Маніпуляція. Австралійці привітали росіян зі звільненням Бахмуту

Семаковська Тетяна 16:57, 4 Липня 2023

Screenshot 818 04459За нашими спостереженнями, російська пропаганда часто використовує міжнародну підтримку для просування своїх наративів. Так, цього разу, мережею ширитися відео де нібито австралійці вітають росіян зі звільненням Бахмуту. Хто ж насправді на відео та що за події висвітлюються – читайте у нашому розслідуванні.

Що сталося?

З кінця травня, мережею почало шириться відео (Twitter, Telegram), де нібито громадяни Австралії вітають бійців Вагнеру та росіян зі звільненням Бахмуту.

«Місцеві жителі Австралії виступили на підтримку спецоперації, бійців “Вагнера” і привітали зі звільненням Бахмута, він же Артемівськ. “Працюйте, брати! Тут з Австралії ми вас підтримуємо. Ми з вами. Звільняйте наші території. Дякую, Вагнер!», — йдеться в дописі до відео.

скріншот 1

Допис, який росіяни публікують у соцмережі. Фото: скріншот

скріншот 2

Допис, який росіяни публікують у соцмережі. Фото: скріншот

Аналіз

Ми почали наш аналіз з перевірки російських ЗМІ, що за нашою думкою, мали б висвітлити таку подію щодо австралійської підтримки СВО. 

Натомість у російському виданні «CHITA.RU» в статті від 24 травня 2023 року ми натрапили на висвітлення цієї події, як демонстрацію забайкальських козаків, що підтримують російську СВО у Сіднеї.  

«Думають, що забайкальські козаки відсиджуються!» Демонстрацію на підтримку Росії та СВО організували у Сіднеї», – йдеться у назві статті.

 

Російське видання наводить фото забайкальських козаків. Фото: скріншот

У статті наводиться цитата організатора цієї демонстрації так званого отамана забайкальських козаків Семена Бойкова:

«Ми спеціально це робимо навіть розуміючи, що можуть бути погані наслідки. Важливою є візуальна підтримка: прапори, буква Z. Ми робимо це, щоб знали, що тут є російський дух. Нас дивляться й у Росії, це важливо підтримки високий військово-патріотичний дух». 

Читайте також: Зараження довкілля та рак: як росіяни розганяють фейки про снаряди з ураном

Демонстрація козаків на підтримку війни рф проти України. Фото: скріншот

Лідер так званих козаків. Фото: росЗМІ

До того ж у статтю «CHITA.RU» додано посилання на Telegram-канал забайкальских козаків в Австралії AussieCossack. На цьому каналі 23 травня було оприлюднено відео зі святкуванням нібито звільнення Бахмуту. Відео на  Telegram-канал окрім самої події висвітлює також і реакцію австралійських правоохоронних органів.

«Проросійські групи святкують звільнення Бахмута з прапорами групи Вагнера в Сіднеї. Поліція Нового Південного Уельсу спробувала втрутитися в проросійські настрої після того, як їх навів місцевий стукач», – йдеться у дописі до відео.

 

Росіяни невдоволені тим, що їхній автопробіг розігнали у Сіднеї. Фото: скріншот

Тобто 23 травня поліція Сіднея розігнала демонстрацію забайкальських козаків. Але на цьому реакція австралійського суспільства не закінчилася.

Вже 24 травня, тобто наступного дня після мітингу, відео безпосередньо демонстрації (без розгону поліції) оприлюднив у своєму Twitter австралійський правозахисник і критик Комуністичної партії Китаю Дрю Павлоу:

«Російські Z-фашисти в Сіднеї, Австралія, проводять урочистості з нагоди повного знищення Бахмута. У натовпі присутні четники та грецькі неонацисти Золотої Зорі. Вигуки: «Боже, благослови Путіна і Бог, благослови Вагнера». Ми б не дозволили святкування ІДІЛ у Сіднеї, навіщо це дозволяти?», – йдеться у дописі.

Читайте також: Як росія краде дітей й звинувачує в цьому Україну? Історія від зрадника з Бахмута

Допис австралійського правозахисника. Фото: скріншот

Цей допис набув неабиякого поширення й отримав більше як 1,2 млн переглядів.

В коментарях читачі Twitter також розмістили і відео приїзду на мітинг поліції. Чимало людей обурилися, що така подія взагалі відбулася.

В соцмережах жителі Австралії обурюються поведінкою прихильників росії. Фото: скріншот

Варто зазначити, що демонстрацією забайкальських козаків у Сіднеї обурилися не тільки англомовні користувачі. Не знайшов схвальних відгуків проросійський мітинг і серед російської аудиторії. Де переважна більшість коментаторів вимагають аби забайкальські козаки їхали на Батьківщину.

Навіть самі росіяни не в захваті від підтримки забайкальських козаків. Фото: скріншот

Як пізніше, 25 травня, написало видання NYBrreaking:

«Поліція Нового Уельсу була викликана на подію 23 травня близько 6-ої вечора. За свідченням поліцейських, захід відвідала невелика група людей, яка пішла незабаром після прибуття офіцерів».

Підтвердження того, що поліція Австралії відреагувала на подію забайкальських козаків. Фото: скріншот

Висновки

Отже, можемо підсумувати, що перед нами класичний приклад маніпуляції. Адже відео на якому нібито австралійці привітали росіян зі звільненням Бахмуту, насправді демонструє мітинг невеликої, (за свідченням поліції Сіднею), групи людей, що позиціонують себе, як забайкальські козаки. До того ж демонстрація була розігнана поліцією невдовзі після початку. 

Хочемо наголосити, що Австралія засудила російське вторгнення, ввела санкції проти російських високопосадовців та прийняла тисячі українських біженців.

Крім того, завдяки Австралії на озброєнні в української армії з’явилися бронемашини Bushmaster та бронетранспортери M113. 

Примітка: Матеріал створений у співпраці з незалежним виданням Gwara Media, яке спеціалізується на фактчекінгу.

Фото: росЗМІ

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Ми всі із цим стикалися. Що таке “астротурфінг”

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:07, 19 Вересня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Астро… Що? Скоріш за все, ви не чули цей термін, але точно були свідками його дії в соцмережах та навіть у реальному житті. Команда “Бахмут IN.UA” у рамках роз’яснювального проєкту простими словами із прикладами пояснить що таке “астротурфінг” та як йому можна протидіяти.

Астротурфінг або астротерфінг

Англійською мовою astroturfing означає “синтетичне покриття, яке замінює траву на стадіонах”. Вперше цей термін вжив американський сенатор Ллойд Бентсен у 1985 році: цим словом законодавець описав стоси листів, скарг та звернень американців, що мали намір схилити органи державної влади прийняти вигідні рішення в інтересах провідних страхових компаній. З цього часу термін “астротурфінг” застосовується американськими правниками та політиками. 

Цьому слову знайшлося навіть місце у Кембріджському словнику — настільки цей термін популярний серед англомовної аудиторії. Але те, що в українському середовищі ця лексема не відома широкій аудиторії, не означає, що її методи не використовуються в нашому інфопросторі.

Більш простими словами, астротурфінг — це черговий спосіб маніпуляції суспільною думкою та одна з форм пропаганди. Суть полягає в тому, що у соцмережах поширюють схожі по суті коментарі до певних інфоприводів для того, аби створити ілюзію того, що значна група людей має однакову думку. Штучно створені коментарі таким чином “витісняють” думку реальних людей з мережі.

Астротурфінг — приклади з життя

Перш ніж перейти до астротурфінгу в мережі, приведемо вам кілька прикладів, з якими ви могли стикатися особисто у житті. 

Проплачені мітинги, якими не гребують представники політикуму — один зі видів астротерфінгу. Чимало випадків, в яких журналісти звертаються до мітингарів, а ті не можуть відповісти за що або проти чого вони вийшли із плакатами. Підвид цього – так звані “тітушки”, які частіше за все відстоюють свою “громадянську позицію” силовими методами.

Підтасована соціологія — це також астротурфінг. Псевдосоціологи на замовлення можуть намалювати будь-які зручні цифри, таким чином зімітувавши народну підтримку або навпаки. Журналісти проєкту “Тексти” зібрали велику базу псевдосоціологів та прихованих піарників — 119 організацій та 216 персон, що представляли на загал сумнівні опитування або ж просували “мутних” осіб протягом останніх 15 років. А ми, своєю чергою, раніше розповідали про те, як маніпулюють соціологічними дослідженнями.

І останній приклад астротурфінга, що передався нам з часів срср — це зігнання масовки. Частіше за все цим гребують держпідприємства та представники влади через залежних від них бюджетників для того, аби створити гарну картинку та показати дружність колективу.

Російська влада ще з 2014 року вдається до найнахабнішої форми цього методу маніпуляції: спочатку так званий референдум у Криму. Продовжила цю практику російська федерація й надалі, організовуючи на тимчасово окупованих територіях псевдовибори. За допомогою кремлівських та маріонеткових ЗМІ росія тиражує нічим не підкріплену інформацію про безпрецедентний рівень підтримки на ТОТ президента рф путіна.

Астротурфінг у мережі

Продовжуючи тему методів астротерфінгу росіянами, не можемо не привести у приклад дослідження BBC та Інституту стратегічного діалогу, що було випущено у квітні 2022 року. Згідно з дослідженням, у Facebook створили численні “пропутінські” групи, що прославляли росію та її президента, спробувавши створити їм позитивний імідж у різних куточках світу. 

Десяток груп, який обрали для дослідження, налічував понад 650 тисяч учасників. Групи отримали понад 100 тисяч нових членів з початку вторгнення 24 лютого. У спільнотах публікували дописи про “владіміра путіна — лідєра всєго міра”, знімки, на яких лідер рф посміхається, бавиться з тваринами та дітьми. Контент публікувався різними мовами, зокрема англійською, російською, фарсі, арабською та кхмерською.

BBC

Найактивнішими дописувачами були люди з кількома аккаунтами, що ставили вподобайки одне одному. Словом — це явні ознаки ботоферми, що у промислових масштабах займається астротурфінгом.

З цього випливає, що одна з ознак явної маніпуляції на “гарячу” тему — це купа однакових за сенсом коментарів. Як зрозуміти, що думку продукує бот, а не реальна людина? Клікніть на її сторінку. Якщо на сторінці зовсім немає особистих дописів, знімків, акаунт наповнений суцільними репостами або рандомними фотознімками з інтернету, які мають одну-дві вподобайки або не мають реакцій взагалі — з вірогідністю у 99% перед вами бот, а не жива людина. Раніше у своєму матеріалі ми вже розповідали як працюють ботоферми у матеріалі “Боти на роботі. Як фейкові акаунти у соцмережах підіграють росії”.

Один з таких прикладів — створення масовості ідеї того, що Україна під час масових відключень світла продає електроенергію за кордон. Дізнатися, чому українці не торгують електрикою під час відключень можна за посиланням на нашому сайті. 

Звісно ж, є якийсь відсоток українців, який й досі впевнений у продажі Україною електроенергії під час відключень, але додатково “легітимізують” цю ідею нічим не підкріплені коментарі у всіх соцмережах. Ідея така: якщо багато людей це стверджує — значить це правда.

Методи протидії астротурфінгу

  • Розвиток критичного мислення: навчитися аналізувати джерела інформації та виявляти ознаки маніпуляцій;
  • медіаграмотність: поширення освітніх програм з медіаграмотності для широкої аудиторії;
  • підтримка незалежної журналістики, яка може викривати випадки астротурфінгу (існує “білий” список медіа від Інституту масової інформації. До речі, наше медіа “Бахмут IN.UA” також є у списку регіональних якісних медіа);
  • соціальні мережі можуть впроваджувати суворіші правила щодо автентифікації користувачів та виявлення координованої неавтентичної поведінки.

Важливо зазначити, що боротьба з астротурфінгом — це постійний процес, оскільки технології та методи маніпуляцій постійно еволюціонують. Тому необхідно постійно вдосконалювати методи виявлення та протидії цьому явищу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Bloomberg назвав воєнну операцію в курську найпровальнішою за 21 століття

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 31 Серпня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське фінансово-економічне медіа Bloomberg нібито розмістило відео про воєнну операцію в курській області. У ньому, мовляв, військовий аналітик та генерал армії США у відставці Бредлі Герік заявив, що за співвідношенням інвестицій і результату операція в курську є найпровальнішою за 21 століття.

Однак, це фейк. Bloomberg не публікувало такого відеосюжету, а цитати Бредлі Геріка є вимислом пропагандистів.

У пропагандистському відеосюжеті сказано,що військовий аналітик, генерал армії США у відставці Бредлі Герік в інтерв’ю для подкасту Military.com нібито сказав: “Операція ЗСУ в Курську стала найбільш невиправданою за витратами у XXI столітті” та “жодна операція в новітній історії не була настільки невдалою”. Також йому приписують слова: “ЗСУ стягнули найпотужніші людські та технічні ресурси в курську область. Їх безглузде знищення — справа кількох тижнів. Відступати українцям нікуди, а росія має величезний досвід операції, які вони називають «м’ясорубкою». Усі ті люди та обладнання, які союзники так важко збирали для України по всьому світу, приречені». Утім, насправді Герік ніколи не давав інтерв’ю для подкасту Military.com та ніколи деінде не говорив того, що йому прописуються у відео.

Відеосюжет нібито авторства Bloomberg поширюють виключно прокремлівські Telegram-канали (2, 3) та акаунти у соцмережах Х (2, 3, 4) (ред. — колишній Twitter), Instagram, Tik-Tok. На офіційному сайті медіа, сторінці у X, Instagram, Tik-Tok, Youtube, Facebook не публікували такого відео. Як й інших матеріалів, щоб містив текст з сюжету.

Публікації фейкового сюжету про воєнну операцію в Курську / скриншоти

На фейковому відео присутній згори анімований логотип нібито Bloomberg. Однак, медіа не використовує такої позначки на своїх відео для жодних із соціальних платформ, де публікують сюжети, короткі інтерв’ю, рілси чи шортси.

Показово, що відеосюжет активно поширювався пропагандистами у соціальній мережі X, де зосереджена значна іноземна аудиторія. Це свідчить про те, що російська дезінформація націлена не лише на внутрішню, але й на зовнішню аудиторію, намагаючись посіяти сумніви серед користувачів з інших країн.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Ми всі із цим стикалися. Що таке “астротурфінг”

Астро… Що? Скоріш за все, ви не чули цей термін, але точно були свідками його дії в соцмережах та навіть у реальному житті. Команда “Бахмут […]

Фейк: Bloomberg назвав воєнну операцію в курську найпровальнішою за 21 століття

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське фінансово-економічне медіа Bloomberg нібито розмістило відео про воєнну операцію в курській області. У ньому, мовляв, військовий аналітик та генерал армії […]

14:00, 31.08.2024 Гук Лідія

Фейк: Глава МАГАТЕ закликав російську армію наступати

Колаборант володимир рогов у своєму Telegram-каналі поширює інформацію про те, що глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі нібито закликав російську армію наступати для визволення української території та […]

15:00, 30.08.2024 Гук Лідія

МАНІПУЛЯЦІЯ: “Щоб не розвинулась залежність”: Міністерка соцполітики про виплати українцям

У мережі поширюють скриншот матеріалу із нібито цитатами міністерки соціальної політики Оксани Жолнович, де вона начебто заявила: “Ми не міністерство виплат. Україна не повинна все […]

14:00, 29.08.2024 Гук Лідія

Мобільні крематорії для спалення тіл, бізнес органів та “справжні” власники території України: комбо-фейк від пропагандистів

Пропагандисти поширюють інформацію, що Україна нібито спалює тіла загиблих воїнів у мобільних крематоріях у Сумах, оскільки, мовляв, компанія Blackwater не дозволяє поховання на українській землі, […]

15:00, 28.08.2024 Гук Лідія