“Не Бахмут, а Артемовск”: росіяни намагаються повернути радянські назви

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 14:48, 20 Листопада 2023
Ілюстрація Бахмут IN.UA

У проросійських Telegram-каналах поширюється відео про “гру в міста” російського військового з українським полоненим. Окупант запевняє, що міста Дніпро не існує, як і Бахмута, адже ці назви не російські.

Навіщо росіяни створюють такі маніпуляції, роз’яснює Данило Вінниченко.

Нове відео у російських пабліках

Відеоролик тривалістю 30 секунд, який поширили росіяни, містить розмову російського окупанта з нібито українським полоненим. Вони в окопі грають у “міста”. У процесі перераховують як російські міста, такі як новоросійськ та волгоград, так і згадують українські міста: Київ та Дніпро. Сам відеоматеріал є агітацією вступати до лав зс рф.

Втім, у матеріалі акцентується на іншому: походженні назви міста Дніпро, а саме на попередній версії — Дніпропетровськ.

Дніпро, екскурсії
Місто Дніпро / фото з відкритих джерел

Діалог, який ведуть “герої” відеоролику:

Окупант: новоросійськ, тобі на “К”
Полонений: Київ
Окупант: волгоград
Полонений: Дніпро
Окупант: Немає такого міста! Є Дніпропетровськ.

Кадр з відео / скриншот

Пропагандисти у своїх повідомленнях додають, що не тільки місту Дніпро мають повернути стару назву, а ще Лиману — Красний Лиман, та Бахмуту — Артемівськ.

Пропагандисти акцентують на старих назвах міст / скриншот

Чому це маніпуляція?

21 травня 2015 року в Україні набули чинності закони про декомунізацію. У Законі України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного режимів” йдеться також про перейменування населених пунктів. Це зокрема назви, які пов’язані з радянським устроєм.

Росіяни з початку окупації України 2014 року намагаються всіляко повернути на захоплені території комуністичні настрої. Вони не визнають дію цього закону та нові назви багатьох населених пунктів в України, у тому числі окуповані території називають старими назвами.

Як, наприклад, Бахмýт — Артемівськом, Лиман — Красним Лиманом, Бунге — Юнокомунарівськом, Кадіївку, що на Луганщині, — Стахановим і так далі. А у квітні 2022 року у Новій Каховці на Херсонщині встановили пам’ятник леніну.

Росіяни не визнають декомунізацію України / скриншот

Ватажок так званої “днр” денис пушилін наголошував, що населені пункти у регіоні будуть мати назви, які були на момент “референдуму” 11 травня 2014 року.

Ворог подібними матеріалами намагається не тільки вивести на емоцію українців, а ще й наголосити, що ці міста є частиною росії. Тобто російські загарбники намагаються легалізувати право на окупацію України в очах своєї аудиторії.

Михайло Діанов до та після полону / колаж: ZMINA

Додамо, що ставлення окупантів до українських військовополонених не відповідає дійсності. Зокрема, у цьому ролику росіяни показують лояльне ставлення до українських полонених. Втім, часто фіксують випадки неналежного поводження з полоненими Один з яскравих прикладів — морпіх та захисник “Азовсталі” Михайло Діанов, якого повернули з полону у вересні 2022 року.

Через відсутність нормального медичного догляду у полоні, захисник повернуся з серйозними проблемами із рукою. Тривалий час після визволення проходив реабілітацію та переніс декілька операцій.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 5 Січня 2025
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу США, як 51-й штат. Про підтримку українською діаспорою цієї пропозиції начебто свідчать результати виборів президента США.

Фейковий допис про українську діаспору в Торонто / скриншот

Українська діаспора в Торонто: російський фейк

18 грудня новообраний президент Сполучених Штатів запропонував перетворити Канаду на частину США, назвавши це «чудовою ідеєю». «Ніхто не може відповісти, чому ми субсидуємо Канаду на суму понад 100 000 000 доларів на рік? Не має сенсу! Багато канадців хочуть, щоб Канада стала 51-м штатом. Вони б значно заощадили на податках і військовій охороні. Я думаю, що це чудова ідея. 51-й штат!!!» — Трамп написав у своїй соцмережі TruthSocial.

Допис Дональда Трампа у TruthSocial / скриншот

Однак інформація про те, що українська діаспора у Торонто підтримала цю пропозицію — фейк. У жодному офіційному канадському чи міжнародному медіа немає даних, які б підтверджували проведення такого опитування. Опитування на тему “чи повинна Канада приєднатися до США?” є політично чутливим і навряд чи могло бути ініційоване будь-якою офіційною установою. Якби все ж воно відбулось, про це була б згадка у відомих канадських медіа, як-от CBC, The Globe and Mail або Toronto Star.

Цю нібито новину поширюють виключно пропагандистські Telegram-канали, форуми та російські ЗМІ. У своїх дописах вони посилаються нібито на портал “UA in Toronto”, не додаючи жодного посилання для підтвердження. Редакція “Бахмут.IN.UA” переглянула сторінки у соцмережах та сайт української діаспори в Торонто. Немає жодного допису про те, що більшість українців в Канаді підтримують ідею перетворення Канади в 51-й штат США.

Українська діаспора в Канаді має багаторічну історію і добре інтегрувалася в канадське суспільство. Незадоволеність допомогою чи престижем Канади в контексті конкуренції зі США є штучним стереотипом, який створює негативний образ українців. Такі заяви є частиною інформаційної війни, що спрямовані на розпалювання напруги між діаспорою та канадським урядом, а також на створення образу “невдячних мігрантів”. Канада активно підтримує Україну в умовах війни, і більшість представників діаспори цінують це.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 28 Грудня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, одяг та їжу. Водночас у відео стверджується, що жінка начебто незадоволена, адже, мовляв, очікувала від Данії більше підтримки.

Однак, це фейк. В оригіналі сюжету від BBC українська біженка з вдячністю розповідала про отриману допомогу. А твердження про нібито інші очікування були створені за допомогою голосового діпфейку.

Українські біженці: російська пропаганда

Фейковий допис про незадоволення української біженки / скриншот

Відредагований сюжет з українською біженкою з’явився 25 грудня на пропагандистському Telegram-каналі “медведь”. У ньому українська біженка Алла говорить: “Ми дуже вдячні данцям. Вони надали нам місце для проживання, їжу, весь цей одяг. Ми отримали багато пожертв і це дуже мило”. Також жінка додає, що планує Данію зробити своєю новою домівкою. 

Після цього, лунає голосовий діпфейк слів, яких насправді немає в сюжеті ВВС News: “Але це не той рівень підтримки, на який ми розраховували. Нам досі доводиться жити в маленьких квартирах. Це важливо для мене, тому, що я маю двох дітей, тому я б хотіла, щоб кожна дитина мала окрему кімнату. Наданий нам одяг — не новий і це стає проблемою, адже мої діти не звикли носити вживаний одяг. Загалом, якщо ви запитаєте, де для мене найбільш комфортно жити — тут в Данії чи в Україні до війни, я б сказала в Україні. Данія неочікувано виявилась незручною для проживання.”

Справжній сюжет був опублікований на платформах ВВС 1 травня 2022 року з назвою “У Данії подвійні стандарти щодо біженців?”, у якому висвітлили різне ставлення данського уряду до біженців з України та Сирії. За словами української біженки Алли, країна дає їй можливість розпочати нове життя, тоді як сирійці відчувають себе небажаними. Зокрема, уряд скасував дозволи на проживання для сотень сирійців, мотивуючи це тим, що повернення на їхню батьківщину тепер є безпечним, з чим не погоджуються самі сирійці.

Оригінальний сюжет BBC / скриншот

Фейкові слова, озвучені нібито голосом Алли, лунають швидше та різкіше порівняно з її оригінальним мовленням. Крім того, голосовий діпфейк використовується лише як позакадровий голос, а сама біженка не з’являється на екрані. Натомість у справжньому сюжеті жінка присутня в кадрі під час розмови.

Окрім того, пропагандисти, перед тим, як запустити відео на свою аудиторію, наклали на відеоряд російські субтитри. Це зроблено для того, аби росіяни, які не знають англійської мови, змогли подивитися цей ролик та самостійно нібито впевнитися: так, дійсно, українці — невдячні! Вони також наврядчи звернуть увагу на зміну у голосі головної героїні відео.

Російська пропаганда вкотре намагається висміяти українських біженців та створити образ невдячних людей. Такі історії спеціально створюються, щоб викликати негативне ставлення до українців у країнах, які їх приймають. Пропагандисти хочуть посіяти думку, що українці лише користуються допомогою і не цінують її. Це одна із частин інформаційної війни, спрямованої на те, щоб зменшити рівень підтримки України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Невтомлені та усміхнені окупанти

Як дід заповідав: росіяни вже готуються до життя в Одесі

За відсутності здобутків на фронті пропагандисти вигадують нові способи мотивувати росіян воювати проти України. Так, окупанти створили ролик, в якому розповідають, що учасники так званої […]

16:35, 03.10.2023 Микола Ситник
Окупанти

Росіяни остерігаються українців на тимчасово окупованих територіях

Серед українських «ждунів», які знаходяться на «нових територіях рф», є дуже багато потенційних шпигунів, диверсантів та терористів. Такий наратив поширюють російські Telegram-канали, посилаючись на думку […]

15:51, 19.10.2023 Микола Ситник
Пам'ятники у Маріуполі / скриншот

Відновлення по-російськи: в Маріуполі поставили “потрібні” місцевим пам’ятники

Російська окупаційна влада продовжує “відновлювати” знищені її ж армією міста. Окупанти встановили у тимчасово окупованому Маріуполі монументи. Фото російського доброустрою на ТОТ публікують пропагандистські джерела. […]