Пропаганда: “Вантаж їх!”. Росіяни зняли ролик про ТЦК українською

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 16:31, 16 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Мережею шириться пропагандистський відеоролик про мобілізацію агітаційного характеру, нібито знятий в Україні. В мережі опублікували ролик, знятий росіянами, які кажуть, що це “соціальний ролик” українського авторства. У відео йдеться  про те, як ТЦК в Україні готові відправляти на фронт усіх підряд: пенсіонерів з інвалідністю та жінок.

Чому відео не належить українському виробництву — пояснює  редакція Бахмут.IN.UA.

Фільм-агітація про “останнього українця”

Російське інформаційне агентство NewsFront опублікувало на своєму офіційному сайті новину про нібито знятий українцями соціальний  ролик, що відображає реалії населення України. При цьому карикатурно зображено і представників ТЦК, і сам український народ, підкресливши, що Президент Володимир Зеленський наказує громадянам воювати «до останнього українця»

Російський портал Дзен.Царьград теж розмістив статтю з приводу поширення ролика, якому дав найменування «пародійний».

Про що йдеться в ролику?

На початку в кадрі з’являється чоловік у військовій формі, котрий обіймає родину та запевняє, що все буде добре. Усе це відбувається нібито біля будівлі Територіального центру комплектування. Протягом відео чоловік розмовляє українською мовою, а відео супроводжується російськими субтитрами. 

Далі у кадрі демонструють, що це родина працівника ТЦК, котрий відправляє на фронт двох непридатних для служби пенсіонерів, молоду жінку та підлітка.

Скриншоти фрагментів відео / Колаж Бахмут IN.UA

У кінці відео зображено кадр із відомою фразою «ДО ОСТАННЬОГО УКРАЇНЦЯ», до якої за будь-якої нагоди апелюють російські ЗМІ. Її приписують Володимиру Зеленському: нібито він заявив, що ми будемо «битися до останнього українця». Проте йому ці слова насправді не належать. Це лише маніпуляція з боку рф.

У чому маніпуляція?

Насправді Володимир Зеленський використовував конструкцію “битися до останнього” — маючи на увазі “до останнього міста”. Окрім цього, в ролику з нагоди Дня Української Державності за липень 2022 року, Зеленський казав, що “ми не зупинимося, допоки не звільнимо останній метр української землі”, маючи на увазі боротьбу за державність.

Звернення Володимира Зеленського / скриншот

Ким насправді знято відео?

Як пише російське агентство NewsFront, відео знімали саме українці, аби відобразити головну «ідею» мобілізації в Україні. Створення ролика  приписують українському виробництву з прив’язкою до контексту нового закону про мобілізацію.

Окрім цієї тези, в статті немає жодних посилань на першоджерело відео, не вказано творців, назви компанії виробництва.

Скориставшись сервісом Goggle Lens, за скриншотом відео ми знайшли декілька сайтів і ютубканалів, котрі також розмістили відео у себе на сторінках. Проте і там не було вказано, кому належить його створення 

Скриншот пошуку / Goggle Lens / Колаж Бахмут IN.UA

Як стверджує російський медіапортал Дзен.Царьград, відео було знято в росії задля пропаганди, націленої проти чинної української влади, яка створює нові закони про мобілізацію. Уривок зі статті («Такой ролик было бы полезно показать украинской аудитории») вказує на те, що його було виготовлено не в Україн.і

Висновок: цей ролик — чергове творіння так званого “мосфільму”. Назва цього російського кіноконцерну вже стала загальним іменником для агітаційних відео, які зняті для підриву морального стану українців. Росіяни витрачають мільйони доларів на створення антиукраїнської інформаційної кампанії, випускаючи її у найбільш вразливі для нашої нації моменти.

Приклад цього ролику: він направлений на дестабілізацію суспільства, що наполошене новим Законом про мобілізацію, який вступає в дію з 18 травня. Цим відео російські пропагандисти намагаються показати, що закони в Україні не діють, а на лінію фронту відправляють всіх.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фотофейки про Зеленського

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 25 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Повістка Зеленському

Проросійські Telegram-канали поширюють інформацію, нібито українці створили петицію про вручення повістки чинному Президенту України. За їх словами, причиною ініціації стало начебто припинення повноважень Володимира Зеленського на посаді глави держави. 

Втім — це фотофейк. На офіційному сайті Президента України не існує такої петиції, натомість під номером №22/136198-еп зареєстрована зовсім інша, про вимогу «Суттєво збільшити ВСІ соціальні виплати, включно з пенсіями, щоб громадяни України мали можливість закупити продукти, ліки тощо».

Фейкова світлина про створення петиції 

Ця заява оприлюднена іншим користувачем, ніж тим, який вказаний на фейковій світлині. На останній ініціатор нібито є Мартинчук Руслан Олександрович. Він вже створював петиції раніше. Приміром кілька місяців тому зареєстрував звернення з вимогою вироку смертної карти для повнолітніх за підробку ліків, а ще раніше про зобов’язання держави сплачувати борги громадянина, якщо він є банкрутом, оскільки, як вказано в петиції, “держава не проводить ніякої роботи з підвищення фінансової грамотності населення і тому також має відповідати за наслідки своєї бездіяльності”. Ми не можемо стверджувати, що саме через такі петиції Мартинчук став об’єктом для ще одного російського фейку, втім його вороже ставлення до держави було використано в цілях пропагандистів.

Раніше цей фейк без вказаних джерел розповсюдив також 5 канал. У заголовку вказано, що новина містить фото, втім саму світлину, що є фотошопом, вони не додали. Також у тексті не вказали ні номера петиції, ні її автора, зробивши акцент виключно на вручені повістки Зеленському. Відтак закликаємо українські медіа перевіряти інформацію для публікації, вказувати джерела та відповідально ставитись до наративів, які поширюєте в час повномасштабної війни.

Продаж України

Одним фотофейком російські пропагандисти не обмежуються. У мережі поширюється брехливий скриншот, де нібито Володимир Зеленський під постом Ілона Маска у соцмережі Х (ред. колишній Twitter) пропонує йому купити Україну.

Однак — це неправда Президент України Володимир Зеленський не писав такого коментаря, а Twitter-акаунт нібито Ілона Маска є не справжній, оскільки активна сторінка називається «Elon Mask», без слова “Daily”.

Фейкова світлина про коментар Володимира Зеленського

Також, одразу на фейковість вказує різний за розміром шрифт коментарів: букви у зверненні нібито Зеленського є більшим, ніж начебто Маска.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Маніпуляція: “поліцейські-гестапівці” затримали ждуна рф

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 15:04, 24 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Поліція затримала харків’янина, котрий ностальгував за союзом, поширював його символіку та ідею величі руского духа” на платформі “Однокласники”, яка заборонена в Україні. Росіяни підняли “виття на болотах” про “мислєпрєступлєніє” та “душєгубов”.

Чим загрожує радянське та проросійське мислення нашій державі — пояснює редакція Бахмут.IN.UA.

У Харкові прокуратура затримала прихильника “руського міра”

Затриманого спіймали на розповсюдженні підтримки рф, її політики та воєнних дій проти України, що він публікував у забороненій в Україні соцмережі «Однокласники». Зокрема чоловік поширив допис із радянською символікою. Також ностальгував за радянськими часами і запевняв, що “рускій вєчєн и рускій дух нєистрєбім”. Вдома мав збірку антиукраїнських віршів, яка написана від руки, та дописи з характеристиками різних видів ракет.

Скриншот допису/ Украина.ру

Як відомо, російські ресурси «Однокласники», «ВКонтакте» та інші було заблоковано на території України з 22 травня 2017 року згідно з указом Президента України. Чоловік публікував свої дописи в обхід цій забороні.

Загалом громадяни, що продовжують користуватися забороненими соцмережами, часто виявляються проросійськими. Адже що ще, окрім ворожих ідей, може стимулювати їх відвідувати російські портали, тим більше публікувати там дописи. 

Російські пропагандисти невдоволені тим, що Україна активно позбувається залишків радянщини як у побуті, звичках, традиціях, так і в мисленні, тому й розганяють мережею дописи про “гестапо” та “запрєт інакомислія”.

Рупропаганда: українські поліцейські = гестапівці

Традиційно жителі країни-агресорки прирівнюють українські спецслужби до представників Третього Рейху — гестапо. Таким чином вони наголошують на тому, ніби серед українців прогресує нацизм. Окрім цього, доволі часто в контексті України росіянами також вживаються й такі найменування: “рейх”, “київський режим”, “хунта”, “укронацисти”, “нацики” і так далі. Так окупанти намагаються  виправдати так звану «денацифікацію», що насправді являє собою масові вбивства росіянами українців

Російські пропагандисти застосовують такий наклеп не через те, що українському суспільству нібито притаманні нацистські погляди, а через те, що українці всіма силами відмовляються бути “аднім народом” вже протягом багатьох століть, починаючи ще з 1600-х років, коли почалася і мовна, і територіальна експансія росією України. 

Американський історик та письменник Тімоті Снайдер у статті писав, що росіяни у своїй пропаганді використовують спеціальне визначення слова “нацист”: “нацист — це українець, який відмовляється визнати себе росіянином”. Такий висновок він зробив, прочитавши статтю російського політтехнолога тімофєя сєргєйцева “Что россия должна сделать с Украиной” від 3 квітня 2022 року.

Тож порівняння українських поліцейських з гестапо недоречне та нічим переконливим не підкріплене.

Чим загрожують проросійські настрої громадян Україні?

Переважно радянському поколінню характерна ностальгія за періодом радянського союзу, себто “раніше було краще” в усіх аспектах життя. Це можна пояснити тим, що це були часи юності старшого покоління, тож вони згадують це з теплом. При цьому вони не враховують факти загарбницької політики совєтів, культ влади, репресії української інтелігенції, втрати національної самоідентифікації, асиміляції з російським народом. Ось що насправді являв собою срср. 

І зараз, коли рф наголошує на відродженні радянського устрою, нам, українцям, варто якомога швидше відгородити себе від радянської та російської ментальності, інакше росіяни й надалі зможуть отримувати підтвердження ідеї про “адін народ”.

Тож варто приділяти особливу увагу питанню політичних упереджень громадян та притягненню до адміністративної/кримінальної відповідальності за підтримку ідеології ворога, тому що за ідеями може слідувати і подальша колабораційна діяльність, що загрожує територіальній цілісності та життю  українців.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фотофейки про Зеленського

Повістка Зеленському Проросійські Telegram-канали поширюють інформацію, нібито українці створили петицію про вручення повістки чинному Президенту України. За їх словами, причиною ініціації стало начебто припинення повноважень […]

13:00, 25.05.2024 Гук Лідія

Маніпуляція: “поліцейські-гестапівці” затримали ждуна рф

Поліція затримала харків’янина, котрий ностальгував за союзом, поширював його символіку та ідею величі “руского духа” на платформі “Однокласники”, яка заборонена в Україні. Росіяни підняли “виття […]

Резерв+: байки про застосунок для військовозобов’язаних

Міністерство оборони України 18 травня презентувало Резерв+ — додаток, в якому українці, що підпадають під умови мобілізації, мають оновити свої актуальні дані, такі як адреса […]

Фейк: Каховську ГЕС продадуть Польщі

Посилаючись на допис в Telegram-каналі голови Фонду держмайна України (ФДМУ) Віталія Коваля, російські пропагандистські канали стверджують, що Україна нібито планує продати Каховську ГЕС Польщі в […]

16:00, 20.05.2024 Гук Лідія

Маніпуляція: поліція у Києві затримала ветеранку Другої світової війни

Росмедіа поширюють інформацію, що 9 травня у київському Парку вічної слави поліція зупинила, а згодом склала протокол на Савченко Галину Петрівну, яка нібито є ветеранкою […]

16:04, 17.05.2024 Гук Лідія