Вже незабаром майбутні першачки розпочнуть свою підготовку до школи. Часто діткам буває важко перелаштуватися, а батьки не знають як впоратись з небажанням іти до школи. Наша редакція поспілкувалась з психологинею ГО ХОЦ «Успішна жінка» Ганною Сердюковою, щоб дізнатись, як батькам підготуватись до шкільного життя, та як морально триматись під час навчання дитини у період війни.
Початок навчання дитини у школі — завжди стрес, і не тільки для дитини, але й для мами. На зміну ігровій діяльності приходить навчальна. Дуже багато залежить від вчителя, але роль батьків у становленні процесу навчання надзвичайно велика. Ганна Сердюкова, розповіла нашій редакції як правильно діяти батькам якщо дитина не хоче йти до школи.
«Головна задача батьків, якомога швидше зробити дитину самостійною, тобто, щоб школяр міг самостійно збирати шкільний рюкзак, слідкувати за його станом, допомогти дитині організувати процес навчання та прилаштуватися до нових вимог. Батькам треба діяти в тандемі з учителем та запастися колосальним терпінням, а також розуміти, що попереду-дуже цікавий, насичений період життя їхньої дитини, який вони пройдуть разом із нею пліч-о-пліч», — запевняє психологиня.
Часто маленькі діти відмовляються йти до школи, й для батьків це стає важким квестом зібрати малечу. Ганна розповідає, як правильно пояснити маленькій дитині, що навчання необхідне та стало частиною життя:
«По-перше, треба зрозуміти, чому саме малюк не хоче йти до школи. Що це? Банальні лінощі або перевтома, а може булінг? Для цього треба розмовляти із дитиною. Чим тісніше налагоджена комунікація, чим більш довірчі відносини збудовані, тим більше шансів не тільки дізнатися про проблеми, але і допомогти їх вирішити».
Формальні питання, на кшталт «Як у тебе в школі?» або «Покажи щоденник, що там у тебе?» марні. Бесіда про школу під час спільного походу кудись, допомога під час виконання домашніх завдань, повноцінна участь у житті дитини, здатна якщо не вирішити — то згладити безліч проблем.
Ганна Сердюкова. Фото: Фейсбук
Адаптація дитини до школи може тривати від місяця до пів року. У цей період можуть бути капризи й сльози. Шкільна рутина, тривалість уроків, нові зобов’язання, все це може не подобатись.
«У 6-7 років діти переживають вікову кризу, яка, в тому числі пов’язану з випуском із дитячого садочку і початком навчання в школі. Якщо адаптація дитини проходить важко, потрібно звернутися до шкільного психолога.
Починайте налаштовувати дитину на позитивний лад, розповідаючи про те, що її чекає в школі й після школи. Можливо, поки дитина не адаптується, доведеться переглянути навантаження, відмовитися від гуртків і додаткових занять. Пам’ятайте, що для першокласника важливі відпочинок і гра, тому постарайтеся не перевантажувати малюка», — запевняє психологиня.
На жаль, реалії є такими, що війна прийшла у нашу країну. Шоковий стан пройшов, і ми мусимо прилаштуватися до обставин. Так само і наші діти. Жодна дитина не заслуговує на те, щоб чути вибухи та звуки сирен. Але українські діти чують. В умовах війни, вчителям доводиться під час сирени збирати дітей та йти в укриття разом з ними, як правильно поводити себе вчителю, щоб уникнути паніки маленьких дітей відповідає психологиня:
«Освітній процес в умовах війни — досить непроста штука. Батьки віддають до школи своє найдорожче. І відповідальність за багато маленьких життів та дії у критичній ситуації лежить саме на вчителеві. Для цього педагог має володіти не аби яким виміром стресостійкості та впевненості».
Як не дати страху перейти у паніку?
«По-перше, намагатися зберігати спокій, як би банально це не звучало. Діти все бачать і відчувають, і від того, як поводить себе дорослий, буде залежати, як пройде евакуація до укриття. Всі вказівки мають бути короткими та чіткими.
По-друге, намагатися просто дихати. Видих має бути довшим, аніж вдих. По-третє, відчути ногами підлогу, потупати. Ці прості техніки допоможуть стабілізувати стан, якщо наближається паніка», — розповідає Ганна Сердюкова.
Головне фото: Pixabay
Читайте також: «У нас вся країна — це потенційний волонтер»: як бахмутські волонтери наближають Перемогу
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!