25 грудня політолог Віталій Бала поширив на своїй сторінці у Facebook інформацію, що під Авдіївкою загинуло 108 бійців ЗСУ, які їхали автобусом із бойових позицій до своїх рідних на новорічні свята. При цьому він зазначив, що нібито їхали лише ті, хто витягнув жереб, але буцімто не доїхали. Обставини загибелі військових політолог не уточнив. Натомість цей допис на момент 26 грудня 2023 року поширили майже 200 осіб.
Чому ця інформація є безпідставною, з’ясував журналіст видання Бахмут IN.UA Данило Вінниченко.
Оновлення: 27 січня 2024 року редакція змінила вердикт на “безпідставно”, оскільки аргументів для “фейку” недостатньо. Водночас немає жодних аргументів, що така ситуація відбувалась насправді. Зважаючи на те, що ця інформація набула великого поширення, ми вирішили попередити своїх читачів, що немає підстав вірити цьому. Редакція замінила у заголовку слово “фейк” на “безпідставно” та додала примітку “Оновлено”.
Політолог поширює інформацію про “втрати” ЗСУ
Примітка. Віталій Бала — політтехнолог, політичний консультант, директор Агентства моделювання ситуацій. У 2012 році у документальному фільмі “Парламентські вибори в Україні-2012” піарив партію Наталії Королевської разом із Вадимом Карасьовим та Володимиром Фесенком. Після 24 лютого 2022 року коментатор політичних подій, критикує чинну владу. Виступає з позитивними коментарями на адресу п’ятого президента України — Петра Порошенка. За даними texty.org.ua входить до числа псевдосоціологів та прихованих піарників.
Ця інформація є безпідставною. У дописі політолога Бали немає ніяких наявних доказів цього начебто інциденту. Він не згадує назву підрозділу, ім’я командира, не підкріплює фото чи відео загиблих. Натомість він звинувачує владу через “великі втрати на фронті”. У коментарях під дописом почалась дискусія: чинні військові та журналісти почали спростовувати інформацію та ставити запитання до політолога.
Реакція соцмереж на інформацію
Юрій Бутусов, редактор видання Цензор.НЕТ, зауважив, що уточнив інформацію у 4-х бригад, які воюють на Авдіївському напрямку, і подібних “інцидентів” з великою кількістю втрат там не було, а військові назвали цей допис брехнею.
Колишній нардеп та чинний військовослужбовець Єгор Фірсов зауважив, що про цю історію нічого невідомо, та підкреслив, що автобусами на передовій не пересуваються.
Інформація про те, що на одному з найгарячіших напрямків на лінії фронту вирішують, хто поїде у відпустку, через “жеребкування”, викликає багато сумнівів. Це також підкреслила громадська діячка, саперка Леся Литвинова у коментарях під дописом.
Попри те, що заяву політолога Бали спростували, сам автор продовжив на своїй сторінці у Facebook наполягати на тому, що він правий, а чинна влада просто нібито приховує правду про “великі втрати” від суспільства.
Однак, попри всю неправдивість інформації про невідомих “108 загиблих”, це не заважало одразу після публікації допису і дотепер поширювати слова Бали іншими блогерами та російськими змі. Проте навіть російські джерела та воєнкори не наводять ніяких подробиць, великого ажіотажу на проросійських ресурсах не спостерігається, немає фото чи відео “знищення автобуса”, натомість лише цитують автора допису.
Ігор Мосійчук, колишній нардеп, опублікував відео у мережі TikTok, яке набрало понад 26 тисяч лайків та 4 тисячі поширень. Це зауважив військовий та блогер Анатолій “Штірліц” Штефан.
Примітка. Ігор Мосійчук — колишній нардеп від Радикальної партії, журналіст, головний редактор газети “Вечірній Васильків”, фігурант справи “васильківських терористів”, колишній заступник командира добровольчого батальйону “Азов”, учасник організованого соціал-націоналістичного руху.
Реакція офіційних установ
Вночі 26 грудня 2023 року Генеральний штаб ЗСУ опублікував спростування заяви Віталія Бали.
Через понад 2 роки повномасштабної війни українці все одно не застраховані від поширення дезінформації та фейків. Інколи особисті думки та емоції авторів, які не мають до бойових дій жодного відношення, починають “навчати” владу та військових, що їм робити, публікуючи маніпулятивні дописи.
Цим активно користується ворог та починає спекулювати на оприлюдненій інформації. Тому наголошуємо на тому, що треба дбати про інформаційну гігієну та перевіряти всю суперечливу інформацію.
Читайте також:
- “Українців — мобілізувати, дітям — американські паспорти”: пропагандисти поширили фейк про родину Умєрова
- Бандерівці штурмують Дагестан, а Зеленська торгує дітьми: дайджест російських фейків
- “Корм для тварин замість їжі”: роспропаганда поширює фейк про 30-ту ОМБр
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!