Культурна перлина України: топ музеїв Львова для обов’язкового відвідування

Валентина Славінська Славінська Валентина 10:00, 8 Вересня 2024
Як виглядає центр Львову / фото з відкритих джерел

Львів — одне з найбагатших на музеї міст України. Тут зібрано унікальні експозиції, які розкривають історію, мистецтво та традиції старовинного міста. 

Редакція Бахмут IN.UA підготувала добірку найцікавіших музеїв старовинного Львова, куди обов’язково варто завітати.

Цікаві музеї Львова

Плануючи візит до цієї західноукраїнської перлини, варто заздалегідь визначитися з переліком музеїв, які ви хочете відвідати. Адже деякі з них можуть вимагати попереднього планування для відвідування у відповідні години та дні.

Музей “Львів Стародавній” 

Одна з експозицій музею / Фейсбук

Музей, з якого варто почати ознайомлення із містом, адже він розкриває його історію. У цьому місці відвідувачі можуть доторкнутися до життя середньовічного Львова. Експозиція відтворює інтер’єри будинків різних верств населення тогочасного міста, зокрема шляхетських садиб, ремісничих майстерень, міщанських осель. 

Музей використовує спеціальні ефекти звуків і запахів, щоб максимально реалістично передати атмосферу тієї епохи. Відвідувачі ніби переносяться у минуле.

Місце розташування: вулиця Краківська, 21. Графік роботи: понеділок-п’ятниця з 11:00 до 21:00, субота-неділя з 10:00 до 21:00. Ціна на звичайний квиток становить 250 гривень, проте також є різні опції для придбання пільгового або сімейного квитка. 

Музей скла

Вигтовлення виробів / Фейсбук

Львівський музей скла — унікальний культурний осередок, розташований в самісінькому серці міста на площі Ринок, 2. Це місце, де можна доторкнутися до витонченого мистецтва скляних виробів з різних епох та куточків світу. 

Для зручності відвідувачів музей працює щоденно з 10:00 до 18:00 без вихідних.Повний квиток для дорослих коштує 30 гривень. Для учнів і студентів передбачено пільгову ціну в 20 гривень. Безплатно експозиції музею можуть оглянути діти до 7 років у супроводі батьків.

Якщо ви плануєте індивідуальний чи груповий візит, рекомендуємо заздалегідь уточнити актуальну інформацію про можливі тимчасові зміни в роботі музею за контактними даними.

Львівський центр пивоваріння “Львіварня”

Вигляд музею всередині / Фейсбук

У серці старовинного Львова на атмосферній вулиці Клепарівській, 18 розташувався унікальний музей та артпростір “Львіварня”. Він являє собою інтерактивний центр пивоваріння, який занурить гостей у багатовікові традиції цього ремесла та дасть змогу на власні очі побачити весь процес виробництва пива.

Для відвідувачів тут передбачено чудову нагоду не лише дізнатися історію львівського пивоваріння, але й справді відчути себе пивоваром. Інтерактивні експонати музею допоможуть гостям “доторкнутися” до кожної стадії створення пінного напою. А після екскурсії ви зможете продегустувати різноманітні сорти пива та відчути їх автентичний смак.

Окрім музейної експозиції, “Львіварня” виступає оригінальним артцентром, де регулярно проходять виставки сучасного мистецтва, концерти та культурні події. Це відкрита платформа для творчої взаємодії митців та суспільства.

Для відвідування інтерактивного музею пивоваріння передбачені такі ціни на вхідні квитки:

  • діти та підлітки 12-18 років — 60 грн;
  • повний дорослий квиток — 100 грн;
  • студентський квиток — 85 грн (за наявності студентського);
  • пільговий квиток — 70 грн (для людей з інвалідністю, пенсіонерів, учасників бойових дій, учнів за наявністю посвідчення).

Палац Потоцьких 

Палац Потоцьких / фото з відкритих джерел

Розкішний бароковий Палац Потоцьких по вулиці Коперника, 15 є однією з візитівок старовинного Львова. Ця резиденція колишніх польських магнатів вражає витонченими інтер’єрами та пишним декором.

Для відвідувачів палац відкритий у п’ятницю з 11:00 по 17:00 та суботу і неділю з 11:00 й до 18:00.

Вартість вхідних квитків:

  • повний (дорослий) — 100 грн;
  • студентський — 80 грн;
  • пільговий (діти, пенсіонери) — 50 грн.

Для отримання актуальної інформації про можливі тимчасові зміни в роботі чи проведення екскурсій радимо заздалегідь зв’язатися з адміністрацією палацу за телефоном +380 (32) 261 3799.

Арт-центр “Дзига” 

Сучасний виставковий центр, який представляє авангардні експозиції сучасного українського мистецтва.

Вхід безплатний. Для усіх шанувальників актуального мистецтва у Львові працює артцентр “Дзиґа” за адресою вул. Вірменська, 35. Артцентр має доволі гнучкий графік роботи: він працює щодня з 11:00 до 22:00. 

Музей модернізму 

Музей модернізму / фото з відкритих джерел

Унікальна колекція львівського модерністського мистецтва — від ранніх експериментів до зразків пізніх напрямків. 

Поціновувачам модерністського та авангардного мистецтва у Львові обов’язково варто відвідати Музей модернізму за адресою вул. Коперника, 15. Це нова експозиційна локація Львівської галереї мистецтв, повністю присвячена львівському модернізму.

Музей працює у суботу та неділю з 11:00 й до 17:00

Літературно-меморіальний музей імені Івана Франка

Дім Франка / фото Львівської Лода

Літературно-меморіальний музей імені Івана Франка у Львові є важливою культурною установою, присвяченою життю та творчості видатного українського письменника, поета, публіциста і громадського діяча Івана Франка.

Окрім постійної експозиції, музей організовує тематичні виставки, літературні читання, круглі столи, зустрічі з письменниками та науковцями.

Знаходиться за адресою: вулиця Стрийська 150/152.Години роботи: середа-неділя з 10:00 та до 17:00. Вівторок — вихідний.

 Узагальнюючи, ціни складають:

  • дорослі — 100 грн;
  • учні шкіл, ліцеїв та гімназій — 50 грн;
  • студенти університетів, академій, технікумів, коледжів, училищ — 50 грн;
  • пенсіонери — 50 грн;
  • сімейний квиток (для двох дорослих з дітьми) — 200 грн.

Музей “Тюрма на Лонцького”

Вигляд музею ззовні / фото з відкритих джерел

Музей “Тюрма на Лонцького” у Львові — це історичний музей, розташований у приміщенні колишньої в’язниці, побудованої у 1890-х роках за проєктом архітектора Франца Кельсена.

Відвідувачі можуть побачити автентичні камери, коридори, внутрішній дворик в’язниці, а також ознайомитися з документами, особистими речами в’язнів та наочними матеріалами.Окрема експозиція присвячена історії українського національно-визвольного руху — в’язням, які відбували покарання за політичними мотивами.

Експозиція працює:

  • вівторок, середа, четвер, п’ятниця, неділя з 10:00 до 19:00, перерва з 13:00 до 14:00;
  • вихідні: субота, понеділок.

Вхід та екскурсії — безплатні.

Музей Науки

Одна з експозицій музею / Фейсбук

Інтерактивний формат, де відвідувачі можуть торкатися і використовувати експонати для проведення наукових дослідів і експериментів. Широкий спектр експонатів — від робототехніки до моделей людського тіла, Формули-1, мініелектростанцій тощо. Можливість взаємодіяти зі штучним інтелектом і отримувати відповіді на складні питання.

Купити квитки та ознайомитись з цінами можна на сайті.

Львівський історичний музей

Вигляд музею зсередини / фото з відкритих джерел

Це один з найстаріших і найважливіших музеїв Львова, що зберігає багату культурну спадщину міста. Заснований у 1893 році як Міський промисловий музей. З 1905 року став історичним музеєм. Розташований у колишньому єзуїтському монастирі на проспекті Свободи — пам’ятці архітектури XVII-XVIII століть. Експозиція музею охоплює історію Львова з найдавніших часів до сучасності. Тут зібрано понад 300 тисяч експонатів.

Ознайомитись з цінами та годинами роботи можна на сайті музею.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмутська керівниця, діти на камчатці та зникнення людей: як живе окупований Світлодарськ

Марія Носуля Носуля Марина 13:30, 3 Вересня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Світлодарськ Бахмутського району в окупації вже понад 2 роки. Значних руйнувань за час повномасштабної війни місто не зазнало, принаймні у порівнянні з тим же Бахмутом. Втім росіяни створюють картинку відбудови та співпраці з містами рф, які беруть окуповані міста у “підшефство” і обіцяють стрімкий розвиток.

Як зараз живе місто в окупації та чого “досягли” окупанти розповідаємо у матеріалі. 

Світлодарськ, окупація. Початок 

Російські війська окупували місто наприкінці травня 2022 року. 

Трудності окупації / відео рос змі

“Трудности только в том, что нет света, нет связи, нет газа, нет воды – вообще ничего. Люди ходят, набирают воду в речке”, — так у російських медіа коментували окупацію самі жителі Світлодарська. Втім, за словами тих же містян, “звільненню” вони раділи. 

У грудні 2022 редакція Бахмут IN.UA поспілкувалася з жителькою Світлодарська щодо життя в окупації: 

Щоб отримати їжу, воду люди ходили за гуманітарною допомогою. Росіяни випускали в повітря автоматні черги, так вони “заспокоювали” людей. 

“Кричали: “Вас укропов на подвал нужно, а не кормить”. Коли люди прийшли пенсію отримувати, їх поставили до стінки і відібрали телефони. Була перевірка телефонів. Моя мама приїхала зі Світлодарську, дуже сильно схудла на 15 кілограмів, в очах безнадія”, — говорить Олена.

Мама жінки прожила в окупованому Світлодарську декілька місяців та розповідала, що продукти в місті були дуже дорогі й не смачні. М’ясо пані Любов не могла дозволити собі купити. Окрім того, питання виникали і до самих продуктів тваринного походження, води в місті немає, відповідно про стерильність говорити важко.
Водночас для жителів щойно окупованого міста створювали на загал картинку впевненості в майбутньому та надійності теперішньої влади.
Так після окупації жителям представили нове керівництво щойноствореної адміністрації — максима козловського. Знайомити з містянами максім сєргєіча привіз ігор захаревич, він голова міста Дебальцеве, що окуповане з 2015 року. 

Захаревич представляє нове керівництво Світлодарська / скриншот

Атмосфера “влади народу” і “всьо для людей” на зустрічі зі світлодарцями, обіцянки розв’язати всі проблеми якнайскоріше, комунікація напряму і по-простому на будь-які, навіть, гострі питання про зависокі ціни, невизначеність. Одна умова – треба потерпіти й почекати, мовляв, такий вже час – війна.

Бахмутські переселенці 

У сюжеті російських ЗМІ наприкінці грудня 2023 року з’явилися і бахмутяни. 

Колишня директорка Бахмутського Народного дому — Оксана Піскунова розповідала про “нелюдське ставлення до народу” та життя під обстрілами з українського боку. Також, мовляв, чекає можливості потрапити до зруйнованого Бахмута й почати відновлювати житло, сподівається на компенсацію:

Колишня директорка Народного Дому Піскунова жаліється на Україну / рос медіа

Ще один житель Бахмута, району Забахмутка — Віталій Фурсов:

Фурсов розповідає про наказ Зеленського зруйнувати Бахмут / рос медіа

За його словами, таких, як він називали “ждунами”, а зруйнувати Бахмут наказав сам Зеленський, лишити тільки 10% від міста. Це, мовляв, йому переповіли самі українські військові, коли обстрілювали місто.

Окупаційне керівництво Світлодарська — “хозяйствєннікі” та воєнні злочинці

Козловський  у базі “Миротворець” / скриншот

Вже за рік після окупації в  інтерв’ю російським ЗМІ  голова так званої адміністрації – максим козловський  заявляв, що Світлодарськ має значні руйнування через обстріли (за його словами, звичайно ж, українські), звітував про зроблену роботу та жалівся, що місто йому дісталося занедбаним, як результат “30 років перебування тут України”. 

Кумир окупаційного керівництва Світлодарська / скриншот 

Сам же козловський уродженець Горлівки, навчався у Харківському університеті залізничного транспорту, працював у Донецьку. 

Крім посади голови окупаційної адміністрації Світлодарська, козловський встиг і повоювати кулеметником штурмової роти. За час повномасштабної війни він брав участь в окупації Волновахи та Новобахмутівки.

Російські окупанти з козловським на Донеччині / з соцмереж

Його заступник – горбунов андрій юрійович, теж уродженець Донецька, втім у соцмережах не дуже активний, інформації про нього у відкритих джерелах майже немає.

З травня 2024 горбунов отримав підозру СБУ за статтею 111-1, а саме колабораційна діяльність.

Заступник козловського — горбунов / соцмережі

Козловський стверджує, що завдяки співпраці з російською камчаткою, місто відбудовують, ремонтують пошкоджені будівлі та сподівається і на подальшу співпрацю.  Також завдяки шефу-камчатці возять дітей на оздоровлення. Так минулого року делегацію дітей відправляли на камчатку у лютому, наступну планували на червень. “Оздоровлення” передбачає культурний обмін, екскурсії, а також, за словами козловського, діти мали побачити, після “років української окупації”, що таке росія. 

Камчатське шефство і депортація

Завдяки такому “шефству” камчатки над Світлодарськом дітей возять не лише на російський далекий схід. Організовують відпочинок і на півдні рф. У червні 2024 року дітей Світлодарська та сусіднього Миронівського возили на три тижні до анапи. 

Оздоровлення українських дітей в таборах рф / скриншоти

 “Літні табори є основною складовою російської кампанії з депортації українських дітей”— пише Східний Варіант з посиланням на звіт Інституту вивчення війни (ISW).
Зокрема, у звіті зазначалося, що українські діти, які були депортовані до росії на так звані “канікули” чи “літні табори”, піддаються програмам русифікації, спрямованим на ізоляцію від їхніх українських родин, мови, культури та історії. 

На сайті  Головного Управління розвідки України зазначають, що під приводом “оздоровлення та відпочинку” зокрема  козловський організовує вивезення дітей до територій росії та просуває меседжі “миротворчих та гуманних цілей рф” на окупованих територіях:

Портал спонсорів та співучасників агресії МО ГУР / скриншот сайту

За даними на грудень 2023 року росіяни депортували 19 540 дітей з тимчасово окупованих росією територій, про це заявляв уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець. 

Вуглегірська ТЕС

Після захоплення Світлодарська у травні 2022 року, ТЕС ще кілька місяців тримали українські військові. У липні 2022 року росіяни зайшли на територію електростанції. 

У лютому 2023 року окупанти планували відновити й запустити два блоки ТЕС. Повідомляли, що з часу приєднання до рф прийняли на роботу 455 співробітників, та спеціалістів ще шукають, особливо серед тих, хто раніше працював на електростанції. Для запуску всіх блоків треба капітальний ремонт і модернізація обладнання.

Окупанти обіцяли запустити ТЕС у лютому 2023 / скриншот

В інтерв’ю місцевим ЗМІ влітку того ж 2023 року, голова так званої адміністрації говорив, що запустити ТЕС не можуть і тепер, не мають доступу на територію через обстріли, питання безпеки.  

Реакція на новину / скриншот

Новин про запуск ТЕС у ЗМІ так званої днр не було й у 2024 році, відтак можна припустити, що станція досі не працює.

Підприємства та держустанови

В окупованому Світлодарську зараз функціонують 3 товариства з обмеженою відповідальністю, які працюють у самому місті, а також Дебальцевому, Миронівському та Зайцевому. Два з них спеціалізуються на електромонтажних та будівельних роботах, один — послугах зв’язку.

Також державні та муніципальні установи, як окупаційна адміністрація, комунальне підприємство, муніципальне унітарне підприємство “Світлодарець” на чолі з  іриною гордус, вона – колишня заступниця окупаційного керівника Дебальцевого – ігоря захаревича. 

Ірина гордус / російські соцмережі

Серед закладів освіти в окупації працюють 3 дитсадки (№1, №10,№11), школа №11 та НВК, кілька бібліотек, юнацьких центрів, будинок культури та лікарня. 

До повномасштабного вторгнення та окупації у місті працювало 5 закладів охорони здоров’я серед яких лікарні та приватні клініки, 10 закладів освіти: школи, дитсадки, НВК, дитячі юнацькі центри.

Святкування, відключення та зникнення

У місцевих соцмережах містяни проводять суботніки, відзначають день народження пушкіна, святкують визначні дати для історії рф, підтримують курськ, проводять опитування на вулицях на честь річниці  “звільнення від фашистської окупації”, мається на увазі дата втрати Україною контролю над містом:

Соцмережі окупаційної влади / скриншоти

Втім паралельно зі святкуваннями повідомляють про періодичні відключення електропостачання та води: 

Відключення у місті / скриншоти

На неофіційних сторінках Світлодарська з’являються повідомлення про зникнення людей. До прикладу тут жінка наприкінці червня розшукувала цивільного чоловіка, якого затримали на блокпості, зв’язку з ним не було третій тиждень: 

Зникнення цивільного / скриншот

Жінці порадили звернутися до комендатури, втім, за її словами, це не дало результату.

За інформацією уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця, на тимчасово окупованих територіях утримують 28 тисяч цивільних заручників серед них – 2 тисячі громадян України віком понад 65 років. Є випадки, коли в полон захоплюють тільки за проукраїнські вислови українців, старших 80–85 років.

Розвиток і відбудова, які вже понад два роки окупації обіцяє керівництво Світлодарська у місті не дуже помітні. Попри анонси співпраці з рф та відновлення, ця співпраця зараз випливає у перевиховання дітей, насадження російських наративів та пропаганду, а не нові підприємства та будівництва. Стрімкий розвиток на початку окупації – це заміна вікон у школі та російські книжки у бібліотеках зараз. На фото сторінок адміністрації — бюджетники на прибираннях територій, пенсіонери, що відповідають на питання пропагандистських опитувань та діти з прапорцями у літніх таборах рф.

У неофіційних пабліках картинка дещо інша, містяни скептично ставляться до обіцянок влади. Окупаційне керівництво ж у будь-якій своїй бездіяльності звинувачує Україну, як от у неробочій пошкодженій ТЕС чи обстрілах. Але ні того, ні іншого не було допоки до міста не прийшли росіяни та місцеві колаборанти. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Bloomberg назвав воєнну операцію в курську найпровальнішою за 21 століття

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 31 Серпня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське фінансово-економічне медіа Bloomberg нібито розмістило відео про воєнну операцію в курській області. У ньому, мовляв, військовий аналітик та генерал армії США у відставці Бредлі Герік заявив, що за співвідношенням інвестицій і результату операція в курську є найпровальнішою за 21 століття.

Однак, це фейк. Bloomberg не публікувало такого відеосюжету, а цитати Бредлі Геріка є вимислом пропагандистів.

У пропагандистському відеосюжеті сказано,що військовий аналітик, генерал армії США у відставці Бредлі Герік в інтерв’ю для подкасту Military.com нібито сказав: “Операція ЗСУ в Курську стала найбільш невиправданою за витратами у XXI столітті” та “жодна операція в новітній історії не була настільки невдалою”. Також йому приписують слова: “ЗСУ стягнули найпотужніші людські та технічні ресурси в курську область. Їх безглузде знищення — справа кількох тижнів. Відступати українцям нікуди, а росія має величезний досвід операції, які вони називають «м’ясорубкою». Усі ті люди та обладнання, які союзники так важко збирали для України по всьому світу, приречені». Утім, насправді Герік ніколи не давав інтерв’ю для подкасту Military.com та ніколи деінде не говорив того, що йому прописуються у відео.

Відеосюжет нібито авторства Bloomberg поширюють виключно прокремлівські Telegram-канали (2, 3) та акаунти у соцмережах Х (2, 3, 4) (ред. — колишній Twitter), Instagram, Tik-Tok. На офіційному сайті медіа, сторінці у X, Instagram, Tik-Tok, Youtube, Facebook не публікували такого відео. Як й інших матеріалів, щоб містив текст з сюжету.

Публікації фейкового сюжету про воєнну операцію в Курську / скриншоти

На фейковому відео присутній згори анімований логотип нібито Bloomberg. Однак, медіа не використовує такої позначки на своїх відео для жодних із соціальних платформ, де публікують сюжети, короткі інтерв’ю, рілси чи шортси.

Показово, що відеосюжет активно поширювався пропагандистами у соціальній мережі X, де зосереджена значна іноземна аудиторія. Це свідчить про те, що російська дезінформація націлена не лише на внутрішню, але й на зовнішню аудиторію, намагаючись посіяти сумніви серед користувачів з інших країн.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП (нова адреса)

18 вересня фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись на […]

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

18 вересня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

ЦНАП у Полтаві

Статус УБД, виплати та житло: куди звертатись військовому за оформленням у своїй громаді

Виплати, статус УБД, талони на безоплатний проїзд чи пільги для дитини військові можуть оформити в своїй громаді. Правозахисна організація “Принцип” пояснює, куди саме потрібно звертатись […]

Від 15 до 100 тис. грн: скільки коштує оренда квартир в країнах Європи

Орендна плата за квартири зростає у всій Європі. На дефіцит вільного житла та попит вплинула трудова міграція та наплив біженців з України, число яких постійно […]

15:20, 13.09.2024 Скопіч Дмитро
334409480 939871004034652 8219351150351423369 n 8c6da

7 пунктів підтримки: де в столиці можна допомогти військовим на фронті

Чимало ВПО зараз знаходяться в місті Київ. Чимало з них шукають можливості не тільки отримати допомогу, але й надати її, зокрема ЗСУ. Саме для таких […]