Бахмутське “Artwinery” — одне з найбільших підприємств України та Східної Європи. Тут вироблялися унікальні вина, які експортували навіть у Європу. Історія заводу розпочалася з пустих гіпсових шахт на 72-метровій глибині.
Бахмутський історик Микита Безмен розповів про залаштунки створення підприємства.
Історія Artwinery
У середині минулого століття чи то Сталін, чи то його син, ухвалив рішення про створення заводу. Виготовляти та зберігати ігристі вина планували у бахмутських гіпсових шахтах. Тут були створені умови, які найкраще підходили для ігристого. Насамперед була постійна, незалежно від пори року, температура (13-14°С), сприятлива вологість повітря (85-90 %), а також величезна територія (26 га).
У 1954 році завод випустив перше вино. Смачний та якісний напій швидко став дефіцитним товаром у СРСР. Пляшки швидко розходились по парторгах для тих “совєтів”, які мають від партії привілеї.
Після проголошення Незалежності України, завод отримав право виробляти ігристі вина під власними торговими марками. Так з’явились “Артемівське” і “Крим”. Наприкінці 2005 року загальне виробництво досягло 11,5 мільйонів пляшок на рік. А після модернізації виробництва число зросло до 25 мільйонів пляшок на рік.
Підприємство до повномасштабної війни
Підприємство активно розвивалося, тут проводили екскурсії, мистецькі заходи, бізнес йшов вгору. У 2016 році компанія отримує ім’я Artwinery. У 2020 році ігристі вина підприємства Artwinery високо оцінюють на міжнародному конкурсі в Дюссельдорфі та визнають одними з найкращих у світі.
Виноград для вин привозили з інших областей України: білих та червоних сортів привозили з Херсонської, Миколаївської та Одеської областей.
Artwinery. Війна
Підприємство сьогодні в евакуації. Наприкінці серпня 2023 року редакції повідомили, що Artwinery відкриє власні потужності на Черкащині. До війни на підприємстві працювало близько 500 осіб, через вторгнення працівників евакували до безпечного місця. Через те, що було призупинене виробництво у Бахмуті, кількість співробітників зменшилася, зараз підприємство працює у скороченому складі, але керівництво сподівається незабаром розширити колектив.
Подбали також й про продукцію заводу, частину вдалося вивезти. Також у коментарі редакції повідомляли, що триває процес, аби перші партії витриманого класичного ігристого вина були відправлені в Америку.
Нагадаємо, що російські окупанти неодноразово заявляли, що вони окупували завод. Що загарбники зробили із продукцією, яка залишилася у шахтах, наразі невідомо. Втім не виключаються випадки мародерства.
Читайте також:
- Якими були Кліщіївка та Андріївка до війни
- Фемінізм в Україні: жінки, які змінювали історію
- Горлівка до війни: погляд зсередини на життя індустріального серця Донбасу
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!