Як бахмутянам долучитися до місцевої ради ВПО

Семаковська Тетяна 10:06, 5 Січня 2024
Активна молодь / фото ілюстративне

Активні бахмутяни, яким вже виповнилося 18 років, можуть подати свою кандидатуру до Ради з питань ВПО при Бахмутській районній державній адміністрації. Таким чином бахмутяни зможуть захищати свої права, як ВПО та покращувати інтеграцію інших переселенців.

Про це повідомляють у соцмережах Бахмутської міської ради.

Рада ВПО для бахмутян

Примітка. Рада ВПО є консультативно-дорадчим органом, який утворюється для реалізації регіональної політики у сфері забезпечення та захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб, сприяння діяльності територіальних громад у розвитку ефективних механізмів їх адаптації та інтеграції.

Бахмутяни, які хочуть впливати на покращення становища ВПО у суспільстві можуть спробувати подати свою кандидатуру до спеціальної Ради. Вона складатиметься з 18 осіб, сюди входитимуть й представники Бахмутської РДА та районної ВА, але їхня чисельність становить не більше однієї третини осіб.

Водночас кількість переселенців буде не менше, ніж 50 відсотків кількісного складу членів Ради ВПО.

Як потрапити у Раду ВПО

Відбирати кандидатів будуть на підставі поданих до місцевої влади документів в електронній та/або паперовій формі:

  • заява у довільній формі, де людина зазначає про готовність працювати, а також має бути надана інформація про входження до складу інших консультативно-дорадчих органів, щоб уникнути конфлікту інтересів;
  • документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або відображення в електронній формі інформації, що міститься у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (Дія або єДокумент);
  • документа про освіту (за наявності);
  • мотиваційний лист кандидата, у якому він/вона має чітко викласти свою мотивацію бути у Раді ВПО;
  • резюме із зазначенням контактного номера телефону та адреси електронної пошти кандидата (за наявності);
  • довідка ВПО, або електронна довідка, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік. Вона має бути сформована у Дії, якщо у людини є така можливість. Можна надати листа від громадського об’єднання чи благодійної організації щодо включення до складу Ради ВПО свого представника з інформацією про діяльність організації щодо забезпечення та захисту прав ВПО.

Основними критеріями для відбору кандидатів у члени Ради ВПО, буде бажання працювати на громадських засадах, активна участь у громадській діяльності, наявність особистих досягнень або реалізованих проектів у сфері захисту ВПО, наявність конкретних пропозицій щодо особистого вкладу в реалізацію завдань Ради ВПО.

Хто може долучитись до складу Ради ВПО?

  • активні переселенці, яким виповнилось 18 років, а місцем фактичного проживання яких, згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, є адміністративно-територіальні одиниці Бахмутського району Донецької області,
  • кандидати від громадських об’єднань та благодійних організацій, які свою діяльність спрямовують на забезпечення та захист прав ВПО і реалізацію проєктів у межах Бахмутського району Донецької області.

Куди надіслати документи?

Усі документи потрібно надсилати управлінню соціального захисту населення Бахмутської райдержадміністрації на адресу: бульвар Слави буд.46а м. Дніпро або на електрону пошту [email protected]. У темі листа вкажіть “Заява кандидата до складу Ради ВПО”.

Дедлайн подачі документів до 31.01.2024 року включно. Якщо у вас є додаткові питання надсилайте їх на електронну пошту bahmutskoirdaupszn@@lily.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Система не працює, треба змінювати стратегію”: як мають працювати ОМС

Микола Ситник 14:40, 3 Січня 2024
Колаж, громадські діячі
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Органи місцевого самоврядування (ОМС) — це виборні та інші органи територіальних громад, наділені повноваженнями розв’язувати питання місцевого значення. Від ефективної роботи цих органів залежить життя не лише якогось певного населеного пункту, а й всієї країни.

Редакція Бахмут IN.UA поцікавилась у громадських діячів, як, на їхню думку, працюють ОМС територіальних громад Донеччини, чи ефективно вони виконують свої функції. Також ми розпитали, як їм можна допомогти.

Завдання ОМС

Виконавчий директор громадської спілки “Коаліція На лінії зіткнення” Андрій Грудкін майже все життя бореться за формування спільнот, які можуть вплинути на рішення влади. Він виріс у Торецьку, наразі допомагає мешканцям сіл отримувати гуманітарну допомогу.

Чоловік наголошує, що ефективність ОМС та рівень життя населення реалізується безпосередньо в конкретній громаді, а не на рівні столиці. 

Базовий рівень місцевого самоврядування (місцеві ради, місцеві голови) — це саме ті органи, що відповідають за розвиток громад. Це основний суб’єкт, який реалізує політику та той орган, з яким пов’язана реформа децентралізації. Від ефективності цих органів залежить життя всієї країни,

каже // Андрій Грудкін

Громадський діяч пригадує, що теперішня ситуація з ОМС в Донецькій області має давню передісторію, яка починається в 2014 році. Саме тоді почали утворюватися військово-цивільні адміністрації (ВЦА). Вони мали виконувати функції частково військові, а частково органів місцевого самоврядування. З часом їх ставало все більше і більше. 

“Законодавець хотів, щоб громади, які знаходяться в прифронтовій зоні, швидко приймали рішення. По факту, дали повноваження одній людині — керівнику військово-цивільної адміністрації своїм розпорядженням ухвалювати будь-яке рішення, яке стосується життя громади. Це перекочувало в військові адміністрації, але вони майже нічим не відрізняються. У законі прописано, що в ВЦА працюватимуть якісь військові, які будуть командирувати відповідні силові органи, щоб вони виконували якусь безпекову функцію. 

Що ми бачимо зараз? Навіть у найгарячіших точках місцеві військові адміністрації здійснюють фактично комунальні послуги. Вони займаються благоустроєм, ліквідовують наслідки обстрілів, встановлюють якісь мобільні укриття та забезпечують життєдіяльність населення. Я вважаю, що вони військових функцій не виконують взагалі”, — стверджує Андрій Грудкін.

Андрій Грудкін
Андрій Грудкін / фото Facebook

Він зауважив, що так працюють військові адміністрації, які перебувають на підконтрольних територіях. Ті ж ВЦА населених пунктів, що перебувають в тимчасовій окупації, перетворилися в гуманітарні штаби. Вони роздають гуманітарні набори для ВПО, проводять дитячі свята та інші заходи. Їх не ліквідовують, адже сподіваються на швидку деокупацію.

“Це відбувається за принципом “куди поїхали чиновники там і утворюємо гуманітарний штаб”. Таким ВЦА не вистачатиме коштів на власне існування. Тому держава, як і минулого року, робитиме цільову дотацію “на підтримку штанів”, щоб платити зарплати тим, хто належить до бюджетної сфери”, — пояснює Андрій Грудкін.

Що не так із ВЦА?

На думку виконавчого директора громадської спілки “Коаліція На лінії зіткнення”, сам феномен військових адміністрацій є негативним явищем для розвитку демократичного майбутнього України.

Все залежить від однієї людини. Фактично керівники ВЦА підпорядковані Донецькій обласній державній адміністрації. Очільник ОДА управляє цими людьми, вони позбавлені якоїсь суб’єктності і самостійно важливих рішень не приймають. Це органи, які створюють екосистему командно-адміністративного управління, де взагалі немає місця демократії та урахуванню думок громадськості. Жителі громади, навіть якщо це ВПО, бачитимуть, що їхня влада не бажає прислухатися, не бажає підтримувати якісь комунікації. Людей це дратує”, — констатує Андрій Грудкін.

Андрій Грудкін із Павлом Островським
Андрій Грудкін із заступником голови комісії з дерусифікації Дружківки Павлом Островським / фото Facebook

Він вважає, що чим довше існуватимуть військові адміністрації, тим більше вони втрачатимуть ознак місцевого самоврядування. За його словами, збереження військових адміністрацій після війни — це вже фактично прийняте рішення.

Ніде не прописане, але на рівні уряду та Офісу Президента про це знають. Випишуть норму, де буде заначено, що протягом, скажімо, 10 років може бути прийняте рішення про вибори, якщо ситуація дозволятиме. Це виключно політичне рішення, адже вигідно контролювати свій адміністративний ресурс,

резюмує // Андрій Грудкін

Як ОМС Донеччини працювати ефективніше?

Волонтер та керівник благодійного фонду “Соляна фортеця” Тетяна Кваша вважає, що для ефективної роботи органам місцевого самоврядування потрібна молода, ініціативна та ідейна команда. 

“Старий апарат — це звісно добре, коли є досвід в управлінні. Але сьогодення вже доводить нам, що система не працює. Треба постійно змінювати стратегію під кризові або ситуативні події. Треба мати свіжий погляд, “свіжу кров”, щоб рухатися вперед через труднощі, про які, звісно, не хто не вчив в інститутах та університетах. Ситуацію змінить тільки аналітичний розум та бачення кінцевого результату”, — впевнена Тетяна Кваша.

Керівник благодійного фонду "Соляна фортеця"
Тетяна Кваша / фото з особистого архіву героїні

Вона зауважила, що в Донецькій області ОМС виконують свої функції, але не так добре, як хотілося б. За її словами, громадськість намагається допомогти чиновникам ефективніше працювати.

“Звісно, що хотілося б, щоб це виконання було не для “галочки в звіті”, а для розуміння того, що і навіщо вони роблять. Це ж насамперед для блага людей, а не для закриття власної зарплати або премії.  Ми (ред. волонтери, громадські діячі) всебічно допомагаємо — беремо участь у координаційних нарадах, ділимося своїм бачення, ідеями, допомагаємо в реалізації проектів. Не завжди на це є час, бо це насамперед добровільна та безоплатна участь і допомога. Якщо говорити глобально — треба міняти старий апарат на нових і молодих спеціалістів”, —  підсумувала Тетяна Кваша.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ВПО можуть отримати грант у розмірі 3 тисячі доларів: умови

Семаковська Тетяна 13:05, 28 Грудня 2023
Гроші на свій бізнес / фото ілюстративне

Власники малих підприємств, чий бізнес постраждав через війну, або ж ті, хто лише хоче розпочати власну справу, зокрема й переселенці, можуть отримати грант від 3 тисяч доларів (близько 112 тисяч гривень).

Про це повідомляє Благодійний фонд “Право на захист”.

Гранти на бізнес

У Харківській, Сумській, Чернігівській, Київській та Житомирській областях буде діяти грантова підтримка у межах навчальної програми “Право на бізнес: від ідеї до прибутку” для тих, хто має малий бізнес, що постраждав через війну, але взяти участь, можуть також:

  • внутрішньо переміщені особи;
  • особи з інвалідністю;
  • чоловіки / жінки, які самостійно виховують дітей;
  • ветерани АТО / війни, які вже не є військовослужбовцями;
  • вмотивовані особи, які хочуть розпочати власну справу.

Зареєструватися на навчальну програму можна за посиланням. Заявку треба заповнити до 31 січня, але реєстраційну форму можуть закрити швидше, якщо учасників буде дуже багато. Про рішення вас повідомлять листом з поштової скриньки [email protected].

Онлайн-курси по підприємництву

Навчальна програма складається з двох етапів. Перший етап включає два онлайн-тренінги по 3 години. Він буде у:

  • Житомирській і Харківській області: 3–4 лютого 2024;
  • Сумській і Київській області: 10–11 лютого 2024;
  • Чернігівській області: 17–18 лютого 2024.

Учасники прослухають лекцію, як створити успішну бізнес-ідею та дізнаються, як залучити фінансування на власну справу.

Другий етап включатиме чотири офлайн-тренінги, презентація бізнес-проєктів, а також персональні або групові онлайн консультації з тренерами стосовно свого підприємства. На цьому етапі будуть робити відбір на конкурсній основі серед учасників онлайн-тренінгів. Проїзд по області людям компенсують. Відібрані учні будуть слухати лекції у лютому/квітні 2024 року.

Серед тем буде:

  • створення бізнес-моделі;
  • маркетинг, продажі й робота з клієнтом;
  • бухгалтерські та юридичні питання в підприємницькій діяльності;
  • фінансова модель бізнесу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

БАХМУТ 13 8a619

Битва за Бахмут: хроніка подій (оновлюється щодня) доба 797

Бахмут вже понад рік тримає оборону. Українські військові захищають околиці міста від російських окупантів. Про ситуацію в місті та на фронті щодня збираємо загальне зведення […]

Ощадбанк

Ощадбанк дозволить ВПО зняти арешти з рахунків через відеодзвінок

З 30 квітня 2024 року Ощадбанк вводить процедуру відеоідентифікації для внутрішньо переміщених осіб, чиї рахунки були арештовані, але вони не можуть особисто відвідати відділення банку. […]

Переселенці в селі

Без громадського транспорту й роботи: чому переселенцям у селах не так легко адаптуватися до нових умов

Ірина живе в невеликому селі під Уманню, Катерина оселилася у Сумському регіоні, тут же живуть і її батьки, а Тетяна опинилася у селі на Кіровоградщині. […]

Перейменування вулиць в Бахмуті

Чи можуть виникнути проблеми з компенсацією у бахмутян через перейменування вулиць

Нещодавно міська влада Бахмуту оголосила про перейменування 106 вулиць міста. Бахмутяни цікавляться, чи не виникне проблема з отриманням компенсації через нові назви вулиць. Редакція дізнавалась […]

Евакуація з Торецька

Евакуація з Торецька: оголошено нову область для прийому ВПО

Мешканці Торецької громади Бахмутського району мають змогу безплатно евакуюватися до Волинської області з 2 травня. Про це повідомляє Торецька міська військово-цивільна адміністрація. Як залишити заявку […]