Отруйні цукерки й смертельні парфуми: як пропагандисти сіють ненависть між українцями

Семаковська Тетяна 14:13, 2 Березня 2023

Screenshot 515 b1d9fВ мережі шириться пропагандистське повідомлення, про, нібито, отруєні пробники, якими так звані роспропагандою “українські засланці” труять людей на окупованих територіях. 

«Попередьте всіх своїх друзів та знайомих, щоб на вулиці ніяких пробніков не нюхали. Засланці з України підходять та пропонують аромати до свят. Якщо понюхаєте, помрете через 2 дні. Це дійшло з Луганська до нас»‎, — пишуть в пропагандистських пабліках.

Чому це фейк?

Зверніть увагу, що подібні повідомлення є емоційно забарвленими, фрази “попередьте всіх своїх друзів”, “якщо понюхаєте помрете за два дні” мають яскраві емоції та стани, мета яких — нагнати паніку, страх, злість. Цього власне й домагається автор повідомлення, тут немає жодних фактів, проте російська пропаганда ними, як відомо, не оперує. Вона намагається зробити так, щоб людина не вірила ні кому, й підозрювала всіх, навіть своїх співгромадян.

Screenshot 514 55895

Мирний спротив на ТОТ. Фото: Фейсбук

Окремо слід звернути уваги на термін “Українські засланці”, це російська термінологія, яка широко використовується в пропаганді. Вона націлена на тих, хто перебуває в інформаційному вакуумі. Зазначимо, що українці на окупованих територіях (ТОТ) не мають доступу до українських ЗМІ, а на ТОТ окупанти демонструють людям, що українці – нацисти, ЗСУ – мародери, в Україні людей, які опинилися під російським гнітом ніхто не чекає, жодне з цих тверджень не є правдою.

Таким чином, людиною, яка загнана в подібну інформаційну пастку, легко маніпулювати. Нагадаємо, що на тимчасово окупованих територіях немає “українських засланців”, люди, які залишилися там, це українці, землю яких окупували росіяни. Відповідно використовувати термін “українські засланці” можуть саме пропагандисти, намагаючись відняти самоідентифікацію в українців, та виставити тих, хто себе такими вважає — ворогами народу. 

Пробники, від яких можна померти?

В своєму повідомленні пропагандисти кажуть, за “пробники, понюхавши, які людина може померти за два дні”. Що в цій тезі не так?

Ми піддаємо сумніву саму тезу повідомлення, адже немає доказової лікарської бази, яка б підтверджувала смертоносний запах “пробніка”. Запахи можуть викликати запаморочення, алергію, нездужання, головний біль чи втрату свідомості в окремих випадках. 

Смерть від запаху з пробника — явище настільки ж сумнівне, як “українські бойові голуби”, яких роспропаганда теж намагалася видати за дійсність.

Для чого росія ширить такі повідомлення?

25 03 novotroizke2 fab9c

Мирний мітинг на ТОТ. Фото: Тексти

Подібні повідомлення ширяться для підкріплення ненависті до всього українського та створення образа ворога. На окупованих, в 2014 році, територіях Луганської та Донецької області подібні фейки розповідають вже майже дев`ять років, та навіть влаштовують пропаганду в школах.

«‎Дітям в школах розповідають, щоб вони не брали в незнайомих людей цукерки. Здавалось би, це звичайне правило для будь-якої дитини, але ні. Тут уточнюють, що цукерки отруєнні українцями, щоб вбивати наше молоде покоління»‎, – розповідає редакції мешканка окупованої території. 

Доходить до того, що всі смертні випадки серед дітей приписують Україні. Наприклад, зі слів нашого джерела, нещодавно на окупованій території стався випадок, коли дівчинка 12 років померла від отруєння алкоголем. 

7cae744 705 84353

Українці чекають повернення Криму. Фото: Фейсбук

На думку пропагандистів дитина втратила життя від битого скла та заліза, яке “українці додають в банки, які відправляють на окуповані території”. 

«Тут прямим текстом розповідають, що коли українці прийдуть, то будуть всіх нас вбивати, бо вони нацисти».

Російська пропаганда сіє страх, ненависть до України, щоб знищити все українське і любов та повагу до нього.

Якщо Ви українець й перебуваєте на ТОТ, пам’ятайте про обережність, адже російські окупанти підступні. Пам’ятайте, що Україна й українці чекають Вас вдома, всіх мешканців тимчасово окупованих територій, які опинились під російським гнітом.

Фото: росЗМІ

Читайте також: Гнилий оселедець або на що націлена російська пропаганда

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Допомога жінкам у Румунії

Біженки з України. Чи справді доступ до медичних послуг у Румунії лише на папері

Для багатьох українських біженок профілактична медицина, а також поточне лікування є справжньою боротьбою з бюрократією та системою охорони здоров’я в Румунії. Хоча в законі зазначено, […]

17:20, 30.11.2023 Ancuța Ciolan-Stăvar
Подарунки до Миколая дитині

Що подарувати дитині до Дня Святого Миколая

Цьогоріч День Святого Миколая святкують 6 грудня, за традицією зранку малеча під подушкою знаходить омріяні подарунки. Втім інколи батькам доводиться добряче подумати, що подарувати дитині […]

Євген Ткачев

Бахмутський волонтер розповів, як допомогти тваринам пережити холод

Вже кілька днів по всій Україні температура на стовпчиках знизилася до мінусової за°C. Від холоду та хуртовини страждають не тільки люди та дороги, але й […]

Виплати впо зміни

З 1 лютого ВПО скасують виплати: хто підпадає під скорочення

З 1 лютого 2024 року деяким переселенцям припинять виплачувати грошові виплати на проживання. Постанова була узгоджена від 11 липня 2023 року № 709. Втім в […]

ШІ

Як штучний інтелект може спростити життя людей

Штучний інтелект (ШІ) — це майбутнє, яке вже настало. Наразі люди можуть легко знайти потрібну інформацію за запитом у Chat-GPT, створити унікальну картинку за допомогою […]

18:19, 28.11.2023 Микола Ситник