Отруйні цукерки й смертельні парфуми: як пропагандисти сіють ненависть між українцями

Семаковська Тетяна 14:13, 2 Березня 2023

Screenshot 515 b1d9fВ мережі шириться пропагандистське повідомлення про, нібито, отруєні пробники, якими так звані роспропагандою “українські засланці” труять людей на окупованих територіях. 

Про нову вигадку росіян читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

На ТОТ роздають небезпечні пробники

Адміністрації пропагандиських каналів активно поширюють повідомлення наступного характеру:

Попередьте всіх своїх друзів та знайомих, щоб на вулиці ніяких пробніков не нюхали. Засланці з України підходять та пропонують аромати до свят. Якщо понюхаєте, помрете через 2 дні. Це дійшло з Луганська до нас,

російські пропагандисти // повідомлення в мережі

Чому це фейк?

Подібні повідомлення містять емоційно забарвлену лексику. Наприклад, фрази “попередьте всіх своїх друзів”, “якщо понюхаєте, помрете за два дні” мають яскраві емоції та стани, мета яких — нагнати паніку та страх. Цього власне й домагається той, хто створив повідомлення. В ньому немає жодних фактів, проте російська пропаганда ними, як відомо, не оперує. Вона намагається зробити так, щоб людина не вірила ні кому, й підозрювала всіх, навіть своїх співгромадян.

Screenshot 514 55895
Мирний спротив на ТОТ / Facebook

Варто звернути уваги ще на термін “українські засланці”. Це виключно російська термінологія, яка широко використовується в пропаганді. Вона націлена на тих, хто перебуває в інформаційному вакуумі. Зазначимо, що українці на окупованих територіях (ТОТ) не мають доступу до українських ЗМІ, а на ТОТ окупанти демонструють людям, що нібито всі українці — нацисти, ЗСУ — мародери, а в Україні не чекають на повернення людей, які опинилися під російським гнітом. Жодне з цих тверджень не є правдою.

Таким чином, людиною, яка загнана в подібну інформаційну пастку, легко маніпулювати. Нагадаємо, що на тимчасово окупованих територіях немає “українських засланців”. Люди, які залишилися там — українці, землю яких окупували росіяни. Відповідно використовувати термін “українські засланці” можуть саме пропагандисти, намагаючись відняти самоідентифікацію в українців та виставити тих, хто себе такими вважає — ворогами народу. 

Чи можливо померти від парфумерного пробника?

У своєму повідомленні пропагандисти кажуть, за “пробники, понюхавши, які людина може померти за два дні”. Що в цій тезі не так?

Ми піддаємо сумніву саму тезу повідомлення, адже немає доказової лікарської бази, яка б підтверджувала смертоносний запах “пробніка”. Запахи можуть викликати:

  • запаморочення;
  • алергію; 
  • нездужання; 
  • головний біль;
  • втрату свідомості в окремих випадках.

Смерть від запаху з пробника — явище настільки ж сумнівне, як “українські бойові голуби”, яких роспропаганда теж намагалася видати за дійсність.

Для чого росія використовує фейкові повідомлення?

25 03 novotroizke2 fab9c
Мирний мітинг на ТОТ / фото Тексти

Подібні повідомлення ширяться для підкріплення ненависті до всього українського та створення образа ворога. На окупованих, у 2014 році, територіях Луганської та Донецької області подібні фейки розповідають вже майже дев`ять років, та навіть влаштовують пропаганду в школах. Наприклад, за допомогою фейка про українські цукерки:

‎Дітям в школах розповідають, щоб вони не брали в незнайомих людей цукерки. Здавалось би, це звичайне правило для будь-якої дитини, але ні. Тут уточнюють, що цукерки отруєнні українцями, щоб вбивати наше молоде покоління,

мешканець тимчасово окупованої території // про фейки пропаганди

Доходить до того, що всі смертні випадки серед дітей приписують Україні.

7cae744 705 84353
Українці чекають повернення Криму / Facebook

Російська пропаганда сіє страх, ненависть до України, щоб знищити все українське і любов та повагу до нього.

Якщо Ви українець й перебуваєте на ТОТ, пам’ятайте про обережність, адже російські окупанти підступні. Пам’ятайте, що Україна й українці чекають Вас вдома, всіх мешканців тимчасово окупованих територій, які опинились під російським гнітом.

Читайте також

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Український гітлерюґенд”: чому підготовка підлітків на фронт є фейком роспропаганди

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 15:40, 5 Січня 2024
Військовослужбовці ЗСУ
Мобілізація в Україні / фото з відкритих джерел

Російські пропагандисти поширюють інформацію, що через великі втрати на фронті та недостатню кількість військових в Україні почали мобілізовувати людей з соціально вразливих верст населення та жінок. Автори матеріалу наголошують, що 103-тя бригада ТрО займається мобілізацією неповнолітніх на базі нібито навчально-виховного табору “Гайдамацька Січ”. Пропагандисти підкреслюють, що першу партію підлітків нібито вже направили воювати у Харківську область. 

Ця інформація пропагандистів є фейковою. Слід звернути увагу на конкретні наративи, які просувають росзмі. 

Російський фейк
Пропагандистські змі поширюють фейк / скриншот

Маніпуляція: “Воюють усі: жінки, інваліди, а тепер і діти”

Роспропаганда намагається одразу продемонструвати, що втрати в українській армії настільки великі, що буцімто почалась мобілізація майже усього населення України, зокрема дітей-сиріт.

Пропагандисти розповідають про наче рекламу служби жінок в ЗСУ. Однак такої реклами немає на жодному медіаресурсі, в соціальних мережах українських посадовців, Головнокомандувача, військових командирів тощо. Восени пропагандисти вже поширювали “рекламу” рекрутингу жінок, хоча відео було фейковим. 

Російський фейк
Пропагандисти створили фейковий ролик про мобілізацію жінок в ЗСУ / скриншот

Росзмі підкреслюють, що начебто жінки в армії займають офіцерські посади, а не “медиків-телефоністів”. Тобто, чоловік-офіцерів майже не залишилось, їх замінюють вже жінками. 

19 грудня 2023 року на підсумковій пресконференції Володимира Зеленського президент зазначив, що підписувати закон про мобілізацію жінок не буде. 

Враховуючи вищенаведене, підкреслимо, що ця маніпуляція спрямована на те, щоб продемонструвати завищені втрати українського війська на полі бою, а мобілізація торкнеться усіх соціально вразливих верств населення України: жінок, дітей, сиріт, людей з інвалідністю тощо. 

Фейк: “103-та бригада ТрО сформована з дітей-сиріт на Львівщині”

Цей фейк став головним “аргументом” в матеріалах роспропаганди. Тут окупанти згадують начебто навчально-виховний табір “Гайдамацька Січ”, який функціонує на Львівщині. Однак самого табору не існує, а під цією назвою працює навчально-виховний центр, керівником якого є Вадим Арнаут. 

Вадим Арнаут
Вадим Арнаут / фото Facebook

Детальної інформації про діяльність центру у відкритому доступі немає. Однак у коментарі виданню Укрінформ керівник центру Арнаут наголосив, що діяльність виховного центру спрямована на забезпечення всебічного розвитку та національно-патріотичного виховання дітей і молоді, а табори-вишколи після повномасштабного вторгнення росії працюють в основному з постійними вихованцями. 

Арнаут також підкреслив, що потрапити до центру не так просто: робота ведеться з невеликими групами, до яких молодь може приєднатися лише після серйозної бесіди з батьками. 

Виходячи зі слів Арнаута, ми можемо підкреслити, що просто так діти-сироти потрапити до “військового табору” (так виховний центр називають пропагандисти) не могли. 

Фотографія, на якій підлітки стоять у військовій формі з шевронами ЗСУ і яку використовували пропагандисти у своїх матеріалах, була взята з офіційної сторінки Facebook Київського військового ліцею імені Івана Богуна, на якій заохочували призерів олімпіади. 

Російський фейк
Допис, звідки пропагандисти використали фото / скриншот

Пропагандисти ніяк не зазначили, де саме у Харківській області воює 103-тя бригада ТрО, яка нібито складається з неповнолітніх. Цьому немає ніяких фото- чи відеопідтверджень, тому правдивість цієї інформації піддається сумніву.

Примітка. 103-тя окрема бригада Сил територіальної оборони Збройних Сил України (103 ОБрТрО) — кадроване формування Сил територіальної оборони Збройних сил України у Львівській області. Бригада перебуває у складі Регіонального управління “Захід” Сил ТрО.

Фейк: “Підлітки на передовій та загиблий сирота”

До того, як поширити інформацію про начебто рекрутинг дітей-сиріт у військо, пропагандисти писали про загибель Володимира Сачали, якому, зі слів росзмі, на момент “мобілізації” у 103-тю бригаду ТрО було лише 17 років. 

Російський фейк
Пропагандисти поширили фейкову новину про загибель “неповнолітнього” / скриншот
Захисник загиблий на війні
Полеглий Володимир Сачала / фото Facebook Яворівська міська рада

Цей фейк пропагандистів швидко спростували. Загиблий Сачала був мешканцем села Оселя Яворівської громади, що на Львівщині. Як зазначили в Яворівській міській раді, захиснику було 26 років, він служив у складі 24 бригади. Загинув не біля Новоселівського, що на Луганщині, як зазначили росзмі, а під населеним пунктом Дружба на Донеччині. 

Допис у соцмережі
Яворівська міськрада висловила співчуття / скриншот

А вже через декілька днів окупаційний Telegram-канал поширив інформацію про начебто 17-річного захисника з позивним “Юнха”, який став “випускником” загадкового табору. Однак Вадим Арнаут зазначив, що ніколи не було кемперів із таким позивним.

Пропагандисти розповідають про нібито неповнолітніх на фронті / скриншот

“Кемперів із позивним «Юнха» у нас ніколи не було. Деякі наші студенти сьогодні дійсно зі зброєю в руках захищають нашу країну. Але наймолодшому з них — 21 рік. Варто наголосити, що всі вони служать в елітних військових частинах”, — зазначив Арнаут.

Російський фейк
Фото воїна 103-ої бригади ТрО / скриншот

Хто саме на фото та в який період воно було зроблене — достеменне невідомого. Однак його почали активно публікувати у себе саме пропагандистські медіа. 

Чи можуть мобілізувати на війну неповнолітніх громадян?

У період повномасштабної війни під мобілізацію підлягають усі громадяни віком від 18 до 60 років (переважно чоловіки), які можуть виконувати військовий обов’язок.

Хто не підпадає під призов під час мобілізації:

  • громадяни, які залучені до роботи в органах державної влади, критично важливих підприємствах та організаціях;
  • громадяни, визнані непридатними до військової служби за станом здоров’я або віком;
  • громадяни, які постійно доглядають за особами, що потребують піклування.

Згідно із законом “Про військовий обов’язок і військову службу”, щороку впродовж січня-березня повістку отримують допризовники, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Щоб стати на військовий облік, приписники отримують повістку від військкомату та мають з’явитися у визначений термін.

Молоді люди, які з’являються до військового комісаріату, повинні пройти обов’язковий медичний огляд. На підставі результатів медичного огляду призовна комісія може ухвалити рішення про придатність особи до військової служби. Громадяни України, які вже проходять військову службу або на примусовому лікуванні, не підлягають приписці.

Росіяни продовжують розхитувати українське суспільство темою мобілізації. Водночас приховану мобілізацію в середині росії населення країни-агресора не помічає, а лише акцентує на постійних втратах та недоліках українського війська. 

Росіяни жваво проводять паралелі, порівнюючи ЗСУ з нацистським третім рейхом — пропагандистське повідомлення про нібито мобілізацію дітей-сиріт не є виключенням. “Зеля-юґенд”, на думку пропагандистів, це сучасне втілення “Гітлер’юґенду”, через який Адольф Гітлер мобілізовував на війну дітей в часи Другої світової війни. На думку росіян, це має вплинути на суспільство та змусити українців вимагати закінчення війни та перемовин з росіянами.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Любовне гніздечко Геббельса за 8 млн євро”: новий фейк роспропаганди про родину Зеленського

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 17:08, 4 Січня 2024
Володимир Зеленський з дружиною Оленою
Володимир Зеленський та його дружина Олена / фото ОП

Іноземне видання “The Intel Drop” поширило інформацію, що нібито президент Володимир Зеленський придбав маєток радника Адольфа Гітлера, колишнього міністра пропаганди часів Другої світової війни Йозефа Геббельса за 8 мільйонів євро (336 мільйонів гривень). Видання використало відео начебто колишньої співробітниці агенства нерухомості BIM Сабіна Мелс, яка розповідає про акт купівлі-продажу вілли у жовтні 2023 року офшором Олени Зеленської.

Цей фейк розвінчує журналіст видання Бахмут IN.UA Данило Вінниченко. 

Родина Зеленського придбала віллу Геббельса за 8 мільйонів євро

Видання “The Intel Drop” поширюють фейки російської пропаганди. Інформація про придбання нерухомості в Німеччині також є фейком. 

Примітка. “Haus am Bogensee” — 70-кімнатна вілла на березі озера Богензе, яку Гітлер подарував міністру пропаганди Йозефу Геббельсу у 1936 році на його 39-річчя.

Фейк про родину Зеленського
Іноземне видання поширило новий фейк про Зеленського / скриншот

Як аргумент, що Зеленський причетний до купівлі нерухомості у жовтні 2023 року, пропагандисти прикріпили скан документів нібито договору куплі-продажу. На самому документі більшість інформації приховали, залишили тільки основні пункти та назву компанії, яка придбала маєток — Film Heritage Inc. 

Виписка про нерухомість
Скан договору купівлі-продажу маєтку у Німеччині / скриншот

Офшорна компанія Film Heritage Inc, яка зареєстрована в Белізі, дійсно належить Олені Зеленській. Про це зазначено у декларації Володимира Зеленського за 2020 рік. 

Декларація Зеленського
Витяг декларації Зеленського, який підтверджує належність компанії Film Heritage Inc. Олені Зеленській / скриншот

Однак іншої інформації, яка б підтверджувала, що саме родина Зеленських або їхні родичі мають стосунок до купівлі нерухомості немає. Автори статті акцентують лише на назві компанії. Сам договір має сумнівне походження та підозрілий вигляд, що є підставою стверджувати, що документ може бути несправжнім.

Про що розповіла Сабіна Мелс?

Пропагандисти поширили відео буцімто колишньої співробітниці агентства нерухомості “BIM”, яке управляє муніципальною власністю Берліна. Членкиня антифашистського руху “Antifaschistische aktion” Сабіна Мелс розповіла про історію будівлі, її власника та те, що саме компанія, яку пов’язують з Зеленським, придбала нерухомість. 

Сабіна Мелс
Сабіна Мелс записала маніпулятивне відео / скриншот

Примітка. Antifaschistische aktion (антифашистська акція) — це войовнича антифашистська організація у Веймарській республіці, заснована членами Комуністичної партії Німеччини (КПН), яка існувала з 1932 по 1933 роки. Вона в основному діяла як кампанія КПН під час Федеральних виборів в Німеччині в липні 1932 року і федеральних виборів в листопаді 1932 року. Організація була описана КПН як “червоний єдиний фронт під керівництвом єдиної антифашистської партії, КПН”.

Сабіна Мелс, в брендованій футболці руху, також наголосила на тому, що під час війни, коли Україна захищає свої землі, а Німеччина вкладає гроші в захист країни, Зеленський та його родина наче порушують принципи боротьби з корупцією та купляють маєток за кордоном. На цьому наголосили й пропагандисти видання “The Intel Drop”. 

Результати пошуку
Мелс маніпулює на темі корупції в Україні / скриншот

На ресурсах агенства нерухомості BIM знайти відомості про продаж маєтку Геббельса компанії Зеленської та нібито колишню співробітницю у відкритому доступі нам не вдалось. Це є підставою вважати, що людини, на ім’я Сабіна Мелс, насправді не існує, а особа на відео — підставна.

Пошук
Результати пошуку
На сайті BIM немає ніяких відомостей про Сабіну Мелс, або Володимира Зеленського / скриншот

Реакція російської пропаганди 

Російські пропагандистські медіа одразу підхопили цю інформацію та почали розповсюджувати фейк іноземних пропагандистів.

Фейк про родину Зеленського
За запитом у Google можна знайти матеріали відомих пропагандистських змі / скриншот

Деякі блогери у своїх Telegram-каналах зробили нібито аналітику, що купівля вілли на березі озера Богензе Володимиром Зеленським — це підготовка до “втечі” президента з країни через великі втрати українського війська та можливий програш на війні. 

Фейк про родину Зеленського
Російський воєнкор розмірковує, навіщо Зеленському вілла / скриншот

Реакція України

На поширення цього фейку одразу відреагував Центр протидії дезінформації (ЦПД). Фахівці зазначили, що інформація є фейковою та не відповідає дійсності. У дописі додали, що цей фейк поширили інші іноземні видання, які попередньо публікували проросійські наративи.

Фейк про родину Зеленського
ЦПД спростував фейк про купівлю маєтку Геббельса / ілюстрація Telegram ЦПД

Згодом фейк про віллу поширили ворожі ресурси, нігерійське видання Independent та вебсайт OKV e.V., наповнення якого відповідає проросійській риториці,

додали // в ЦПД

Зазначимо, що видання “The Intel Drop”, яке позиціонує себе як ісландське медіа, насправді було створено та зареєстроване у 2022 році в Нідерландах росіянами задля поширення проросійських наративів на західну аудиторію. Раніше ми розвінчували фейк цього змі про благодійний фонд Олени Зеленської, який нібито займався викраданням та вивезенням дітей за кордон педофілам. 

Росіяни продовжують активну кампанію з дискредитації Володимира Зеленського та його родини. Користуючись корупційними скандалами в країні, росіяни намагаються переконати громадян західних країн, що поки вони вкладають гроші зі своїх податків на захист України, влада витрачає їх на власні потреби. Це потрібно загарбникам, щоб завадити Україні вступити до Європейського Союзу та НАТО, де боротьба з корупцією є однією з пріоритетних умов для членства. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як МСЕК встановлює інвалідність: пояснення

В Україні під час дії воєнного стану значно спростили процедуру проходження медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Зараз вона надає послуги для встановлення інвалідності як цивільним, так […]

16:10, 19.06.2024 Скопіч Дмитро
субсидія нарахування

Як продовжити отримання субсидій та пільг: що треба знати донеччанам

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомляє, що людям, які отримували житлово-комунальні субсидії або пільги станом на 24 лютого 2022 року, необхідно до […]

“Карітас”: адреси благодійної організації у Львові та області

Благодійні фонди нині стали важливою частиною життя багатьох українців. Хтось отримує від них допомогу, а інші надають її тим, хто потребує. Особливо велику актуальність отримала […]

13:00, 19.06.2024 Скопіч Дмитро

“Пора худнути”: як суспільство засуджує жінок через вагу та чому цей тренд підтримують самі жінки

Жінки неодноразово, протягом різних етапів свого життя, стикаються з осудом щодо своєї зовнішності, нерідко чують зауваження через вагу. “Ти надто худа, потрібно піднабрати”, “Ти надто […]

Можливості для ВПО виплати

Для бахмутян у Хмельницькому анонсували допомогу від міськради: деталі

Бахмутська міська військова адміністрація та Маріупольська міська рада готують підписання меморандуму про співпрацю. Йдеться про видачу гуманітарної допомоги від МВА для мешканців Бахмутської громади, які […]