Дружина військового: як святкувати, коли коханий на фронті

Семаковська Тетяна 10:30, 1 Січня 2024
Святкування наодинці / фото ілюстративне

Новий Рік часто асоціюють з сімейним святом, коли рідні збираються разом, відкривають подарунки та готують новорічний стіл. Через російську агресію не всі зможуть бути вдома в цей день, захисники зустрічатимуть свято на фронті, в окопах та бліндажах, а їхні дружини з дітьми за сотні кілометрів від них. Тож, про святковий настрій часто не йде мова. Втім, якщо ви маєте бажання влаштуватися собі або дітям невеличку радість, то завжди є варіанти.

Як святкувати дружині військового, коли чоловік на фронті? Порадами ділиться психологиня Світлана Ройз.

Примітка. Світлана Ройз — дитяча сімейна психологиня. Дружина військового. Фахівчиня спеціалізується на дитячій психології, стосунках між батьками та дітьми, розв’язанні проблем із підлітками.

Дружини військових можуть відчувати сум під час свят

Світлана Ройз
Світлана Ройз / фото соцмережі

Психологиня Світлана Ройз наголошує, що саме у святковий час більше відчувається самотність, також можуть загостритися минулі проблеми. Річ у тому, що з кожним днем наближення “до дати” емоційний фон у людини зазвичай підіймається, саме свято стає піком, такою собі розрядкою, а потім все йде на спад.

Після свят часто може бути відчуття втоми, коли просто немає сили нічого робити та відчувати, це своєрідний запобіжник нашої психіки. Тут втома виступає, як захист. У військовий час ще більше відчувається розділення життя на “до і після”, психологиня пояснює, що часто дружини можуть відчувати напередодні свят — сум. Така реакція абсолютна нормальна, варто дати собі час, аби її прожити та “відсумувати”, пояснює фахівчиня.

Свята без чоловіка та батька

Свята “без близького” – потребують перерозподілу ролей. Будь-який перерозподіл – це знов адаптація і питання ресурсу. І для однієї родини буде правильно відтворити такий же самий сценарій (але розуміти, щоб уникнути розчарувань, що точно так не вийде). А комусь, можливо, створити зовсім новий,

Світлана Ройз // психологиня

Психологиня каже, що варто створювати приблизний план, це буде ваша невеличка зовнішня опора. Таким чином ви зрозумієте, що контролюєте ситуацію.

Водночас якщо ви не відчуваєте святкового настрою не можна себе силувати до радості чи святкової ейфорії.

Поради для дружин військових від психологині

Святкова гірлянда, як прикрасити ялинку
Ялинка може підняти настрій вам та дітям / фото ілюстративне

Так, гірлянди, пісні, фільми не замінять того, кого так хочеться бачити поруч і не повернуть відчуття безтурботної нормальності. Але вони можуть дати трохи енергії, підживлення, щоб дочекатись, і створювати свою нову реальність. І я з самого початку війни налаштувалась – не дам ворогам вкрасти у моїх дітей і у мене жодного дня. Тому я святкую Життя, а не просто Новий Рік.

Психологиня // про свята

 • Якщо ваші рідні зараз далеко, за потреби, звертайтеся до психологів, зараз є групи підтримки для родин військовослужбовців;
 • Друзі та рідні старайтеся більше слухати тих, у кого рідні на фронті. Запропонуйте святкувати з вами, але й будьте готові до того, що людина відмовить. Ви можете принести ялинку, смаколики. Ненав’язливо будьте поруч. Зателефонуйте чи напишіть привітання в новорічну ніч;
 • Дружини військових не ображайтесь, якщо вас не привітали. Часто люди просто не знають, як бути в контакті, щоб не образити й не викликати незручності;
 • Друзі та близькі батьків, дружин/чоловіків військовослужбовців, не ображайтесь, якщо цього року вас не привітали, у людини просто може не вистачати сил, а вільні гроші йдуть на підтримку ЗСУ;
 • Пам’ятайте, що на те, щоб спілкуватися з іншими людьми, потрібні сили. Якщо ви не готові до сімейного застілля, не варто себе силувати;
 • Зробіть собі подарунок. Це може бути нове печиво, сукня, книга, щоденник, масаж, але також й можливість взагалі нічого не робити, виплакатись, чи дивитись весь день серіал.

Свята і під час війни важливі. Це важливо для нашої дитячої частини, щоб бути з нею в контакті, потрібно для підживлення – бо радість дає енергію, потрібно для відчуття “піт-стопу”, щоб виділити серед рутин, сірості та напруги щось яскраве. Інтенсивність “святкування” обираємо ми самі,

Світлана Ройз // пояснює для дружин військових

Не соромтеся просити допомоги у рідних, якщо потрібно влаштуватися свято дітям, а ви відчуваєте, що не в силі цим займатися.

Родини в скорботі

дружина полеглого військового
Якщо ви в скороботі будьте чесними з дітьми / фото ілюстративне

Психологиня наголошує, що дитинство продовжується і під час війни. Навіть в родинах, які переживають скорботу, дітям потрібні подарунки та відчуття свята. Будьте чесними з дітьми, їм можна сказати:

“Мені так хочеться, щоб у нас було свято, але зараз настрій зовсім не святковий. Давай разом подумаємо, що можемо зробити і разом з тобою прикрасимо, підготуємо”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Колектив професіоналів”: як Званівська ЗОШ працює в умовах війни

Микола Ситник 17:15, 22 Лютого 2024
Званівська ЗОШ
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Званівка — це невелике село в Бахмутському районі Донецької області. Сюди радянська влада депортувала з території Польщі лемків і бойків. До повномасштабного вторгнення рф в Україну тут працювала Званівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів. Учні, вчителі закладу щорічно демонстрували високі результати, стаючи переможцями і лауреатами престижних конкурсів та олімпіад.

Директор Званівської ЗОШ Ольга Максименко розповіла редакції Бахмут IN.UA, як працює заклад в умовах війни та в чому полягає секрет успіху школи.

Званівська ЗОШ: навчання під час війни

На початку 2022 року в 11 класах Званівської школи навчалися 156 учнів. З квітня 2022 року основна частина учнів виїхала за межі села. Відомо, що діти роз’їхались по всій території України, наразі деякі учні перебувають за кордоном.

“Батьки рятували їхнє життя. На той момент це було основним і головним завданням. Географія дуже велика: і Одеська область, і Житомирська, і Львівська, і Волинська. Польща, Німеччина, Румунія, — всюди наші діти”, — розповіла редакції Ольга Максименко.

Село Званівка
Званівка на мапі Google / скриншот

Зазначимо, що через загарбницьку війну росії кількість учнів зменшилася приблизно на третину. Також в умовах воєнного стану заклад продовжує роботу в дистанційному режимі.

На сьогодні у нас навчавчаються 103 учні. Втримати контингент нам вдалося лише завдяки тому, що дійсно працює колектив професіоналів, який дає знання. Колектив дуже сильний, сформований протягом кількох років,

підкреслила // директорка Званівської школи

За словами Ольги Максименко, закладу вдалося практично повністю зберегти педагогічний колектив.

“Після початку війни звільнилися лише 3 вчителі. Наразі дітей навчають 18 педагогів. В основному вчителі мовники, вчителі англійської мови тримаються. Я думаю, завдяки цьому і зберігається наш контингент”, — додає директорка.

Успіхи учнів та вчителів Званівської ЗОШ

Педагоги школи є не тільки учасниками різних конкурсів, й переможцями та лауреатами всеукраїнського конкурсу “Учитель року”. Так, минулого року вчитель біології Марина Смолинська посіла почесне ІІ місце у номінації “Основи здоров’я” всеукраїнського конкурсу “Учитель року — 2023”.

Нагорода вчительки
Марина Смолинська — лауреат конкурсу “Учитель року” / фото Facebook

До слова, вчитель географії та директор Званівської ЗОШ Ольга Максименко перемогла на всеукраїнському конкурсі “Учитель року” в 2007 році. Загалом школа має 5 переможців у цьому конкурсі, що свідчить про високий рівень вчителів.

Зазначимо, що сьогодні на уроці в 9 класі Ольга Максименко поставила дітям запитання від редакції Бахмут IN.UA: “У чому секрет успіхів та результатів Званівської школи?”.

Що відповіли школярі:

 • 9-класниця Влада, яка стала переможцем в обласному етапі Всеукраїнської олімпіади з біології сказала “бо це Званівська школа — найкраща школа”;
 • “бо в нас відповідальні та креативні вчителі, які нас надихають на роботу”;
 • “у нас дуже гарні вчителі, у нас дружній колектив вчителів та учнів”;
 • “у нас відповідальні та розумні очні, ми дружні. У нас є новітні технології. Ми знаємо всі платформи та володіємо сервісами”.
Вітання учениці
Привітання учениці 9 класу Владіслави Тітової/ фото Facebook

Директорка поділилася, що була вражена відповідями учнів.

Я лише хочу додати, що без основи, без фундаменту — батьків, результативність школи була б не такою. Це партнерство — батьки-діти-учні — дає нам можливість показувати відповідний результат. Наші результати — це участь у різних конкурсах, олімпіадах і НМТ. Тому що вступ випускників — це наш лакмус, який показує, як працює колектив,

резюмувала // Ольга Максименко

Нагадаємо, в 2024 році Національний мультипредметний тест (НМТ) відбудеться з 14 травня до 19 липня. Вступники складатимуть іспит із 4 предметів, з яких 3 визначено (українська мова, математика, історія України) та один — на вибір.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Біль в шиї та втома: як позбутися наслідків сидячої роботи

Семаковська Тетяна 16:20, 22 Лютого 2024
Як боротися з наслідками малорухливого способу життя / ілюстрація Бахмут IN.UA

Війна змінила життя багатьох українців, змусивши їх почати працювати дистанційно. Своєю чергою, це призвело до того, що їх спосіб життя став малорухливим. Така проблема несе ризик виникнення чималої кількості неприємних наслідків для здоров’я, серед яких й погіршення загального самопочуття, болі в спині, порушення сну та багато іншого.

Редакція Бахмут IN.UA звернулася до бахмутської лікарки-фізіотерапевтки Ірини Гезун, фітнес-тренерки Тетяни Ходаковської та масажистки Яни Баришевої, щоб дізнатися, як мінімізувати ризики для здоров’я від малорухливого способу життя та організувати робочу рутину так щоб робота не стала перешкодою для спорту.

Шкода малорухливого способу життя

Ірина Гезун 6655d 81251
Ірина Гезун / фото з архіву героїні

Завідувачка відділення фізичної та реабілітаційної медицини Комунального некомерційного підприємства “Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування міста Бахмута” Ірина Гезун, яка наразі працює у лікарні в Броварах зазначає, що сидяча робота має ряд певних недоліків. Відтак, при малорухливому способі життя для чоловіків, наприклад, серйозною проблемою може стати простатит. Крім того, люди, які не мають фізичної активності частіше можуть мати проблеми зі здоров’ям. 

До основних проявів гіподинамії (спосіб життя, при якому людина фізично неактивна і мало або взагалі не виконує фізичної активності та фізичних вправ) можна віднести:

 • млявість, сонливість;
 • поганий настрій, дратівливість;
 • загальне нездужання, утома;
 • зниження апетиту;
 • порушення сну, зниження працездатності
 • біль у м’язах та суглобах.

На думку фахівчині, головною проблемою людей, які мало рухаються може стати звичайна лінь, що згодом призводить до появи проблем зі здоров’ям. Сьогодні основною профілактикою гіподинамії є фізична активність та активний спосіб життя.

Чи потрібен масаж при сидячій роботі

293929003 442757444526021 8741277073204213274 n 052af
Яна Баришева / фото з особистого архіву 

Спеціалістка з масажу Яна Баришева практикувала в Бахмуті тейпування — особливий вид масажу, який призначають тим, хто має протипоказання до звичайного. Наразі спеціалістка працює в евакуації на Дніпропетровщині, проте вона продовжує справу, на додачу ще й волонтерить:

Потрібно розуміти, що масаж має багато різних напрямків. Це лікувально-оздоровчий, загальний масаж та інші. Велику роль й грає наш спосіб життя, їжа, яку ми вживаємо. Через малорухливість може бути застояння лімфи, дряблість шкіри. Всі ці фактори сприяють тому, що наше тіло починає гірше виглядати,

Яна Баришева // масажистка з Бахмута

Щоб виправити проблеми доводиться вдаватися, зокрема й до пресотерапії — це спеціальна апаратна процедура, яка позбавляє від зайвої ваги, підтягує шкіру і покращує загальний стан людини. Процедуру можна проводити раз на півроку.

За словами Яни Баришевої, масаж також здатний допомогти впоратися з проблемами спини, які часто виникають при сидячому способі життя. Однак, наголошує спеціалістка, людина перед процедурою повинна обов’язково проконсультуватися з лікарем. Крім того, потрібно принести знімки МРТ, знати свій загальний стан здоров’я, а також попередити масажиста, якщо, наприклад, у вас є грижа.

Всі процедури масажист підбирає індивідуально, в залежності від запитів клієнта. Це може бути як апаратний масаж, так й ручний. Масаж можна робити для профілактики. У в будь-який сезон, крім лікувального ефекту, масаж допомагає зняти емоційну напругу, зауважує пані Яна. 

Чому болять м’язи в тілі

photo 2023 04 06 12 21 58 76d36
Тетяна Ходаковська / фото Facebook

Тетяна Ходаковська до повномасштабної війни проводила заняття для бахмутян з фітнесу та, йоги та скандинавської ходьба. Однак, жінка перебралась до іншого міста через війну, де організувала клуб в онлайн-форматі, де організувала різні види тренувань. Записати до клубу можна тут

Зачасту, каже пані Тетяна, люди намагаються втамувати біль швидкими методами — п’ють пігулки та втирають мазі. Втім, такі методи тимчасово блокують сигнал мозку, а мазі лише тимчасово покращують циркуляцію крові, що дозволяє нервовій системі краще реагувати на сигнали звідти.

Мозок, це орган, який начебто закритий у коробці і всю інформацію про навколишній світ отримує від трьох основних систем. За нейроієрархією на першому місці стоїть зір. Від очей мозок отримує понад 70% інформації. Мозок довіряє очам найбільше. Далі йде вестибулярна система. І на останньому місці пропріоцепція — це відчуття свого тіла в просторі та частин тіла відносно одна одної,

Тетяна Ходаковська // фітнес-тренерка

Масажі та оздоровча гімнастика діють за тим самим принципом. Вони поліпшують пропріоцепцію, через що мозок починає краще відчувати ділянки тіла. В такому випадку, біль зменшується або тимчасово зникає.

Вправи для здорового тіла при сидячій роботі

Тетяна разом з активними українцями на природі / фото Facebook

За словами спеціалістки, мозок насамперед довіряє очам і вестибулярній системі. Якщо від них приходить слабкий або некоректний сигнал, то біль завжди буде супроводжувати людину. Для того, щоб мінімізувати ризик таких проблем варто тренувати системи тіла в гарному стані. До прикладу, для тренування вестибулярного апарату, яке допоможе позбутися болю в шиї, треба утримувати стабільне положення тіла під час поворотів голови в різних напрямках.

Інші спеціалісти рекомендують інколи відволікатися від сидячої роботи та робити невеличку розминку з випадів та поворотів частин тіла. Дуже гарний ефект досягається відкритті та розтягненні стегна, сідниць та м’язів передніх частин ніг у позиції глибокого випаду.

Приклад випаду / фото ілюстративне

Глибокі присідання також можуть допомогти при малорухливому способу життя, адже вони ідеально поєднують рухливості і стабільності всіх важливих суглобів і м’язів тіла. Якщо при виконанні вправи виявиться, що Вам бракує зручності, то можна використати стілець перед собою аби не впасти назад.

Звичайна ходьба по вулиці — чудовий вид руху для людей з сидячим способом життя. На це можна витрачати лише кілька хвилин кожну годину, що не дуже сильно вплине на роботу, але допоможе організму зменшити вплив стресу від малорухливого способу життя.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Олександра артилеристка

“Мій робочий інструмент — міномет 120”: артилеристка, яка обороняє Донеччину розповіла про свою роботу

3 листопада в Україні відзначають свято ракетних військ та артилерії. Саме вогнева підтримка наземних військ є визначальною на полі бою. Хто такі артилеристи, та з […]

Їжа для котів

“Корм для тварин замість їжі”: роспропаганда поширює фейк про 30-ту ОМБр

Проросійські Telegram-пабліки розповсюджують інформацію про те, що полонені військовослужбовці ЗСУ на допиті наче розповіли, що харчувались кормом для тварин від командування через неспроможність нормально нагодувати […]

Як в Києві перейменовують вулиці розповів Павло Островський

Без Жукова та Леніна. Активіст Павло Островський розповів про перейменування вулиць в Києві

15 вересня світ відзначає День Демократії. За цим політичним устроєм — джерелом влади є народ, який формує цінності держави. Активіст Павло Островський родом з Дружківки, […]