Чому інформація про 108 загиблих військовослужбовців під Авдіївкою є безпідставною (Оновлено)

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 14:40, 27 Січня 2024
Авдіївка
Авдіївка / фото Yasuyoshi Chiba, AFP

25 грудня політолог Віталій Бала поширив на своїй сторінці у Facebook інформацію, що під Авдіївкою загинуло 108 бійців ЗСУ, які їхали автобусом із бойових позицій до своїх рідних на новорічні свята. При цьому він зазначив, що нібито їхали лише ті, хто витягнув жереб, але буцімто не доїхали. Обставини загибелі військових політолог не уточнив. Натомість цей допис на момент 26 грудня 2023 року поширили майже 200 осіб. 

Чому ця інформація є безпідставною, з’ясував журналіст видання Бахмут IN.UA Данило Вінниченко. 

Оновлення: 27 січня 2024 року редакція змінила вердикт на “безпідставно”, оскільки аргументів для “фейку” недостатньо. Водночас немає жодних аргументів, що така ситуація відбувалась насправді. Зважаючи на те, що ця інформація набула великого поширення, ми вирішили попередити своїх читачів, що немає підстав вірити цьому. Редакція замінила у заголовку слово “фейк” на “безпідставно” та додала примітку “Оновлено”.

Політолог поширює інформацію про “втрати” ЗСУ

Примітка. Віталій Бала — політтехнолог, політичний консультант, директор Агентства моделювання ситуацій. У 2012 році у документальному фільмі “Парламентські вибори в Україні-2012” піарив партію Наталії Королевської разом із Вадимом Карасьовим та Володимиром Фесенком. Після 24 лютого 2022 року коментатор політичних подій, критикує чинну владу. Виступає з позитивними коментарями на адресу п’ятого президента України — Петра Порошенка. За даними texty.org.ua входить до числа псевдосоціологів та прихованих піарників. 

Ця інформація є безпідставною. У дописі політолога Бали немає ніяких наявних доказів цього начебто інциденту. Він не згадує назву підрозділу, ім’я командира, не підкріплює фото чи відео загиблих. Натомість він звинувачує владу через “великі втрати на фронті”. У коментарях під дописом почалась дискусія: чинні військові та журналісти почали спростовувати інформацію та ставити запитання до політолога.

Допис у соцмережі
Допис політолога Віталія Бали / скриншот

Реакція соцмереж на інформацію

Юрій Бутусов, редактор видання Цензор.НЕТ, зауважив, що уточнив інформацію у 4-х бригад, які воюють на Авдіївському напрямку, і подібних “інцидентів” з великою кількістю втрат там не було, а військові назвали цей допис брехнею. 

Допис у соцмережі
Коментар Юрія Бутусова / скриншот

Колишній нардеп та чинний військовослужбовець Єгор Фірсов зауважив, що про цю історію нічого невідомо, та підкреслив, що автобусами на передовій не пересуваються. 

Допис у соцмережі
Коментар Єгора Фірсова / скриншот

Інформація про те, що на одному з найгарячіших напрямків на лінії фронту вирішують, хто поїде у відпустку, через “жеребкування”, викликає багато сумнівів. Це також підкреслила громадська діячка, саперка Леся Литвинова у коментарях під дописом. 

Допис у соцмережі
Коментар Лесі Литвинової / скриншот

Попри те, що заяву політолога Бали спростували, сам автор продовжив на своїй сторінці у Facebook наполягати на тому, що він правий, а чинна влада просто нібито приховує правду про “великі втрати” від суспільства. 

Однак, попри всю неправдивість інформації про невідомих “108 загиблих”, це не заважало одразу після публікації допису і дотепер поширювати слова Бали іншими блогерами та російськими змі. Проте навіть російські джерела та воєнкори не наводять ніяких подробиць, великого ажіотажу на проросійських ресурсах не спостерігається, немає фото чи відео “знищення автобуса”, натомість лише цитують автора допису. 

Допис у соцмережі
Російські джерела поширюють заяву політолога Бали / скриншот

Ігор Мосійчук, колишній нардеп, опублікував відео у мережі TikTok, яке набрало понад 26 тисяч лайків та 4 тисячі поширень. Це зауважив військовий та блогер Анатолій “Штірліц” Штефан. 

Фейкове повідомлення в соцмережі
Ігор Мосійчук поширює фейкову інформацію / скриншот

Примітка. Ігор Мосійчук — колишній нардеп від Радикальної партії, журналіст, головний редактор газети “Вечірній Васильків”, фігурант справи “васильківських терористів”, колишній заступник командира добровольчого батальйону “Азов”, учасник організованого соціал-націоналістичного руху.

Реакція офіційних установ

Вночі 26 грудня 2023 року Генеральний штаб ЗСУ опублікував спростування заяви Віталія Бали.

Допис Генштабу
Генштаб ЗСУ наголосив про важливість інформаційної гігієни / Інфографіка Telegram Генеральний штаб ЗСУ

Через понад 2 роки повномасштабної війни українці все одно не застраховані від поширення дезінформації та фейків. Інколи особисті думки та емоції авторів, які не мають до бойових дій жодного відношення, починають “навчати” владу та військових, що їм робити, публікуючи маніпулятивні дописи. 

Цим активно користується ворог та починає спекулювати на оприлюдненій інформації. Тому наголошуємо на тому, що треба дбати про інформаційну гігієну та перевіряти всю суперечливу інформацію. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Валентина Твердохліб 14:00, 2 Квітня 2025
бахмуті
Приміщення, яке пропагандисти називають “операційною чорних трансплантологів” / скриншот

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, за підтримки українських військових.

Що відомо про новий фейк від рф, розповідає Бахмут IN.UA.

Фейки про Бахмут

На російському телебаченні вийшов новий фейковий сюжет, який стосується окупованого Бахмута. Росіяни кажуть, що вони знайшли “докази” роботи так званих “чорних трансплантологів”.

В основу фейку лягли свідчення окупантів, які перебувають у Бахмуті. Вони стверджують, що знайшли “операційну чорних трансплантологів” восени 2024 року. Це сталося під час огляду підвалів міста на наявність “українських диверсійних груп”. Нагадаємо, що на той час місто було окупованим понад рік.

У доказ своїх свідчень росіяни показали кадри з так званої операційної. Однак, це більше схоже на укриття лікарні чи стабілізаційний пункт підрозділів ЗСУ. Ймовірно, тут надавали допомогу пораненим. Також окупанти показують записи, які нібито мали б підтверджувати їх слова, але розібрати їх неможливо через погану якість відео.

Обгорілі медичні інструменти / скриншот
Так звана “операційна” / скриншот

Також окупанти долучили свідчення жінки Світлани, яка, нібито, працювала медсестрою в бахмутській лікарні. Вона звинувачує в причетності до роботи “трансплантологів” бійців бригади “Холодний Яр”. Але ідентифікувати жінку неможливо. Вона говорить спиною до камери і не називає свого повного імені.

Жінка, яку використали для пропаганди / скриншот

Фейки про чорних трансплантологів

Фейки про “процвітання чорної трансплантології” в Україні — поширена практика російських медійників. Цю тему вони періодично підіймають у своїх сюжетах.

За даними Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, подібні фейки почали з’являтися з 2014 року. Тоді у травні роспропаганда брехала, що “в одному з моргів Києва учасники 24-ї сотні самооборони Майдану спалювали тіла, попередньо вилучаючи у них органи”. З початком АТО інтенсивність поширення фейків на цю тему зросла. З вересня 2014 року активно публікувались матеріали про те, що “київська хунта розгорнула масштабний бізнес з торгівлі органами власних солдатів, а також полонених “ополченців”.

З новою силою фейки почали поширювати з початком повномасштабної війни. У 2022 році пропаганда рф заявляла, що “ЗСУ та нацбатальйони використовують людей як живий інкубатор органів та крові”. А в березні того ж року з’явилися фейки про “українських сиріт, яких Україна продає на органи”.

Загалом цей наратив має на меті дискредитувати українську владу і військових.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Валентина Твердохліб 12:55, 20 Березня 2025
кордони
Пункт пропуску на Донеччині / фото Донбас SOS

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези вони використовують фото паспорта проросійського журналіста Ендрю Рота, де є відмітки про перетин пунктів пропуску між Україною й окупованими територіями.

Чому ці заяви є маніпулятивними і чи насправді були визнані кордони “днр” і “лнр”, розповідає Бахмут IN.UA.

Пункти пропуску між Україною і “днр”/”лнр”

Російські пропагандисти поширюють у мережі новий фейк. Нібито, ще 10 років тому, у 2015 році, Україна офіційно визнала кордони “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези пропагандисти публікують фото з паспорта журналіста Ендрю Рота — московського кореспондента газети The Guardian, який продовжує працювати в рф.

Ендрю Рот на сайті видання The Guardian / скриншот

Під час війни в Україні Ендрю Рот їздив на тимчасово окуповані території. У паспорті медійника українські прикордонники робили відмітки про перетин пунктів пропуску. Ці відмітки росіяни тепер використовують для пропаганди. Вони, нібито, підтверджують те, що Україна офіційно визнавала кордони “днр” і “лнр”.

Фейк, який поширює рф / скриншот із росджерел

Такі заяви є маніпуляцією. Насправді ж у січні 2015 року Україна ввела режим пропусків з “днр” і “лнр”. Наказ “Про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей” було видано 22 січня 2015 року.

Пункти в’їзду-виїзду були облаштовані для безпеки цивільних, яким було необхідно потрапити на тимчасово непідконтрольні території України. Отримавши пропуск, люди могли відносно безпечно і законно перетинати лінію розмежування. Перетинати пункти пропуску можна було лише за наявності пропуску. Отримати його можна було, звернувшись до координаційних центрів при Міністерстві закордонних справ. Працював такий центр і в Бахмуті.

15555519 1773055526292817 1172848260 o
Черги на КПП / фото Бахмут IN.UA

Відмітки в паспортах робилися для контролю міграції населення між окупованими територіями та територіями, що контролюються Україною. Таким чином прикордонники могли контролювати процес переміщення людей і зменшити можливість просочення диверсантів.

Однак, це аж ніяк не означало того, що Україна визнала законність “днр” і “лнр”. У відмітках не було жодних вказівок, що це чи територія рф, чи територія квазіреспублік. У паспортах лише вказувались місця перетину лінії розмежування.

Поширюючи цей фейк, росіяни доносять до людей тези про те, що оборона України, нібито, є марною. Такі заяви підіграють на користь окупантів і є частиною їхньої інформаційної війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

бахмуті

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, […]

кордони

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї […]

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]