Гіпсові шахти та Дюссельдорф: історія Artwinery

Семаковська Тетяна 10:00, 3 Грудня 2023
Artwinery / фото з відкритих джерел

Бахмутське “Artwinery” — одне з найбільших підприємств України і Східної Європи. Тут вироблялися унікальні вина, які експортували навіть у Європу. Історія заводу розпочалася з пустих гіпсових шахт на 72-метровій глибині.

Бахмутський історик Микита Безмен розповів про закулісся створення підприємства.

Історія Artwinery

У середині минулого століття чи то Сталін, чи то його син, ухвалив рішення про створення заводу. Виготовляти та зберігати ігристі вина планували у бахмутських гіпсових шахтах. Тут були створені умови, які найкраще підходили для ігристого. Насамперед була постійна, незалежно від пори року, температура (13-14 °С), сприятлива вологість повітря (85-90 %), а також величезна територія (26 га).

У 1954 році завод випустив перше вино. Смачний та якісний напій швидко став дефіцитним товаром у СРСР. Пляшки швидко розходились по парторгах для тих совєтів, які мають від партії привілеї.

Після проголошення Незалежності України, завод отримав право виробляти ігристі вина під власними торговими марками. Так з’явились “Артемівське” і “Крим”. Наприкінці 2005 року загальне виробництво досягло 11,5 мільйонів пляшок на рік. А після модернізації виробництва число зросло до 25 мільйонів пляшок на рік.

Підприємство до повномасштабної війни

Підприємство активно розвивалося, тут проводили екскурсії, мистецькі заходи, бізнес йшов вгору. У 2016 році компанія отримує ім’я Artwinery. У 2020 році ігристі вина підприємства Artwinery високо оцінюють на міжнародному конкурсі в Дюсельдорфі і визнають одними з найкращих в світі.

Виноград для вин привозили з інших областей України: білих та червоних сортів привозили з Херсонської, Миколаївської і Одеської областей.

Artwinery. Війна

Підприємство сьогодні в евакуації. Наприкінці серпня 2023 року редакції повідомили, що Artwinery відкриє власні потужності на Черкащині. До війни на підприємстві працювало близько 500 осіб, через вторгнення працівників евакували до безпечного місця. Через те, що було призупинене виробництво у Бахмуті, кількість співробітників зменшилася, зараз підприємство працює у скороченому складі, але керівництво сподівається незабаром розширити колектив.

Подбали також й про продукцію заводу, частину вдалося вивезти. Також у коментарі редакції повідомляли, що триває процес, аби перші партії витриманого класичного ігристого вина були відправлені в Америку.

Нагадаємо, що російські окупанти неодноразово заявляли, що вони окупували завод. Що загарбники зробили із продукцією, яка залишилася у шахтах, наразі невідомо. Втім не виключаються випадки мародерства.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

День пам’яті Героїв Небесної Сотні: архівні кадри з Бахмута

Семаковська Тетяна 15:07, 20 Лютого 2024
День Героїв Небесної Сотні в Бахмуті
В Бахмуті відзначають День Героїв Небесної Сотні, 2017 рік / скриншот

Щорічно 20 лютого в Україні відзначають День Героїв Небесної Сотні. Саме у цей день 10 років тому на Інститутській вулиці у Києві силові підрозділи режиму януковича, президента-втікача, розстрілювали протестувальників, мирних українців, які відстоювали демократію на Майдані. В Бахмуті також щорічно вшановували пам’ять Героїв.

Редакція зібрала архівні кадри з 2017 року.

День Героїв Небесної Сотні в Бахмуті

2017 рік. У Бахмуті захід присвячений Дню пам’яті Небесної Сотні та річниці виведення військ з Дебальцевого був організований Громадською організацією “Бахмут Український”. Люди вийшли на вулиці міста загорнуті в українські прапори, одягали речі із символікою, а в руках несли синьо-жовті стяги.

Також у 2017 році День Героїв Небесної Сотні відзначали біля ЗОШ№18, яка має ім’я Героя України Дмитра Чернявського загиблого на Євромайдані в Донецьку.

Чоловік з українським прапором в Бахмуті
В центрі міста зібралися небайдужі бахмутяни / скриншот
Люди в Бахмуті
Жінки тримають розгорнутий прапор України / скриншот
Артем Мірошниченко знімає захід на камеру телефона / скриншот

На цих кадрах можна помітити Артема Мірошниченка, активіста та волонтера ГО “Бахмут Український”, який у листопаді 2019 році був жорстоко вбитий за те, що відповів двом молодикам українською мовою.

Вбивцями виявилися двоє місцевих мешканців, Микола Барабаш і Олександр Баришок, їх не покарали. На цих фото Артем ще живий, він знімає на камеру телефона захід. Чоловік одягнув худі із гербом України. Поруч з Артемом стоїть його мама.

День Героїв Небесної Сотні в Бахмуті (2)
Попри те, що 20 лютого 2017 року був досить холодним на вулиці зібралося багато людей / скриншот

На площі міста зібралися військові, волонтери, мами з дітьми, багато людей тримають у руках маленькі прапорці. З колонок лунає пісня “Пливе Кача”, яка стала символом Майдану.

Пам’ятна стела в Бахмуті / скриншот

Бахмутяни підходять до пам’ятної дошки в Бахмуті, жінка дивиться на фото та витирає сльози.

Дівчина загорнута в синьо-жовтий стяг, Бахмут, 2017 рік / скриншот

Люди вигукують гасло: “Слава Україні”!, “Героям Слава”!. На вулицях поміж дерев активісти розвісили фото майданівців.

Жінка роздивляється світлини в Бахмуті / скриншот
Жінка роздивляється світлини в Бахмуті / скриншот
Максим Потапчук на стрічці із фотографіями / скриншот

На цих світлинах можна впізнати активіста та голову Пласту Краматорська — Максима Потапчука.

Кадри з Майдану / скриншот
Військовий в Бахмуті, 2017 рік / скриншот

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Трипільці, Київська Русь та Барбадос: сім цікавих фактів про український тризуб

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:20, 19 Лютого 2024
Український герб / фото Бахмут IN.UA

Сьогодні, 19 лютого, в Україні відзначають особливе свято — день Державного Герба України. Саме в цей день, в 1992 році Верховна Рада затвердила тризуб, як Малий герб та головний елемент Великого герба.

Про те, як з’явився тризуб та які цікаві факти про нього існують, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Що символізує український герб

Національний символ уособлює тисячолітній зв’язок поколінь — минулого, сьогодення та майбутнього. Нині він являє собою символ незламності та боротьби за свободу.

Перші згадки про український тризуб. Факт 1

Перші згадки про тризуб, як символ, датуються ще ІІІ — ІV столітті до нашої ери в племенах трипільців. В ті прадавні часи нинішній герб України використовували, як знак старійшин. Зокрема, їх знаходили на Поділлі.

Цегла з тризубом князя Володимира Великого / фото з відкритих джерел

Після трипільців символ тризуба використовували скіфи, які вважали себе прямими нащадками атлантів. Зазначимо, що приблизно в той же час зустрічається згадка тризуба в праці Платона “Тімен”. Давньогрецький філософ в ній описує царів-атлантів, котрі одягалися в блакитний одяг, прикрашений золотим тризубцем.

Тризуб, як символ влади Київської Русі. Факт 2

Тризуб, як знак-герб української держави, активно використовувався й надалі протягом наступних тисячоліть. Історики, базуючись на археологічних знахідках, називають тризуб родовим символом роду Рюриковичів. До прикладу, з історичних джерел відомо, що посли князя Ігоря при укладенні договорів ставили печатки з тризубом, а на монетах часів Володимира Великого з одного боку карбували його портрет, а з іншого — тризуб.

Знак Рюриковичів / фото з відкритих джерел

Приблизно в той же час, цей ж символ на синьому щиті почали використовувати, як герб цілої держави.

Срібна монета часів Ярослава Мудрого / фото з відкритих джерел

Як створили сучасний український герб. Факт 3

Вже після оголошення незалежності України, 24 червня 1991 року оголосили конкурс на створення Державного герба, протягом якого надійшло понад 200 варіантів, де 192 містили тризуб. Перемогу ж здобула пара історика-геральдиста Андрія Гречила та художника Івана Турецького. Вони вирішили продемонструвати тисячолітню історію країни, створивши герб в стилі Київської Русі за часів Володимира Великого.

Тризуб — не тризубець. Факт 4

На території країн колишнього Радянського союзу широко використовується поняття “тризубець”, яким називали стародавнє знаряддя на зразок вил з трьома зубцями. Воно має дуже мало спільного з “тризубом”, в який вкладали більш сакральне значення.

Тризубець XVIII століття / фото з відкритих джерел

Що означає тризуб. Факт 5

Існує понад сорок версій стосовно походження й значення тризуба, однак жодна із них не дає повного та вичерпного трактування. Одна з найрозповсюдженіших говорить, що тризуб — це давній знак язичників, який вважається символом тривимірності світу. Інша, більш релігійна, стверджує, що тризуб являє собою стилізоване зображення голуба — символа Святого Духа в християнстві.

Більш пізні варіанти трактування розглядають український тризуб, як шифр слова “воля” або імен визначних київських правителів, а саме Володимира Великого, княгині Ольги та Ярослава Мудрого.

Одне з трактувань значення тризуба / фото з відкритих джерел

Український тризуб, як символ армії Італії. Факт 6

Мало хто знає, але український герб також присутній на гербах 35 підрозділів італійської армії. Це сталося завдяки тому, що, за законами Італії, армійським підрозділам можна додавати до своїх гербів знаки та символи територій де були отримані військові відзнаки.

Під час Другої світової війни 8-ма Армія Італії направилася на територію України. Вона досить швидко була знищена під час операції “Малий Сатурн”, утім дехто з військових й офіцерів змогли повернутися на Батьківщину та сформувати нові військове формування, де вже додавали символ української нації.

Символ одного з підрозділів армії Італії / фото з відкритих джерел

Які країни ще використовують тризуб. Факт 7

Як би не здавалося що український герб тризуб єдиний в світі, однак в світі можна знайти ще й інші держави, які використовують його у якості державного символу. Наприклад, острівна країна Барбадос. Його прапор також синьо-жовтий, а тризуб означає три принципи правління: для народу, з народу та з народом.

Прапор Барбадосу / фото з відкритих джерел

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Артвайнері fcd6d

Заводи виїжджають, малі підприємці повертаються. Як виживає бізнес у Бахмутському регіоні

Розказуємо, як бізнес різних масштабів з Бахмутського регіону адаптувався до воєнних умов, та які плани підприємці будують на майбутнє. Завод ігристих вин Artwinery евакуював співробітників […]

Бахмутський краєзнавчий музей

Бахмутський краєзнавчий музей: минуле, теперішнє та сьогодення

Бахмутський краєзнавчий музей має дуже цікаву історію. Сьогодні ця будівля понівечена росіянами, а раніше це був перший краєзнавчий музей Донецької губернії. На його долю випали […]

Бахмутський краєзнавець Ігор Корнацький розповів історію міського прапора та його значення

Сьогодні, 23 серпня, Україна відзначає День Державного Прапора. Наша редакція, користуючись нагодою, зібрала цікаві факти про прапор міста-фортеці. Наприклад, на Бахмутському стязі кожен колір має […]

13:28, 23.08.2023 Микола Ситник