Дружина військового: як святкувати, коли коханий на фронті

Семаковська Тетяна 10:30, 1 Січня 2024
Святкування наодинці / фото ілюстративне

Новий Рік часто асоціюють з сімейним святом, коли рідні збираються разом, відкривають подарунки та готують новорічний стіл. Через російську агресію не всі зможуть бути вдома в цей день, захисники зустрічатимуть свято на фронті, в окопах та бліндажах, а їхні дружини з дітьми за сотні кілометрів від них. Тож, про святковий настрій часто не йде мова. Втім, якщо ви маєте бажання влаштуватися собі або дітям невеличку радість, то завжди є варіанти.

Як святкувати дружині військового, коли чоловік на фронті? Порадами ділиться психологиня Світлана Ройз.

Примітка. Світлана Ройз — дитяча сімейна психологиня. Дружина військового. Фахівчиня спеціалізується на дитячій психології, стосунках між батьками та дітьми, розв’язанні проблем із підлітками.

Дружини військових можуть відчувати сум під час свят

Світлана Ройз
Світлана Ройз / фото соцмережі

Психологиня Світлана Ройз наголошує, що саме у святковий час більше відчувається самотність, також можуть загостритися минулі проблеми. Річ у тому, що з кожним днем наближення “до дати” емоційний фон у людини зазвичай підіймається, саме свято стає піком, такою собі розрядкою, а потім все йде на спад.

Після свят часто може бути відчуття втоми, коли просто немає сили нічого робити та відчувати, це своєрідний запобіжник нашої психіки. Тут втома виступає, як захист. У військовий час ще більше відчувається розділення життя на “до і після”, психологиня пояснює, що часто дружини можуть відчувати напередодні свят — сум. Така реакція абсолютна нормальна, варто дати собі час, аби її прожити та “відсумувати”, пояснює фахівчиня.

Свята без чоловіка та батька

Свята “без близького” – потребують перерозподілу ролей. Будь-який перерозподіл – це знов адаптація і питання ресурсу. І для однієї родини буде правильно відтворити такий же самий сценарій (але розуміти, щоб уникнути розчарувань, що точно так не вийде). А комусь, можливо, створити зовсім новий,

Світлана Ройз // психологиня

Психологиня каже, що варто створювати приблизний план, це буде ваша невеличка зовнішня опора. Таким чином ви зрозумієте, що контролюєте ситуацію.

Водночас якщо ви не відчуваєте святкового настрою не можна себе силувати до радості чи святкової ейфорії.

Поради для дружин військових від психологині

Святкова гірлянда, як прикрасити ялинку
Ялинка може підняти настрій вам та дітям / фото ілюстративне

Так, гірлянди, пісні, фільми не замінять того, кого так хочеться бачити поруч і не повернуть відчуття безтурботної нормальності. Але вони можуть дати трохи енергії, підживлення, щоб дочекатись, і створювати свою нову реальність. І я з самого початку війни налаштувалась – не дам ворогам вкрасти у моїх дітей і у мене жодного дня. Тому я святкую Життя, а не просто Новий Рік.

Психологиня // про свята

  • Якщо ваші рідні зараз далеко, за потреби, звертайтеся до психологів, зараз є групи підтримки для родин військовослужбовців;
  • Друзі та рідні старайтеся більше слухати тих, у кого рідні на фронті. Запропонуйте святкувати з вами, але й будьте готові до того, що людина відмовить. Ви можете принести ялинку, смаколики. Ненав’язливо будьте поруч. Зателефонуйте чи напишіть привітання в новорічну ніч;
  • Дружини військових не ображайтесь, якщо вас не привітали. Часто люди просто не знають, як бути в контакті, щоб не образити й не викликати незручності;
  • Друзі та близькі батьків, дружин/чоловіків військовослужбовців, не ображайтесь, якщо цього року вас не привітали, у людини просто може не вистачати сил, а вільні гроші йдуть на підтримку ЗСУ;
  • Пам’ятайте, що на те, щоб спілкуватися з іншими людьми, потрібні сили. Якщо ви не готові до сімейного застілля, не варто себе силувати;
  • Зробіть собі подарунок. Це може бути нове печиво, сукня, книга, щоденник, масаж, але також й можливість взагалі нічого не робити, виплакатись, чи дивитись весь день серіал.

Свята і під час війни важливі. Це важливо для нашої дитячої частини, щоб бути з нею в контакті, потрібно для підживлення – бо радість дає енергію, потрібно для відчуття “піт-стопу”, щоб виділити серед рутин, сірості та напруги щось яскраве. Інтенсивність “святкування” обираємо ми самі,

Світлана Ройз // пояснює для дружин військових

Не соромтеся просити допомоги у рідних, якщо потрібно влаштуватися свято дітям, а ви відчуваєте, що не в силі цим займатися.

Родини в скорботі

дружина полеглого військового
Якщо ви в скороботі будьте чесними з дітьми / фото ілюстративне

Психологиня наголошує, що дитинство продовжується і під час війни. Навіть в родинах, які переживають скорботу, дітям потрібні подарунки та відчуття свята. Будьте чесними з дітьми, їм можна сказати:

“Мені так хочеться, щоб у нас було свято, але зараз настрій зовсім не святковий. Давай разом подумаємо, що можемо зробити і разом з тобою прикрасимо, підготуємо”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Міжнародні потяги з Києва до Європи: графік руху та країни сполучення

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 26 Листопада 2024
Потяги “Укрзалізниці” / фото ілюстративне, “Укрзалізниця”

Подорожі з та до України значно ускладнились, адже війна призвела до повного закриття повітряного простору. Наразі єдиним способом перетнути кордон є наземні види транспортних засобів, серед яких найбільш комфортними є потяги.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає про те, які потяги курсують між Києвом та країнами Європи та графіки їх руху.

Міжнародні потяги з Києва

“Укрзалізниця” продовжує активний розвиток міжнародного залізничного сполучення з Європою. Наразі з Києва можна потрапити до Польщі, Австрії, Угорщини, Словаччини та Молдови.

Потяги з Києва у Польщу

Польща / фото ілюстративне, pexels

Київ має пряме сполучення з декількома містами Польщі, а саме з Варшавою, Перемишлем та Хелмом.

Потяг №67/68 проводить рейси з Києва у Варшаву. Він курсує щодня. Відправлення відбувається о 19:57, а прибуття о 10:17 наступного дня. Вартість квитка — від 1 700 гривень.

Придбати квитки можна лише за умови підтвердження особи за допомогою Дія.Підпис. Для цього в додатку “Укрзалізниця” потрібно обрати поїзд та пройти верифікацію за допомогою електронного підпису “Дія”.

Київ та польське місто Хелм з’єднує два потяги:

  • №19/20 — курсує щодня, відправлення з Києва о 19:57, а прибуття о 05:42 наступного дня, вартість квитка — від 1 300 гривень;
  • №23/24 — курсує щодня відправлення з Києва о 23:11, а прибуття о 11:15 наступного дня, вартість квитка — від 1 300 гривень.

Київ та Перемишль з’єднує чотири потяги, два з яких — це Інтерсіті:

  • №51/52 — курсує щодня, відправлення з Києва о 19:11, а прибуття о 05:50 наступного дня, вартість квитка — від 1 800 гривень;
  • №89/90 — курсує щодня, відправлення з Києва о 22:14, а прибуття о 11:13 наступного дня, вартість квитка — від 1 800 гривень;
  • №705/706 — курсує щодня, відправлення з Києва о 19:19, а прибуття о 04:25 наступного дня, вартість квитка — від 1 100 гривень;
  • №715/716 — курсує щодня, відправлення з Києва о 11:28, а прибуття о 20:20, вартість квитка — від 1 100 гривень.

Потяги з Києва в Австрію

Прапор Австрії / фото ілюстративне, iStock

Наразі єдиний потяг, який з’єднує столицю Україну та Австрію — це №749/149. Він сполучує Київ з Віднем. Курсує щодня, відправлення з Києва об 13:20, а прибуття о 11:20 наступного дня, вартість квитка — від 1 800 гривень.

Потяги з Києва в Угорщину

Угорщина / фото ілюстративне, iStock

Вже згаданий вище потяг №749/149 “Київ — Відень” прямує через Будапешт, а тому ним можна дістатися до столиці Угорщини. Відправлення з Києва о 13:20, а прибуття до міста відбувається о 08:20 наступного дня.

Нещодавно в “Укрзалізниця” анонсували запуск потяга №9/10, який напряму з’єднуватиме Київ та Будапешт. Він запрацює 15 грудня. Потяг відправлятиметься з Києва о 10:16 і прибуватиме до Будапешта о 06:00. Вартість квитка в купейному вагоні поки орієнтовна. Вона складає 3 000 гривень.

Потяги з Києва в Чехію

Чехія / фото ілюстративне, iStock

Потрапити в Чехії з Києва можна за допомогою потягу №715/716, який курсує щодня та з’єднує столицю України з Перемишлем. Вже у Польщі доведеться робити пересадку на чеський поїзд RJ 1000. Він відправлятиметься з Перемишля об 22:37 та прибуватиме в Прагу об 08:37. Для проїзду можна придбати єдиний квиток, або два окремих. 

Потяги з Києва в Молдову та Румунію

Молдова / фото ілюстративне, iStock

Наразі єдиний потяг, який з’єднує столицю Україну з Молдовою та Румунією є №351/352. Він курсує по парних та непарних числах. Відправлення з Києва відбувається о 17:05 та прибуває до Кишинева о 11:05. Вартість квитка починається від 1 700 гривень.

Прямого сполучення між Києвом та Румунією немає. Водночас можна зробити пересадку в Молдові та вже звідти відправитися до Румунії.

Де купити квитки

Купити квитки та перевірити їх наявність у продажу зараз можна в спеціальному додатку від “Укрзалізниця”. Завантажити його можна за посиланнями:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Юридична допомога для переселенців: як безкоштовно відновити документи

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:25, 26 Листопада 2024
Юридична допомога для переселенців / фото ілюстративне, pexels

Представники проєкту “Єднання заради дії” у партнерстві з БФ “ССС” реалізовує проєкт від IREX, в межах якого ВПО надається безплатна юридична допомога. Серед питань: відновлення втраченої документації, оформлення спадщини та отримання компенсації за пошкоджене або знищене житло

Про це йдеться на офіційному сайті проєкту “Єднання заради дії”.

Безплатна юридична допомога ВПО

Представники проєкту “Єднання заради дії” надають ВПО можливість отримати індивідуальні юридичні консультації з окремих питань, з якими вони можуть стикнутися. Наприклад, мова йде про наступні питання:

  • відновлення втраченої документації;
  • відновлення втрачених соціальних виплат;
  • оформлення спадщини;
  • отримання компенсації за пошкоджене або знищене житло;
  • деталі щодо порядку виїзду за кордон.

Юридичні консультації безплатно надають волонтери проєкту.

Куди звертатися

Для того, щоб отримати юридичну допомогу в межах проєкту “Єднання заради дії”, потрібно заповнити спеціальну форму за посиланням. Далі з ВПО зв’яжеться юрист для проведення консультації в будь-який зручний спосіб:

  • телефоном;
  • у месенджері;
  • через e-mail;
  • відеозв’язком (Zoom).

Як отримати юридичну допомогу пораненим військовим

Юристи громадської організації “Принцип” надають безплатні консультації пораненим військовим та їхнім родинам через чат-бот у Telegram. Проєкт допомагає розв’язувати питання щодо ВЛК, документації та грошових виплат.

Для отримання юридичної допомоги необхідно:

  • знайти чат-бот @pryncyp_bot у Telegram;
  • обрати опцію “Поранення”;
  • описати свою проблему.

Якщо автоматична відповідь бота не розв’язує питання, користувач може обрати опцію чату з юристом та залишити свої контактні дані. Фахівці “Принципу” зв’яжуться для надання персональної консультації.

Юристи “Принципу” готові надати допомогу з широкого кола питань, включаючи:

  • оформлення документів;
  • процедури отримання виплат за поранення;
  • взаємодію з військовою частиною;
  • особливості проходження лікування та реабілітації.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Олександра артилеристка

“Мій робочий інструмент — міномет 120”: артилеристка, яка обороняє Донеччину розповіла про свою роботу

3 листопада в Україні відзначають свято ракетних військ та артилерії. Саме вогнева підтримка наземних військ є визначальною на полі бою. Хто такі артилеристи, та з […]

Їжа для котів

“Корм для тварин замість їжі”: роспропаганда поширює фейк про 30-ту ОМБр

Проросійські Telegram-пабліки розповсюджують інформацію про те, що полонені військовослужбовці ЗСУ на допиті наче розповіли, що харчувались кормом для тварин від командування через неспроможність нормально нагодувати […]

Як в Києві перейменовують вулиці розповів Павло Островський

Без Жукова та Леніна. Активіст Павло Островський розповів про перейменування вулиць в Києві

15 вересня світ відзначає День Демократії. За цим політичним устроєм — джерелом влади є народ, який формує цінності держави. Активіст Павло Островський родом з Дружківки, […]