Фейк, правда, пропаганда: як російські журналісти «захоплюють» Бахмут?

Семаковська Тетяна 17:40, 24 Квітня 2023

Screenshot 639 bc4daІнститут вивчення війни раніше вже повідомляв, що росія кинула на штурм Бахмута не тільки вагнерівців, але свої елітні повітряно-десантні війська. Окупанти хочуть захопити Бахмут до початку українського контрнаступу, в хід пішла й російська пропаганда, спрямована на ЗСУ.

Редакція «Бахмут. IN.UA»  розібрала відеоролик, у якому пропагандисти застосовують психологічний тиск для підтвердження своєї перемоги в Бахмуті

Як російські журналісти розповсюджують фейки та тиснуть на ЗСУ?

Російський військовий журналіст Олександр Сладков опублікував інтерв’ю з одним із командирів ПВК Вагнер із позивним «ратибор», який релокується в Бахмуті. В інтерв’ю просувають наступні наративи:

 • українці самі собі організували бійню в Бахмуті;
 • Вагнер береже співробітників, а втрати у них мінімальні,
 • противник (ред. тобто ЗСУ) іноді діє грамотно;
 • склади Вагнера забиті іноземною трофейною зброєю;
 • ЗСУ використовує американську тактику бою, була б радянська, не було б таких провалів;
 • багато колишніх в’язнів, після помилування шукають шляхи залишитися у Вагнері;
 • для ЗСУ ворог їхнє командування

Кожну з цих тез розберемо окремо, а читачі зможуть побачити, чого хочуть домогтися росвоєнкори за допомогою таких тез.

Українці самі собі організували бійню в Бахмуті — фейк

Screenshot 638 54fb7

Пропагандистський ролик. Фото: скріншот

Командир одного із підрозділів ПВК Вагнер стверджує, що начебто ЗСУ самі влаштували для себе бійню в Бахмуті, тим самим ігноруючи напад росії на Україну. Пропагандист намагається перекласти відповідальність на ЗСУ та натякає, що битви можна було уникнути, якщо ЗСУ б здали місто.

Вагнер береже співробітників, а втрати у них мінімальні — фейк

ПВК Вагнер за останні місяці несе одні з найбільших втрат. Це підтверджує й Інститут вивчення війни з посиланням на слова пригожина заявляв, що вагнерівців в Бахмуті використали, як гарматне м’ясо, щоб зберегти звичайну армію рф. 

Така тенденція продовжується й зараз, міські бої російське військове командування переклало на найманців ПВК, щоб зберегти елітні повітряно-десантні війська, але встигнути захопити Бахмут до початку українського контрнаступу.

ЗСУ іноді діє грамотно — психологічна маніпуляція

photo 2023 04 23 16 01 44 d2b9d

Зруйнований окупантами Бахмут. Фото: соцмережі

Командир ПВК Вагнер наголошує, що вагнерівці мають справу із непростим противником. З логічної точки зору, він не може сказати, що ЗСУ — це дуже простий та недосвідчений противник, адже тоді в російського пролетаріату рф виникло б питання: «Якщо противник, такий простий, то чому битва за Бахмут триває вже вісім місяців?». 

Втім, й визнати, що ЗСУ — це сильний та мудрий противник Вагнер до кінця не може, бо знецінить свої ж підрозділи. Разом з пропагандистом російським командир використовує маніпулятивну техніку, частково хвалить ЗСУ за «грамотні дії», а згодом вказує, що в українських сил немає взаємодії. 

«Звісно, вони по різному діють. Іноді, й грамотно, діють. Іноді. Останній час помічається така тенденція, що у них багато підрозділів, які один з одним не взаємодіють. І виходить, що обстановки вони не знають, й не володіють по нашим позиціям. Агонія. Їх заганяють пачками…Іноді бувають такі випадки, коли ми вже стоїмо напівкільцем…вибиваємо противника. Не проходить двадцяти хвилин, вони туди ще 20 хвилин. Вони біжуть в повний зріст, не бачачи нас», — запевняє найманець ПВК Вагнер.

Склади Вагнера забиті іноземною трофейною зброєю — фейк

photo 2023 02 22 20 02 54 bb475

Іржаві боєприпаси на складах МО РФ. Фото: пропагандистські канали

Вагнер вже кілька місяців, як й інші підрозділи російської армії відчуває дефіцит боєприпасів. Про «снарядний голод» окупантів ще в березні публічно повідомляло Міністерство оборони Великобританії. Щоб компенсувати дефіцит — російська війська використовували радянські застарілі боєприпаси.

Виробничі потужності росії для зброї не є достатньо потужними, щоб підтримувати темпи наступу. Тому, росія зверталася до Ірану в пошуках в зброї. The Guardian 13 лютого повідомило, що Іран контрабандою переправив до росії щонайменше 18 безпілотників дальнього радіусу дії, використовуючи човни і іранські державні літаки. Відповідно, якби противник мав б безліч одиниць трофейної техніки ЗСУ, то чи потрібно було б шукати обхідні шляхи для отримання зброї?

ЗСУ використовує американську тактику бою, була б радянська, не було б таких провалів — фейк та психологічна маніпуляція

Xerson11 1170x780 3ddd1

Так на думку окупантів виглядає поразка ЗСУ. Звільнення Херсону. Фото: з відкритих джерел

Українська армія у сучасній повномасштабній війні воює за Статутами ЗСУ, де найвищою цінністю є людина та її життя. Також від початку війни на Донбасі армія впроваджує стандарти НАТО. російська війська у війні проти України застосовують звичайні регулярні військові частини й приватні, як от ПВК Вагнер. Загибель бійців ПВК в бойових діях не викликає такого суспільного резонансу, як загибель бійців регулярної армії, тому елітні війська не пускають у міські бої в Бахмуті такою кількістю, як це роблять з вагнерівцями.

Читайте також: Бахмутські зрадники: як колаборанти поширюють пропаганду про ЗСУ та Україну

Таким чином, ПВК дозволяють вести активну воєнну політику в умовах «постгероїчної» епохи, це відкриті дані з порталу “Мілітарний” за 2021 рік, де передбачали агресію росії. Російська армія вже давно трансформувалася від радянської, серед противника є підготовлені приватні підрозділи, які вели війну в країнах, де росія розпочала воєнні конфлікти. Таким чином, навіть сама росія зараз не використовує ті радянські методи, які були раніше.

Стосовно українських «провалів», серед останніх успішна контрнаступальна операція по звільненню Херсона, а до того, звільнення Київщини, Чернігівщини, Житомирщини, Сумщини, сіл Харкова та Запоріжжя й Донецька. Вісім місяців окупанти намагаються окупувати Бахмут, але завдяки ЗСУ місто тримається й досі.

Багато колишніх в’язнів, після помилування шукають шляхи залишитися у Вагнері — правда

MBUqcMtg24 3Yfg9 8d7c7

Вагнерівець вбив людину з ДЦП. Фото: скріншот з відео

Ця теза не суперечить дійсності, але потребує доповнення: «Багато колишніх в’язнів, після помилування шукають шляхи залишитися у Вагнері, якщо вони залишаться живими або не стануть жертвою кувалди».

Нещодавно ми писали, як найманці ПВК Вагнер зізналися у вбивстві дітей та жінок в Бахмуті й Соледарі. Попри те, що один із найманців вбив 5-річну дитину він хоче знову повернутися воювати проти України у складі ПВК. До приватного угрупування пригожина зараз входяться чимало вихідців із тюрем, які не є соціально адаптованими у суспільстві, більше того вони становлять загрозу. 

Тому, повернення у звичайне російське життя для них не є цікавим, натомість підзаробити кошти на війні в Україні — видається привабливим варіантом. Вагнерівці, які повертаються додому живими вже в росії вчиняють кримінальні злочини. Наприклад, амністований росіянин Іван Россомахін після повернення сів за вбивство жінки, а його колега по ПВК на прізвисько «Арбалет» приїхав з України додому та зарізав перехожого з ДЦП. Непристосовані до життя російські злочинці й справді намагаються повернутися до свого звичного оточення вбивць й ґвалтівників — будь-то Тюменська в’язниця або ПВК Вагнер.

Українське командування кидає воїнів на Бахмут, як гарматне м’ясо — фейк та маніпуляція

800 0 1677076006 3858 f4b89

Трупи вагнерівців в Бахмуті. Фото: Уніан

Вже не вперше у пропагандистських роликах відбувається так зване явище як «криве дзеркало», коли окупанти транслюють власні проблеми на інших. Мова йде про свій людський ресурс, який російська федерація не вважає цінним, ті ж вагнерівці, чи звичайні російські. Окупанти кидають тіла своїх солдатів на полі бою, не забирають мертвих із рефрижераторів, але натомість вперто звинувачують українське командування в тому, що саме ЗСУ використовують, як гарматне м’ясо. 

Таким чином, ворог намагається перекласти свої болі та слабкості на українську армію. Втім, у нас найвищою цінністю виступає саме людина, кидати своїх побратимів на полі бою в Україні не прийнято, а парамедики роблять все, щоб врятувати поранених. Пропагандисти почали просувати тези про те, що ЗСУ не такий слабкий противник, це визнавав й лідер ПВК Вагнер. Окупанти звинувачують українське командування в тому, що у них, начебто, немає узгодження між батальйонами, прагнучи підірвати довіру до військового керівництва й втертися в довіру, бачачи власні слабкості.

Російська федерація використовує різні маніпулятивні техніки у своїх ЗМІ з одною метою — розповсюдити дезінформацію та підірвати моральний стан всередині країни.

Фото: Генштаб

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

“Деструктив, тероризм, міжнаціональна ворожнеча”: чиновниця рф поширює антиукраїнські наративи

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 16:35, 9 Квітня 2024
Депутатка держдуми рф
Депутатка держдуми рф ганна кузнецова виступає перед ЗМІ / скриншот

У мережі шириться відео депутатки держдуми рф анни кузнецової, яка розповіла пропагандистам про “деструктивні заклики” в українських Telegram-каналах, які збільшились начебто на 28%. Чиновниця розповіла, що в українських Telegram-каналах міститься начебто контент, у якому закликають до терористичних дій, міжнаціональної ворожнечі та є формою деструктивних закликів щодо дітей рф. Подібну “тенденцію” депутатка держдуми з нещодавніми подіями, які стались в підмосковному “крокус сіті холі”, де ІДІЛ ввечері 22 березня вчинив стрілянину.

Депутатка держдуми рф
Депутатка держдуми рф ганна кузнецова поширює непідтверджену інформацію / скриншот

Україна не закликає дітей з рф до тероризму

Інформація, яку озвучила кузнецова є безпідставною. Вона зазначила, що кількість нібито шкідливого контенту в популярних українських Telegram-каналах збільшилась на 28%, однак вона не дає уточнень: не порівнює періоди, коли з’являлись ніби деструктивні заклики, як порахували цей “процент”, немає конкретної інформації про Telegram-канали та повідомлення, які мають шкодити російським дітям, інфографіки, статистики тощо. 

На сайті держдуми рф додатково ще зазначили, що в Україні був запущений Центр інформаційно-психологічних операцій СБУ і що він веде роботу в 13 регіонах України. 

“Дзвінки та повідомлення надходять з території України. Нерідко дзвінки здійснюють завербовані СБУ діти з України, яких спеціально вистежують”, — каже анна кузнецова, депутатка держдуми рф. 

Однак у яких саме регіонах України “вербували дітей” співробітники СБУ, чиновниця не уточнила. 

Слова депутатки держдуми рф не можна ніяк підтвердити. Натомість ми проаналізували декілька українських анонімних Telegram-каналів, які мають більше одного мільйону підписників (Украина Сейчас, Реальна Війна та Україна Online). Проаналізувавши контент від 22 березня ми не виявили жодного заклику до міжнаціональної ворожнечі, або закликів до російських дітей вчиняти терористичні дії. 

Росіяни закликають до вбивства українських дітей

Попри те, що росія звинувачує у тероризмі та сприянню міжнаціональній ворожнечі Україну, військові злочинці публікують матеріали, де прямо закликають вбивати українських дітей. Наприклад, 13 березня у єгора гузенко, власника Telegram-каналу тринадцятий вийшов ряд дописів, у яких він коментує відео, де діти співають “Батько наш — Бандера”. Він відверто заявив, що начебто ворог не має статі та віку, а дітей на відео — “заразними” і єдиний вихід, зі слів злочинця, є “знищення хворих”. 

Допис пропагандиста
Терорист гузенко закликав знищити українців / колаж Бахмут IN.UA

Фахівці з Інституту масової інформації (ІМІ) констатували, що подібні дописи є закликом до геноциду.

“Такі публікації є прямим публічним підбурюванням до вчинення злочину геноциду щодо українців. Вони розраховані на широку аудиторію, а також містять обґрунтування необхідності повного фізичного знищення української нації. Саме з метою притягнення до кримінальної відповідальності подібних трансляторів геноцидної риторики була створена Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. РФ продовжує вважатись підписантом та ратифікантом Конвенції, однак влада країни свідомо допускає поширення прямих геноцидних ідей серед своїх військових”, — розповів Володимир Зеленчук, юрист ІМІ.

Пізніше гузенко видалив допис з відео, однак залишив невеликий коментар нижче, що начебто вже пізно і діти перейняли нацистську ідеологію, порівнюючи Степана Бандеру з адольфом гітлером. 

Однак влада росії вважає це за нормальне та ніяк не відреагувала на поширення закликів до геноциду та вбивству українських дітей в російських Telegram-каналах. 

Подібні інформаційні атаки росіян відбуваються на тлі подій в “крокус сіті холі”, щоб переконати власне населення у винуватості України. Центр стратегічних комунікацій вже спростував повідомлення росіян про нібито заклики з України до російських дітей здійснювати терористичні акти, у тому числі на ТОТ. Тому закликаємо не вестись на ворожу дезінформацію та перевіряти інформацію на офіційних джерелах.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Джобцентр в Німеччині скасовує виплати українцям: що відбувається

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 14:35, 9 Квітня 2024
Jobcenter
Jobcenter в Німеччині / фото Енді Новак

У мережі шириться відео української біженки, яка жаліється на німецькі джобцентри (центри зайнятості). Жінка розповідає, що установа скасовує виплати на придбання меблів в орендоване житло. А пов’язане це з тим, якщо отримувач грошей, тобто біженець, вже отримав одноразову виплату та змінює місце проживання. 

Як росЗМІ використовують подібні відео задля маніпуляції та чи дійсно біженці в Німеччині отримують допомогу, роз’яснює журналіст видання Данило Вінниченко. 

Центри зайнятості в Німеччині надають виплати на меблі один раз

Інформація, яку озвучує жінка є маніпуляцією. Саме відео з’являлось у російських пропагандистів ще наприкінці 2022 року — це ми дізнались за допомогою зворотного пошуку. Знайти оригінальне відео на ресурсах жінки нам не вдалось. Пропагандисти використали відео користувачки YouTube під ніком Violettka-Konfettka та поширювали в цілях дискредитувати українських біженців за кордоном. РосЗМІ подавали це, як нібито скорочення виплат, втома від біженців та “справжнє ставлення” до українців у державі. 

Росіянка в Німеччині
Жінка засвітилась на росТБ / скриншот

Відео, які виходили на YouTube-каналі жінки мали гучні заголовки та оформлення, біженка постійно критикувала місцеві органи та установи, зокрема джобцентри. Канал вела виключно російською мовою. Останнє відео вийшло у жовтні 2023 року. Ми припускаємо, що саме цією риторикою вона і привернула увагу російських пропагандистів.

Росіянка в Німеччині
На своєму каналі жінка критикувала німецькі держустанови / скриншот

Знайти актуальну інформацію щодо скасування виплат центрами зайнятості в Німеччині у період повномасштабного вторгнення нам не вдалось. Тому наведемо актуальну інформацію та за яких умов біженці з України можуть отримати виплату задля придбання меблів в орендоване житло. 

Квартири в Німеччині дійсно орендують необставленими: немає меблів та інших речей для повсякденного життя. Тому пропонують виплату Erstausstattung (одноразова допомога на облаштування), яку надають джобцентри. Її можна отримати у вигляді готівки, або у вигляді гутштайну (спеціального сертифікату). Як правило, на одну людину виділяють до 1000 євро (понад 42500 гривень). Отримати грошову допомогу можна за певних умов, тобто:

 • вам виплачують допомогу від Джобцентру;
 • вам виповнилося 25 років;
 • це ваш перший переїзд на окрему квартиру;
 • ви розлучилися, переїжджаєте на нове місце і не маєте можливості придбати меблі в нове помешкання;
 • у вашому попередньому житлі сталася пожежа або нещасний випадок, який не покриває страховка.

Серед цих умов немає переїзду на інше житло без будь-яких поважних причин. Тобто джобцентр у праві відмовити у наданні допомоги, якщо випадок отримувача допомоги не відповідає зазначеним умовам. Тому згідно з озвученою інформацією від жінки, їй відмовили за об’єктивних причин. 

Поширюючи подібні матеріали, росіяни підтримують наратив про начебто втому європейців від війни, зокрема від біженців. Вони користуються складним становищем людей через спричинену ними війну та намагаються всіляко принизити. Ми закликаємо не вестись на ворожу дезінформацію та перевіряти інформацію в офіційних джерелах. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Депутатка держдуми рф

“Деструктив, тероризм, міжнаціональна ворожнеча”: чиновниця рф поширює антиукраїнські наративи

У мережі шириться відео депутатки держдуми рф анни кузнецової, яка розповіла пропагандистам про “деструктивні заклики” в українських Telegram-каналах, які збільшились начебто на 28%. Чиновниця розповіла, […]

Jobcenter

Джобцентр в Німеччині скасовує виплати українцям: що відбувається

У мережі шириться відео української біженки, яка жаліється на німецькі джобцентри (центри зайнятості). Жінка розповідає, що установа скасовує виплати на придбання меблів в орендоване житло. […]

Гроші в руках

Українці, які від початку війни не виїжджали за кордон, отримають 5 тис. грн: фейк

Деякі Telegram-канали поширюють інформацію від імені міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук про виплату 5 тисяч гривень українцям, які жодного разу від […]

13:00, 07.04.2024 Микола Ситник
стела Часів Яр

ЗСУ блокують евакуацію з Часового Яру: що відбувається

У мережі поширюється інформація, що ЗСУ нібито заборонили евакуюватись з міста Часів Яр на Донеччині, яке зараз знаходиться неподалік від лінії фронту. Роспропагандисти зауважили, що […]

16:30, 05.04.2024 Микола Ситник
Часів Яр

Примусове виселення з Часового Яру: що не так з “наказом” Міноборони

У мережі шириться відео нібито наказу Міноборони України від 29.03.2024, що мешканцям прифронтового міста Часів Яр треба негайно виїхати зі своїх домівок, тому що будівлі […]

18:15, 03.04.2024 Микола Ситник