Ілон Маск опублікував маніпулятивний пост із Зеленським. До чого тут ядерна війна?

Семаковська Тетяна 12:45, 2 Жовтня 2023
Ілон Маск/Britta Pedersen

2 жовтня, Ілон Маск — головний виконавчий директор, Tesla та засновник компаній «SpaceX» опублікував маніпулятивний пост у Твітері. У ньому Маск висміює президента України Володимира Зеленського за те, що він звертається до дружніх країн за підтримкою та фінансовою допомогою.

Редакція попросила керівницю VoxCheck Світлану Сліпченко прокоментувати ситуацію.

Що сталося?

Сьогодні, 2 жовтня, в мережі Х (ред. колишня назва Твіттер) Ілон Маск опублікував маніпулятивний пост, де висміяв Володимира Зеленського за те, що лідер країни звертається за допомогою до інших країн.

Коли минуло п’ять хвилин, а ти не попросив допомоги в мільярд доларів.

Ілон Маск // підписав опубліковану світлину

Маніпулятивний пост одразу ж підхопили проросійські пабліки, які знайшли у ньому підтвердження власних амбіцій щодо війни в Україні. Мова йде про повне припинення постачання зброї Україні та іншої допомоги.

Пост Маска репостять проросійські канали/ скріншот

Українські підписники Ілона Маска вже відреагували на публікацію й висміяли Ілона за потурання російській пропаганді.

Підтримали Володимира Зеленського та Україну й іноземні підписники Маска. Один із користувачів закликав Маска іронічно вибачити президенту України за те, що він не хоче, аби його народ був підданий тортурам та зґвалтуванням.

Ви повинні вибачити Зеленського. Він не хоче, щоб його людей ґвалтували, вбивали, катували чи викрадали. Коли Маск бере державні подачки, то лише для того, щоб збагатитися.

користувач Mike Watman // про твіт Ілона Маска

Чому пости Ілон Маска мають деструктивний вплив для українського іміджу та як він пов’язаний з росією?

Українська правда опублікувала реакцію українців на пост Ілона Маска/ скріншот

За словами фахівчині VoxCheck Х — це доволі вдала платформа для поширення проросійських наративів на Західну аудиторію. Попри те, що Твіттер непопулярна мережа в Україні, ця платформа надзвичайно популярна саме в США та Європі. 

Нещодавно на платформі Х вимкнули можливість для користувачів скаржитися на місінформацію стосовно виборів. Про це писав Reuters із посиланням на дослідників Reset.Tech Australia. Як пише  видання це загрозливий тренд, адже так ризики маніпулятивного впливу на виборців напередодні виборів у США та референдуму в Австралії збільшуються. 

Варто зважати, що Ілон Маск не вперше публікує доволі деструктивні для українського іміджу на Заході дописи у Твіттері. Зокрема, він репостив маніпулятивне відео екс-телеведучого FoxNews Такера Карлсона, мовляв, у підриві Каховської ГЕС винна Україна. У 10-хвилинному відео Карлсона VoxCheck виявив щонайменше 4 маніпулятивні тези, — пояснює Світлана Сліпченко.

Експертка додає, що раніше американський історик Тімоті Снайдер писав, що на Ілона Маска вплинула, зокрема, російська пропаганда про ядерну війну.

Світлана Сліпченко додає, що мова йде про залякування росії ядерною війною, яка має на меті стримати будь-яку західну допомогу Україні. Власне, із цим Снайдер пов’язує рішення Маска вимкнути мережу Starlink поблизу тимчасово окупованого Криму.

Російська пропаганда використовує подібні дописи Маска в Х як доказ того, що начебто навіть відомі в усьому світі люди визнають, що допомогу Україні потрібно припинити, а Україна — це нібито провальна держава. Однак варто звертати увагу, що попри заяви Маска, прихильників росії у світі небагато, а підтримка України триває. Отже, російська пропаганда не досягає своїх цілей на Заході, а лише підтримує зомбування власного населення.

Світлана Сліпченко // про вплив роспропаганди

Нагадаємо, раніше ми писали, чому Україна не змогла швидко зреагувати на підрив Каховської ГЕС, та які наслідки цього.

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Валентина Твердохліб 12:55, 20 Березня 2025
кордони
Пункт пропуску на Донеччині / фото Донбас SOS

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези вони використовують фото паспорта проросійського журналіста Ендрю Рота, де є відмітки про перетин пунктів пропуску між Україною й окупованими територіями.

Чому ці заяви є маніпулятивними і чи насправді були визнані кордони “днр” і “лнр”, розповідає Бахмут IN.UA.

Пункти пропуску між Україною і “днр”/”лнр”

Російські пропагандисти поширюють у мережі новий фейк. Нібито, ще 10 років тому, у 2015 році, Україна офіційно визнала кордони “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези пропагандисти публікують фото з паспорта журналіста Ендрю Рота — московського кореспондента газети The Guardian, який продовжує працювати в рф.

Ендрю Рот на сайті видання The Guardian / скриншот

Під час війни в Україні Ендрю Рот їздив на тимчасово окуповані території. У паспорті медійника українські прикордонники робили відмітки про перетин пунктів пропуску. Ці відмітки росіяни тепер використовують для пропаганди. Вони, нібито, підтверджують те, що Україна офіційно визнавала кордони “днр” і “лнр”.

Фейк, який поширює рф / скриншот із росджерел

Такі заяви є маніпуляцією. Насправді ж у січні 2015 року Україна ввела режим пропусків з “днр” і “лнр”. Наказ “Про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей” було видано 22 січня 2015 року.

Пункти в’їзду-виїзду були облаштовані для безпеки цивільних, яким було необхідно потрапити на тимчасово непідконтрольні території України. Отримавши пропуск, люди могли відносно безпечно і законно перетинати лінію розмежування. Перетинати пункти пропуску можна було лише за наявності пропуску. Отримати його можна було, звернувшись до координаційних центрів при Міністерстві закордонних справ. Працював такий центр і в Бахмуті.

15555519 1773055526292817 1172848260 o
Черги на КПП / фото Бахмут IN.UA

Відмітки в паспортах робилися для контролю міграції населення між окупованими територіями та територіями, що контролюються Україною. Таким чином прикордонники могли контролювати процес переміщення людей і зменшити можливість просочення диверсантів.

Однак, це аж ніяк не означало того, що Україна визнала законність “днр” і “лнр”. У відмітках не було жодних вказівок, що це чи територія рф, чи територія квазіреспублік. У паспортах лише вказувались місця перетину лінії розмежування.

Поширюючи цей фейк, росіяни доносять до людей тези про те, що оборона України, нібито, є марною. Такі заяви підіграють на користь окупантів і є частиною їхньої інформаційної війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 5 Січня 2025
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу США, як 51-й штат. Про підтримку українською діаспорою цієї пропозиції начебто свідчать результати виборів президента США.

Фейковий допис про українську діаспору в Торонто / скриншот

Українська діаспора в Торонто: російський фейк

18 грудня новообраний президент Сполучених Штатів запропонував перетворити Канаду на частину США, назвавши це «чудовою ідеєю». «Ніхто не може відповісти, чому ми субсидуємо Канаду на суму понад 100 000 000 доларів на рік? Не має сенсу! Багато канадців хочуть, щоб Канада стала 51-м штатом. Вони б значно заощадили на податках і військовій охороні. Я думаю, що це чудова ідея. 51-й штат!!!» — Трамп написав у своїй соцмережі TruthSocial.

Допис Дональда Трампа у TruthSocial / скриншот

Однак інформація про те, що українська діаспора у Торонто підтримала цю пропозицію — фейк. У жодному офіційному канадському чи міжнародному медіа немає даних, які б підтверджували проведення такого опитування. Опитування на тему “чи повинна Канада приєднатися до США?” є політично чутливим і навряд чи могло бути ініційоване будь-якою офіційною установою. Якби все ж воно відбулось, про це була б згадка у відомих канадських медіа, як-от CBC, The Globe and Mail або Toronto Star.

Цю нібито новину поширюють виключно пропагандистські Telegram-канали, форуми та російські ЗМІ. У своїх дописах вони посилаються нібито на портал “UA in Toronto”, не додаючи жодного посилання для підтвердження. Редакція “Бахмут.IN.UA” переглянула сторінки у соцмережах та сайт української діаспори в Торонто. Немає жодного допису про те, що більшість українців в Канаді підтримують ідею перетворення Канади в 51-й штат США.

Українська діаспора в Канаді має багаторічну історію і добре інтегрувалася в канадське суспільство. Незадоволеність допомогою чи престижем Канади в контексті конкуренції зі США є штучним стереотипом, який створює негативний образ українців. Такі заяви є частиною інформаційної війни, що спрямовані на розпалювання напруги між діаспорою та канадським урядом, а також на створення образу “невдячних мігрантів”. Канада активно підтримує Україну в умовах війни, і більшість представників діаспори цінують це.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Донецькі ультраси

Маніпуляція: Пропагандисти заявили, що екс учасники ФК “Шахтар” створили фашистську емблему

На пропагандистських каналах росіян почали розповсюджувати повідомлення про те, що донецькі ультраси створили емблему із елементами свастики. Однак, ця інформація не відповідає дійсності. Більше читайте […]

Rumen Radev 640x360 b5406

Президент Болгарії заявив, що Україна наполягає на продовженні війни

Президент Болгарії Румен Радев 14 липня сказав журналістам, що Україна наполягає на продовженні війни. Це є не першою його заявою, яка транслює російську риторику. Після […]

Screenshot 639 bc4da

Фейк, правда, пропаганда: як російські журналісти «захоплюють» Бахмут?

Інститут вивчення війни раніше вже повідомляв, що росія кинула на штурм Бахмута не тільки вагнерівців, але свої елітні повітряно-десантні війська. Окупанти хочуть захопити Бахмут до […]

Спортсмени fd310

Спорт не поза політикою: що думають видатні атлети з Бахмута про участь росіян у міжнародних змаганнях

У квітні Міністерство молоді та спорту заборонило національним збірним України брати участь у міжнародних змаганнях, де виступатимуть спортсмени з російської федерації та Республіки білорусь. Відповідний наказ […]

14:30, 23.07.2023 Микола Ситник