Новий Рік часто асоціюють з сімейним святом, коли рідні збираються разом, відкривають подарунки та готують новорічний стіл. Через російську агресію не всі зможуть бути вдома в цей день, захисники зустрічатимуть свято на фронті, в окопах та бліндажах, а їхні дружини з дітьми за сотні кілометрів від них. Тож, про святковий настрій часто не йде мова. Втім, якщо ви маєте бажання влаштуватися собі або дітям невеличку радість, то завжди є варіанти.
Як святкувати дружині військового, коли чоловік на фронті? Порадами ділиться психологиня Світлана Ройз.
Примітка. Світлана Ройз — дитяча сімейна психологиня. Дружина військового. Фахівчиня спеціалізується на дитячій психології, стосунках між батьками та дітьми, розв’язанні проблем із підлітками.
Дружини військових можуть відчувати сум під час свят
Психологиня Світлана Ройз наголошує, що саме у святковий час більше відчувається самотність, також можуть загостритися минулі проблеми. Річ у тому, що з кожним днем наближення “до дати” емоційний фон у людини зазвичай підіймається, саме свято стає піком, такою собі розрядкою, а потім все йде на спад.
Після свят часто може бути відчуття втоми, коли просто немає сили нічого робити та відчувати, це своєрідний запобіжник нашої психіки. Тут втома виступає, як захист. У військовий час ще більше відчувається розділення життя на “до і після”, психологиня пояснює, що часто дружини можуть відчувати напередодні свят — сум. Така реакція абсолютна нормальна, варто дати собі час, аби її прожити та “відсумувати”, пояснює фахівчиня.
Свята без чоловіка та батька
Психологиня каже, що варто створювати приблизний план, це буде ваша невеличка зовнішня опора. Таким чином ви зрозумієте, що контролюєте ситуацію.
Водночас якщо ви не відчуваєте святкового настрою не можна себе силувати до радості чи святкової ейфорії.
Поради для дружин військових від психологині
- Якщо ваші рідні зараз далеко, за потреби, звертайтеся до психологів, зараз є групи підтримки для родин військовослужбовців;
- Друзі та рідні старайтеся більше слухати тих, у кого рідні на фронті. Запропонуйте святкувати з вами, але й будьте готові до того, що людина відмовить. Ви можете принести ялинку, смаколики. Ненав’язливо будьте поруч. Зателефонуйте чи напишіть привітання в новорічну ніч;
- Дружини військових не ображайтесь, якщо вас не привітали. Часто люди просто не знають, як бути в контакті, щоб не образити й не викликати незручності;
- Друзі та близькі батьків, дружин/чоловіків військовослужбовців, не ображайтесь, якщо цього року вас не привітали, у людини просто може не вистачати сил, а вільні гроші йдуть на підтримку ЗСУ;
- Пам’ятайте, що на те, щоб спілкуватися з іншими людьми, потрібні сили. Якщо ви не готові до сімейного застілля, не варто себе силувати;
- Зробіть собі подарунок. Це може бути нове печиво, сукня, книга, щоденник, масаж, але також й можливість взагалі нічого не робити, виплакатись, чи дивитись весь день серіал.
Не соромтеся просити допомоги у рідних, якщо потрібно влаштуватися свято дітям, а ви відчуваєте, що не в силі цим займатися.
Родини в скорботі
Психологиня наголошує, що дитинство продовжується і під час війни. Навіть в родинах, які переживають скорботу, дітям потрібні подарунки та відчуття свята. Будьте чесними з дітьми, їм можна сказати:
“Мені так хочеться, щоб у нас було свято, але зараз настрій зовсім не святковий. Давай разом подумаємо, що можемо зробити і разом з тобою прикрасимо, підготуємо”.
Читайте також:
- Чотири поради, як говорити з родичами військових
- Дорога додому: як бахмутянка повертається до України з Європи
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!