Дружина військового: як святкувати, коли коханий на фронті

Семаковська Тетяна 10:30, 1 Січня 2024
Святкування наодинці / фото ілюстративне

Новий Рік часто асоціюють з сімейним святом, коли рідні збираються разом, відкривають подарунки та готують новорічний стіл. Через російську агресію не всі зможуть бути вдома в цей день, захисники зустрічатимуть свято на фронті, в окопах та бліндажах, а їхні дружини з дітьми за сотні кілометрів від них. Тож, про святковий настрій часто не йде мова. Втім, якщо ви маєте бажання влаштуватися собі або дітям невеличку радість, то завжди є варіанти.

Як святкувати дружині військового, коли чоловік на фронті? Порадами ділиться психологиня Світлана Ройз.

Примітка. Світлана Ройз — дитяча сімейна психологиня. Дружина військового. Фахівчиня спеціалізується на дитячій психології, стосунках між батьками та дітьми, розв’язанні проблем із підлітками.

Дружини військових можуть відчувати сум під час свят

Світлана Ройз
Світлана Ройз / фото соцмережі

Психологиня Світлана Ройз наголошує, що саме у святковий час більше відчувається самотність, також можуть загостритися минулі проблеми. Річ у тому, що з кожним днем наближення “до дати” емоційний фон у людини зазвичай підіймається, саме свято стає піком, такою собі розрядкою, а потім все йде на спад.

Після свят часто може бути відчуття втоми, коли просто немає сили нічого робити та відчувати, це своєрідний запобіжник нашої психіки. Тут втома виступає, як захист. У військовий час ще більше відчувається розділення життя на “до і після”, психологиня пояснює, що часто дружини можуть відчувати напередодні свят — сум. Така реакція абсолютна нормальна, варто дати собі час, аби її прожити та “відсумувати”, пояснює фахівчиня.

Свята без чоловіка та батька

Свята “без близького” – потребують перерозподілу ролей. Будь-який перерозподіл – це знов адаптація і питання ресурсу. І для однієї родини буде правильно відтворити такий же самий сценарій (але розуміти, щоб уникнути розчарувань, що точно так не вийде). А комусь, можливо, створити зовсім новий,

Світлана Ройз // психологиня

Психологиня каже, що варто створювати приблизний план, це буде ваша невеличка зовнішня опора. Таким чином ви зрозумієте, що контролюєте ситуацію.

Водночас якщо ви не відчуваєте святкового настрою не можна себе силувати до радості чи святкової ейфорії.

Поради для дружин військових від психологині

Святкова гірлянда, як прикрасити ялинку
Ялинка може підняти настрій вам та дітям / фото ілюстративне

Так, гірлянди, пісні, фільми не замінять того, кого так хочеться бачити поруч і не повернуть відчуття безтурботної нормальності. Але вони можуть дати трохи енергії, підживлення, щоб дочекатись, і створювати свою нову реальність. І я з самого початку війни налаштувалась – не дам ворогам вкрасти у моїх дітей і у мене жодного дня. Тому я святкую Життя, а не просто Новий Рік.

Психологиня // про свята

  • Якщо ваші рідні зараз далеко, за потреби, звертайтеся до психологів, зараз є групи підтримки для родин військовослужбовців;
  • Друзі та рідні старайтеся більше слухати тих, у кого рідні на фронті. Запропонуйте святкувати з вами, але й будьте готові до того, що людина відмовить. Ви можете принести ялинку, смаколики. Ненав’язливо будьте поруч. Зателефонуйте чи напишіть привітання в новорічну ніч;
  • Дружини військових не ображайтесь, якщо вас не привітали. Часто люди просто не знають, як бути в контакті, щоб не образити й не викликати незручності;
  • Друзі та близькі батьків, дружин/чоловіків військовослужбовців, не ображайтесь, якщо цього року вас не привітали, у людини просто може не вистачати сил, а вільні гроші йдуть на підтримку ЗСУ;
  • Пам’ятайте, що на те, щоб спілкуватися з іншими людьми, потрібні сили. Якщо ви не готові до сімейного застілля, не варто себе силувати;
  • Зробіть собі подарунок. Це може бути нове печиво, сукня, книга, щоденник, масаж, але також й можливість взагалі нічого не робити, виплакатись, чи дивитись весь день серіал.

Свята і під час війни важливі. Це важливо для нашої дитячої частини, щоб бути з нею в контакті, потрібно для підживлення – бо радість дає енергію, потрібно для відчуття “піт-стопу”, щоб виділити серед рутин, сірості та напруги щось яскраве. Інтенсивність “святкування” обираємо ми самі,

Світлана Ройз // пояснює для дружин військових

Не соромтеся просити допомоги у рідних, якщо потрібно влаштуватися свято дітям, а ви відчуваєте, що не в силі цим займатися.

Родини в скорботі

дружина полеглого військового
Якщо ви в скороботі будьте чесними з дітьми / фото ілюстративне

Психологиня наголошує, що дитинство продовжується і під час війни. Навіть в родинах, які переживають скорботу, дітям потрібні подарунки та відчуття свята. Будьте чесними з дітьми, їм можна сказати:

“Мені так хочеться, щоб у нас було свято, але зараз настрій зовсім не святковий. Давай разом подумаємо, що можемо зробити і разом з тобою прикрасимо, підготуємо”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

Семаковська Тетяна 15:02, 30 Червня 2025
Послуги в ЦНАП
Адміністративні послуги для населення / фото ombudsman.gov.ua

2 липня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі можуть записатись на консультацію.

Про це повідомляє осередок підтримки “З Бахмутом у серці. Дніпро”.

Бахмутський ЦНАП: послуги в Дніпрі

Мешканці громади мають можливість отримати наступні послуги:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого/зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Додатково фахівець ЦНАПу надаватиме допомогу щодо довідок про правову належність нерухомого майна, яка виникла до 1 січня 2013 року.

Як потрапити на прийом

Прийом громадян відбудеться 2 липня в Центрі підтримки бахмутян “З Бахмутом у серці. Дніпро”. Осередок розташований за адресою: вулиця Макарова, 1-Б. Бахмутян чекатимуть з 09:00 до 15:00.

Консультації за зазначеними послугами можливо отримати дистанційно з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00 за номерами:

  • +38 (099) 667 9206;
  • +38 (098) 850 0561;
  • +38 (068) 851 5089 (представник відділу реєстрації місця проживання).

Запис на отримання адміністративних послуг та довідок БТІ єдиний. Також можна звернутися на електронні скриньки:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Укрзалізниця” запускає регіональний експрес Київ-Житомир: що відомо

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:00, 22 Червня 2025
Житомир / фото з Вікіпедії

Вже 27 червня 2025 року “Укрзалізниця” запустить регіональний експрес №856/855, який курсуватиме за маршрутом Житомир-Київ-Житомир.

Про це повідомляє пресслужба перевізника.

Регіональний експрес Київ-Житомир: деталі та розклад від “Укрзалізниця”

З 27 червня до Житомира з Києва можна буде доїхати за 2 години. Це стане можливим завдяки запуску нового регіонального експреса.

Електропоїзд курсуватиме щодня у будні. З 27 червня відправлення з Києва відбуватиметься о 17:48. Далі поїзд вирушить до Фастова, а з нього — о 18:30 — до Житомира. Прибуття на кінцеву станцію — о 19:58.

З 30 червня розпочнеться відправлення з Житомира до Києва. Відправлення з початкової станції заплановано на 06:18. Далі потяг вирушить до Фастова, а з нього — о 07:49 — до Києва. Прибуття на кінцеву станцію — о 08:44.

Зазначається, що квиток на залізничний експрес коштуватиме майже у 2,5 раза дешевше, ніж проїзд у маршрутці між містами.

На маршруті курсуватиме сучасний електропоїзд, у якому передбачені:

  • інклюзивний салон із місцями для людей з інвалідністю;
  • місця для велосипедів;
  • сповивальні столики;
  • таблички шрифтом Брайля;
  • можливість заряджати гаджети.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Олександра артилеристка

“Мій робочий інструмент — міномет 120”: артилеристка, яка обороняє Донеччину розповіла про свою роботу

3 листопада в Україні відзначають свято ракетних військ та артилерії. Саме вогнева підтримка наземних військ є визначальною на полі бою. Хто такі артилеристи, та з […]

Їжа для котів

“Корм для тварин замість їжі”: роспропаганда поширює фейк про 30-ту ОМБр

Проросійські Telegram-пабліки розповсюджують інформацію про те, що полонені військовослужбовці ЗСУ на допиті наче розповіли, що харчувались кормом для тварин від командування через неспроможність нормально нагодувати […]

Як в Києві перейменовують вулиці розповів Павло Островський

Без Жукова та Леніна. Активіст Павло Островський розповів про перейменування вулиць в Києві

15 вересня світ відзначає День Демократії. За цим політичним устроєм — джерелом влади є народ, який формує цінності держави. Активіст Павло Островський родом з Дружківки, […]