Ілон Маск опублікував маніпулятивний пост із Зеленським. До чого тут ядерна війна?

Семаковська Тетяна 12:45, 2 Жовтня 2023
Ілон Маск/Britta Pedersen

2 жовтня, Ілон Маск — головний виконавчий директор, Tesla та засновник компаній «SpaceX» опублікував маніпулятивний пост у Твітері. У ньому Маск висміює президента України Володимира Зеленського за те, що він звертається до дружніх країн за підтримкою та фінансовою допомогою.

Редакція попросила керівницю VoxCheck Світлану Сліпченко прокоментувати ситуацію.

Що сталося?

Сьогодні, 2 жовтня, в мережі Х (ред. колишня назва Твіттер) Ілон Маск опублікував маніпулятивний пост, де висміяв Володимира Зеленського за те, що лідер країни звертається за допомогою до інших країн.

Коли минуло п’ять хвилин, а ти не попросив допомоги в мільярд доларів.

Ілон Маск // підписав опубліковану світлину

Маніпулятивний пост одразу ж підхопили проросійські пабліки, які знайшли у ньому підтвердження власних амбіцій щодо війни в Україні. Мова йде про повне припинення постачання зброї Україні та іншої допомоги.

Пост Маска репостять проросійські канали/ скріншот

Українські підписники Ілона Маска вже відреагували на публікацію й висміяли Ілона за потурання російській пропаганді.

Підтримали Володимира Зеленського та Україну й іноземні підписники Маска. Один із користувачів закликав Маска іронічно вибачити президенту України за те, що він не хоче, аби його народ був підданий тортурам та зґвалтуванням.

Ви повинні вибачити Зеленського. Він не хоче, щоб його людей ґвалтували, вбивали, катували чи викрадали. Коли Маск бере державні подачки, то лише для того, щоб збагатитися.

користувач Mike Watman // про твіт Ілона Маска

Чому пости Ілон Маска мають деструктивний вплив для українського іміджу та як він пов’язаний з росією?

Українська правда опублікувала реакцію українців на пост Ілона Маска/ скріншот

За словами фахівчині VoxCheck Х — це доволі вдала платформа для поширення проросійських наративів на Західну аудиторію. Попри те, що Твіттер непопулярна мережа в Україні, ця платформа надзвичайно популярна саме в США та Європі. 

Нещодавно на платформі Х вимкнули можливість для користувачів скаржитися на місінформацію стосовно виборів. Про це писав Reuters із посиланням на дослідників Reset.Tech Australia. Як пише  видання це загрозливий тренд, адже так ризики маніпулятивного впливу на виборців напередодні виборів у США та референдуму в Австралії збільшуються. 

Варто зважати, що Ілон Маск не вперше публікує доволі деструктивні для українського іміджу на Заході дописи у Твіттері. Зокрема, він репостив маніпулятивне відео екс-телеведучого FoxNews Такера Карлсона, мовляв, у підриві Каховської ГЕС винна Україна. У 10-хвилинному відео Карлсона VoxCheck виявив щонайменше 4 маніпулятивні тези, — пояснює Світлана Сліпченко.

Експертка додає, що раніше американський історик Тімоті Снайдер писав, що на Ілона Маска вплинула, зокрема, російська пропаганда про ядерну війну.

Світлана Сліпченко додає, що мова йде про залякування росії ядерною війною, яка має на меті стримати будь-яку західну допомогу Україні. Власне, із цим Снайдер пов’язує рішення Маска вимкнути мережу Starlink поблизу тимчасово окупованого Криму.

Російська пропаганда використовує подібні дописи Маска в Х як доказ того, що начебто навіть відомі в усьому світі люди визнають, що допомогу Україні потрібно припинити, а Україна — це нібито провальна держава. Однак варто звертати увагу, що попри заяви Маска, прихильників росії у світі небагато, а підтримка України триває. Отже, російська пропаганда не досягає своїх цілей на Заході, а лише підтримує зомбування власного населення.

Світлана Сліпченко // про вплив роспропаганди

Нагадаємо, раніше ми писали, чому Україна не змогла швидко зреагувати на підрив Каховської ГЕС, та які наслідки цього.

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Сайти-двійники виманюють гроші українців. Як не потрапити на гачок та зберегти гроші

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 13:02, 22 Листопада 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Допельгенгер — це літературний прийом, який у перекладі з німецької означає “двійник”. Шахраї створюють сайти-допельгенгери, аби виманити у довірливих людей кошти. В межах проєкту з підвищення медіаграмотності “Бахмут IN.UA” покаже на прикладах, як виглядають такі “двійники” та на що варто звертати увагу, здійснюючи покупки в Інтернеті.

Як виглядають сайти-підробки

Частіше за все шахраї роблять підробки на сайти, які відомі практично кожному українцю: банків, магазинів, соцмережах тощо. Такі сайти ще називають фішинговими: вони виглядають як справжні, але створені, щоб обманом отримати ваші особисті дані. Наприклад, паролі, номери кредитних карток або іншу конфіденційну інформацію. На фішинговому сайті ви вводите дані своєї картки, думаючи, що оплачуєте товар, але насправді передаєте цю інформацію шахраям. Заволодівши вашими даними, вони можуть використовувати картку як заманеться.

У вересні 2022 року пресслужба “ПриватБанку” заявила про допельгенгер, створений на основі сайту благодійної програми банку та “Приват24” — “Допомагати Просто”. Аферисти зробили дуже схожий сайт: та ж айдентика, ті ж кольори, банери й так далі. Якщо бути неуважним та не звернути увагу на так важливу річ як адреса сайту, можна потрапити на гачок.

Оригінальна адреса “Допомагати Просто” виглядає просто та лаконічно: dobro.privatbank.ua. У той час як шахрайський сайт знаходиться за посиланням blago-privat24.pce6.site. 

Скриншот з мережі

Раніше ми розповідали про сайт, який прикривається іменем Товариства Червоного Хреста України, нібито пропонуючи українцям отримати 6,5 тисяч гривень. Він не схожий на оригінальний сайт ТЧХУ, але використовує знайому багатьом назву — це також шахрайство.

Як обманюють на OLX?

Полюбляють нечесні люди й знамениту платформу з продажу товарів OLX. Одна з найрозповсюдженіших схем — це фейкове посилання нібито на підтвердження угоди та отримання грошей від “покупця”.

Спроба виманити кошти у користувача / скриншот сайт blog.olx.ua

Щоб зрозуміти, чи ви знаходитеся на сайті-підробці, зверніть увагу на такі ознаки:

  • помилки в назві: наприклад, замість privatbank.ua може бути pryvatbank.com або privatbnk.ua;
  • додаткові слова: офіційний сайт має просту адресу, наприклад, google.com, а підробка може виглядати так: google-login-help.com.  
  • справжні сайти часто мають домени типу .com, .ua, або .org;
  • фішингові сайти можуть мати незвичні закінчення, наприклад: .xyz, .top, .click;
  • відсутність HTTPS: якщо адреса починається з http://, а не https://, це сигнал, що сайт може бути небезпечним;
  • неправдоподібна адреса: якщо адреса надто довга або дивна, наприклад: secure-login-paypal-services-confirm.com, це підозріло;
  • немає зв’язку з назвою бренду: якщо сайт банку, магазина або іншого сервісу не має їхньої назви в адресі (або назва перекручена), не вводьте жодних даних! 

“Чорна п’ятниця”: шахрайські схеми

Діяльність зловмисників охоплює не лише США та Європу, але може зачепити й українців. Тому обов’язково попередьте знайомих за кордоном про можливі ризики. Серед брендів, які копіюють шахраї, фігурують The North Face, Wayfair, L.L.Bean, IKEA та інші. Як розпізнати підробку?

  • підозрілі адреси: у доменах часто зустрічаються слова на зразок “Чорна п’ятниця” або зайві фрази, наприклад, northfaceblackfriday.shop;
  • незвичний домен: шахрайські сайти часто використовують домени типу .shop або .top, тоді як офіційні сайти зазвичай мають домен .com;
  • фейкові позначки надійності: на таких сайтах іноді є зелена мітка «Надійний магазин», яка лише вводить в оману, присипляючи вашу пильність.

Як працюють шахраї? Вони використовують підроблені версії популярних платіжних платформ, таких як Stripe. Як тільки ви вводите дані своєї картки, уся інформація одразу передається зловмисникам.

Будьте уважні! Перед здійсненням покупок ретельно перевіряйте адреси сайтів і не вводьте конфіденційні дані на підозрілих ресурсах.

Що робити, якщо натрапили на сайт-двійник? 

  • якщо сумніваєтеся, знайдіть офіційний сайт через пошукову систему, а не через посилання, з якого потрапили на підозрілу сторінку;  
  • перевірте URL ще раз перед тим, як вводити свої дані;  
  • якщо щось здається підозрілим, краще не продовжувати дії.

Окрім цього, ніколи не переходьте за посиланнями з підозрілих повідомлень, використовуйте двофакторну автентифікацію та антивірусні програми.  

Якщо ви натрапили на сайт-підробку, повідомте про нього пошуковій системі Google за посиланням. Так ви допоможете іншим користувачам не стати жертвами фішингу. 

Якщо ви отримали посилання на фішинговий сайт через e-mail-розсилку, також існує спосіб захистити інших від отримання такого “листа щастя”. До прикладу, у Gmail, є опція скарги на фішинговий лист. 

Приклад інстркції, як поскаржитися на фішинговий лист / скриншот

Але сайти-допельгенгери використовують не тільки шахраї. Їх активно використовує й російська пропаганда задля внесення деструктиву в інформаційний простір України та навіть світу. Про це “Бахмут IN.UA” розповість пізніше.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Україну хвалять за поставку якісних органів та біоресурсів за кордон

Лідія Гук Гук Лідія 12:00, 10 Листопада 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське мілітарне  медіа Army Times нібито хвалить Україну за те, що вона, мовляв, стала постачальником органів та біоресурсів. За їхніми твердженнями, якість українських біологічних матеріалів начебто вища, ніж з Афганістану та Іраку.

Однак, це фейк. Army Times не публікувало жодного матеріалу із такою заявою.

Army Times: фейк від рф

Фейковий допис про постачання біологічних матеріалів / скриншот

Army Times — це американське онлайн-видання, що висвітлює актуальні новини та важливі питання для військової спільноти країни. Видання охоплює теми фінансів, медичної допомоги, діяльності гвардії та резерву, освіти та інші сфери. ArmyTimes також публікує ексклюзивні відеоматеріали та фотографії, а його соціальні мережі обслуговують військовослужбовців, їхні родини та ветеранів.

Уперше фейк опублікували 21 жовтня Telegram-каналом «запрещённая украина». Наратив нібито авторства Army Times м поширюють виключно прокремлівські Telegram-канали та акаунти у соцмережах Х (ред. — колишній Twitter). На офіційному сайті медіа, сторінці у X, Facebook не публікували такого відео. Як й інших матеріалів, щоб містив текст з сюжету.

Всі дописи до 21 жовтня, у яких згадувалось слово “органи” (англ. organs) жодним чином не стосувались України. А за ключовим словом “Ukraine” існують статті переважно про військову допомогу Америки, заяви Пентагону щодо України та інші теми, що пов’язані з війною. Жодної згадки на тему трансплантації та пересадки органів в контексті України не було.

Пошук за ключовим словом на сторінці ArmyTimes / скриншот 
Пошук за ключовим словом на сторінці ArmyTimes / скриншот 

Скриншот з операційної палати, що міститься у дописі пропагандистів, взято із відеосюжету телеканалу 2+2 про рекордну кількість трансплантацій за ніч українськими хірургами — шість пересадок органів. За інформацією у відео, оперували майже одночасно в чотирьох клініках Запоріжжя та Києва. Серед них уперше в столичній лікарні “Феофанія”. Там пацієнтові пересадили печінку. А в столичному Інституті серця 52-річному чоловікові одночасно пересадили два органи: серце і нирку. У відеосюжеті немає жодного слова про постачання біологічних матеріалів українців до США.

Трансплантація органів та російська пропаганда

Пропагандисти вже неодноразово звинувачують Україну у нібито продажі органів. Раніше ми вже спростовували подібний фейк про трансплантацію біологічних матеріалів українських військових за кордон. Фейк про «чорних трансплантологів» набув значного поширення в Україні саме в той період, коли проводили реформу системи трансплантації. Цей фейк був частиною ширшої кампанії, спрямованої на дискредитацію змін у сфері охорони здоров’я. Російська пропаганда активно підтримувала та розкручувала такі наративи, оскільки медичні реформи порушували інтереси проросійських сил, пов’язаних із корупційними схемами у медичному секторі. Вигідно було створити атмосферу недовіри та страху, підсилюючи стереотипи й маніпулюючи суспільною думкою. Окрім цього, пропаганда намагалася посіяти недовіру до української системи охорони здоров’я загалом, зображаючи її як «розсадник» для чорного ринку органів. Це типова маніпуляція, яка намагається зіграти на емоціях та посіяти страх. 

Щоб не потрапити в пастку таких фейків, важливо не тільки перевіряти джерела інформації, а й розвивати критичне мислення, адже пропаганда розраховує на те, що люди повірять без роздумів. Ставити питання і розбиратися в темі глибше — це найкращий спосіб захиститися від брехні та маніпуляцій.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Донецькі ультраси

Маніпуляція: Пропагандисти заявили, що екс учасники ФК “Шахтар” створили фашистську емблему

На пропагандистських каналах росіян почали розповсюджувати повідомлення про те, що донецькі ультраси створили емблему із елементами свастики. Однак, ця інформація не відповідає дійсності. Більше читайте […]

Rumen Radev 640x360 b5406

Президент Болгарії заявив, що Україна наполягає на продовженні війни

Президент Болгарії Румен Радев 14 липня сказав журналістам, що Україна наполягає на продовженні війни. Це є не першою його заявою, яка транслює російську риторику. Після […]

Screenshot 639 bc4da

Фейк, правда, пропаганда: як російські журналісти «захоплюють» Бахмут?

Інститут вивчення війни раніше вже повідомляв, що росія кинула на штурм Бахмута не тільки вагнерівців, але свої елітні повітряно-десантні війська. Окупанти хочуть захопити Бахмут до […]

Спортсмени fd310

Спорт не поза політикою: що думають видатні атлети з Бахмута про участь росіян у міжнародних змаганнях

У квітні Міністерство молоді та спорту заборонило національним збірним України брати участь у міжнародних змаганнях, де виступатимуть спортсмени з російської федерації та Республіки білорусь. Відповідний наказ […]

14:30, 23.07.2023 Микола Ситник