. Війна

4a5ff138 896a 11e6 80c0 000c29ae1566 ba73c090 a08f 11ed 817a 0050568ef5e6 8d187
Книга “Юна. Війна” / фото з відкритих джерел

“Юна. Війна” — розповідь про історію двох підлітків Юни та Роми, які опиняються в епіцентрі подій 2014 року. Їхнє рідне місто — Іловайськ, але від початку війни дівчинка Юна їде в Київ, а Рома залишається в окупації. Ця історія сповнена нелегких життєвих ситуацій та важких рішень, які змушені приймати юні герої для себе.

Книга гарно розповідає про дорослішання українських підлітків на фоні війни. Паперову книгу можна придбати за 213 гривні в онлайн-книгарні “Є”.

Лель

photo 2023 07 31 16 05 05 54876
Книга “Лель” / фото з телеграм-каналу “Непозабувний книгочитун”.

“Лель” — особливо тепла книга про незвичайне кохання. В центрі сюжету опинився незвичайний герой — бог, якого звати Лель. Він закохується у звичайну дівчинку Кіру, з якою не може бути разом через свій статус. Щоб були хоч якісь шанси на відносини, йому треба зректися божественної сили.

Письменниця Світлана Вертола розповідає, що зацікавилася слов’янською міфологією і там знайшла персонажа Леля, яким надихнулася на цілу пригодницьку повість. Книжку можна замовити за 215 гривень отут на сайті видавництва “Прометей”.

Завірюха

Книга “Завірюха” / фото з відкритих джерел

Книга “Завірюха” української письменниці Анастасії Нікуліної про яку тепло відгукується Світлана Вертола — це легке підліткове фентезі засноване на міфології. За сюжетом юнак Яр — син давнього роду Завірюх, який заради звичайної людської дівчини порушив тисячолітні закони та пішов наперекір самим богам.

Чи вартував його вчинок такої жертви? Про це дізнаєтесь у книзі, придбати можна за акційною ціною 152 гривні в онлайн-книгарні “Є”.

“Сіль для моря або Білий кит”

Книга “Сіль для моря або Білий кит” / фото з відкритих джерел

Роман Анастасії Нікуліної, який отримав літературну премію імені Олеся Гончара у 2018 році. Ця книга дуже актуальна зраза, за сюжетом вона розповідає про дружбу жінки з фізичними потребами, прикутої до візка та дівчини-підлітка, котра має купу проблем у житті й неодноразово задумувалася про самогубство.

Проблема нерозуміння дорослих та батьків, булінг, дорослішання та безпека в соцмережах — все це вмістилося в романі письменниці на 224 сторінках. Придбати примірник можна за 133 гривні по акції в книгарні “Є”

Примітка: наступні книги вибір редакції

У світлі світлячків

3f041bd5 306c 11e9 8112 000c29ae1566 8f094a70 306c 11e9 8112 000c29ae1566 27eef
“У світлі світлячків” / фото з відкритих джерел

Українська авторка Ольга Войтенко створила підліткову фентезі-трилогію, де троє підлітків вчаться жити без світла, інтернету та зв’язку. Діти разом змушені проживати власні емоції без гаджетів, вчитися комунікувати не через екран телефону та висловлювати свої почуття словами, а не смайликами. Актуальна книга для українських підлітків, які через короновірус та війну втратили частину дитинства. Ціна на книгу варіюється від 230 до 300 гривень залежно від сайту.

Місяцівна. Дилогія

c793629a fbd9 11ed 8183 00505684ea69 d63029af 05db 11ee 8185 00505684ea69 6cdeb
“Місяцівна. Дилогія” / фото з відкритих джерел

Письменниця Дара Корній вміє переносити читача в абсолютно інший новий світ. У дилогії “Місяцівна” розповідають історію жіночих доль, які пов’язані давнім амулетом. Тут й прокляття, дивні містичні події та звісно ж кохання. Придбати книгу можна за 350-400 гривні залежно від сайту.

Пригоди Змія Багатоголового. Книга 1. Діти Сонцівни й молодильні яблука

b39c5eb0 1f81 11eb 813e 000c29ae1566 65c12be5 1f82 11eb 813e 000c29ae1566 ddf64
Книга Дари Корній / фото з відкритих джерел

Якщо дитина любить пригоди, фантазійний світ та драконів — то ця книга для неї. Тут переплелися міфічні події разом з реальними, за сюжетом у Райському саду захворіли жар-птиці й вертоград із молодильними яблуками занедужав. На допомогу вирушають друзі — міфічні істоти, які вчаться жити разом попри дуже різну поведінку та вподобання.

Легка, весела книга для дітей, щоб трохи відчути казковий світ. Ціна книги орієнтовно 400 гривень.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як Тік-Ток може бути корисний для підлітків та чому дорослим варто читати книги не за віком: погляд письменниці Світлани Вертоли

Семаковська Тетяна 14:15, 4 Серпня 2023

Світлана Вертола — українська письменниця, дівчина пише книги для підлітків, але насправді їх читають й дорослі, бо інколи хочеться побачити бодай через книгу щось хороше та світле. Світлана сама переселенка, рідне місто героїні — Іловайськ зараз окуповане. Одна з книг авторки, це «Юна. Війна», якраз розповідає про події в 2014 році, коли почалися війна.

Світлана Вертола поділилася із редакцією «Бахмут. IN.UA» своїм баченням на книги, розповіла, як зараз себе почувають українські видавництва, що є популярним на книжковому ринку, та чому Тік-Ток корисний для підлітків?

В Україні дають шлях для розвитку молодим письменникам

2023 06 19 11.39.20 e1687167678582 600x869 b7d1b

Книга «Лель». Фото: видавництво Прометей

Попри те, що в країні триває повномасштабна війна, наші видавництва намагаються не тільки забезпечувати якісними книгами та новими релізами закордонних новинок, але й дають шлях для молодих авторів. Зараз, каже Світлана Вертола, значно зріс попит на українську книгу. Сама авторка полюбляє творчість Андрія Любки, каже, що його книги допомагають легше переживати довгі мандрівки.

«Ті видавництва, які в більшості спеціалізувалися на перекладній літературі, зараз більше шансів дають саме українським авторам. Ті, хто раніше спеціалізувався на нон-фікшні, як от видавництво “Лабораторія”, чи “Віхола” зараз відкривають можливості для прози. Можна надіслати рукопис на розгляд», — говорить письменниця.

До слова, книга «Лель» авторства Світлини Вертоли вийде у видавництві «Прометей», ця новинка була написана під час повномасштабної війни. В сюжеті повісті слов’янська міфологія, нею авторка надихнулася під час життя на Хмельниччині, сюди довелося евакуюватися з Києва.

«Сестра нареченого якось принесла мені книгу про традиційні слов’янські вірування, я вже не пам’ятаю її назви, але саме там я натрапила на бога Леля. Це бог кохання, який ставиться до любові, як до гри. Він закохував у себе дівчат, а потім зникав. Такий собі пікапер, але з попередніх тисячоліть. Я почала шукати про нього більше інформації, виявилося, що його могли створити штучно об’єднавши кілька богів кохання, я вирішила трішки змінити його персонажа. Перенесла його в сучасний Київ, змусила ходити на барахолки, секонди та знайти своє кохання», — згадує Світлана Вертола.

Прочитати книгу авторка радить тим, кому хочеться трохи казки у житті, а крім того «Лель» сподобається тим, хто любить Київ, його вулички та вінтажні барахолки.

Підліткова література показує правильну рольову модель

359818102 2635934249887665 9171714623443963223 n 12261

Світлана Вертола. Фото: надане героїнею

Підліткову літературу зараз читають не лише підлітки. Як каже авторка, вона стала популярною серед покоління міленіалів, молодь якій зараз орієнтовно 25 років, вона також часто обирає саме підліткові книги.

«Я скажу, те що особисто приваблює мене. Мені наразі 25, я якраз є учасником цієї категорії. На мою думку, сучасна підліткова література показує правильну рольову модель. Наведу приклад, в одному із рукописів я описала ситуацію, коли батько родини розпочав конфлікт з дружиною, бо в нього була не попрасована сорочка. Цей приклад я взяла з власної родини, бо побутовими питаннями у нас займалася мама. Редакторка порадила мені змінити цей уривок, бо ми, як письменники маємо закладати інші ролі. Ми маємо показувати, зокрема, що ділити хатні обов’язки потрібно рівноцінно. Хлопці-підлітки можуть перейняти цю модель», — пояснює співрозмовниця.

Авторка вважає, що така, на перший погляд, маленька деталь насправді додає зовсім інші сенси в книгу. А обирають книги такого формату дорослі, щоб відпочити, або ж згадати свої перші відчуття, як от перше кохання, зрада.

Як Тік-Ток просуває читання в Україні?

Screenshot 44 7c98d

Світлана Вертола на Книжковому Арсеналі. Фото: скріншот 

Не завжди, коли ваша дитина гортає стрічку Тік-Току вона марно проводить час, як вважають батьки. Наприклад, саме завдяки книжковим відео в цій мережі українці активно діляться відгуками на книги, пояснює Світлана Вертола.

«На популярність книг впливає те, що з’явилася величезна кількість тематичних блогів в Інстаграмі, Тік-Тоці, є книжкові клуби. Вони розповідають про книги наскільки цікаво, що інтригують молодь різного віку й самому хочеться почитати.Такі хобі допомагають заземлитися, бо насправді, це якісний час, який ми проводимо для себе», — каже Світлана Вертола.

Майбутній книжковий ринок України, зокрема підліткової літератури письменниця бачить різностороннім, а ще хотіла б, щоб популяризували читання через рекламу в громадських місцях, в метро, торгових центрах. Але є й позитивні зміни, які вже можна бачити.

«Це стосується бібліотек, вони стають хабами, я бачила зали, де люди можуть почитати книгу, випити каву, погратися з дітьми, де юристи допомагали ВПО. Було б дуже добре, якби бібліотеки інтегрували в нашу освіту, робили їх такими сучасними, водили дітей на екскурсії. Але звісно, те, що ми бачимо зараз з книжковим ринком в Україні тішить, посприяла й заборона російськомовної літератури», — каже Світлана Вертола.

Що робити, якщо дитина не любить читати?

349152724 934658054256071 2722721101251900282 n a2a49

Книга письменниці. Фото: надані героїнею

Ми запитали Світлану Вертолу й про іншу проблему, на яку часто скаржаться батьки — це коли діти не люблять читати. Тут важливо діяти ненав’язливо, каже авторка й своїм прикладом показувати підлітку любов до книги. Гарним варіантом буде відвідати книжкові ярмарки та фестивалі. Останнім часом дітям цікаво не тільки бачити книгу, але і її автора.

«Люди дуже дивуються, коли бачать живих письменників. Важливо показати, це живе середовище. Я часто відвідую книжкові фестивалі й бачу цей захват, коли людина бачить перед собою письменника, хоче поспілкуватися», — каже Світлана Вертола.

Письменниця радить відвідувати Книжковий Арсенал, а з останніх актуальних подій планується KyivBookFest. Він пройде в столиці з 8 по 10 вересня. На заході планують презентацію книги «Юна. Війна», ухил буде на життя Іловайську.

Книжка може стати дорогою до адаптації дитини ВПО

Читання можна розглядати як своєрідну психологічну допомогу для підлітків, каже авторка. Світлана сама має двічі досвід внутрішнього переміщення, раніше вона жила в Іловайську, потім переїхала до Бучі.

«Я закінчувала школу в новому місті, наш будинок був зруйнований, це був дуже важкий виклик для мене, освоїтися на новому місці нелегко. Пам’ятаю, що мені допомогли книги, вони відволікають тебе, інколи навіть допомагають знаходити рішення», — пояснює письменниця.

Для тих дітей, які зараз переживають вимушене переміщення авторка радить почитати її книгу «Юна. Війна», вона якраз описує початок війни в Іловайську 2014 року. В сюжеті закохані підлітки Юна та Рома, хлопець залишається в окупації, а Юна їде до Києва, війна розлучає пару й ставить багато важких викликів. Ця книга опинилася у списку премії Львова – міста літератури 2023.

«Я отримувала вже багато відгуків по цій книзі саме від дітей, які пережили внутрішнє переміщення. Вона до певної міри терапевтична, бо дозволяє зрозуміти, що ти не сам. Потрібно знаходити в собі сили пережити це все, зберегти здоров’я, як фізичне, так й ментальне», — говорить Світлана Вертола.

Письменниця радить батькам заглянути на портал «БараБука», тут є багато порад, як правильно говорити з дітьми про війну, й великий вибір книг на цю тему.

Вам буде цікаво:

Фото: «Бахмут. IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як правильно замаринувати шашлик: цікаві рецепти

Шашлик, це популярна страва, яка готується на грилі. Запорука приготування смачного й ароматного м’яса полягає в процесі маринування. Адже це не тільки покращує смак, але […]

Бульвар Металургів у Бахмуті: згадуємо затишне місце

У 2018 році бульвар Металургів реконструювали та змінили назву на Козацький. Тут часто прогулювалися бахмутяни, робили фото біля скульптури Козака-солевара з мішком солі та мушкетом. […]

Підтримка українців закордоном

Хто допомагає біженцям закордоном: корисні контакти для українців

Допомога для українців закордоном 2024 спрямована на тих осіб, які перебувають у вразливому стані чи потребують особливої уваги. Організації, які допомагають біженцям отримати юридичну та […]

Допомога ВПО у Черкасах: де знайти мешканцям Торецька

У місті Черкаси працює соціально-психологічний хаб Торецької громади “З Торецьком у серці”. Отримати допомогу тут можуть переселенці з Донецької області. Про це повідомляє Торецька МВА. […]

Диня1 abd48

Фермер із Часів Яру розповів, як вибрати смачний кавун або диню

Літо — час кавунів та динь. Ці представники баштанних культур не тільки смачні, але й дуже корисні. Розпал сезону кавунів і динь, без яких неможливо […]

11:00, 13.07.2024 Микола Ситник