Зараження довкілля та рак: як росіяни розганяють фейки про снаряди з ураном

Семаковська Тетяна 16:00, 22 Березня 2023

GETTY IMAGES ce755

Російська пропаганда, намагаючись залякати воїнів ЗСУ, запустила цілу хвилю повідомлень про велику небезпеку використання танкових снарядів зі збідненим ураном.

Про те, що Велика Британія надасть Україні снаряди зі збідненим ураном, які призначені для танків «Challenger 2», стало відомо нещодавно. Заступниця міністра оборони Великої Британії Анабель Голді повідомила про це 20 березня.

«Окрім надання Україні ескадрильї основних бойових танків «Challenger 2», ми забезпечимо боєприпаси, включаючи бронебійні снаряди, які містять збіднений уран. Такі снаряди мають високу ефективність для ураження сучасних танків і бронетехніки», – пояснила баронеса Аннабель Голді.

Реакція рф

росіяни після цього заявили, що розцінюватимуть використання таких снарядів в Україні як «брудну бомбу». путін сказав, що росія змушена буде відреагувати, якщо Британія розпочне постачання Києву боєприпасів зі збідненим ураном. Під час обговорення китайського «мирного плану» президент рф заявив, що Захід починає застосовувати в Україні зброю з «ядерною» складовою, показуючи неготовність до «мирного врегулювання».

Також на намір Британії передавати Україні такі боєприпаси відреагував міністр оборони рф сергій шойгу. 

«Тут можна сказати тільки одне. Сходинок не так багато… Пройдено ще одну сходинку, їх залишається все менше і менше», – сказав очільник міноборони рф. 

29f2cb fa578

Захарова. Фото: росЗМІ

Речниця російського МЗС марія захарова взагалі заявила, що снаряди зі збідненим ураном не тільки вбивають, але заражають довкілля і викликають онкологію у людей.

«Югославський сценарій. Ці снаряди не тільки вбивають, але заражають довкілля і викликають онкологію у людей, що живуть на цих землях. До речі, наївно вважати, що жертвами стануть лише ті, проти кого це все буде застосовано. У Югославії постраждали насамперед натівські солдати, зокрема італійці. Потім вони довго намагалися вибити компенсацію у НАТО за втрачене здоров’я», – додала марія захарова.

Видання «BBC Україна» розбиралося, що таке снаряди зі збідненим ураном для України, та чи шкідливі вони.

Українські та західні військові експерти заперечують твердження росіян про небезпечність використання снарядів такого типу. Окрім того, «Defense Express» пояснює, що боєприпаси, які виготовляють у США та Великій Британії, містять збіднений уран лише в осерді снаряда. Відповідно і радіоактивність такого матеріалу надзвичайно мала. Уран відрізняється високою щільністю та твердістю. Завдяки цим якостям він використовується як при виробництві військової броні, так і боєприпасів – переважно осердь для бронебійних снарядів. Збіднений уран не має високої радіоактивності, хоч і вважається токсичним і канцерогенним.

Аналітики Інституту вивчення війни, зазначають, що західні протитанкові боєприпаси зазвичай виготовляються із збідненого урану. Такий уран є менш радіоактивним, ніж природний уран – через його високу щільність і проникаючий ефект, який він створює.Тобто такі боєприпаси не можна використовувати для виробництва ні ядерної, ні радіологічної зброї. До того ж, експерти наполягають – це безпечна для екології технологія, яка вже дуже давно використовується.

При цьому українські фахівці вказують, що сама росія вже використовує такі снаряди в Україні. А ЗСУ навіть захопили такі «трофеї».

росіян турбує не якась токсичність снарядів, а їхня пробивна здатність

Screenshot 573 06637

Снаряд з урановим осердям. Фото: американські ЗМІ

Військовий оглядач BBC Павло Аксьонов розповів, що підкаліберні снаряди із осердям зі збідненого урану, це не якась екзотична зброя. 

«Це штатний боєприпас, який використовують багато армій світу. Такі снаряди складаються з тонкого осердя, яке виготовляють із важких та міцних сплавів із застосуванням вольфраму або збідненого урану, та оболонки, яка, навпаки, має бути легкою. Осердя на вигляд схоже на стрілу з оперенням. Ідея полягає в тому, щоб снаряд розганявся в каналі ствола зброї як звичайний боєприпас, а вже під час польоту, позбавляючись оболонки, але не сильно втрачаючи в масі, перетворювався б на тонку стрілу, яка не зустрічає великого опору повітря», – пояснив експерт. 

За його словами, усі сучасні танки озброюють такими боєприпасами.

«Такий снаряд може летіти на величезній швидкості і, стикаючись з бронею, виділяти велику кінетичну енергію – основний фактор бронебійного снаряда. Підкаліберні снаряди – один із найефективніших боєприпасів для боротьби з бронетехнікою, їх застосовували ще у Другій світовій війні, ними озброюють усі сучасні танки. Багато з них використовують збіднений уран», – додав Павло Аксьонов.

 129029603 gettyimages 2973518 86ea9

25-міліметрові боєприпаси зі збідненим ураном армії США. Фото: GETTY IMAGES

Фахівець у бронетанковій галузі Микола Саламаха розповів, чи становлять такі снаряди небезпеку для військових.

«У срср такі снаряди зі збідненим ураном для танків теж були, в росії такі снаряди теж є, вона їх навіть використовує в Україні. Це не є чимось дуже небезпечним для екології чи екіпажів танків, які їх використовують. Цивільне населення та навколишнє середовище від цього теж не страждає. Те, що нам їх передають – це дуже добре. За своєю бронепробивною здатністю західні снаряди набагато кращі за російські, а тут ми ще будемо мати ефективний інструмент проти бронетанкової техніки росіян», – пояснив експерт.

Фахівець вважає, що заяви про радіоактивну небезпеку для екіпажів, які використовують снаряди зі збідненим ураном, і для навколишнього середовища, це лише російська пропаганда.

salamaha 776c9

Микола Саламаха. Фото: Арміяінформ

«Нічого нового тут немає і для спеціалістів це не таємниця. Якщо цей снаряд влучає у ціль, то зовнішня оболонка корпусу руйнується, а саме осердя проникає у броню, тоді збіднений уран стискується, він нагрівається і починає горіти, осердя розривається. Після цього вибуху і горіння нічого не залишається. Рівень радіації настільки мінімальний, що такі речі не знайдеш, якщо не знати, де саме шукати. Росіяни самі це використовують спокійно», – підсумував Микола Саламаха.

Полковник артилерії у відставці Петро Пятаков переконаний, що снаряд зі збідненим ураном – це звичайний снаряд, який має більшу пробивну силу.

«Це вже практично звичайний протитанковий бронебійний снаряд. Ця технологія давно використовується, таке осердя має велику пробивну силу. Сама Росія й дуже багато інших країн їх вже давно використовує. Такі снаряди пробивають навіть композитну броню, яка розрахована на протидію кумулятивним снарядам. Для екології там по суті нічого дуже шкідливого немає, принаймні не більше, ніж звичайний снаряд. Це тільки звучить гучно – зі збідненим ураном», – резюмував Петро Пятаков.

Отже, зважаючи на все, різку реакцію російського керівництва викликала не так присутність збідненого урану у складі снарядів для британських танків, як те, що вони зможуть більш ефективно вражати російські.

Фото: GETTY IMAGES

Читайте також: Україна розпочала виробництво дефіцитних снарядів для радянських танків

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як подати заяву на субсидію через інтернет: покроковий гід

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 22 Листопада 2024
Субсидії для населення / фото ілюстративне, pixabay

Громадяни, які все ще не отримують субсидію, але бажають її оформити, можуть це зробити через інтернет — на порталі “Дія”. В такому випадку, не потрібно відвідувати ЦНАПи.

Детальніше про те, як оформити субсидію не виходячи з дому, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Житлова субсидія 2024

Держава продовжує допомагати громадянам з оплатою житлово-комунальних послуг, надаючи їм субсидію — особливий вид соціальних виплат, який покриває певну частину витрат домогосподарства. Вони розраховуються індивідуально для кожної сім’ї.

Як подати заяву на субсидію через “Дію”

Перше, що потрібно зробити для того, щоб подати заяву на отримання субсидії — це зайти на портал “Дія” та авторизуватися. Вже на сайті потрібно знайти розділ “Пенсії, пільги та допомога”, а потім обрати послугу “Заява на субсидію”.

Вже після відкриється спеціальна форма. В ній треба вказати адресу, наявність заборгованостей за комунальні послуги, а також послуги, на які потрібна допомога. Додатково треба вказати:

  • номер особового рахунку та повну назву компанії, яка надає послуги;
  • дані про доходи всіх членів домогосподарства, які проживають за вказаною адресою. Зазначається, що ця норма актуальна для всіх, окрім тих, чия інформація є в держреєстрах;
  • інформацію про транспортні засоби, майно, купівлю валюти, а також депозитні рахунки, якщо їхня сума перевищує 100 тисяч гривень.
  • дані про аліменти (якщо є), нерухомість і сплачені послуги;
  • за наявності, інформацію про лічильники.

У разі потреби можна завантажити скан-копії або фото додаткових документів, наприклад:

  • довідку про доходи, якщо вони не зафіксовані у держреєстрах;
  • договір оренди житла;
  • документи, які підтверджують складні життєві обставини тощо.

Після оформлення заявки, необхідно вказати найбільш комфортний варіант отримання виплат: банківська картка або відділення “Укрпошти”. 

Коли всі дані в заявці будуть вказані, її можна підписати та надіслати. Вона надійде до Пенсійного фонду України, чиї представники перевірять заявку та призначать субсидію.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Соціальні виплати на дітей в Україні: наявні програми та як їх оформити

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 22 Листопада 2024
Виплати для дітей в Україні / фото ілюстративне, pexels

В Україні кожна сім’я має право на отримання певних соціальних виплат, які не залежать від прожиткових мінімумів. У листопаді-грудні розмір соціальних виплат на дітей не змінився.

Детальніше про те, які соціальні виплати існують для дітей та як їх оформити, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Соціальні виплати на дітей в Україні у 2024 році

Перша соціальна виплата, яку може отримати дитина — це грошова допомога від держави після народження. Наразі її розмір становить 41 280 гривень. Проте повну суму дають не одразу. З них – 10 320 гривень – одноразова виплата та 860 гривень – щомісячна упродовж трьох років. Детальніше про цю виплату можна дізнатися в матеріалі редакції Бахмут IN.UA за посиланням.

Скільки отримують матері-одиначки в Україні у 2024

Інша виплата — це допомога матерям-одиначкам. У листопаді 2024 року вона становить:

  • на дітей до 6 років — 2 563 гривень;
  • на дітей від 6 до 18 років — 3 196 гривень;
  • на студентів стаціонару віком від 18 до 23 років — 3 028 гривень.

Для отримання такої допомоги потрібно звернутись до органу соціального захисту чи Центру надання адміністративних послуг із наступними документами:

  • заява;
  • декларація про доходи та майновий стан осіб;
  • довідка про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо.
  • копію та оригінал свідоцтва про народження дитини;
  • копія рішення про усиновлення, якщо мати-одиначка є опікуном;
  • довідка навчального закладу (у випадку навчання дітей за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) фахової передвищої та вищої освіти до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років).

Строк обробки заявки — 10 днів.

Скільки отримують діти, над якими встановлено опіку, у 2024 

Соціальні виплати надходять щомісяця / фото ілюстративне, Unsplash

У листопаді 2024 виплати дітям, над якими встановлено опіку, не зазнали змін. Вони становлять:

  • на дітей до 6 років — 6 407 гривень;
  • на дітей від 6 до 18 років — 7 990 гривень.

Для її оформлення необхідно звернутися до органу соціального захисту населення та надати наступні документи:

Для отримання допомоги необхідно подати:

  • заяву опікуна чи піклувальника;
  • копію рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування;
  • копію свідоцтва про народження дитини;
  • довідку про реєстрацію місця проживання опікуна (піклувальника) та дитини (які є вихованцями дитячих навчальних закладів, що фінансуються не за рахунок бюджетних коштів);
  • довідки про місячний розмір пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує на дитину опікун чи піклувальник;
  • медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років, виданий в установленому МОЗ порядку.

Строк обробки заявки — 10 днів.

Скільки отримують діти з інвалідністю у 2024

Діти, які мають інвалідність, також можуть розраховувати на регулярні грошові виплати. Наразі їх розмір наступний:

  • на дітей до 6 років —  8 970 гривень;
  • на дітей від 6 до 18 років — 11 186 гривень.

Для оформлення виплат потрібно звернутися до органу соціального захисту населення або центра надання адміністративних послуг. При цьому потрібно подати наступні документи:

  • заява;
  • копія свідоцтва про народження дитини з інвалідністю віком до 18 років;
  • довідка з місця навчання із зазначенням перебування (не перебування) на повному державному утриманні;
  • копія рішення про встановлення опіки (піклування) та призначення дитині з інвалідністю віком до 18 років опікуна (піклувальника), якщо із заявою звертається опікун або піклувальник;
  • копія рішення суду про визнання особи з інвалідністю з дитинства недієздатною (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник);
  • копія рішення суду про призначення опікуна особі з інвалідністю з дитинства або копія документа, що підтверджує повноваження представника закладу (органу опіки та піклування), який виконує функції опікуна (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник).

Строк обробки заявки — 10 днів.

Скільки отримують багатодітні батьки у 2024 році

Багатодітні родини у листопаді отримають від держави соціальні виплати на кожну дитину у розмірі 2 100 гривень на місяць

Для їх оформлення потрібно подати спеціальну заявку до виконавчих органів сільських, селищних, міських рад або ЦНАПу, надавши такі документи:

  • копії посвідчення батьків багатодітної сім’ї (з пред’явленням оригіналу);
  • копію посвідчення дитини з багатодітної сім’ї (з пред’явленням оригіналу) (у разі досягнення дитиною з багатодітної сім’ї шестирічного віку);
  • копії свідоцтв про народження всіх дітей (з пред’явленням оригіналів).

Строк обробки заявки — 10 днів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як подати заяву на субсидію через інтернет: покроковий гід

Громадяни, які все ще не отримують субсидію, але бажають її оформити, можуть це зробити через інтернет — на порталі “Дія”. В такому випадку, не потрібно […]

12:00, 22.11.2024 Скопіч Дмитро

Соціальні виплати на дітей в Україні: наявні програми та як їх оформити

В Україні кожна сім’я має право на отримання певних соціальних виплат, які не залежать від прожиткових мінімумів. У листопаді-грудні розмір соціальних виплат на дітей не […]

11:00, 22.11.2024 Скопіч Дмитро

Виплата за народження дитини у 2024 році: який розмір та як їх отримати

Кожна сім’я в Україні, в якій народилась дитина, може отримати соціальні виплати від держави. Мова йде про 41 280 гривень. Детальніше про те, що це […]

11:15, 21.11.2024 Скопіч Дмитро

Як студентам отримати гранти на навчання через “Дію”: деталі нової програми

Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень. Детальніше […]

18:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро

Довгоочікуваний реліз української гри S.T.A.L.K.E.R. 2: що відомо про новинку та де її купити

20 листопада 2024 року в продаж надійде нова гра від української компанії-розробника GSC Game World під назвою S.T.A.L.K.E.R. 2. Вона поверне гравців у атмосферу Чорнобильську […]

16:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро