Без пільг в Чехії й офіційної роботи в Польщі: які зміни чекають біженців з України

Семаковська Тетяна 18:25, 26 Вересня 2023

За даними Мінекономіки, від початку війни з України виїхало 6,2 млн українців, які наразі перебувають за кордоном. Українські біженці живуть у Європі, США, Азії. За майже два роки повномасштабної війни умови життя українців значно змінилися. Правила перебування стали більш суворими, а витрати на біженців планують зменшити. Наприклад, Німеччина майже вполовину скоротить бюджет, як й Польща.

Як зміниться життя українців закордоном найближчий рік – читайте в матеріалі редакції Бахмут.IN.UA.

Ми обрали 5 країн, де у найбільшій кількості перебувають українці: Німеччина, Польща, Чехія, Італія та Іспанія

Німеччина скорочує виплати

Німеччина – лідер за кількістю біженців з України/ з відкритих джерел

З 2024 року Німеччина скоротить фінансування допомоги українським біженцям, про це пише видання Reuters. Берлін повідомив, що на підтримку біженців виділить щонайбільше 1,7 млрд євро. Це приблизно половина від витрат 2023 року, тоді на потреби людей виділили 3,75 мільярда євро.

Загалом, понад 1 мільйон українців опинилися у Німеччині після російського вторгнення. 

Їхня підтримка лягла важким тягарем на плечі міст і муніципалітетів країни, а 16 земель країни вимагають більше федеральних коштів для покриття витрат на біженців наступного року, пише Reuters. 

Крім того, федеральний уряд Німеччини також скасує свій внесок у витрати на утримання та інтеграцію українських біженців. Але проте, є й позитивні зміни. Наприклад, деяким українським біженцям у Німеччині підвищать соцвиплати:

  • батьки-одинаки або самотні дорослі – 563 євро (близько 22 тис. грн), замість 502 євро;
  • діти до 6 років – 357 євро (близько 14 тис. грн), замість 318 євро;
  • діти віком 7-14 років – 390 євро, (близько 15 тис. грн) замість 348 євро;
  • діти 15-18 років – 471 євро (близько 15 тис. грн), замість 420 євро.

Щоб знайти високооплачувану роботу у Німеччині українцям потрібно знати мову на рівні C1 або C2. Інакше, шанс, що вас не візьмуть на роботу значно зростає. 

Польща планує обмежити для українців вільний доступ до шкіл та можливість працювати

Варшава прихистила майже 1 млн українців/ фото з відкритих джерел

Польща також планує урізати виплати для українців, про це пише  Bloomberg, посилаючись на польських урядовців. Додамо, що в Польщі зараз перебуває близько 990 тисяч українців – за кількістю біженців сусідню країну обігнала тільки Німеччина.

Підтримка українських біженців не буде продовжена наступного року, заявив речник уряду Пьотр Мюллер в інтерв’ю телеканалу Polsat. Підтримка, про яку говорить Мюллер охоплює:

  • відмову від вимог щодо проживання і надання дозволів на роботу;
  • вільний доступ до шкіл;
  • медичної допомоги;
  • та сімейних виплат.

Читайте також: Танцюристка з Бахмута розповіла про зумбу та життя в Польщі

Ці правила просто втратять чинність наступного року

Пьотр Мюллер // речник уряду

За словами заступника соціальної політики Анни Шмідт, Польща витратила близько 2,4 млрд злотих ($550 млн) на допомогу українським сім’ям, які втекли до Польщі, щоб уникнути війни.

Чехія скорочує пільги для українців

Чехія планує частково компенсувати витрати українцям, які повернуться додому/ фото з відкритих джерел

У Чехії налічують близько 340 тисяч українських біженців. У кінці серпня 2023 року Чехія посилила умови для виплати допомоги українцям, аби зекономити бюджет країни. Про це повідомляє місцеве видання Seznam Zprávy. 

Відтак, тільки Прага скоротила витрати на українських біженців більше, ніж на третину. Хоча на початку літам 2023 року вона витратила майже 71 млн євро на гуманітарну допомогу та гранти солідарності, а вже у липні ці витрати впали до 46 млн євро.

Такі невтішні зміни для українців натомість привели до скорочення витрат у бюджеті Чехії. В уряді кажуть, що деякі біженці залишили країну і повернулися до України. Є й ті, хто почав працювати, аби закрити свої потреби. За інформацією бюро праці Чехії, у липні 2023 року майже 110 тисяч біженців з тимчасовим захистом працювали.

Раніше українці, які проживали у зареєстрованих квартирах, отримували житлову допомогу в розмірі 125 євро на місяць, це понад 4 тисячі гривень. Крім того, біженці отримують гуманітарну допомогу.

Біженці, які підпадають під вразливу категорію, а це діти, студенти та люди похилого віку мають право на більшу допомогу – близько 200 євро на місяць (ред. орієнтовно 7 тисяч гривень), тоді як інші отримують близько 130 євро (ред. орієнтовно 5 тисяч гривень). 

Крім того, з 1 вересня Чехія скоротила число міст, які ще можуть приймати українців. Тепер Прага вже не доступна для проживання, але місця для проживання ще є у містах Брно та Острава. Також влада Чехії запускає програму з добровільного повернення біженців в Україну. Людям, які оберуть цей варіант частково відшкодовуватимуть витрати, повідомляє Radio Prague International.

Італія не визначилася із продовженням тимчасового захисту для біженців

Італійський уряд ще не визначився із продовженням тимчасового захисту для біженців/ фото з відкритих джерел

В Італії проживає близько 170 тисяч українських біженців, більшість з цих осіб мають тимчасовий захист. Це дозволяє людям отримувати дозвіл на проживання протягом року, наразі така функція діє до 31 грудня 2023 року. Далі невизначеність, а це аж ніяк не полегшує життя вимушеного мігранта.

Протягом перших трьох місяців італійський уряд виплачує соцвиплати біженцям, це 300 євро на дорослого (ред. 11 тис. грн)  і 150 (ред. майже 6 тис. грн) євро на дитину. З травня 2023 року українці, які прибули до Італії на власному автомобілі, мають зареєструвати його. Незареєстрований транспортний засіб попросять вивезти з країни.

Італія – доволі бюрократична країна, українці відзначають, що знайти роботу тут досить важко через кризу робочих місць, знання мови також впливає на оплату праці. Крім того, тут не визнають диплом українських вузів, тож навіть із хорошим знанням мови — знайти роботу буде нелегко.

Читайте також: Подорожі до Європи: куди поїхати, якщо за кордон збираєтеся вперше

Іспанія зменшила виплати

Українці в Іспанії зможуть отримувати 200 євро соцвиплати, але витрачати їх можна тільки на продукти/ фото з відкритих джерел

Сонячна Іспанія прихистила понад 150 тисяч українців, які тікали від війни. Біженці отримували тимчасовий захист, який гарантував проживання, фінансову допомогу, навчання в школі та уроки іспанської мови, психосоціальну допомогу та сприяння в працевлаштуванні.

Іспанія надає грошову допомогу  українцям, дорослим 400 євро на місяць (ред. 15 тис. грн), а дітям 100 євро (майже 4 тис. грн)  на місяць.

Грошова допомога мала б надаватися протягом 6 місяців. Однак, ще на початку березня цього року виник резонанс, через те що країна не змогла виплатити обіцяної допомоги через бюрократію. Як надалі країна справлятиметься із біженцями – поки невідомо.

В кінці січня 2023 року країна перестала приймати заявки на соцвиплати у розмірі 400 євро. Зараз вразливі категорії біженців можуть отримати 200 євро, витрачати їх дозволяють лише на їжу.

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як оздоровити дитину без поїздки у відпустку

Семаковська Тетяна 13:00, 4 Травня 2024
Дитина влітку / фото ілюстративне

Літо — ідеальна пора, для того, щоб оздоровити дітей вдома. Оскільки цього року у багатьох батьків може бути скрутна фінансова ситуація — оздоровчі заходи для дітей вдома допоможуть заощадити бюджет, а крім того допомогти дитині покращити самопочуття та гарно провести дозвілля.

Як оздоровити дітей вдома редакції Бахмут.IN.UA розповів Олександр Чмирьов — вихователь фізичної культури, тренер команди по флорболу “Бахмутські леви” та волонтер.

Як оздоровити дітей вдома

Оздоровити дитину вдома — це реальна задача, каже експерт. Можна почати навіть з дитячого майданчика, який є в кожному дворі, на цій території можна організувати тренування,які включатимуть й щоденні прогулянки, чи вікторини, які матимуть активну руханку. Також, ділиться в розмові, Олександр Чмирьов, батьки можуть шукати безкоштовних можливостей оздоровити дитину. Наприклад, при церквах часто діють недільні школи для діток, які можна відвідувати безплатно.

Як організувати цікаве дозвілля для дітей влітку

Screenshot 811 1cc36
Оздоровлення дітей / фото ілюстративне

За словами тренера, для того, щоб зробити відпочинок дітей влітку цікавим не обов’язково витрачати багато коштів. Достатньо мати м’яч та бажання.

Я просто брав дітей на вулицю, й ми займалися флорболом, бейсболом на вулиці. Всі охочі в грі могли брати участь, так ми робили в Бахмуті. Коли не було можливості, то зустрічалися онлайн. Я одягав костюм клоуна, просто веселив діток, ми робили зарядки разом,

Олександр Чмирьов // бахмутський тренер

Закалювання дітей: варто робити, чи ні

59bcdc88c3337 c5c17
Закалювання дітей / фото ілюстративне

Популярним методом оздоровлення дитини в домашніх умовах вважають саме закалювання холодною водою, чи свіжим повітрям. Вихователь фізичної культури зауважує, що цей метод має місце, але його потрібно застосовувати в розумних межах.

При закалюванні дитини звертайте увагу на її вік. Слід пам’ятати, що закалювання потрібно проводити поступово, й регулярно. Умовно, якщо дитина звикла до низької температури води — не потрібно її одразу ж обливати крижаною.

Перед тим, як закалювати дитину вдома варто проконсультуватися з педіатром, чи сімейним лікарем. 

Найголовніший принцип, який має бути при оздоровленні — не нашкодити. Закалювання не проблема, головне, щоб його робили правильно,

Олександр Чмирьов // бахмутський тренер

Загальні рекомендації з водного закалювання та повітряних ванн

ruhanku dla ditey 5 aa59c
Діти на вулиці можуть не тільки гуляти, але й влаштовувати ігри / фото ілюстративне

Тренер рекомендує дотримуватися рекомендацій щодо водного закалювання та повітряних ванн:

  • купання в річках, чи озерах можна розпочинати, коли дитині виповниться 1,5-2 роки;
  • для цього разом з дитиною можна пірнути у воду 1 чи 2 рази, й витерти малюка рушничком. Необхідно стежити за самопочуттям дитини, не допускати перегрівання або переохолодження;
  • коли дитина досягне трирічного віку можна починати вводити контрастний душ, спочатку потрібно постояти під звичайною теплою водою, потім можна ввімкнути холодну на 10-15 секунд, стежте за тиском води з крана, за потреби його можна знизити;
  • можна практикувати контрастне обливання кінцівок дитини, починати радять з ручок та ніжок;
  • повітряні ванни можна практикувати від народження малюка, для цього періодично потрібно змінювати температуру в кімнаті.

Сонячні ванни для дітей

chikd45 de593
Сонячні ванни для дітей корисні при розумному дозуванні / фото ілюстративне

Сонячні ванни для дітей також потрібно приймати дозовано. За словами, бахмутського тренера, діти можуть бути під сонцем до 11 години ранку. В цей час сонце не активне. 

Потім виходити на вулицю на сонце — діткам можна після 16:00. Це оптимальний час, коли дитина може приймати сонячні ванни, в інший час, це не рекомендується, тому що сонце дуже активне, та приносить більше шкоди, ніж користі.

Щоденні прогулянки

967 4f930
Прогулянка на вулиці з батьками допоможе маляті оздоровитися / фото ілюстративне

Якщо говорити про відпочинок дитини в місті — то тут для батьків основна складність полягає в тому, щоб витягнути чадо на вулицю. Діти можуть надати перевагу гаджетам, а не грі на вулиці. 

В такому випадку для дітей — найкраща мотивація, це власний приклад батьків. Тому, що якщо батьки будуть самі з дітьми гуляти, то й діти хотітимуть на вулицю, якщо ж діти бачать, що їхні рідні сидять вдома, вони наслідуватимуть це,

Олександр Чмирьов // бахмутський тренер

Він додає, що для дитини також важливо покласти конкретну ціль, чому потрібно вийти на прогулянку, чому вона має бути цікавою? Будь-яка руханка має бути цікавою для дитини, можна влаштувати мініпоходи для дитини.

Здорове харчування для дітей

1 5 1c434
Власним прикладом батьки можуть заохотити дитину до здорового харчування / фото ілюстративне

Відпочинок дітей влітку також охоплює й здорове харчування. Олександр Чмирьов наголошує, що в раціоні дитини мають бути фрукти, овочі, й загалом воно повинно бути насиченим вітамінами. 

Рекомендації з харчування:

  • більше овочів;
  • менше солодощів;
  • звичайне солодке замінювати на сухофрукти;
  • виключити з раціону дитини фастфуд;
  • обмежити вживання смаженого, натомість готувати страви на пару, чи в духовці.

Часто батьки кажуть, що вони не можуть відмовитися від солодкого чи смаженого в раціоні дитини, бо їй подобається така їжа. Річ в тому, що вона й спрямована на те, щоб викликати звикання. Харчові добавки, ароматизатори — це все робить швидку їжу смачною. Як наслідок отримаємо ожиріння, проблеми зі здоров’ям. Але рецептори дитини швидко звикають до здорового харчування, для цього достатньо 21 дня. Потім дитину за вуха не відтягнеш від здорової їжі,

Олександр Чмирьов // бахмутський тренер

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що класти в кошик та як правильно святкувати Великдень: пояснення священника

Семаковська Тетяна 12:00, 4 Травня 2024
Кошик до Великодня / фото ілюстративне

Великдень — це одне з найважливіших християнських свят, яке пов’язане воскресіння Ісуса Христа. Дата його святкування змінюється щороку. Цього року, наприклад, в Україні це свято відбудеться 5 травня.

Редакція Бахмут IN.UA поспілкувалася зі священником Української православної церкви отецем Констянтин та дізналася, як правильно відсвяткувати Великдень.

Як святкувати Великдень

За словами священника, перш за все слід пам’ятати, що всі християнські свята потрібно святкувати молитвою. Коли люди приходять до храму, моляться й прославляють Бога — це християнське святкування. Саме тому священник рекомендує відвідати за можливості храм.

Що класти до Великоднього кошика

Крашанка
Писанки розмальовують залежно від регіону / фото ілюстративне

Отець Констянтин каже, що до кошика можна класти усі скоромні продукти, тобто не пісні. Для освячення подбайте про м’ясні та молочні страви, це ковбаса або шинка. 

В кошику також мають бути писанки або крашанки, сирна паска й масло чи сметана. Інколи українці можуть додавати до кошика ще й шматочок сала в кошик. Однак, основою кошика є Паска — традиційна випічка, яка символізує тіло Ісуса Христа.

Прикрашають кошик накидкою, яку можна вишити самостійно або ж придбати на ринку. Якщо не має можливості купити кошик — освятити великодню їжу можна навіть у звичайному пакеті. Обирайте той, у якого міцні ручки. Не забудьте купити сірник та свічку, які традиційно запалюють перед освяченням кошика.

Своєю чергою, у кошик заборонено класти алкоголь, а також гроші чи ювелірні прикраси. 

Як святкувати Великдень на фронті

kapelan ZSU shtab ATO b43c5
Військові на службі / фото Новинарня

Військові ЗСУ повною мірою виконують заповіді Божі, заповіді любові до Бога, до своїх ближніх, бо вони захищають свою країну, захищають нас із вами. Навіть, якщо у воїнів не виходить постувати чи молитися — це не важливо для них, бо вони й так виконують заповіді. Бійці також можуть помолитися, для цього необов’язково прийти до храму, помолитися можна буде де. Якщо у військових буде можливість прийти до церкви — ми всіх чекаємо,

отець Костянтин // священник

Священник додає, що всі українці повинні молитися за захисників і за тих людей, які перебувають зараз у важких ситуаціях, зокрема, на ТОТ. 

Храм / фото ілюстративне

Молитися треба насамперед за українську армію, а вже потім за себе, своїх рідних, пояснює священнослужитель. Для військових потрібно читати 90 Псалом, наголошує отець.

Від імені усієї української православної церкви я хотів би привітати всіх зі святом Паски, Воскресіння Господнього, особливо наших захисників. Хочу побажати їм Божого Захисту. Є такий вислів, після Страсного Тижня завжди наступає Паска, так само й на нашій українській землі після 9 років війни також воскресне Україна. Перемогу нашому війську. Нехай Господь нас всіх береже,

отець Костянтин // священник

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Автобус, хостел, Гдиня: як організувати дешевий відпочинок

Подорожі в різні країни світу допомагають людям отримати нові позитивні враження, досвід, розширити їх бачення світу. Проте, часто цей вид дозвілля сприймають як дороге задоволення. […]

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

IMG 20230113 144312 549 c20aa

Нове життя у Франції: історія бахмутянки Наталії, яка наважилась кардинально змінити своє життя 

Наталія Радіонова — бахмутянка, жінка розпочала нове життя у Франції зі своїм чоловіком іноземцем. Героїня поділилася з редакцією своєю історією, розповіла чи складно дається їй […]

БАХМУТ 7 4 b3c4f

Освіта в Україні та закордоном: де краще?

Станом на кінець лютого 2023 року за кордоном перебували понад 500 тисяч українських дітей-переселенців та 12,5 тисяч вчителів. Такі цифри назвала заступниця міністра освіти та […]