Main menu

570561574 5ffefГрудне молоко містить понад 300 біологічно активних речовин. Багато з них – унікальні і їх неможливо замінити. Грудне молоко – це природний коктейль із поживних речовин, гормонів, факторів росту, ферментів, які допомагають малюку гармонійно рости та розвиватися. Про досвід матусь, які годують малюків своїм молоком, поради лікарів та експертів - читайте далі.

Ганна Яхонтова розказує, що стикнулася з відмовою дитини від грудей у період колік. Після народження першої дитини жінка легко налагодила грудне вигодовування. Не було проблем в пологовому будинку – дитина гарно брала груди, смоктала, не було тріщин, молока було достатньо. Через місяць почалися коліки. Кожне годування супроводжувалося істерикою.

«Це було схоже на відмову від грудей і я знаю, що часто матері при такій поведінці дитини, переводять її на суміші. Ми теж давали, але вона не припиняла плакати. Я зрозуміла, що ці істерики пов’язані саме з коліками», - згадує жінка.

 

Знаючи про унікальність грудного молока, Ганна не хотіла відмовлятися від природного захисту:

«Я - медик, знаю про користь грудного вигодовування. Знаю, що молоко підлаштовується під дитинку – засвоюється потрібна кількість мікроелементів, у спеку в молоці більше води, виробляється молока стільки, скільки потрібно малюку».

Склад грудного молока постійно змінюється, підлаштовуючись під мінливі потреби дитини. Він змінюється залежно від часу доби і навіть під час одного годування. Наприклад, вміст жирів у молоці збільшується в міру вивільнення груді.

изображение viber 2020 09 30 09 51 00 be4a9

Жінка каже, що порадилася з лікарем та звернулася за порадою до інших матусь у телеграм-чаті - вони радили запастися терпінням.

«Так ми і боролися терпінням. Донька смоктала лише під час заколисування, тобто приходилося її кормити стоячи. Спочатку це було досить важко, потім я звикла і їй стало легше. Така ситуація тривала близько місяця. Зараз нам 5 місяців і поки ми - без прикорму, лише на грудному вигодовуванні», - розказує Ганна.

Чому і коли молока стає менше?

«Перший лактаційний криз відбувається з півтора до двох місяців, коли у мами виробляється гормон, що бере участь у скороченні матки. Цей гормон гальмує лактацію, тоді мама відчуває, що виробляється менше молока. Друга криза настає у три місяці - голодна криза. Вона відбувається, коли у дитина різко збільшує порцію. Ці моменти потрібно просто пережити. Треба частіше прикладати малюка до грудей. Пролактин, який стимулює лактацію, виробляється вночі, тому нічні годування обов'язкові», - пояснює лікарка-педіатр амбулаторії №8 Лариса Шкарупа.

З яких причин дитина може відмовитися від маминого молока?

«Це можливо, якщо смак молока змінився, що може бути якщо мама їсть щось гостре, приймає якісь ліки, коли у мами починається менструація, якщо мама часто дає соску, є запальні процеси у сосках. Під час смоктання соски беруть участь зовсім інші м'язи, груди дитині складніше смоктати ніж соску», - каже Лариса Шкарупа.

Успіх годування по великому рахунку залежить від настрою матері, за словами лікарки саме наявність у матері усвідомлення того, що грудне молоко найкраще сприяє здоров’ю дитини - є основним рушієм у цьому процесі.

«Дуже багато залежить від настрою мами. У нас є матуся, яка півроку зціджується, тому що дитина з пороком серця сам не може смоктати. На консультації у лікаря кардіолога в Києві їй сказали, що для вашої дитини життєво важливо природне вигодовування. І вона налаштувалася, що їй потрібно протриматися до операції», - повідомила педіатриня Лариса Шкарупа.

 Про користь грудного вигодовування на відео розказує сімейний лікар амбулаторії №3 КНП "ЦПМД м.Бахмута" Ольга Клімова

Як пояснює заступниця головного лікаря КНП «Центр первинної медичної допомоги м.Бахмута» Ольга Литвин, на рішення жінки годувати свого малюка грудьми або сумішшю з пляшечки впливають багато факторів - традиції сім'ї та людей, які оточують жінку, досвід і знання, рекомендації лікаря, спосіб життя жінки (зокрема завантаженість на роботі), а також власні почуття та уявлення про материнство. Настанови лікарки, яка багато років вивчає питання грудного вигодовування читайте далі.

Починайте годувати грудьми з перших хвилин життя

Стрес, який дитина переносить під час народження, незрівняний по силі ні з однією стресовою дією у наступні роки  життя.  Тому перше, що  дитина повинна відчути і побачити у цьому новому для нього і незнайомому світі, має бути материнське тепло, обличчя і  голос матері, в утробі якої вона жила і розвивалася 9 місяців або  280-286 днів.

 

Почуття комфорту і захищеності у дитини з перших хвилин життя може формувати тільки контакт з матір`ю, прикладання до грудей одразу після народження, у перші 30 хвилин життя, викладання малюка на живіт матері у пологовій залі,  тобто контакт «шкіра до шкіри» на протязі не менше 60 хвилин.

Раннє прикладання новонародженого до грудей матері відразу після народження, контакт «шкіра до шкіри» сприяють:

 • більш тривалій і успішній лактації у матері,
 • заселенню організму новонародженого материнськими біфідо- і лактобактеріями, що буде визначати фізіологічне становлення мікрофлори та імунітету у дитини.
 • формуванню почуття прив'язаності матері до дитини
 • формуванню почуття захищеності у новонародженої дитини
 • 1 96d7d

Дуже важливо, щоб новонароджений малюк отримав все молозиво до єдиної краплі , що можливо тільки при спільному перебуванні матері і дитини з моменту народження, частому прикладанні до грудей, виключно грудному вигодовуванні без догодовування  молочними сумішами у пологовому будинку в перші дні життя.

Захисна роль грудного молока забезпечується вмістом у жіночому молоці і молозиві ряду специфічних і неспецифічних протиінфекційних факторів. Ці речовини забезпечують плавний перехід від гемотрофного до лактотрофного живлення  дитини, сприяють  дозріванню, в першу чергу, травного тракту дитини.

Такий підхід практикують у пологовому будинку Бахмута. Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування з 2019 року має статус "Лікарні, доброзичливої до дитини".

"Такий статус має лікарня, де дитина народжується і з перших хвилин залишається в обіймах матері, та відразу отримує грудне вигодовування. У жіночій консультації, в пологовому будинку, де проводять партнерські пологи, матері отримують інформаційну підтримку на навички грудного вигодовування", - розповіла Ольга Крамаренко заступниця головного лікаря з дитинства БЛІЛ Бахмута.

 

Як грудне молоко впливає на дитину?

Грудне вигодовування незамінне для забезпечення повноцінного розвитку і росту дитини. Абсолютно унікальне значення мають імунобіологічні протиінфекційні властивості. Так, грудне молоко містить імунобіологічні фактори, які сприяють формуванню імунного захисту організму дитини, захищають грудну дитину від інфекційних захворювань.

Діти, яких вигодувала мати грудьми, значно рідше мають:

 • алергічні захворювання
 • хвороби органів дихання
 • шлунково-кишкового тракту – панкреатит, холецистит
 • інфекційні кишкові захворювання
 • цукровий діабет
 • зайву вагу тіла

У таких дітей набагато рідше буває діарея, пневмонія, бронхіальна астма, ексудативний діатез, цукровий діабет.

Грудне вигодовування має неперевершений позитивний  вплив на формування нервової системи. Так, поліненасичені жирні кислоти, які містяться у грудному молоці, розглядаються як «прискорювач» дозрівання і розвитку центральної нервової системи, особливо у дітей, які народились передчасно.

3 71fe4

Правила грудного вигодовування

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує:

Забезпечити виключно грудне вигодовування протягом перших шести місяців з народження без інших продуктів харчування, навіть води. Грудне молоко містить достатньо рідини для малюка, тому  інші напої дитині не потрібні.

Не використовувати сумішей без спеціальних рекомендацій лікаря.

Не використовувати сосок чи пустушок, якщо можливе виключно грудне вигодовування. Не варто користуватися пляшечками та сосками, бо дитина почне менше і гірше ссати груди, а отже, в матері буде вироблятися менше молока. 

Поступово вводити прикорм, починаючи з шести місяців, але і продовжувати грудне вигодовування до досягнення дитиною віку двох років і більше, скільки бажатимуть мати та дитина. До шести місяців - виключно грудне вигодовування, а далі вводиться адекватний віку прикорм.

Якщо виникають, якісь проблеми з кількістю молока, або прикладанням треба звернутися до свого педіатра, щоб отримати фахову консультацію.

2 c6128

В чому полягає користь грудного молока?

 • Молоко містить поживні речовини, необхідні дитині;
 • Воно легко засвоюється і ефективно використовується організмом немовляти;
 • Захищає від інфекції, сприяє фізіологічному становленню імунітету у новонароджених та дітей першого року життя
 • Сприяє формуванню фізіологічної мікробної колонізації організму немовляти, тоді як альфа-лактоза, яка міститься у коров’ячому молоку стимулює ріст грамнегативної флори, що веде до дефіциту біфідобактерій, розвитку в подальшому дисбіозу кишківника та цілого ряду захворювань, пов'язаних з дисбіозом кишківника.

 Щоб пояснити матусям і жінкам, які ще тільки планують народжувати дитину, у Бахмуті кожного року у серпні проводяться заходи до тижня грудного вигодовування.  

Психоемоційна єдність

Сьогодні саме годування грудьми розглядається як могутні емоційний стимул у процесі становлення психічних функцій дитини. Відмічено, що під час годування грудьми між матір`ю і дитиною встановлюється особлива близькість, яка зберігається на довгі роки, а за деякими даними – на все життя.

Отже, для повноцінного розвитку дитини вигодовування грудним молоком має надзвичайно важливе значення: це контакт з мамою, звичні запахи і смаки, тілесний комфорт, почуття безпеки.

олена f72e1

Олена Рудницька годує грудьми другу дитину. Жінка каже, що у період годування відчувала особливий зв’язок з малюком:

«Старшу дитину я припинила годувати після року, десь у рік і три місяці. Дуже втомилася від нічного годування, дитина вставала по 8-10 разів за ніч. Перший тиждень страждала разом з дитиною, начебто зраджую свою крихітку і щось важливе не додаю. Здавалося, що якийсь зв'язок між нами перервався. Потім все налагодилося, ми звикли до нових відносин». 

Віддалений вплив грудного молока на здоров`я матері і дитини

Сучасними  науковими дослідженнями доведено, що ризик розвитку в майбутньому ожиріння, атеросклерозу, цукрового діабету, хронічних захворювань органів травлення, стоматологічних проблем значно нижчий, ніж у дітей, які вигодовувались штучно.

Природне вигодовування сприяє перебігу післяпологового періоду зменшує  ризик кровотеч, зменшує ризик анемії, профілактика гнійно-септичних захворювань, профілактика маститу.

Грудне вигодовування - надійний фізіологічний метод запобігання незапланованої вагітності, сприяє профілактиці: мастопатій, пухлин молочної залози, онкологічних захворювань матки і яєчників.

 

 

Переваги грудного вигодування для родини

Грудне вигодовування має також суттєві економічні переваги для всієї сім`ї адже економить сімейний бюджет. Матір шестимісячної Аліни Ольга, каже, що витрачає на суміш від 150 гривень. Дитина відмовилася від грудей у чотири місяці.

Крім евкомії грошей, матір економить час.

«В мене двоє дітей і обидва були на грудному вигодовуванні. У два місяці ми поїхали в подорож і в дорозі і за місцем прибуття дитина була забезпечена повноцінної їжею. Не потрібно було з собою везти пляшки, стерилізатори. Це і здоров'я дитині забезпечує і економно для батьків. Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні її простіше заспокоїти під час хвороби, коли ріжуться зуби», - вважає Олена Рудницька.

Згідно даних Американської академії педіатрії, діти, які годувались грудьми матері:

 • більш легко встановлюють контакти з оточуючими
 • мають більш високий індекс інтелектуального розвитку, що сприяє життєвому успіху.

Грудне вигодовування та COVID-19 

Новий коронавірус (COVID-19) торкнувся всіх сфер життя людей, в тому числі вагітних та годуючих грудьми жінок. На сьогодні всі міжнародні організації в сфері охорони здоров’я погоджуються: годування груддю слід продовжувати та підтримувати під час епідемії COVID-19. Але при цьому необхідно дотримуватися відповідних запобіжних заходів.

117707437 711030859495254 2068375587329566314 n 9befe

Якій інформації про грудне вигодовування в інтернеті можна вірити?

Заступниця головного лікаря Центру первинної допомоги м.Бахмута Ольга Литвин підготувала добірку записів вебінарів досвідчених лікарів, що може стати в нагоді вагітним та матусям із дітками.

 1. Тема «Вплив грудного вигодовування на здоров’я матері та дитини», спікер –

Oлена Лукашевич, директорка Київського міського Центру громадського здоров’я дивитися тут

 1. Тема «Перші дні в пологовому», спікер - Маргарита Лежепекова, фахівець Київського міського центру громадського здоров‘я з напрямку репродуктивного здоров’я та експертка з грудного вигодовування дивитися тут
 2. Тема «Лактостази та мастити під час грудного вигодовування», спікер - акушер-гінеколог Наталія Якубчик дивитися тут
 1. Тема «Мало молока», спікер- Маргарита Лежепекова, фахівець Київського міського центру громадського здоров‘я з напрямку репродуктивного здоров’я та експертка з грудного вигодовування дивитися тут
 2. Тема «Харчування матусі, що годує грудьми», спікер – Тетяна Гавриленко,лікар-педіатр, експертка МОЗ України з оцінки та переоцінки закладів охорони здоров’я на відповідність статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини» дивитися тут
 3. Тема «Прикорм – перше знайомство дитини із дорослою їжею», спікер – Оксана Лесько Бабіля, консультантка з грудного вигодовування дивитися тут
 4. Тема «Особливості сну грудної дитини», спікер – Ковач Тетяна, консультантка з грудного вигодовування ГО «Життя родини» дивитися тут
 5. Тема «Релактація. Як повернути грудне молоко?» спікер – Вікторія Нестерова, консультантка з грудного вигодовування з міжнародним статусом IBCLC дивитися тут
 6. Тема «Як не варто завершувати грудне вигодовування?», спікер- Маргарита Лежепекова, фахівець Київського міського центру громадського здоров‘я з напрямку репродуктивного здоров’я та експертка з грудного вигодовування дивитися тут

Користь від грудного вигодовування доводять наукові дослідження і щасливі діти, що посміхаються, або засипають біля грудей матері. Сподіваємося, що прочитавши цей матеріал, ви більше не вагаєтесь, чи годувати свого малюка грудьми.

дисклаймер fbe88

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.