Президент Болгарії заявив, що Україна наполягає на продовженні війни

Семаковська Тетяна 09:35, 26 Липня 2023

Rumen Radev 640x360 b5406Президент Болгарії Румен Радев 14 липня сказав журналістам, що Україна наполягає на продовженні війни. Це є не першою його заявою, яка транслює російську риторику. Після цього Радев отримав багато критики з боку представників України та Болгарії. Водночас його слова знайшли свою аудиторію на російських ресурсах.

Що сталося?

Президент Болгарії Румен Радев 14 липня сказав журналістам, що Україна наполягає на продовженні війни. Про це повідомила болгарська служба «Радіо Свобода». 

«Україна наполягає на тому, щоб продовжувати вести цю війну, але рахунки платить вся Європа», – сказав президент.

Ця заява є схожою на риторику, якої дотримуються росіяни під час коментування війни. Не дивно, що за кілька днів цю новину почали розповсюджувати російські «новинні» ресурси та Telegram чати. 

Фото: скріншот

Варто зазначити, що російські «новинні» агенції описали заяву без змін. Втім, Telegram канали несуттєво видозмінили його слова, що вплинуло на їх зміст. 

«Зеленский настаивает на дальнейшем продолжении конфликта, однако счет за войну оплачивает только Европа», – новина з російських Telegram каналів.

Російські телеграм-канали зманіпулювали словами Радева. Фото: скріншот

Тобто, після додавання слова «тільки», заяву можна інтерпретувати як таку, що повідомляє про повне фінансування оборонної сфери в Україні з боку Європи. Хоча і без додаткових змін слова Радева сказані всупереч інтересам України, вони були додатково перекручені. Ймовірно, задля більшого збігу з російською риторикою. 

Це не перша контроверсійна заява Президента Болгарії. Ще до повномасштабного наступу він називав Крим російською територією. Після свого візиту до Болгарії 6 липня 2023 року, В. Зеленський сказав, що для Радева надання військової допомоги Україні це ескалація. Його позицію називають проросійською вже роками, як міжнародні медіа, так і болгарські. Крім того, одна з партій, яка офіційно висунула Радева як кандидата на його перших президентських виборах в листопаді 2016 року, Альтернатива для болгарського Відродження, не підтримала проєкт декларації, у якій висловлюється підтримка вступу України до НАТО через стурбованість щодо погіршення стосунків з росією. Хоча це не завадило Комітету з питань зовнішньої політики ухвалити документ.

Хто платить за оборону України?

Згідно із бюджетом України на 2023 рік, держава планує отримати власні доходи у сумі 1 329,3 млрд гривень, видатки складають 2 640,2 млрд грн. Дефіцит бюджету, який складає майже половину від суми, покривається рахунком партнерів та донорів. Ця фінансова допомога сприяє тому, що економіка країни витримує шалені збитки під час повномасштабної війни. Разом з тим, фінансують оборону України не тільки міжнародні партнери, але й сама держава. Україна має змогу покрити видатки на безпеку та оборону у сумі 1 141,1 млрд гривень власними доходами, що країна весь цей час робить. А це майже вся сума власних надходжень до бюджету. Партнери виділяють монетарну підтримку на фінансування соціальної та інших гуманітарних сфер, які є необхідними для функціонування держави. 

Витрати з бюджету. Фото: з відкритого доступу

Окремою статтею допомоги міжнародних партнерів є озброєння. Пакети військової допомоги вираховуються у грошових одиницях. Україна отримує цю підтримку не у вигляді грошей, а у вигляді техніки, боєприпасів та інших засобів для здійснення оборонних дій. 

Країни ЄС мають велику вагу у контексті підтримки України, але не тільки вони «платять рахунки». Наприклад, у 2022 році США стали найбільшим донором українського бюджету і ця країна продовжує ним бути й зараз.  

В умовах великої війни, Україна не матиме змогу перемогти росію без підтримки партнерів і міжнародна спільнота також це розуміє і постійно надає державі різного роду допомогу. Ця допомога є реакцією світу на неспровокований напад рф. 

Якою була реакція на цю заяву?

Після заяви Президента Болгарії, прем’єр-міністр Ніколай Денков звинуватив його у “постійних провокаціях” і неодноразовій підтримці Росії, повідомляє болгарська служба «Радіо Свобода».

«Той, хто наполягає на веденні цієї війни — це коло навколо Путіна. Вони почали цю війну. Ще раз кажу, найшвидший спосіб зупинити цю війну – це якщо те коло скаже своїм військам – Виведіть» – сказав Денков. (переклад з болгарської).

Депутат Народних зборів Болгарії Христо Іванов зауважив, що така позиція Президента  є шкідливою для Болгарії та ізолює країну не лише від її союзників, але й від усієї логіки міжнародного порядку. 

Вам буде цікаво: 

Із засудженням цієї заяви виступило Посольство України у Республіці Болгарія. Фото: скріншот

«Україна найбільше хоче миру, а саме агресор наполягає на веденні війни!» – написали на сторінці у Facebook ПосольстваМи виявили також багато негативних твітів у Twitter щодо персони, політики та висловлювань Радева, зокрема написаних болгарською мовою. 

Не зважаючи на таку позицію президента, Болгарія двічі надсилала військову допомогу Україні, підтримала її шлях до євроінтеграції та активно допомагала українським вимушеним переселенцям. Крім того, очільник Міноборони країни висловив готовність переглянути нейтралітет країни у питанні закупівля військової техніки та долучились до спільної закупівлі боєприпасів для України через Європейське оборонне агентство. Заява Радева піддалася критиці з боку політиків, урядовців та громадянського суспільства. Тому, судити за його висловлюваннями про позицію всієї країни не варто.

Слова Радева та їх інтерпретація у «новинах» на російських ресурсах можна вважати маніпуляцією. 

Наратив про те, що з припиненням постачання зброї Україні відновиться мир та те, що допомога Україні є причиною фінансових проблем європейських країн, покликаний на примушення українців сісти за стіл перемовини з рф, не зважаючи на ціну таких дій для країни. Важливо пам’ятати, що як уряд Болгарії не підтримує таку риторику, так і інші європейські уряди не змінюють свій курс на допомогу Україні в результаті проведення подібних інформаційних операцій. 

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як МСЕК встановлює інвалідність: пояснення

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:10, 19 Червня 2024
МСЕК / фото ілюстративне

В Україні під час дії воєнного стану значно спростили процедуру проходження медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Зараз вона надає послуги для встановлення інвалідності як цивільним, так і військовим.

Детальніше про те, як проходить процедура встановлення інвалідності в МСЕК, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

Що таке МСЕК

Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) — спеціальний заклад в системі охорони здоров’я, що проводить медико-соціальну експертизу. Саме його представники мають право на встановлення:

 • групи інвалідності (І, ІІ, ІІІ група);
 • відсотку втрати працездатності;
 • потреби в протезуванні, ортезуванні та інших допоміжних засобах реабілітації;
 • індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю;
 • медичних показань на право одержання автомобіля з ручним керуванням або пристосованого автомобіля.

Довідка МСЕК є підставою для нарахування одноразової грошової допомоги та оформлення інших соціальних пільг, зокрема, у протезуванні. 

Які документи потрібні для проходження МСЕК

Для проходження МСЕК потрібно подати наступні документи:

 • паспорт громадянина України (якщо паспорт у формі ID-картки, то також треба надати витяг з реєстру територіальної громади);
 • довідка про присвоєння реєстраційного номера платника податків;
 • для чоловіків від 18 до 60 років військовий квиток (тимчасове посвідчення військовозобовʼязаного) чи посвідчення про приписку до призовної дільниці або довідка ТЦК про перебування на військовому обліку;
 • людям, яких позбавляли особистої свободи внаслідок війни або інтернували в нейтральних державах, потрібно надати довідку про перебування у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України.

Потім лікарські консультативні комісії подають до МСЕК такі документи:

 • направлення на МСЕК (форма №088/о);
 • медичну документацію, оригінали (виписки з амбулаторної карти форма 025/о, виписки з історії хвороби стаціонарного хворого форма 027/о) та амбулаторну картку хворого;
 • результати лабораторних та інших досліджень, що підтверджують діагноз або стан і ступінь його важкості;
 • план медичної, професійної й індивідуальної реабілітації;
 • документи, що підтверджують причинний зв’язок з інвалідністю;
 • документи, що підтверджують безперервну тимчасову непрацездатність протягом чотирьох місяців.

Коли проходить МСЕК

Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для проведення медико-соціальної експертизи, протягом п’яти робочих днів з дня надходження направлення до МСЕК.

За наявності підстав для заочного проведення медико-соціальної експертизи, комісія проводить експертизу протягом трьох робочих днів з дня надходження направлення лікарсько-консультативної комісії.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як продовжити отримання субсидій та пільг: що треба знати донеччанам

Валентина Славінська Славінська Валентина 15:20, 19 Червня 2024
субсидія нарахування
Субсидія / фото ілюстративне

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомляє, що людям, які отримували житлово-комунальні субсидії або пільги станом на 24 лютого 2022 року, необхідно до 1 липня 2024 року звернутися за їх продовженням.

Про це розповіла начальниця Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Наталія Рад на брифінгу, що відбувся 19 червня.

Субсидії та пільги 2024

Головне управління ПФУ у Донецькій області завершує фінансування соціальних виплат за червень. На ці потреби виділили 4 548,6 мільйонів гривень для 667,5 тисяч отримувачів. 

Деяким українцям необхідно виконати додаткові дії, аби не втратити право на субсидії та пільги.

Для цього варто звернутися до 1 липня 2024 року за продовженням житлової субсидії, якщо ви одночасно відповідаєте всім наступним критеріям:

 • є отримувачем/чкою житлово-комунальної субсидії або пільги;
 • був/ла отримувачем субсидії або пільги станом на 24 лютого 2022 року;
 • проживав/ла (чи проживає) на тимчасово окупованій території чи в зоні активних бойових дій;
 • з початку повномасштабної агресії не звертався/лася до органів соціального захисту населення чи Пенсійного фонду України за перепризначенням субсидії або пільги.

Способи звернення

Подати заяву та необхідні документи до органу Пенсійного фонду України можна:

 • онлайн (через вебпортал, мобільний застосунок “Пенсійний фонд” або портал Дія);
 • поштою (на адресу Головного управління: 49008, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Надії Алексєєнко, 106);
 • особисто (через сервісні центри ПФУ, уповноважених посадових осіб територіальних громад, ЦНАПи).

Потрібні документи

Для перепризначення субсидії необхідно подати:

 • заяву;
 • декларацію;
 • договір оренди житла, у окремих випадках;
 • копію договору про реструктуризацію заборгованості;
 • документи, що підтверджують місце проживання тощо.

Адреси сервісних центрів ПФУ на території Донецької області:

 • місто Краматорськ, вулиця Південна, 21;
 • місто Словянськ, вулиця Соборна, 3; вулиця Університетська, 58 (відділення Приватбанку);
 • місто Лиман, вулиця Лесі Українки, 20а;
 • місто Дружківка, вулиця Ярослава Мудрого, 40;
 • місто Костянтинівка, вулиця Ціолковського, 25; вулиця Ціолковського, 27 (відділення Приватбанку);
 • місто Покровськ, вулиця Центральна, 154; вулиця Пирогова, 2 (відділення Приватбанку);
 • місто Селидове, вулиця Героїв Праці, 6;
 • місто Новогродівка, вулиця Центральна, 19 (Будинок дитячої творчості);
 • місто Добропілля, проспект Шевченка, 15 (УСЗН); м-н Молодіжний, 3 (відділення Приватбанку);
 • смт Олександрівка, вулиця Самарська, 5;
 • місто Мирноград, вулиця Центральна, 13.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як МСЕК встановлює інвалідність: пояснення

В Україні під час дії воєнного стану значно спростили процедуру проходження медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Зараз вона надає послуги для встановлення інвалідності як цивільним, так […]

16:10, 19.06.2024 Скопіч Дмитро
субсидія нарахування

Як продовжити отримання субсидій та пільг: що треба знати донеччанам

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомляє, що людям, які отримували житлово-комунальні субсидії або пільги станом на 24 лютого 2022 року, необхідно до […]

“Карітас”: адреси благодійної організації у Львові та області

Благодійні фонди нині стали важливою частиною життя багатьох українців. Хтось отримує від них допомогу, а інші надають її тим, хто потребує. Особливо велику актуальність отримала […]

13:00, 19.06.2024 Скопіч Дмитро

“Пора худнути”: як суспільство засуджує жінок через вагу та чому цей тренд підтримують самі жінки

Жінки неодноразово, протягом різних етапів свого життя, стикаються з осудом щодо своєї зовнішності, нерідко чують зауваження через вагу. “Ти надто худа, потрібно піднабрати”, “Ти надто […]

Можливості для ВПО виплати

Для бахмутян у Хмельницькому анонсували допомогу від міськради: деталі

Бахмутська міська військова адміністрація та Маріупольська міська рада готують підписання меморандуму про співпрацю. Йдеться про видачу гуманітарної допомоги від МВА для мешканців Бахмутської громади, які […]