Вже близько двох років триває повномасштабна війна в Україні. Тисячі українців втратили роботу, але потроху люди повертаються до пошуку вакансій. У цьому їм допомагають місцеві Центри зайнятості, і Бахмутський — не виняток. Одна із послуг, якою можуть скористатися безробітні бахмутяни, отримання нових навичок та знань у центрах професійно-технічної освіти.
Як навчають переселенців та у якому випадку потрібно повертати гроші за освіту, редакція дізнавалася в Інни Штепи, фахівчині Бахмутського центру зайнятості.
Освіта, аби знайти роботу
Донецька обласна служба зайнятості часто публікує дописи, де розповідає про можливість професійного навчання для безробітних у центрах професійно-технічної освіти. Цією послугою може скористатися кожен зареєстрований безробітний, або людина, яка хоче підвищити наявний рівень кваліфікації. На вибір людям пропонують десяток професій:
- оператор з обробки інформації та програмного забезпечення;
- оператор верстатів з програмним керуванням;
- електрогазозварник;
- офіціант;
- перукар (перукар-модельєр);
- продавець непродовольчих товарів;
- продавець продовольчих товарів;
- слюсар-ремонтник;
- слюсар-сантехнік;
- токар;
- адміністратор;
- візажист;
- робітник з комплексного обслуговування й ремонту будинків;
- касир (в банку);
- оператор котельні тощо.
Після закінчення такого навчання слухачам присвоюється відповідна кваліфікація та видається свідоцтво про освіту державного зразка. Але, щоб отримати можливість навчатися, потрібно ретельно підготуватися.
Також на ці курси можуть потрапити й незареєстровані безробітні. Йдеться про осіб, які брали участь в АТО, пояснює Інна Штепа. Перед тим, як людина вирішує піти навчатися, з нею проводять співбесіди, аби визначити її схильності до того або іншого фаху. Після цього особа отримує спеціальний сертифікат.
Пані Інна пояснює, що особа, яка отримала сертифікат, не позбавляється виплат, якщо вона має статус безробітної, а продовжує їх отримувати та паралельно навчається.
Навчання для дорослих
Є сім навчальних центрів, це:
- Дніпропетровський;
- Рівненський;
- Одеський;
- Львівський;
- Івано-Франківський;
- Полтавський;
- Сумський;
- Харківський.
Людей розподіляють за інтересами, вони обирають свою професію, а далі їх відправляють на навчання. Також освіту можна здобувати дистанційно, така опція поширюється тільки на три вакансії. Йдеться про адміністраторів, операторів обробки інформації та програмного забезпечення, а також бухгалтерів. Аби пройти практику за напрямками, фахівці рекомендують шукати роботодавців за місцем проживання.
Як відбувається відбір на навчання?
Щоб отримати можливість навчатися безплатно, людина повинна мати не тільки статус безробітного, але й бути вмотивованою до навчання. Укладається договір між центром зайнятості та здобувачем освіти. Адже за освіту платить держава, а якщо особа після навчання вирішить не шукати роботу за новим фахом, кине навчання без поважних причин тощо то, ймовірно, їй доведеться компенсувати кошти за здобуті знання.
“Для того, щоб направити на таке навчанням, потрібно пройти тестування, аби дізнатися, чи є у людини схильності до цієї професії. Тобто це не працює так, що сьогодні людина отримала статус безробітного, і завтра ми пішли навчатися. До цього процесу потрібно відповідально віднестись, нам же треба потім цю людину працевлаштувати за професією, адже є певні зобов’язання”, — пояснює службовиця.
Водночас Інна Штепа зауважує, що випадків, коли люди кидали навчання чи відмовлялися шукати роботу за фахом, за час роботи у Бахмутському центрі зайнятості не було. Навпаки, є позитивна динаміка у працевлаштуванні. Йдеться про близько 82% людей, які після навчання знайшли роботу. Навчання триває від 2-3 до 5-8 місяців. Людям можуть компенсувати гроші на проживання за місцем навчання, але все це обговорюється індивідуально з працівниками центру зайнятості.
Як отримати статус безробітного?
Бахмутяни можуть оформити статус безробітного онлайн через Дію, подавши документи електронно. Ця послуга є безплатною та займає 1-3 робочих дні. Зробити це можна за посиланням.
Щоб перевірити, чи маєте ви статус безробітного у Бахмутському центрі зайнятості, перейдіть за посиланням.
Читайте також:
- Як бахмутянам долучитися до місцевої ради ВПО
- Як громадам порозумітися з ВПО: поради психологині
- Як Бахмутський центр профосвіти працює на Рівненщині
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!