Main menu

Що робити жінці, якщо її домагаються в армії: інструкція

2022 07 14 fec318250d46c13d 987efСтаном на липень 2022 року було відомо, що в ЗСУ служать понад 38 тисяч жінок, ще близько 13 тисяч працюють в армії на цивільних посадах. Втім, такі високі цифри мають і зворотну медаль, відтак, є випадки, коли жінки в ЗСУ скаржаться на домагання чи навіть зґвалтування. Що робити у таких ситуаціях — пояснює медіа «Бабель».

Домагання бувають різними — зокрема, словесними або фізичними. Натяки на секс у розмові, погрози за відмову, звинувачення в проституції, та загалом будь-які дотики без Вашої на те згоди. Головні ознаки домагання такі це неприємно — це ображає і на це не було чіткої згоди.

У законі є два визначення сексуальних злочинів — «зґвалтування» та «сексуальне насильство». Під зґвалтуванням мається на увазі вагінальне, оральне або анальне проникнення без згоди на те іншої людини. Якщо Ви стали жертвою сексуальних злочинів — необхідно писати заяву про вчинення злочину. Скаржитися в Міноборони не радять, адже там наразі займаються іншими справами. Звертатися слід до військової служби правопорядку (ВСП). Важливо, проконсультуватися з адвокатом або юристом.

Як подати заяву про злочин

Насамперед можна звернутися до свого командування, у такому випадку Ви маєте написати рапорт на імʼя командира взводу, роти, полку, військової частини, начштабу.  Далі цю інформацію командування має передати до ВСП, яка вже ініціює службове розслідування. Якщо кривдника визнають винним, він отримає догану і його позбавлять премії в 100 тисяч гривень. Якщо Ви хочете, щоб кривдника звільнили з лав ЗСУ, можете одразу звернутися до правоохоронних органів (поліція, прокуратура, ВСП). Командування не може вам заборонити звертатися до правоохоронців.

У заяві потрібно детально описати, що саме сталося і за яких обставин. За можливості вкажіть якогомога більше даних про кривдника: імʼя, посада, місце роботи, проживання, особливості, наприклад, тату чи годинник, одяг, в якому він був у той день. 

Словесні домагання та фізичні домагання 

Щоб довести словесні домагання Вам потрібні свідки, які можуть підтвердити факт таких домагань. Навіть записана на диктофон Вами розмова, у якій Вас домагається не буде розглядатися судом як доказ, оскільки ваш кривдник не погоджувався на такий запис. У такому випадку, все одно не слід мовчати, можна скаржитися замполітам, командирам, юристам і психологам військової частини або підрозділу. 

У випадку, якщо до Вас були застосовані фізичні домагання Вам потрібно знайти свідків, написати скарги та заяви. Якщо є сліди на тілі, можна звернутися в поліцію, написати заяву, щоб їх задокументували. 

Як діяти при зґвалтуванні?

Якщо Вас зґвалтували потрібно звернутися з заявою про злочин до ВСП або поліції. Дуже важливо зафіксувати докази на судмедекспертизі швидко: зробити огляд ударів чи слідів удушення, взяти мазки, перевірити пошкодження статевих органів, взяти зразки сперми чи інших рідин кривдника, можливо, клітини шкіри з-під ваших нігтів, якщо ви дряпалися, коли відбивалися.

Якщо правоохоронці відмовляються проводити судмедекспертизу —  звертайтеся до поліції чи ВСП з вимогою її провести. Можна звернутися до гінеколога в звичайній лікарні. Лікар огляне вас та надасть висновок про пошкодження статевих органів — це замінить судмедекспертизу.

Пам'ятайте, що як потерпіла ви маєте право знати, що відбувається в слідстві. Про це можна дізнаватися за допомогою офіційних запити, це потрібно робити з адвокатом. Безплатного адвоката можна знайти за допомогою організацій, які підтримують жінок, що постраждали від насильства. Наприклад, «ЮрФем», якщо Вам потрібен психолог зверніться до наступних організацій: «Юридична сотня», «Адвокати ЗСУ», «Жіночий ветеранський рух» — вони спрямують вас до профільних організацій або фахівців.

Номер: +38(068) 14 55 590 (Telegram, Viber чи Signal) Форма на сайті — http://jurfem.com.ua/jurfem-pidtrymka  

Що далі?

Далі суд має винести вирок кривднику, слідство має зібрати докази, а прокуратура — скласти обвинувальний акт. Якщо Ви бачите, що справа не просувається — пишіть скарги в поліцію. Ймовірно, поки триватиме слідство Ви служитимете поряд з кривдником. Річ у тому, що юридичних підстав для вашого переведення немає, але кривдника можуть відсторонити за клопотанням слідчого або за наказом командира.

Також можна взяти лікарняний, важливо не залишати підрозділ самовільно, бо це можуть розцінити як злочин. Якщо Вам не відпускають, а кривдник продовжує Вам погрожувати, можна звернутися до правоохоронців. Підозрюваному можуть видати обмежувальний припис, що заборонить йому наближатися до вас чи спілкуватися з вами.

Приготуйтеся до того, що на Вас можуть подати до суду за «поширення недостовірної інформації». Така ймовірність є. Зробити це може кривдник, він має право подати позов про захист честі, гідності та ділової репутації. Якщо суд визнає вас винною, треба буде сплатити моральну компенсацію та видалити чи спростувати неправдиву інформацію.

Втім, довести поширення неправдивої інформації дуже складно. Для цього треба довести, що ви написали твердження, а не свої оцінювальні судження. Можна використовувати деякі хитрощі — наприклад, писати не «мене домагається Х», а «я зверталася до правоохоронців з заявою про те, що мене домагається Х». В такому випадку ви стверджуєте лише, що зверталися до поліції.

В цей час, Вам необхідно мати моральну підтримку, суди, позови та заявки — складний процес, який забирає сили. Поговоріть про це з рідними чи друзями, важливо мати опору.

Фото: Генштаб ЗСУ

Читайте також: «Виїхала Яна, а за нею ще 200 людей»: як бахмутянка організувала волонтерський штаб в Софіївці

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм - підписуйтесь!