Фейк, правда, пропаганда: як російські журналісти «захоплюють» Бахмут?

Семаковська Тетяна 17:40, 24 Квітня 2023

Screenshot 639 bc4daІнститут вивчення війни раніше вже повідомляв, що росія кинула на штурм Бахмута не тільки вагнерівців, але свої елітні повітряно-десантні війська. Окупанти хочуть захопити Бахмут до початку українського контрнаступу, в хід пішла й російська пропаганда, спрямована на ЗСУ.

Редакція «Бахмут. IN.UA»  розібрала відеоролик, у якому пропагандисти застосовують психологічний тиск для підтвердження своєї перемоги в Бахмуті

Як російські журналісти розповсюджують фейки та тиснуть на ЗСУ?

Російський військовий журналіст Олександр Сладков опублікував інтерв’ю з одним із командирів ПВК Вагнер із позивним «ратибор», який релокується в Бахмуті. В інтерв’ю просувають наступні наративи:

  • українці самі собі організували бійню в Бахмуті;
  • Вагнер береже співробітників, а втрати у них мінімальні,
  • противник (ред. тобто ЗСУ) іноді діє грамотно;
  • склади Вагнера забиті іноземною трофейною зброєю;
  • ЗСУ використовує американську тактику бою, була б радянська, не було б таких провалів;
  • багато колишніх в’язнів, після помилування шукають шляхи залишитися у Вагнері;
  • для ЗСУ ворог їхнє командування

Кожну з цих тез розберемо окремо, а читачі зможуть побачити, чого хочуть домогтися росвоєнкори за допомогою таких тез.

Українці самі собі організували бійню в Бахмуті — фейк

Screenshot 638 54fb7

Пропагандистський ролик. Фото: скріншот

Командир одного із підрозділів ПВК Вагнер стверджує, що начебто ЗСУ самі влаштували для себе бійню в Бахмуті, тим самим ігноруючи напад росії на Україну. Пропагандист намагається перекласти відповідальність на ЗСУ та натякає, що битви можна було уникнути, якщо ЗСУ б здали місто.

Вагнер береже співробітників, а втрати у них мінімальні — фейк

ПВК Вагнер за останні місяці несе одні з найбільших втрат. Це підтверджує й Інститут вивчення війни з посиланням на слова пригожина заявляв, що вагнерівців в Бахмуті використали, як гарматне м’ясо, щоб зберегти звичайну армію рф. 

Така тенденція продовжується й зараз, міські бої російське військове командування переклало на найманців ПВК, щоб зберегти елітні повітряно-десантні війська, але встигнути захопити Бахмут до початку українського контрнаступу.

ЗСУ іноді діє грамотно — психологічна маніпуляція

photo 2023 04 23 16 01 44 d2b9d

Зруйнований окупантами Бахмут. Фото: соцмережі

Командир ПВК Вагнер наголошує, що вагнерівці мають справу із непростим противником. З логічної точки зору, він не може сказати, що ЗСУ — це дуже простий та недосвідчений противник, адже тоді в російського пролетаріату рф виникло б питання: «Якщо противник, такий простий, то чому битва за Бахмут триває вже вісім місяців?». 

Втім, й визнати, що ЗСУ — це сильний та мудрий противник Вагнер до кінця не може, бо знецінить свої ж підрозділи. Разом з пропагандистом російським командир використовує маніпулятивну техніку, частково хвалить ЗСУ за «грамотні дії», а згодом вказує, що в українських сил немає взаємодії. 

«Звісно, вони по різному діють. Іноді, й грамотно, діють. Іноді. Останній час помічається така тенденція, що у них багато підрозділів, які один з одним не взаємодіють. І виходить, що обстановки вони не знають, й не володіють по нашим позиціям. Агонія. Їх заганяють пачками…Іноді бувають такі випадки, коли ми вже стоїмо напівкільцем…вибиваємо противника. Не проходить двадцяти хвилин, вони туди ще 20 хвилин. Вони біжуть в повний зріст, не бачачи нас», — запевняє найманець ПВК Вагнер.

Склади Вагнера забиті іноземною трофейною зброєю — фейк

photo 2023 02 22 20 02 54 bb475

Іржаві боєприпаси на складах МО РФ. Фото: пропагандистські канали

Вагнер вже кілька місяців, як й інші підрозділи російської армії відчуває дефіцит боєприпасів. Про «снарядний голод» окупантів ще в березні публічно повідомляло Міністерство оборони Великобританії. Щоб компенсувати дефіцит — російська війська використовували радянські застарілі боєприпаси.

Виробничі потужності росії для зброї не є достатньо потужними, щоб підтримувати темпи наступу. Тому, росія зверталася до Ірану в пошуках в зброї. The Guardian 13 лютого повідомило, що Іран контрабандою переправив до росії щонайменше 18 безпілотників дальнього радіусу дії, використовуючи човни і іранські державні літаки. Відповідно, якби противник мав б безліч одиниць трофейної техніки ЗСУ, то чи потрібно було б шукати обхідні шляхи для отримання зброї?

ЗСУ використовує американську тактику бою, була б радянська, не було б таких провалів — фейк та психологічна маніпуляція

Xerson11 1170x780 3ddd1

Так на думку окупантів виглядає поразка ЗСУ. Звільнення Херсону. Фото: з відкритих джерел

Українська армія у сучасній повномасштабній війні воює за Статутами ЗСУ, де найвищою цінністю є людина та її життя. Також від початку війни на Донбасі армія впроваджує стандарти НАТО. російська війська у війні проти України застосовують звичайні регулярні військові частини й приватні, як от ПВК Вагнер. Загибель бійців ПВК в бойових діях не викликає такого суспільного резонансу, як загибель бійців регулярної армії, тому елітні війська не пускають у міські бої в Бахмуті такою кількістю, як це роблять з вагнерівцями.

Читайте також: Бахмутські зрадники: як колаборанти поширюють пропаганду про ЗСУ та Україну

Таким чином, ПВК дозволяють вести активну воєнну політику в умовах «постгероїчної» епохи, це відкриті дані з порталу “Мілітарний” за 2021 рік, де передбачали агресію росії. Російська армія вже давно трансформувалася від радянської, серед противника є підготовлені приватні підрозділи, які вели війну в країнах, де росія розпочала воєнні конфлікти. Таким чином, навіть сама росія зараз не використовує ті радянські методи, які були раніше.

Стосовно українських «провалів», серед останніх успішна контрнаступальна операція по звільненню Херсона, а до того, звільнення Київщини, Чернігівщини, Житомирщини, Сумщини, сіл Харкова та Запоріжжя й Донецька. Вісім місяців окупанти намагаються окупувати Бахмут, але завдяки ЗСУ місто тримається й досі.

Багато колишніх в’язнів, після помилування шукають шляхи залишитися у Вагнері — правда

MBUqcMtg24 3Yfg9 8d7c7

Вагнерівець вбив людину з ДЦП. Фото: скріншот з відео

Ця теза не суперечить дійсності, але потребує доповнення: «Багато колишніх в’язнів, після помилування шукають шляхи залишитися у Вагнері, якщо вони залишаться живими або не стануть жертвою кувалди».

Нещодавно ми писали, як найманці ПВК Вагнер зізналися у вбивстві дітей та жінок в Бахмуті й Соледарі. Попри те, що один із найманців вбив 5-річну дитину він хоче знову повернутися воювати проти України у складі ПВК. До приватного угрупування пригожина зараз входяться чимало вихідців із тюрем, які не є соціально адаптованими у суспільстві, більше того вони становлять загрозу. 

Тому, повернення у звичайне російське життя для них не є цікавим, натомість підзаробити кошти на війні в Україні — видається привабливим варіантом. Вагнерівці, які повертаються додому живими вже в росії вчиняють кримінальні злочини. Наприклад, амністований росіянин Іван Россомахін після повернення сів за вбивство жінки, а його колега по ПВК на прізвисько «Арбалет» приїхав з України додому та зарізав перехожого з ДЦП. Непристосовані до життя російські злочинці й справді намагаються повернутися до свого звичного оточення вбивць й ґвалтівників — будь-то Тюменська в’язниця або ПВК Вагнер.

Українське командування кидає воїнів на Бахмут, як гарматне м’ясо — фейк та маніпуляція

800 0 1677076006 3858 f4b89

Трупи вагнерівців в Бахмуті. Фото: Уніан

Вже не вперше у пропагандистських роликах відбувається так зване явище як «криве дзеркало», коли окупанти транслюють власні проблеми на інших. Мова йде про свій людський ресурс, який російська федерація не вважає цінним, ті ж вагнерівці, чи звичайні російські. Окупанти кидають тіла своїх солдатів на полі бою, не забирають мертвих із рефрижераторів, але натомість вперто звинувачують українське командування в тому, що саме ЗСУ використовують, як гарматне м’ясо. 

Таким чином, ворог намагається перекласти свої болі та слабкості на українську армію. Втім, у нас найвищою цінністю виступає саме людина, кидати своїх побратимів на полі бою в Україні не прийнято, а парамедики роблять все, щоб врятувати поранених. Пропагандисти почали просувати тези про те, що ЗСУ не такий слабкий противник, це визнавав й лідер ПВК Вагнер. Окупанти звинувачують українське командування в тому, що у них, начебто, немає узгодження між батальйонами, прагнучи підірвати довіру до військового керівництва й втертися в довіру, бачачи власні слабкості.

Російська федерація використовує різні маніпулятивні техніки у своїх ЗМІ з одною метою — розповсюдити дезінформацію та підірвати моральний стан всередині країни.

Фото: Генштаб

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Що не так із Telegram та чи має він альтернативи

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 16:03, 4 Жовтня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Останніми місяцями популярною є тема “забороняти Telegram чи не треба”. У рамках роз’яснювального проєкту “Бахмут IN.UA” розкаже про основні “за” та “проти” заборони найпопулярнішого месенджера, та чи має він альтернативи.

Telegram — найпопулярніша соцмережа в Україні

Станом на 2024 рік “Телеграм” тримає першість за популярністю серед всіх соціальних мереж. Багатоплатформовий месенджер використовують для особистого спілкування, а також для читання новин. Це демонструють результати дослідження медіаспоживання українців за 2024 рік від USAID/Internews. 

Ті, хто вимушено покинув свої домівки, читають у Telegram новини про регіони, з яких їм довелося виїхати через війну росії проти України. Ті, хто переїхав за кордон, читають у TG українські новини. Жителі ТОТ слідкують за українським інформаційним полем також завдяки цьому месенджеру. Численні сторінки українських посадовців різних рівнів, чати ОСББ, канали із мемами й милими котами та сотні й сотні гігабайтів іншого контенту — все це є у “Телеграмі”. Все це, а також швидкість та зручність самого сервісу, робить його популярним серед користувачів.

Але не все так добре, як хотілося б.

Регулювання або заборона роботи Telegram — навіщо?

Дискусії про заборону або регулювання діяльності Telegram виникають через кілька факторів, які турбують уряди різних країн і громадськість:

  • анонімність і конфіденційність: Telegram вважається месенджером із високим рівнем конфіденційності та шифрування. Це називають проблемою для урядів, оскільки месенджер дозволяє терористам, злочинцям та іншим зловмисникам використовувати його для координації своїх дій без ризику бути відслідкованими;
  • незаконний контент: Telegram часто використовується для поширення незаконного контенту, такого як пропаганда екстремістів, торгівля наркотиками, дитяча порнографія та інші заборонені матеріали;
  • забезпечення національної безпеки: деякі уряди вважають, що заборона або жорстке регулювання Telegram є необхідними для захисту національної безпеки, оскільки неконтрольований обіг інформації через цей месенджер може використовуватися для дестабілізації внутрішньої ситуації, розповсюдження дезінформації тощо.

Telegram — співпраця з рф

Історія взаємовідносин месенджера Telegram з російськими спецслужбами, якщо коротко, наступна: у 2018 році роскомнадзор заблокував роботу месенджера на території рф, оскільки адміністрація TG нібито не погодилася надавати спецслужбовцям особисту інформацію користувачів. У 2020 той самий роскомнадзор розблокував роботу платформи та завів там офіційну сторінку. Урядовий орган аргументував розблокування тим, що месенджер готовий “сприяти боротьбі з тероризмом”. Однак конкретних деталей щодо нових умов співпраці з російськими спецслужбами не було оприлюднено.

У березні 2024 року депутат держдуми рф артем мєтєлєв заявив, що Telegram “співпрацює із російськими силовиками”:

“Telegram сотрудничает с российскими правоохранительными органами и ведёт себя в рамках законодательства”, — сказав мєтєлєв, уточнюючи, що адміністрація месенджера та павло дуров швидко реагують на події та блокують заборонений контент. У цьому ж коментарі депутат держдуми рф “перевів стрілки” на інший месенджер: “Ну, не в Telegram терористи б вербували, вербували б вони в WhatsApp або десь ще”.

Російський “Телеграм”-канал “можем обьясніть” 30 вересня 2024 року повідомив, що влада російської федерації у 2025 році виділить 49 млрд рублів на спонсорування Z-каналу у Telegram під назвою Readovka. Раніше адміністратор цього каналу розповідав, що не має ніякого фінансування ззовні, і тим паче від кремля. А російське так зване опозиційне ЗМІ “мєдуза” розповідало як російська машина пропаганди використовує “Телеграм”-канали, у тому ж числі — “Рідовку”.

Telegram заблокував бот ГУР

А тепер слідкуйте за руками: наприкінці березня 2024 року до павла дурова (засновник платформи родом з росії) звернувся прессекретар кремля дмитро пєсков із закликом звертати більше уваги на використання платформи для діяльності терористів. Через місяць, 24 квітня, павло дуров попередив, що блокуватиме “облікові записи та ботів, які збирають координати для цільових ударів або публікують особисту інформацію із закликами до насильства”. 

І вже 28 квітня 2024 року Telegram заблокував низку українських офіційних ботів. Головне управління розвідки України повідомило, що адміністрація TG заблокувала “Головний бот розвідки”. Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов у зв’язку із цим заявив:

“Треба подякувати Telegram, за те, що той почав більш виразно офіційно визначати свою позицію стосовно геноцидної війни росіян проти українців не на нашу користь. Думаю, що це спонукатиме українців до активнішого реагування на загрози національній інформаційній безпеці”.

Блокування діяло менше ніж добу, і вже на ранок 29 квітня бот від ГУР знову запрацював.

Telegram — захищеність даних

Існують різні чутки та припущення, що Telegram почав надавати деяку інформацію російським спецслужбам або принаймні став менш активним у протидії їх вимогам. Однак павло дуров продовжує стверджувати, що месенджер підтримує високий рівень конфіденційності та не передає особисту інформацію урядам.

Український журналіст, програміст та кіберблогер Назар Токар заявив, що інформація про нібито захищеність особистих даних у TG не відповідає дійсності. Так, завдяки тому, що Telegram відкрив код для додатків, вдалося перевірити, як захищені повідомлення: 

“Дійсно, інформація від вашого телефону до сервера Telegram передається у зашифрованому вигляді. Але на сервері вона зберігається у незашифрованому вигляді, а якщо вона і шифрується, то існують ключі, з якими можна читати ваше листування. Відповідно, Telegram не є безпечним, бо він не забезпечує шифрування від кінцевого до кінцевого користувача”, – наголосив Токар. 

Окрім того, є інформація про те, що принаймні один з серверів Telegram розташований у росії — у санкт-петербурзі, каже Токар.

Сам же додаток на телефоні просить доступ до всього: це і геолокація, і контакт, і файли, і фото та відео, можливість робити скриншоти та мати доступ до буфера обміну. Якщо ви будете копіювати туди якийсь пароль чи секретну адресу, Telegram зможе мати доступ до цього.

Чи заблокують Telegram в Україні​​?

Одна зі складнощів цієї дії — Telegram знаходиться поза українською юрисдикцією. У теорії, в Україні можуть використати деякі проміжні механізми: якщо, наприклад, збереться сильна доказова база. У такому випадку можна буде звертатися до платіжних систем з вимогою блокувати фінансові транзакції до Telegram. 

Окрім цього, платформа позиціює себе як месенджер, але де-факто канали у Telegram ведуть діяльність нарівні з медіа: мають підписників (читачів), регулярно повідомляють їм інформацію та впливають на суспільну думку. Проте змусити їх дотримуватися Закону “Про медіа” нарівні з традиційними виданнями чи телеканалами – неможливо. 

У вересні 2024 року Національний координаційний центр кібербезпеки прийняв рішення обмежити використання Telegram в органах державної влади, військових формуваннях, на об’єктах критичної інфраструктури. Рішення було ухвалено через те, що месенджер становить потенційну небезпеку, заявив директор Центру протидії дезінформації Ради національної безпеки і оборони України Андрій Коваленко:

“Ніколи щодо Telegram не можна було дати гарантій, де зберігається інформація після вашого листування, навіть якщо ви стерли листування з іншою особою. Частина серверів телеграма досі знаходиться на території росії, частина серверів попередньо знаходиться в Дубаї. Відповідно, чи контролюють ці сервери, чи мають до них доступ російські спецслужби, чи ні – невідомо”, — сказав Коваленко.

Загроза національній безпеці

Саме тому було запроваджено заборону пересилати в Telegram службові документи та комунікувати в цьому месенджері про службові справи. Вже від 2022 року військові припинили використовувати Telegram, перейшовши переважно на Signal та WhatsApp.

У вересні 2024 року начальник Головного управління розвідки (ГУР) Кирило Буданов назвав месенджер “загрозою національної безпеки”: 

“Да, я ніколи цього не боявся сказати. Telegram — це реально, в нашому розумінні, загроза національній безпеці. Я це кажу абсолютно прямо, і ми це навіть документально робили”, — сказав Буданов, відповідаючи на запитання, чи вважає Telegram шкідливим.

Він додав, що не виступає за те, “щоб просто взяти та закрити” цей месенджер в Україні:

“Це, до речі, досить важко зробити, але можливо. Я виступаю за те, що давайте, як-то кажуть, “офізичимо” всі ці телеграм-канали. Ну, от якщо ти хочеш, як то кажуть, віщати якісь новини, будь ласка, зареєструйтеся, щоб всі розуміли, що цей канал зареєстрований за Івановим Іваном Івановичем, громадянином російської федерації, який проживає в місті Москва. Чи за громадянином України. І тоді є відповідальність особиста у людини за те, що вона там розміщає”, — пояснив Буданов.

Telegram — аналоги

На відміну від Telegram, месенджери WhatsApp, Signal і навіть Viber використовують шифрування, при якому ключі зберігаються безпосередньо на пристроях користувачів, що підвищує безпеку даних. Signal, до того ж, працює на відкритому протоколі, що робить його одним із найбільш захищених месенджерів. Тому для конфіденційного спілкування краще надавати перевагу саме Signal або WhatsApp. Використання Viber не є бажаним через те, що серед його засновників є росіяни.

Signal підтримує наскрізне шифрування для всіх чатів, на відміну від Telegram, де така функція доступна тільки для приватних чатів. Це означає, що доступ до повідомлень мають виключно учасники розмови — навіть команда Signal чи мобільні оператори не можуть отримати ці дані.

Крім цього, варто пам’ятати про такі перевірені часом платформи, як Messenger від Facebook, WhatsApp і Gmail.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Ми всі із цим стикалися. Що таке “астротурфінг”

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:07, 19 Вересня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Астро… Що? Скоріш за все, ви не чули цей термін, але точно були свідками його дії в соцмережах та навіть у реальному житті. Команда “Бахмут IN.UA” у рамках роз’яснювального проєкту простими словами із прикладами пояснить що таке “астротурфінг” та як йому можна протидіяти.

Астротурфінг або астротерфінг

Англійською мовою astroturfing означає “синтетичне покриття, яке замінює траву на стадіонах”. Вперше цей термін вжив американський сенатор Ллойд Бентсен у 1985 році: цим словом законодавець описав стоси листів, скарг та звернень американців, що мали намір схилити органи державної влади прийняти вигідні рішення в інтересах провідних страхових компаній. З цього часу термін “астротурфінг” застосовується американськими правниками та політиками. 

Цьому слову знайшлося навіть місце у Кембріджському словнику — настільки цей термін популярний серед англомовної аудиторії. Але те, що в українському середовищі ця лексема не відома широкій аудиторії, не означає, що її методи не використовуються в нашому інфопросторі.

Більш простими словами, астротурфінг — це черговий спосіб маніпуляції суспільною думкою та одна з форм пропаганди. Суть полягає в тому, що у соцмережах поширюють схожі по суті коментарі до певних інфоприводів для того, аби створити ілюзію того, що значна група людей має однакову думку. Штучно створені коментарі таким чином “витісняють” думку реальних людей з мережі.

Астротурфінг — приклади з життя

Перш ніж перейти до астротурфінгу в мережі, приведемо вам кілька прикладів, з якими ви могли стикатися особисто у житті. 

Проплачені мітинги, якими не гребують представники політикуму — один зі видів астротерфінгу. Чимало випадків, в яких журналісти звертаються до мітингарів, а ті не можуть відповісти за що або проти чого вони вийшли із плакатами. Підвид цього – так звані “тітушки”, які частіше за все відстоюють свою “громадянську позицію” силовими методами.

Підтасована соціологія — це також астротурфінг. Псевдосоціологи на замовлення можуть намалювати будь-які зручні цифри, таким чином зімітувавши народну підтримку або навпаки. Журналісти проєкту “Тексти” зібрали велику базу псевдосоціологів та прихованих піарників — 119 організацій та 216 персон, що представляли на загал сумнівні опитування або ж просували “мутних” осіб протягом останніх 15 років. А ми, своєю чергою, раніше розповідали про те, як маніпулюють соціологічними дослідженнями.

І останній приклад астротурфінга, що передався нам з часів срср — це зігнання масовки. Частіше за все цим гребують держпідприємства та представники влади через залежних від них бюджетників для того, аби створити гарну картинку та показати дружність колективу.

Російська влада ще з 2014 року вдається до найнахабнішої форми цього методу маніпуляції: спочатку так званий референдум у Криму. Продовжила цю практику російська федерація й надалі, організовуючи на тимчасово окупованих територіях псевдовибори. За допомогою кремлівських та маріонеткових ЗМІ росія тиражує нічим не підкріплену інформацію про безпрецедентний рівень підтримки на ТОТ президента рф путіна.

Астротурфінг у мережі

Продовжуючи тему методів астротерфінгу росіянами, не можемо не привести у приклад дослідження BBC та Інституту стратегічного діалогу, що було випущено у квітні 2022 року. Згідно з дослідженням, у Facebook створили численні “пропутінські” групи, що прославляли росію та її президента, спробувавши створити їм позитивний імідж у різних куточках світу. 

Десяток груп, який обрали для дослідження, налічував понад 650 тисяч учасників. Групи отримали понад 100 тисяч нових членів з початку вторгнення 24 лютого. У спільнотах публікували дописи про “владіміра путіна — лідєра всєго міра”, знімки, на яких лідер рф посміхається, бавиться з тваринами та дітьми. Контент публікувався різними мовами, зокрема англійською, російською, фарсі, арабською та кхмерською.

BBC

Найактивнішими дописувачами були люди з кількома аккаунтами, що ставили вподобайки одне одному. Словом — це явні ознаки ботоферми, що у промислових масштабах займається астротурфінгом.

З цього випливає, що одна з ознак явної маніпуляції на “гарячу” тему — це купа однакових за сенсом коментарів. Як зрозуміти, що думку продукує бот, а не реальна людина? Клікніть на її сторінку. Якщо на сторінці зовсім немає особистих дописів, знімків, акаунт наповнений суцільними репостами або рандомними фотознімками з інтернету, які мають одну-дві вподобайки або не мають реакцій взагалі — з вірогідністю у 99% перед вами бот, а не жива людина. Раніше у своєму матеріалі ми вже розповідали як працюють ботоферми у матеріалі “Боти на роботі. Як фейкові акаунти у соцмережах підіграють росії”.

Один з таких прикладів — створення масовості ідеї того, що Україна під час масових відключень світла продає електроенергію за кордон. Дізнатися, чому українці не торгують електрикою під час відключень можна за посиланням на нашому сайті. 

Звісно ж, є якийсь відсоток українців, який й досі впевнений у продажі Україною електроенергії під час відключень, але додатково “легітимізують” цю ідею нічим не підкріплені коментарі у всіх соцмережах. Ідея така: якщо багато людей це стверджує — значить це правда.

Методи протидії астротурфінгу

  • Розвиток критичного мислення: навчитися аналізувати джерела інформації та виявляти ознаки маніпуляцій;
  • медіаграмотність: поширення освітніх програм з медіаграмотності для широкої аудиторії;
  • підтримка незалежної журналістики, яка може викривати випадки астротурфінгу (існує “білий” список медіа від Інституту масової інформації. До речі, наше медіа “Бахмут IN.UA” також є у списку регіональних якісних медіа);
  • соціальні мережі можуть впроваджувати суворіші правила щодо автентифікації користувачів та виявлення координованої неавтентичної поведінки.

Важливо зазначити, що боротьба з астротурфінгом — це постійний процес, оскільки технології та методи маніпуляцій постійно еволюціонують. Тому необхідно постійно вдосконалювати методи виявлення та протидії цьому явищу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що не так із Telegram та чи має він альтернативи

Останніми місяцями популярною є тема “забороняти Telegram чи не треба”. У рамках роз’яснювального проєкту “Бахмут IN.UA” розкаже про основні “за” та “проти” заборони найпопулярнішого месенджера, […]

Ми всі із цим стикалися. Що таке “астротурфінг”

Астро… Що? Скоріш за все, ви не чули цей термін, але точно були свідками його дії в соцмережах та навіть у реальному житті. Команда “Бахмут […]

Фейк: Bloomberg назвав воєнну операцію в курську найпровальнішою за 21 століття

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське фінансово-економічне медіа Bloomberg нібито розмістило відео про воєнну операцію в курській області. У ньому, мовляв, військовий аналітик та генерал армії […]

14:00, 31.08.2024 Гук Лідія

Фейк: Глава МАГАТЕ закликав російську армію наступати

Колаборант володимир рогов у своєму Telegram-каналі поширює інформацію про те, що глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі нібито закликав російську армію наступати для визволення української території та […]

15:00, 30.08.2024 Гук Лідія

МАНІПУЛЯЦІЯ: “Щоб не розвинулась залежність”: Міністерка соцполітики про виплати українцям

У мережі поширюють скриншот матеріалу із нібито цитатами міністерки соціальної політики Оксани Жолнович, де вона начебто заявила: “Ми не міністерство виплат. Україна не повинна все […]

14:00, 29.08.2024 Гук Лідія