“Корм для тварин замість їжі”: роспропаганда поширює фейк про 30-ту ОМБр

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 16:20, 21 Грудня 2023
Їжа для котів
Корм для котів / фото Pexels

Проросійські Telegram-пабліки розповсюджують інформацію про те, що полонені військовослужбовці ЗСУ на допиті наче розповіли, що харчувались кормом для тварин від командування через неспроможність нормально нагодувати особовий склад їжею. 

Чому ця інформація не відповідає дійсності, пояснює журналіст редакції Данило Вінниченко.

Росіяни стверджують, що ЗСУ їдять корм для тварин

В одному із пропагандистських пабліків у Telegram з’явився допис, де нібито розповідають, як двоє військовослужбовців потрапили у полон разом із пакетами з кормом для кішок/собак. 

Під час первинних допитів з’ясувалося, що командування ЗСУ почало давати українським військовослужбовцям корм для котів/собак як добавку через нездатність повною мірою забезпечити особовий склад їжею. А корми для тварин цілком можуть заповнити відсутні калорії. Зі слів бойовиків, вони змішують “добавку” з рештою їжі. Спочатку було огидно, потім звикли,

підкреслюють // росзмі

Допис у Telegram-каналі
Допис на пропагандистському Telegram-каналі / скриншот

Окупанти детально розповідають історію, що це нібито було розпорядження командування 30-тої окремої мотострілкової бригади ЗСУ (30-та ОМБр), яке не в змозі забезпечити захисників їжею. У якості нібито аргументації вони використали допис зі сторінки благодійного фонду “Overwatch Ukraine”.

Допис у соцмережах
Допис благодійників, який привернув увагу роспропаганди / скриншот

Що характерно, окупанти детально роз’яснюють нібито про допит полонених, однак ніяких підтверджень у вигляді фото- чи відеозаписів допитів немає.

Що було насправді?

Наша редакція звернулась за коментарем до благодійного фонду “Overwatch Ukraine”. У відповідь благодійники зазначили, що корм для кішок/собак потрібен бійцям для того, щоб годувати тварин на передовій. 

“Там ще можна помітити на фотографіях пакети з “наркотичною речовиною”, хоча насправді то вологі серветки. Цікаво, чому не написали про те, що годували тварин “наркотичною речовиною”? Потуги москальських “ріфмопльотів” викликають тільки усмішку і фокусувати на них увагу ми б взагалі не хотіли. Але цей вантаж збірний, про що, відповідно, у пості й написано. Від нашого фонду там вологі серветки”, — наголосили в благодійній організації. 

Overwatch Ukraine допомагає ЗСУ
Військовослужбовці ЗСУ не вперше отримують допомогу від фонду / фото Facebook “Overwatch Ukraine

Пропагандисти зазначили назву корму CAN-CAT, як найменування виробника. Румунська компанія Extru Can справді виробляє корм для домашніх тварин. На їхньому сайті та в соціальній мережі Facebook немає жодної згадки про регулярне, зі слів росіян, постачання для ЗСУ. В розділі з пожертвами їжі для тварин перелік виключно притулків із Румунії. Декілька пакетів із кормом, припустимо, волонтери могли закупити й в Україні. 

Сайт румунської компанії
На сайті немає інформації про допомогу Україні / скриншот

ЗСУ допомагають тваринам

Воїни 30-тої ОМБр вже не вперше рятують тварин на фронті. Вони розуміють всю загрозу для них, тому всіляко намагаються подбати: нагодувати, прихистити, щоб тварина відчувала себе у безпеці. Тому мати ласощі для кішок, собак, папуг та інших безпритульних тварин — доречний запит від військових. 

Боєць врятував папугу
Воїн 30-тої ОМБр врятував папугу / фото Facebook UAnimals

Росіяни в медіа продовжують кампанію з дискредитації України. Хоч такі дописи з’являються не часто, але навіть в такі повідомлення проросійський читач сліпо вірить. Інколи навіть несумісні речі пропагандисти намагаються поєднати та видати це як істину в останній інстанції навіть тоді, коли це є очевидним фейком.

На фронті та у прифронтових районах дуже часто військові зустрічають тварин, які залишились безпритульними. Деяких тварин військовослужбовці, які перебувають на лінії фронту, забирають до себе, де годують, допомагають та дбають про них.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Валентина Твердохліб 14:00, 2 Квітня 2025
бахмуті
Приміщення, яке пропагандисти називають “операційною чорних трансплантологів” / скриншот

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, за підтримки українських військових.

Що відомо про новий фейк від рф, розповідає Бахмут IN.UA.

Фейки про Бахмут

На російському телебаченні вийшов новий фейковий сюжет, який стосується окупованого Бахмута. Росіяни кажуть, що вони знайшли “докази” роботи так званих “чорних трансплантологів”.

В основу фейку лягли свідчення окупантів, які перебувають у Бахмуті. Вони стверджують, що знайшли “операційну чорних трансплантологів” восени 2024 року. Це сталося під час огляду підвалів міста на наявність “українських диверсійних груп”. Нагадаємо, що на той час місто було окупованим понад рік.

У доказ своїх свідчень росіяни показали кадри з так званої операційної. Однак, це більше схоже на укриття лікарні чи стабілізаційний пункт підрозділів ЗСУ. Ймовірно, тут надавали допомогу пораненим. Також окупанти показують записи, які нібито мали б підтверджувати їх слова, але розібрати їх неможливо через погану якість відео.

Обгорілі медичні інструменти / скриншот
Так звана “операційна” / скриншот

Також окупанти долучили свідчення жінки Світлани, яка, нібито, працювала медсестрою в бахмутській лікарні. Вона звинувачує в причетності до роботи “трансплантологів” бійців бригади “Холодний Яр”. Але ідентифікувати жінку неможливо. Вона говорить спиною до камери і не називає свого повного імені.

Жінка, яку використали для пропаганди / скриншот

Фейки про чорних трансплантологів

Фейки про “процвітання чорної трансплантології” в Україні — поширена практика російських медійників. Цю тему вони періодично підіймають у своїх сюжетах.

За даними Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, подібні фейки почали з’являтися з 2014 року. Тоді у травні роспропаганда брехала, що “в одному з моргів Києва учасники 24-ї сотні самооборони Майдану спалювали тіла, попередньо вилучаючи у них органи”. З початком АТО інтенсивність поширення фейків на цю тему зросла. З вересня 2014 року активно публікувались матеріали про те, що “київська хунта розгорнула масштабний бізнес з торгівлі органами власних солдатів, а також полонених “ополченців”.

З новою силою фейки почали поширювати з початком повномасштабної війни. У 2022 році пропаганда рф заявляла, що “ЗСУ та нацбатальйони використовують людей як живий інкубатор органів та крові”. А в березні того ж року з’явилися фейки про “українських сиріт, яких Україна продає на органи”.

Загалом цей наратив має на меті дискредитувати українську владу і військових.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Валентина Твердохліб 12:55, 20 Березня 2025
кордони
Пункт пропуску на Донеччині / фото Донбас SOS

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези вони використовують фото паспорта проросійського журналіста Ендрю Рота, де є відмітки про перетин пунктів пропуску між Україною й окупованими територіями.

Чому ці заяви є маніпулятивними і чи насправді були визнані кордони “днр” і “лнр”, розповідає Бахмут IN.UA.

Пункти пропуску між Україною і “днр”/”лнр”

Російські пропагандисти поширюють у мережі новий фейк. Нібито, ще 10 років тому, у 2015 році, Україна офіційно визнала кордони “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези пропагандисти публікують фото з паспорта журналіста Ендрю Рота — московського кореспондента газети The Guardian, який продовжує працювати в рф.

Ендрю Рот на сайті видання The Guardian / скриншот

Під час війни в Україні Ендрю Рот їздив на тимчасово окуповані території. У паспорті медійника українські прикордонники робили відмітки про перетин пунктів пропуску. Ці відмітки росіяни тепер використовують для пропаганди. Вони, нібито, підтверджують те, що Україна офіційно визнавала кордони “днр” і “лнр”.

Фейк, який поширює рф / скриншот із росджерел

Такі заяви є маніпуляцією. Насправді ж у січні 2015 року Україна ввела режим пропусків з “днр” і “лнр”. Наказ “Про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей” було видано 22 січня 2015 року.

Пункти в’їзду-виїзду були облаштовані для безпеки цивільних, яким було необхідно потрапити на тимчасово непідконтрольні території України. Отримавши пропуск, люди могли відносно безпечно і законно перетинати лінію розмежування. Перетинати пункти пропуску можна було лише за наявності пропуску. Отримати його можна було, звернувшись до координаційних центрів при Міністерстві закордонних справ. Працював такий центр і в Бахмуті.

15555519 1773055526292817 1172848260 o
Черги на КПП / фото Бахмут IN.UA

Відмітки в паспортах робилися для контролю міграції населення між окупованими територіями та територіями, що контролюються Україною. Таким чином прикордонники могли контролювати процес переміщення людей і зменшити можливість просочення диверсантів.

Однак, це аж ніяк не означало того, що Україна визнала законність “днр” і “лнр”. У відмітках не було жодних вказівок, що це чи територія рф, чи територія квазіреспублік. У паспортах лише вказувались місця перетину лінії розмежування.

Поширюючи цей фейк, росіяни доносять до людей тези про те, що оборона України, нібито, є марною. Такі заяви підіграють на користь окупантів і є частиною їхньої інформаційної війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

бахмуті

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, […]

кордони

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї […]

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]