Main menu

photo 2021 09 10 17 18 52 e02d2Вже кілька років в Україні діє закон про протидію булінгу в школах. Навіть є окремі провадження в суді через цькування школярів. Ми спробували розібратися що робити, якщо до школяра в школі агресивно ставиться вчитель. 

Ми поспілкуємося з Микитою, учнем 7 класу, який став жертвою булінгу з боку вчителя.  

“На одному з уроків алгебри вчитель пояснював розв'язання прикладу. Алгебру я вивчаю поглиблено, тож підняв руку і запитав вчителя, чи можу я запропонувати легший та раціональний спосіб вирішення. На що вчитель сказав, що розумакам на її уроці не місце. У пригніченому стані я зрозумів, що моя думка нікого не цікавить. Після уроку вчитель покликав мене до себе та сказав, що я заважаю пояснювати матеріал. Далі кожного уроку були приниження”, — розповідає хлопець. 

З часом конфлікт лише погіршився.

“Спочатку я гадав, що вчинив неправильно, адже вчитель знає краще, як саме нам викладати предмет. Під час чергової самостійної роботи я вирішив приклад способом, який пропонується у нашому підручнику, але вчитель його не пояснив, а пояснив спосіб легший. Коли вчитель ходив по класу, побачив, що я вирішую способом, котрий не розглядали у класі, я отримав стусана у плече. А далі вчитель почав кричати на мене, взяв мій зошит та порвав його. Ця ситуація змусила мене все розказати батькам. Я не розумів, за що я отримав стусана та чому мій зошит був розірваний, адже я просто виконував завдання вчителя”, — додає Микита.  

Через цькування, йому навіть довелося змінити школу. 

“Я боявся ходити на уроки алгебри. Конфлікт набув масштабів громади. Батьки прийшли до директора. Була розмова з вчителем, але той говорив, що я зриваю кожен урок, що я невихований та агресивний. Батьки написали заяву до поліції. Було розслідування. Вчителя звільнили з посади, а батьки мене перевели до іншого закладу”, — каже школяр. 

В грудні 2019 року поліція розслідувала 248 справ про булінг. Тоді така стаття тільки з’явилась

Булінг визнали правопорушенням лише в 2019 році. 

В Україні на державному рівні визнали існування серед дітей такої проблеми як булінг (цькування). Адже незважаючи на те, що проблема не є новою, до 2019 р. в нашому правовому полі взагалі не було такого поняття. При цьому дослідження ЮНІСЕФ в Україні у 2017 р. свідчили, що 67% українських дітей віком 11‑17 років зіштовхувалися з цькуванням.

Окрім того, цю проблему визнали не просто складним соціально-педагогічним, психологічним явищем, але й прийняли той факт, що булінг — це по суті насильство, а не звичайний конфлікт. За рівнем суспільної небезпеки це правопорушення віднесли до адміністративних, передбачивши відповідну статтю у Кодексі України про адміністративні правопорушення.

photo 2021 09 10 17 18 52 e02d2

Дитина, яку цькує вчитель або однолітки, має куди звернутись по допомогу

Отже, якщо ви стали жертвою булінгу, пам'ятайте:

  1. Булер порушує статтю 173-4 адміністративного кодексу України , тож ви маєте право на захист.
  2. Ви можете звернутись по допомогу до батьків, класного керівника, шкільного психолога, поліції тощо. 

Також є національна дитяча гаряча лінія для жертв булінгу. Її номер: 116 111 (з мобільного)

  1. Звертайтеся до незалежного психолога, адже професіонал надасть вам кваліфікаційну допомогу. Наприклад, в Донецькій області є безкоштовна гаряча лінія психологічної допомоги: 0-800-508-876 (вона анонімна)

Конкурсна робота учасника Школи медіа та візуальних комунікацій Кирила Єфанова.

Проєкт "Разом ми сильніші" підтримка новостворених громад Донецької області реалізується ГО "Бахмутська фортеця" у партнерстві з компанією "NAS". Проєкт фінансується фондом "MATRA" Міністерства Закордонних Справ Королівства Нідерландів.