Юрій Зайцев працює реабілітологом на Черкащині, віднедавна лікар почав допомагати бійцям ЗСУ ставати на ноги після поранень. Медик не має чіткого графіка роботи, адже працює навіть вночі, якщо є запити від захисників. Про те, що таке реабілітація та як вона проходить — читайте в матеріалі.
Юрій Зайцев з 2018 року працює у 3 міській лікарні швидкої допомоги міста Черкаси. Близько двох років він працював у відділенні фізіотерапії, а згодом перейшов у відділення травматології та ортопедії.
Юрій закінчив навчання й подався в реабілітацію. Юнак сам займався спортом професійно, отримав пошкодження та був прооперований. Розповідає, що відчув на собі, що таке реабілітація і якою вона повинна бути. З квітня 2022 року відновлює та працює із бійцями ЗСУ, допомагає їм реабілітуватися та ставити на ноги, щоб повернутися до життя.
З якими травмами до Вас найчастіше потрапляють бійці?
Вогнепальні травми, мінно-вибухові, різні. В основному до нас приїжджають на спеціалізоване лікування, тобто на заміну методу фіксації, долікувуння, та реабілітацію. Дуже багато поступають пацієнтів, які мають контрактури колінних суглобів, плечових, ліктьових, які були прооперовані, але не мали реабілітації. Розробляти це дуже важко та довго.
Юрій Зайцев за роботою. Фото: особистий архів героя
Окрім робочих годин, займаєтеся додатково реабілітацією бійців?
В мене є мій основний графік робити, але субота та неділя також робочі…Знаючи й розуміючи що хлопців потрібно відновлювати, як ти можеш сказати, що в тебе вихідний. Після роботи я також беру пацієнтів на реабілітацію, не тільки тих, що лежать в лікарні, але й тих, які є в мене в місті. Я знаю, що є ці військові. Буває, що родичі їхні пишуть, чи самі вони в інстаграм, чи фейсбук що їх прооперували в іншому місті — і вони потребують реабілітації.
Тож є таке, що працюю і до самого вечора. Немає такого, що відпрацював години і все. Це не відповідає й моїм етичним нормам. Хлопці нас захищають, кладуть життя за нас — їх треба максимально відновлювати. Ти повинен працювати на максимум, щоб повернути цих хлопців до нормального життя. Більшість з них знову рвуться на фронт — захищати нас.
Звідки приходять Ваші пацієнти, є якийсь конкретний напрямок?
Ні, звідусіль. На реабілітацію лягають ще ті, хто отримав поранення на Київщині, Харківщині, з пораненнями це й Південний й Східний напрямок. З усіх куточків, де зараз лінія фронту йде — хлопці отримують поранення, їх доправляють до нас сюди. Були хлопці й з Бахмутського напрямку де зараз пекло…
Поранений військовий на реабілітації. Фото: особистий архів героя
Скільки в середньому потрібно часу на реабілітацію для бійця?
Потрібно розуміти, що військова травма відрізняється від цивільної. Чим? Це часом, складністю, характером травми. Коли цивільний отримує якесь пошкодження, допустимо — це перелом кісток, розрив зв’язок, він поступає в лікарню по швидкій на лікування.
Так званий «золотий» час для операції (якщо потрібно) — це 24 години. На наступний день він вже виконує певні реабілітаційні заходи, рухається, стає на ноги, працює всім тілом. 3-4 дні й пацієнт може бути виписаний додому. Такий пацієнт відновлюється від 1, 5 до 3 місяців, це все індивідуально.
Військова травма – це інше, це важкі поранення, з осколками, землею, проблемними ранами, які погано і довго заживають, це дає ускладнення. Це все час, а нога, лікоть, стопа не рухається, коліно не згинається. Якщо у цивільної травми відновлення займає три місяці, то травми військових, у два рази довше.
Реабілітація під наглядом лікаря. Фото: особистий архів героя
За Вашу практику, яка найважча травма була у військового?
Найважча травма, це був хлопець, який поступив до нас. Чотири місяці у нього нога була в апараті зовнішньої фіксації й перші його слова були: «Док, а у мене нога згинатися буде? Хочу ходити». Ти вже розумієш, що немає відповіді такої як «не знаю» чи «все буде добре». За півтора місяця хлопець почав згинати ногу, ходити по сходинках з милицями, це було свято для нас всіх. Він приїхав на каталці лежачій, а поїхав своїми ногами, за допомогою милиць. Це була контрактура колінного суглоба.
Реабілітація під наглядом лікаря. Фото: особистий архів героя
Чи має можливість військовий вдома проходити реабілітацію?
Має, але це апріорі. Хлопці ж дома не воюють. Всі військові повинні отримати кваліфіковану, професійну реабілітацію.Після кожної операції ми завжди залишаємо бійця на 10-12 днів, пацієнта потрібно відновити, щоб він знав, що можна робити, а що ні, як відновлюватися та міг сам б себе обслуговувати.
Коли пацієнт виходить з лікарні, я йому даю програму реабілітації. Пояснюю, як можна розробляти ногу чи руку в домашніх умовах, якщо не має можливості займатися реабілітацією. Завжди залишаю свій номер телефону. Завжди ми можемо бути на зв’язку онлайн. Буде пацієнту зручно займатися о 9 вечора, без проблем — ми з ним зв’яжемося. Ми не можемо, не маємо право залишити наших хлопців, наших захисників — бо вони не залишили нас.
Юрій Зайцев. Фото: особистий архів героя
Онлайн Ви також проводите консультації?
Так, звичайно. Якщо немає у пацієнта можливості придбати банальних резинок чи навантажувачів — то кажу, ось бери, що є під рукою: пакет цукру чи крупи, полотенце чи ремінь, й працюємо, іноді даю приладдя для реабілітації. Береш згинаєш, піднімаєш, працюєш і все.
По іншому не може бути, війна ж не зачепила тільки військових. Коли ти стоїш з цими людьми, таке враження, що ти стоїш не біля людей, а біля титанів. Реабілітацію можуть і повинні проходити всі — це перше, по-друге — її мають проводити всі, як державні установи, так і приватні клініки. І по третє — це наші хлопці. Ми повинні відновити та підняти наших козаків.
Фото: особистий архів героя
Читайте також: «Ми не з тих волонтерів, які відвезли людей на вокзал й все», — волонтер про будні евакуації та дітей в Бахмуті
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!