Російська пропаганда, намагаючись залякати воїнів ЗСУ, запустила цілу хвилю повідомлень про велику небезпеку використання танкових снарядів зі збідненим ураном.
Про те, що Велика Британія надасть Україні снаряди зі збідненим ураном, які призначені для танків «Challenger 2», стало відомо нещодавно. Заступниця міністра оборони Великої Британії Анабель Голді повідомила про це 20 березня.
«Окрім надання Україні ескадрильї основних бойових танків «Challenger 2», ми забезпечимо боєприпаси, включаючи бронебійні снаряди, які містять збіднений уран. Такі снаряди мають високу ефективність для ураження сучасних танків і бронетехніки», – пояснила баронеса Аннабель Голді.
Реакція рф
росіяни після цього заявили, що розцінюватимуть використання таких снарядів в Україні як «брудну бомбу». путін сказав, що росія змушена буде відреагувати, якщо Британія розпочне постачання Києву боєприпасів зі збідненим ураном. Під час обговорення китайського «мирного плану» президент рф заявив, що Захід починає застосовувати в Україні зброю з «ядерною» складовою, показуючи неготовність до «мирного врегулювання».
Також на намір Британії передавати Україні такі боєприпаси відреагував міністр оборони рф сергій шойгу.
«Тут можна сказати тільки одне. Сходинок не так багато… Пройдено ще одну сходинку, їх залишається все менше і менше», – сказав очільник міноборони рф.
Захарова. Фото: росЗМІ
Речниця російського МЗС марія захарова взагалі заявила, що снаряди зі збідненим ураном не тільки вбивають, але заражають довкілля і викликають онкологію у людей.
«Югославський сценарій. Ці снаряди не тільки вбивають, але заражають довкілля і викликають онкологію у людей, що живуть на цих землях. До речі, наївно вважати, що жертвами стануть лише ті, проти кого це все буде застосовано. У Югославії постраждали насамперед натівські солдати, зокрема італійці. Потім вони довго намагалися вибити компенсацію у НАТО за втрачене здоров’я», – додала марія захарова.
Видання «BBC Україна» розбиралося, що таке снаряди зі збідненим ураном для України, та чи шкідливі вони.
Українські та західні військові експерти заперечують твердження росіян про небезпечність використання снарядів такого типу. Окрім того, «Defense Express» пояснює, що боєприпаси, які виготовляють у США та Великій Британії, містять збіднений уран лише в осерді снаряда. Відповідно і радіоактивність такого матеріалу надзвичайно мала. Уран відрізняється високою щільністю та твердістю. Завдяки цим якостям він використовується як при виробництві військової броні, так і боєприпасів – переважно осердь для бронебійних снарядів. Збіднений уран не має високої радіоактивності, хоч і вважається токсичним і канцерогенним.
Аналітики Інституту вивчення війни, зазначають, що західні протитанкові боєприпаси зазвичай виготовляються із збідненого урану. Такий уран є менш радіоактивним, ніж природний уран – через його високу щільність і проникаючий ефект, який він створює.Тобто такі боєприпаси не можна використовувати для виробництва ні ядерної, ні радіологічної зброї. До того ж, експерти наполягають – це безпечна для екології технологія, яка вже дуже давно використовується.
При цьому українські фахівці вказують, що сама росія вже використовує такі снаряди в Україні. А ЗСУ навіть захопили такі «трофеї».
росіян турбує не якась токсичність снарядів, а їхня пробивна здатність
Снаряд з урановим осердям. Фото: американські ЗМІ
Військовий оглядач BBC Павло Аксьонов розповів, що підкаліберні снаряди із осердям зі збідненого урану, це не якась екзотична зброя.
«Це штатний боєприпас, який використовують багато армій світу. Такі снаряди складаються з тонкого осердя, яке виготовляють із важких та міцних сплавів із застосуванням вольфраму або збідненого урану, та оболонки, яка, навпаки, має бути легкою. Осердя на вигляд схоже на стрілу з оперенням. Ідея полягає в тому, щоб снаряд розганявся в каналі ствола зброї як звичайний боєприпас, а вже під час польоту, позбавляючись оболонки, але не сильно втрачаючи в масі, перетворювався б на тонку стрілу, яка не зустрічає великого опору повітря», – пояснив експерт.
За його словами, усі сучасні танки озброюють такими боєприпасами.
«Такий снаряд може летіти на величезній швидкості і, стикаючись з бронею, виділяти велику кінетичну енергію – основний фактор бронебійного снаряда. Підкаліберні снаряди – один із найефективніших боєприпасів для боротьби з бронетехнікою, їх застосовували ще у Другій світовій війні, ними озброюють усі сучасні танки. Багато з них використовують збіднений уран», – додав Павло Аксьонов.
25-міліметрові боєприпаси зі збідненим ураном армії США. Фото: GETTY IMAGES
Фахівець у бронетанковій галузі Микола Саламаха розповів, чи становлять такі снаряди небезпеку для військових.
«У срср такі снаряди зі збідненим ураном для танків теж були, в росії такі снаряди теж є, вона їх навіть використовує в Україні. Це не є чимось дуже небезпечним для екології чи екіпажів танків, які їх використовують. Цивільне населення та навколишнє середовище від цього теж не страждає. Те, що нам їх передають – це дуже добре. За своєю бронепробивною здатністю західні снаряди набагато кращі за російські, а тут ми ще будемо мати ефективний інструмент проти бронетанкової техніки росіян», – пояснив експерт.
Фахівець вважає, що заяви про радіоактивну небезпеку для екіпажів, які використовують снаряди зі збідненим ураном, і для навколишнього середовища, це лише російська пропаганда.
Микола Саламаха. Фото: Арміяінформ
«Нічого нового тут немає і для спеціалістів це не таємниця. Якщо цей снаряд влучає у ціль, то зовнішня оболонка корпусу руйнується, а саме осердя проникає у броню, тоді збіднений уран стискується, він нагрівається і починає горіти, осердя розривається. Після цього вибуху і горіння нічого не залишається. Рівень радіації настільки мінімальний, що такі речі не знайдеш, якщо не знати, де саме шукати. Росіяни самі це використовують спокійно», – підсумував Микола Саламаха.
Полковник артилерії у відставці Петро Пятаков переконаний, що снаряд зі збідненим ураном – це звичайний снаряд, який має більшу пробивну силу.
«Це вже практично звичайний протитанковий бронебійний снаряд. Ця технологія давно використовується, таке осердя має велику пробивну силу. Сама Росія й дуже багато інших країн їх вже давно використовує. Такі снаряди пробивають навіть композитну броню, яка розрахована на протидію кумулятивним снарядам. Для екології там по суті нічого дуже шкідливого немає, принаймні не більше, ніж звичайний снаряд. Це тільки звучить гучно – зі збідненим ураном», – резюмував Петро Пятаков.
Отже, зважаючи на все, різку реакцію російського керівництва викликала не так присутність збідненого урану у складі снарядів для британських танків, як те, що вони зможуть більш ефективно вражати російські.
Фото: GETTY IMAGES
Читайте також: Україна розпочала виробництво дефіцитних снарядів для радянських танків
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!