Військові облігації не нова ініціатива, їх застосували для підтримки економіки ще в часи Першої Світової війни. Американський фінансист Джей Кук був першим, хто почав продавати облігації громадськості, а та радо його підтримувала, бо відчувала свій вклад в Перемогу. З 1862 до 1864 року через посередників Кук продав воєнні облігації на суму 500 доларів США. Сьогодні купити облігації в Україні може кожен охочий.
Навіщо їх купляти й на що варто звернути увагу — розбиралася редакція Бахмут IN. UA.
Що таке військові облігації
За словами експерта та засновника просвітницької ініціативи “Останній капіталіст” Валентина Красноперова, військові облігації — це інструмент демократичних країн у військовий час, задача якого не вилучати капітал у людей, а давати їм інструмент, який допоможе використовувати власний капітал для захисту держави.
Мова йде не про збагачення й збільшення своїх капіталів, каже експерт. Це добровільна інвестиція в захист країни, яку з часом віддадуть з надбавкою.
Українське суспільство активне і всіма можливими способами намагається наблизити перемогу. Хтось шиє дитячі розпашонки, хтось робить окопні свічки, а дехто ризикуючи власним життям вивозить людей з-під обстрілів. Придбання військових облігацій неабияк допомагає підтримати економіку під час війни.
Якими бувають військові облігації
Купуючи військові облігації, не слід вважати, що це спосіб заробити кошти. Так, є певні проценти, але вони мізерні, адже насамперед облігації — спосіб допомогти державі. Тож обирати слід відштовхуючись від власної купівельної спроможності. Є два види військових облігацій: короткострокові й довгострокові. Короткострокові тривають близько шести місяців, а довгострокові близько року. Придбати їх можна у мобільному банку Monobank. Одна облігація вартує приблизно 1000 гривень.
Хто купує військові облігації в Україні
Купують облігації всі ті, хто хоче підтримати країну. Експерт Валентин Красноперов каже, що, на його думку, придбати облігації наважуються люди до 45 років, які заробляють у валюті.
Хто має дохід зараз в Україні нормальний, це ті хто був залучений до глобальної економіки. Це в основному IT-спеціалісти, потім заробітчани, частково фермери, хоча по них був удар — вони все одно намагаються експортувати й допомагати. Частково — це працівники сфери послуг,
Валентин Красноперов // засновник просвітницької ініціативи “Останній капіталіст”
Гроші, які людина вкладає в облігацію йдуть на підтримку макрофінансового стану України. Зараз вагома частина бюджету країни йде на оборону, зокрема на провізію, дрони, логістику, виплати військовим і медикам.
Ми цими облігаціями підтримуємо економіку у воєнному стані. Це не означає, що на ваші гроші куплять танк — ви підтримуєте каркас, базис економіки, яка намагається максимально працювати,
Валентин Красноперов // засновник просвітницької ініціативи “Останній капіталіст”
Як купити військові облігації
Насправді все дуже просто. Ми розповімо на прикладі нашої журналістки Тетяни.
Тетяна придбала в травні 2022 року короткострокову облігацію через мобільний банк Monobank, вартувала одна облігація тоді 954 гривні, в листопаді 2022 журналістці повернулися кошти на картку — 1000 гривень.
Щоб придбати облігації завантажте застосунок Monobank, якщо ви ще його не маєте. Далі перейдіть у сам додаток, оберіть кнопку — Накопичення — Купити облігації, а далі оберіть зручний для вас формат, 6 чи 12 місяців. Натисніть кнопку — Купити.
Після цього з вашого рахунку спишуться кошти залежно від кількості обраних облігацій. Мінімальна покупка — одна облігація, зараз вона коштує 1008 гривень на пів року, чи 1026 гривень на рік.
Купити облігації також можна в застосунку “Дія”. Наприклад, на початку року на платформі з’явилися нові військові облігації в честь українських міст, які зараз перебувають під окупацією рф:
Залізний Порт. Ставка від 16,25%. Дата виплати — 05.06.2024;
Асканія-Нова. Ставка від 16,50%. Дата виплати — 20.11.2024;
Джанкой. Ставка від 17,96%. Дата виплати — 23.07.2025;
Керч. Ставка від 18,00%. Дата виплати — 15.10.2025.
Своєю чергою, нещодавно цей список поповнився ще декількома містами:
Лазурне. Ставка від 15,10%. Дата виплати – 10.09.2025;
Джарилгач. Ставка від 15,75%. Дата виплати – 10.06.2026;
Гурзуф. Ставка від 14,90%. Дата виплати – 04.06.2025;
Судак. Ставка від 14,85%. Дата виплати – 30.04.2025.
Детальна інструкція у відео:
Зазначимо, що ви, купуючи облігації, не сплачуєте жодних комісій чи додаткових платежів, а надаєте гроші державі з відсотком, який вам повертається.
Читайте також:
Що таке єОселя і як військовослужбовці можуть отримати доступне житло
Нещодавно Бахмут IN.UA порахували загальну вартість придбаних автівок керівництвом Бахмутського району. З грудня 2023 по липень 2024 року для району придбали 13 автівок, вартістю більш як 1,5 мільйона гривень кожна. Купували пікапи для Бахмута, Сіверська, Часів Яру, Торецька, Званівки та Соледару.
Чи купляє автівки Костянтинівська громада — досліджували на Прозорро.
Костянтинівка, новини
15 серпня Костянтинівська міська військова адміністрація на порталі Прозорро оголосила про закупівлю броньованого пікапа REFORM PLB6 на базі Peugeot Landtrek вартістю майже 3,3 мільйона гривень.
Переможець — ТОВ “Реформ”, що знаходиться у Київській області.
У 2020 році Антимонопольний комітет оштрафував цю фірму на 68 тисяч гривень за антиконкурентні дії на торгах. Про це писали у виданні “Наші гроші. Львів” та NGL.media.
Йшлося про те, що Головне управління Держпродспоживслужби замовило під виглядом спецавтомобіля найдорожчу комплектацію кросовера Skoda Kodiag Style 2.0. Від звичайного автомобіля його відрізняли лише чотири елементи: два набори медичних товарів, сумка-холодильник та термоконтейнер.
Тоді “Реформ” заборонили брати участь у торгах на три роки.
Світлодарськ Бахмутського району в окупації вже понад 2 роки. Значних руйнувань за час повномасштабної війни місто не зазнало, принаймні у порівнянні з тим же Бахмутом. Втім росіяни створюють картинку відбудови та співпраці з містами рф, які беруть окуповані міста у “підшефство” і обіцяють стрімкий розвиток.
Як зараз живе місто в окупації та чого “досягли” окупанти розповідаємо у матеріалі.
Світлодарськ, окупація. Початок
Російські війська окупували місто наприкінці травня 2022 року.
“Трудности только в том, что нет света, нет связи, нет газа, нет воды – вообще ничего. Люди ходят, набирают воду в речке”, — так у російських медіа коментували окупацію самі жителі Світлодарська. Втім, за словами тих же містян, “звільненню” вони раділи.
У грудні 2022 редакція Бахмут IN.UA поспілкувалася з жителькою Світлодарська щодо життя в окупації:
Щоб отримати їжу, воду люди ходили за гуманітарною допомогою. Росіяни випускали в повітря автоматні черги, так вони “заспокоювали” людей.
“Кричали: “Вас укропов на подвал нужно, а не кормить”. Коли люди прийшли пенсію отримувати, їх поставили до стінки і відібрали телефони. Була перевірка телефонів. Моя мама приїхала зі Світлодарську, дуже сильно схудла на 15 кілограмів, в очах безнадія”, — говорить Олена.
Мама жінки прожила в окупованому Світлодарську декілька місяців та розповідала, що продукти в місті були дуже дорогі й не смачні. М’ясо пані Любов не могла дозволити собі купити. Окрім того, питання виникали і до самих продуктів тваринного походження, води в місті немає, відповідно про стерильність говорити важко. Водночас для жителів щойно окупованого міста створювали на загал картинку впевненості в майбутньому та надійності теперішньої влади. Так після окупації жителям представили нове керівництво щойноствореної адміністрації — максима козловського. Знайомити з містянами максім сєргєіча привіз ігор захаревич, він голова міста Дебальцеве, що окуповане з 2015 року.
Атмосфера “влади народу” і “всьо для людей” на зустрічі зі світлодарцями, обіцянки розв’язати всі проблеми якнайскоріше, комунікація напряму і по-простому на будь-які, навіть, гострі питання про зависокі ціни, невизначеність. Одна умова – треба потерпіти й почекати, мовляв, такий вже час – війна.
Бахмутські переселенці
У сюжеті російських ЗМІ наприкінці грудня 2023 року з’явилися і бахмутяни.
Колишня директорка Бахмутського Народного дому — Оксана Піскунова розповідала про “нелюдське ставлення до народу” та життя під обстрілами з українського боку. Також, мовляв, чекає можливості потрапити до зруйнованого Бахмута й почати відновлювати житло, сподівається на компенсацію:
Ще один житель Бахмута, району Забахмутка — Віталій Фурсов:
За його словами, таких, як він називали “ждунами”, а зруйнувати Бахмут наказав сам Зеленський, лишити тільки 10% від міста. Це, мовляв, йому переповіли самі українські військові, коли обстрілювали місто.
Окупаційне керівництво Світлодарська — “хозяйствєннікі” та воєнні злочинці
Вже за рік після окупації в інтерв’ю російським ЗМІ голова так званої адміністрації – максим козловський заявляв, що Світлодарськ має значні руйнування через обстріли (за його словами, звичайно ж, українські), звітував про зроблену роботу та жалівся, що місто йому дісталося занедбаним, як результат “30 років перебування тут України”.
Сам же козловський уродженець Горлівки, навчався у Харківському університеті залізничного транспорту, працював у Донецьку.
Крім посади голови окупаційної адміністрації Світлодарська, козловський встиг і повоювати кулеметником штурмової роти. За час повномасштабної війни він брав участь в окупації Волновахи та Новобахмутівки.
Його заступник – горбунов андрій юрійович, теж уродженець Донецька, втім у соцмережах не дуже активний, інформації про нього у відкритих джерелах майже немає.
З травня 2024 горбунов отримав підозру СБУ за статтею 111-1, а саме колабораційна діяльність.
Козловський стверджує, що завдяки співпраці з російською камчаткою, місто відбудовують, ремонтують пошкоджені будівлі та сподівається і на подальшу співпрацю. Також завдяки шефу-камчатці возять дітей на оздоровлення. Так минулого року делегацію дітей відправляли на камчатку у лютому, наступну планували на червень. “Оздоровлення” передбачає культурний обмін, екскурсії, а також, за словами козловського, діти мали побачити, після “років української окупації”, що таке росія.
Камчатське шефство і депортація
Завдяки такому “шефству” камчатки над Світлодарськом дітей возять не лише на російський далекий схід. Організовують відпочинок і на півдні рф. У червні 2024 року дітей Світлодарська та сусіднього Миронівського возили на три тижні до анапи.
“Літні табори є основною складовою російської кампанії з депортації українських дітей”— пише Східний Варіант з посиланням на звіт Інституту вивчення війни (ISW). Зокрема, у звіті зазначалося, що українські діти, які були депортовані до росії на так звані “канікули” чи “літні табори”, піддаються програмам русифікації, спрямованим на ізоляцію від їхніх українських родин, мови, культури та історії.
На сайті Головного Управління розвідки України зазначають, що під приводом “оздоровлення та відпочинку” зокрема козловський організовує вивезення дітей до територій росії та просуває меседжі “миротворчих та гуманних цілей рф” на окупованих територіях:
За даними на грудень 2023 року росіяни депортували 19 540 дітей з тимчасово окупованих росією територій, про це заявляв уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.
Вуглегірська ТЕС
Після захоплення Світлодарська у травні 2022 року, ТЕС ще кілька місяців тримали українські військові. У липні 2022 року росіяни зайшли на територію електростанції.
У лютому 2023 року окупанти планували відновити й запустити два блоки ТЕС. Повідомляли, що з часу приєднання до рф прийняли на роботу 455 співробітників, та спеціалістів ще шукають, особливо серед тих, хто раніше працював на електростанції. Для запуску всіх блоків треба капітальний ремонт і модернізація обладнання.
В інтерв’ю місцевим ЗМІ влітку того ж 2023 року, голова так званої адміністрації говорив, що запустити ТЕС не можуть і тепер, не мають доступу на територію через обстріли, питання безпеки.
Новин про запуск ТЕС у ЗМІ так званої днр не було й у 2024 році, відтак можна припустити, що станція досі не працює.
Підприємства та держустанови
В окупованому Світлодарську зараз функціонують 3 товариства з обмеженою відповідальністю, які працюють у самому місті, а також Дебальцевому, Миронівському та Зайцевому. Два з них спеціалізуються на електромонтажних та будівельних роботах, один — послугах зв’язку.
Також державні та муніципальні установи, як окупаційна адміністрація, комунальне підприємство, муніципальне унітарне підприємство “Світлодарець” на чолі з іриною гордус, вона – колишня заступниця окупаційного керівника Дебальцевого – ігоря захаревича.
Серед закладів освіти в окупації працюють 3 дитсадки (№1, №10,№11), школа №11 та НВК, кілька бібліотек, юнацьких центрів, будинок культури та лікарня.
До повномасштабного вторгнення та окупації у місті працювало 5 закладів охорони здоров’я серед яких лікарні та приватні клініки, 10 закладів освіти: школи, дитсадки, НВК, дитячі юнацькі центри.
Святкування, відключення та зникнення
У місцевих соцмережах містяни проводять суботніки, відзначають день народження пушкіна, святкують визначні дати для історії рф, підтримують курськ, проводять опитування на вулицях на честь річниці “звільнення від фашистської окупації”, мається на увазі дата втрати Україною контролю над містом:
Втім паралельно зі святкуваннями повідомляють про періодичні відключення електропостачання та води:
На неофіційних сторінках Світлодарська з’являються повідомлення про зникнення людей. До прикладу тут жінка наприкінці червня розшукувала цивільного чоловіка, якого затримали на блокпості, зв’язку з ним не було третій тиждень:
Жінці порадили звернутися до комендатури, втім, за її словами, це не дало результату.
За інформацією уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця, на тимчасово окупованих територіях утримують 28 тисяч цивільних заручників серед них – 2 тисячі громадян України віком понад 65 років. Є випадки, коли в полон захоплюють тільки за проукраїнські вислови українців, старших 80–85 років.
Розвиток і відбудова, які вже понад два роки окупації обіцяє керівництво Світлодарська у місті не дуже помітні. Попри анонси співпраці з рф та відновлення, ця співпраця зараз випливає у перевиховання дітей, насадження російських наративів та пропаганду, а не нові підприємства та будівництва. Стрімкий розвиток на початку окупації – це заміна вікон у школі та російські книжки у бібліотеках зараз. На фото сторінок адміністрації — бюджетники на прибираннях територій, пенсіонери, що відповідають на питання пропагандистських опитувань та діти з прапорцями у літніх таборах рф.
У неофіційних пабліках картинка дещо інша, містяни скептично ставляться до обіцянок влади. Окупаційне керівництво ж у будь-якій своїй бездіяльності звинувачує Україну, як от у неробочій пошкодженій ТЕС чи обстрілах. Але ні того, ні іншого не було допоки до міста не прийшли росіяни та місцеві колаборанти.
В Україні кожна сім’я має право на отримання певних соціальних виплат, які не залежать від прожиткових мінімумів. У листопаді-грудні розмір соціальних виплат на дітей не […]
Кожна сім’я в Україні, в якій народилась дитина, може отримати соціальні виплати від держави. Мова йде про 41 280 гривень. Детальніше про те, що це […]
Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень. Детальніше […]
20 листопада 2024 року в продаж надійде нова гра від української компанії-розробника GSC Game World під назвою S.T.A.L.K.E.R. 2. Вона поверне гравців у атмосферу Чорнобильську […]
Київ — величезне місто з багатою історією та широким вибором локацій, які можна відвідати за будь-якої погоди. Проте, саме в холодну пору року можна насолодитися […]