Окуповане Покровське: уральські танкісти та волонтери — “захисники мирного неба росії”

Марія Носуля Носуля Марина 18:07, 2 Травня 2024
В’їзд у Покровське / фото з відкритих джерел

Від Бахмута до села Покровське 10 кілометрів у бік Попасної. До повномасштабної війни село налічувало понад тисячу жителів. Після руйнувань та окупації росіянами влітку 2022 року інформації  про те, як нині виглядає Покровське, чи про жителів, що там перебували, майже не було. 

Нещодавно у російських соцмережах журналісти Бахмут IN.UA натрапили на фото російського військового з мешканкою Покровського, яка, за словами місцевих, одна з небагатьох жителів, які попри все залишилися у селі під час бойових дій та подальшої окупації.

Завдяки російським соцмережам нам вдалося трохи більше дізнатися про стан села після приходу росіян. Детальніше про це у матеріалі. 

“Волонтер” і уральські танкісти

“Військовий” рф з жителькою Покровського, жовтень 2023 / фото росджерела

Чоловік у військовій формі виявився не військовослужбовцем. Це —  максим сотніченко, підприємець та за сумісництвом волонтер із російського єманжелінська, челябінської області. Разом з дружиною вони мають бізнес вдома — ставлять вікна у рідному місті та завдяки підтримці земляків збирають все необхідне для фронту, де російські військові продовжують нищити наші міста й села та вбивати українців.

На окупованих територіях Донеччини та Луганщини сотніченко частий гість. Зокрема й у селі Покровське. Періодично “волонтер” долає майже 2,5 тисячі кілометрів у дорозі аби привезти російським військовим-землякам гуманітарну допомогу та автівки у їхні місця дислокації.

Шлях “волонтера” окупованою Луганщиною / фото росджерела

 Як ось до військових 239 гвардійського танкового полку, які облаштувалися у цій будівлі. Її жителі села вже можуть з першого погляду і не впізнати. Проте це сільський магазин, поруч зупинка та фермерське господарство.

Військові рф у сільському магазині Покровського / фото росджерела
Магазин біля його військові рф / фото росджерела
Вигляд на вулицю та фермерські господарства / фото росджерела
Окупанти показують свої будні / фото росджерела
Зруйноване селище / фото росджерела
 Російський танк т-80 у Покровському та єманжелінський “волонтер” / росджерела

Це фото зроблене навпроти вже згаданого магазину, дорога направо — це колишня вулиця Чапаєва — виїзд із Покровського.

Ймовірно, це вулиця Садова, радше те, що від неї лишилося.
Ймовірно, це вулиця Садова, радше те, що від неї лишилося / фото росджерела
 тут росіяни, що нині перебувають у селі разом з “волонтером” йдуть вулицею Садова, поблизу “Артеміди” і вказують на наслідки своїх руйнувань.
 Окупанти йдуть вулицею Садова, поблизу “Артеміди” і вказують на наслідки своїх руйнувань / фото росджерела
Це — траса в бік Світлодарська.
Це — траса в бік Світлодарська / фото росджерела
Траса в бік Бахмута
Траса в бік Бахмута / фото росджерела
Виїзд у бік Попасної
Виїзд у бік Попасної / фото росджерела
Виїзд у бік Попасної
Знак “Покровське” / фото росджерела

Стара зупинка на цьому фото була на шляху у бік Бахмута. Знак знаходився на самій зупинці, проте, ймовірно під час обстрілів зупинку зруйнували, як і більшість будинків, а знак впав. Його почепили на руїни.

Кілька слів про “жертв путінського режиму”

Тези про “захист” жителів Донбасу, якими росіяни виправдовували початок повномасштабної війни, звучать все рідше. Їм на зміну приходять: “оберігати мирне небо росії”. 

Вже згаданий нами волонтер, до прикладу, привозить на Донбас не лише автівки.

Збір гуманітарної допомоги для військових рф
Збір гуманітарної допомоги для військових рф / росджерела

На заклик “волонтера” про допомогу військовим-єманжелінцям охоче приходять небайдужі до війни проти України пересічні росіяни — жителі міста й області, які збирають все необхідне, підтримуючи таку важливу, на їхню думку, ініціативу. 

Коментарі під зборами та звітами про поїздку на окуповані території України отримують підтримку й схвалення від жителів регіону: 

Коментарі “жертв режиму” / скриншот
Коментарі жертв режиму / скриншот

Крім потреб у тушонці й окопних свічках, не забувають “заручники диктатури” й про ідеологічну складову: мотивацію російських військових продовжувати вбивати українців та нищити наші території. Листи від дітей із закликами здобувати побєду, захищати мирне небо — що може бути потужніше: 

Окупант читає лист
Окупант читає лист / фото росджерела

 Небо того ж єманжелінська знаходиться за кілька тисяч кілометрів від Покровського, Донбасу загалом чи й всієї території України, проте уявна загроза, що висить десь “за лєнточкой”, куди росіяни охоче шлють своїх військових, а за ними їдуть і самі, аби допомогти, “помоліться за мальчіков” чи привезти “письмо ребьонка” на фронт бойцу, ох як манить. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хочеш виграти електросамокат? Завітай у військомат: проросійські канали поширюють фейк

Лідія Гук Гук Лідія 14:50, 2 Травня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Антиукраїнські Telegram-канали поширюють повідомлення від начебто Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому йдеться про отримання промокодів за оновлення особистих даних. В оголошенні вказано, що, крім бонусних кодів, в українців є можливість виграти електросамокат. Однак, це брехня.

Чому це фейк та з якою метою поширюється така інформація, — пояснюємо у матеріалі Бахмут IN.UA

Оновити дані в ТЦК: як маніпулюють темою

Першим інформацію про акцію від нібито ТЦК та СП поширив Telegram-канал “Медведь”, а згодом інформацію підхопили інші проросійські сторінки: “Украина.ру“, “Russia News“, “Дядя Слава“.

Фейковий допис Telegram-каналу «Медведь» / скриншот

В оголошенні можна побачити, що знижки пропонують лінія магазинів “EVA”, онлайн-кінотеатр “Megogo” та ресторан японської кухні “Sushiya”. Зазвичай, про будь-які  промоакції ці компанії повідомляються на своїх сторінках в соцмережах та на офіційних сайтах. Ми не знайшли жодного повідомлення про існування пропозиції.

Також немає жодної інформації щодо конкурсу на сторінці Київського міського ТЦК та СП у соцмережах.

На  фейковість також вказують інші елементи:

 • слово “електросамокат” двічі написане із помилкою:  “електроМсамокат”.
 • слово “обнови” замість “онови” вказує на те, що автори фейкового оголошення не надто добре володіють українською мовою;
 • станом на зараз онлайн-кінотеатр “Megogo” не пропонує згаданого в об’яві тарифу «Кіно+».
Фейковий допис Telegram-каналу «Медведь» / скриншот

Це вже не вперше російські Telegram-канали поширюють фейки про мобілізацію в Україні, з метою дискредитувати процес призову військовозобов’язаних на службу. Така інформація є частиною інформаційної війни, спрямованою на підрив довіри до уряду та збільшення соціальної напруги у країні.

Читайте також

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: понад 100 тисяч випадків СЗЧ в Збройних силах України

Лідія Гук Гук Лідія 18:12, 29 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

В ефірі Новини.LIVE адвокат Ростислав Кравець повідомив про кількість випадків самовільного залишення частини в Збройних силах України. За його словами, нібито понад 100 тисяч осіб відправилися у СЗЧ. Однак, це брехня. 

Чому заява Ростислава Кравця про дезертирство в ЗСУ є неправдивою — пояснюємо у матеріалі Бахмут.IN.UA

Хто такий адвокат Ростислав Кравець?

Інформація, яку озвучив Кравець в прямому ефірі, є безпідставною. За його словами, саме ЗМІ поширюють дані про кількість осіб, які самовільно залишили військову частину. Утім конкретних назв медіа він не озвучив. 

Це не вперше, коли адвокат Ростислав Кравець маніпулює фактами. У 2020 році його було занесено в базу центру дослідження ознак злочинів проти національної безпеки України «Миротворець». За інформацією на сайті, Кравець здійснював такі незаконні дії:

 • Маніпулював суспільно значущою інформацією;
 • втручався у діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
 • брав участь в інформаційних спецопераціях рф;
 • допомагав країні-агресорці в діях, спрямовані на дискредитацію державних інститутів України;
 • брав участь в інформаційних операціях рф, що були спрямовані на знищення доказів злочинів країни-агресорки проти України.
Центр «Миротворець» / скриншот

Центр протидії дезінформації (ЦПД) відреагував на поширення фейку. Експерти підкреслюють, що тільки офіційні особи, які мають доступ до відповідної інформації, можуть фахово коментувати питання, пов’язані з діяльністю Збройних Сил України.
Відтак, поширювати такі заяви можуть виключно:

 • пресслужба;
 • представники оперативного командування;
 • спеціально уповноважені особи Міноборони й Генштабу;
 • безпосередньо Міністерство оборони та Генеральний штаб

Сам Кравець часто виступає експертом з питань права в українських медіа, тому його заява набула широкого розголосу. Втім, не тільки в Україні, але й на території рф. Російські медіа використовують слова адвоката для поширення теми масового дезертирства в ЗСУ, яку вони активно роздувають ще з осені минулого року.

Скільки випадків дезертирства в Україні?

Ми не стверджуємо, що випадків дезертирства не існує. Утім, навіть близько не у тій кількості, яку назвав Ростислав Кравець. За оприлюдненою Верховним Судом статистикою, у 2023 році засуджено 1577 особи за самовільне залишення військової частини або місця служби (ст. 407 КК). 

Статистика Верховного Суду / скриншот звіту

Відтак, ЦПД закликає українські медіа відноситись більш відповідально до вибору експертів. Будь-які заяви щодо діяльності Збройних сил України можуть впливати на сприйняття військової ситуації як всередині країни, так і за її межами. 

Непідтверджена інформація про масове самовільне залишення військової частини може спровокувати паніку серед населення та сумніви щодо здатності Збройних сил захищати країну. Наполегливо рекомендуємо не розповсюджувати такі заяви як у мережі, так і усно. Поширюйте лише перевірену інформацію.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Поради

Як підтримувати рідних, які залишаються на прифронтових територіях: пояснення психологів

Під час війни багато українців опинилися у ситуації, коли їхні близькі люди свідомо вирішили залишитися у рідних містах та селах на прифронтових територіях. 

Безплатний чат-бот “Юридичний порадник для ВПО” допомагає з житловими питаннями

В Україні працює безоплатний чат-бот “Юридичний порадник для ВПО”. Він цілодобово надає актуальну інформацію ВПО та консультує їх з питань, які пов’язані із житлом.

Студентам пропонують швидше почати навчальний рік та вчитися по суботах — МОН

У зв’язку з продовженням повномасштабної війни в Україні Міністерство освіти і науки розробило низку рекомендацій для закладів освіти щодо організації навчального процесу в 2024/2025 навчальному […]

ВПО можуть безплатно вакцинувати домашніх улюбленців у Києві

Для внутрішньо переміщених осіб у Києві запроваджено безкоштовну вакцинацію від сказу та чипування домашніх тварин. Ця ініціатива триватиме до 10 червня і дозволить ВПО зберегти […]

Можливості для ВПО виплати

ЮНІСЕФ виплатить 54 тис. грн мешканцям 2 областей: деталі

Міністерство соціальної політики спільно з ЮНІСЕФ ініціювало виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 10 800 гривень на кожного члена сім’ї для вразливих категорій населення, які […]