Як батькам підготуватися до вступу дитини в перший клас: поради від психологині

Семаковська Тетяна 14:06, 5 Грудня 2022

kids gb85acee5a 1920 23b95Вже незабаром майбутні першачки розпочнуть свою підготовку до школи. Часто діткам буває важко перелаштуватися, а батьки не знають як впоратись з небажанням іти до школи. Наша редакція поспілкувалась з психологинею ГО ХОЦ «Успішна жінка» Ганною Сердюковою, щоб дізнатись, як батькам підготуватись до шкільного життя, та як морально триматись під час  навчання дитини у період війни. 

Початок навчання дитини у школі — завжди стрес, і не тільки для дитини, але й для мами. На зміну ігровій діяльності приходить навчальна. Дуже багато залежить від вчителя, але роль батьків у становленні процесу навчання надзвичайно велика. Ганна Сердюкова, розповіла нашій редакції як правильно діяти батькам якщо дитина не хоче йти до школи. 

«Головна задача батьків, якомога швидше зробити дитину самостійною, тобто, щоб школяр міг самостійно збирати шкільний рюкзак, слідкувати за його станом, допомогти дитині організувати процес навчання та прилаштуватися до нових вимог. Батькам треба діяти в тандемі з учителем та запастися колосальним терпінням, а також розуміти, що попереду-дуже цікавий, насичений період життя їхньої дитини, який вони пройдуть разом із нею пліч-о-пліч», — запевняє психологиня. 

Часто маленькі діти відмовляються йти до школи, й для батьків це стає важким квестом зібрати малечу. Ганна розповідає, як правильно пояснити маленькій дитині, що навчання необхідне та стало частиною життя:

 «По-перше, треба зрозуміти, чому саме малюк не хоче йти до школи. Що це? Банальні лінощі або перевтома, а може булінг? Для цього треба розмовляти із дитиною. Чим тісніше налагоджена комунікація, чим більш довірчі відносини збудовані, тим більше шансів не тільки дізнатися про проблеми, але і допомогти їх вирішити». 

 Формальні питання, на кшталт «Як у тебе в школі?» або «Покажи щоденник, що там у тебе?» марні. Бесіда про школу під час спільного походу кудись, допомога під час виконання домашніх завдань, повноцінна участь у житті дитини, здатна якщо не вирішити — то згладити безліч проблем.

317668965 1136799480537718 198570909379339294 n 2f014

 Ганна Сердюкова. Фото: Фейсбук

Адаптація дитини до школи може тривати від місяця до пів року. У цей період можуть бути капризи й сльози. Шкільна рутина, тривалість уроків, нові зобов’язання, все це може не подобатись. 

 «У 6-7 років діти переживають вікову кризу, яка, в тому числі пов’язану з випуском із дитячого садочку і початком навчання в школі. Якщо адаптація дитини проходить важко, потрібно звернутися до шкільного психолога.

Починайте налаштовувати дитину на позитивний лад, розповідаючи про те, що її чекає в школі й після школи. Можливо, поки дитина не адаптується, доведеться переглянути навантаження, відмовитися від гуртків і додаткових занять. Пам’ятайте, що для першокласника важливі відпочинок і гра, тому постарайтеся не перевантажувати малюка», — запевняє психологиня. 

На жаль, реалії є такими, що війна прийшла у нашу країну. Шоковий стан пройшов, і ми мусимо прилаштуватися до обставин. Так само і наші діти. Жодна дитина не заслуговує на те, щоб чути вибухи та звуки сирен. Але українські діти чують. В умовах війни, вчителям доводиться під час сирени збирати дітей та йти в укриття разом з ними, як правильно поводити себе вчителю, щоб уникнути паніки маленьких дітей відповідає психологиня:

 «Освітній процес в умовах війни — досить непроста штука. Батьки віддають до школи своє найдорожче. І відповідальність за багато маленьких життів та дії у критичній ситуації лежить саме на вчителеві. Для цього педагог має володіти не аби яким виміром стресостійкості та впевненості».

 Як не дати страху перейти у паніку? 

 «По-перше, намагатися зберігати спокій, як би банально це не звучало. Діти все бачать і відчувають, і від того, як поводить себе дорослий, буде залежати, як пройде евакуація до укриття. Всі вказівки мають бути короткими та чіткими.

 По-друге, намагатися просто дихати. Видих має бути довшим, аніж вдих. По-третє, відчути ногами підлогу, потупати. Ці прості техніки допоможуть стабілізувати стан, якщо наближається паніка», — розповідає Ганна Сердюкова.

Головне фото: Pixabay

Читайте також: «У нас вся країна — це потенційний волонтер»: як бахмутські волонтери наближають Перемогу

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

Семаковська Тетяна 13:32, 5 Січня 2023

Screenshot 265 902442022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено 601 тис. грн. Скільки коштів виділили для доброустрою міста, медицину та безпеку бахмутян — читайте в матеріалі.

Про це йдеться у звіті Бахмутської міської ради за 2022 рік.

Оборона міста

8 52f07

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Цього року в оборону міста Бахмута було вкладено чимало коштів, розбираємося що і куди пішло.

У 2022 році для військової частини А2227 було надано 1,4 млн. грн. Для закупівлі оргтехніки виділили 400 тис. грн, а для запасних частин до автомобільної техніки – 1,0 млн. грн.  Для ліквідації наслідків надзвичайних та аварійних ситуацій міська рада залучила 850 тис. грн. Ці кошти пішли на придбання паливно-мастильних матеріалів. Нагадаємо, що ми писали, як працює служба ДСНС в місті.

9 dae71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Водночас на участь в охороні та обороні важливих об’єктів і комунікацій, порушення функціонування яких, чи виведення їх з ладу становить загрозу для населення, було залучено 16 млн. грн. Мова йде про укріплення фортифікаційних споруд залізобетонними конструкціями.

Виділялись також кошти для підтримки нашої армії, зокрема на виконання мобілізаційних та оборонних заходів на території громади. 

Відтак, 11 Прикордонному загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) надали 2,0 млн. грн.

7 1 537af

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Для придбання  автомобільного транспортного засобу виділити 1,2 млн. грн. Для забезпечення запасними частинами та витратними матеріалами для ремонту та підтримання у справному стані транспортних засобів та спецтехніки міська рада залучила 200 тис. грн. А от для закупівлі засобів зв’язку виділили півмільйона гривень.

Нагадаємо, що ми писали, про важливість сучасних засобів зв’язку у війні

Окремо, міська рада виділила кошти на покращення матеріально-технічної бази військової частини А3880, загалом частині було надано 700 тис. грн. 

За рахунок цих коштів, частину забезпечили предметами та джерелами електроживлення, будматеріалами, електрообладнанням, оргтехнікою та меблями.

Медицина та доброустрій бахмутян

6 1 f1c71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Нагадаємо, що з Бахмутської громади евакуювали майже 90% населення, проте в місті все ще залишаються люди. Для підтримки жителів, які відмовляються від евакуації міська рада уклала договір на надання матеріальної допомоги, зокрема для закупівлі хліба в кількості 901 408 одиниць на суму 16,0 млн.грн. Хліб бахмутянам роздають безплатно в пунктах видачі гумдопомоги.

Для забезпечення дотримання санітарних та протиепідеміологічних заходів в 2022 році було виділено 50 тис. грн. Нагадаємо, що в Бахмуті знову почали вивозити сміття. Також виділили 50 тис. грн для закупівлі будматеріалів, електроустаткування та інструментів. 

В 2022 році завдяки благодійникам, які підтримують нашу охорону здоров’я. Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута» отримало ліки та медичні вироби на загальну суму 1,3 млн.грн.

Своєю чергою благодійники допомогли і «Багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування м. Бахмут». Медзаклад отримав медичне обладнання, ліки, медичні прилади та вироби на загальну суму 10,1 млн. грн.

Головне фото: Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

Читайте також: Перейменування вулиць, пов’язаних з російськими діячами в Бахмуті: чи на часі це питання?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

Screenshot 265 90244

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

2022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]