Main menu

Шиють розпашонки для немовлят: як жінки популяризують українську культуру

320507130 1034939921234609 377382839710374399 n a5a0cГО «Український розмовний клуб «Файно» запрошує творчих особистостей долучитися до реалізації волонтерської акції «Народжені у вишиванках НЕПЕРЕМОЖНІ». Волонтерка Оксана Муравлева розказала нам як з’явилась ідея цієї акції та як вишиванки отримують навіть пологові в США.

Акція «Народжені у вишиванках» зародилась у Донецькій області ще у 2017 році з ініціативи Лесі Воронюк, голови громадської організації «Всесвітній День вишиванки».  

Це волонтерська робота, яка спрямована на відтворення українських традицій, розвиток світогляду та патріотичне виховання. Вишиті власноруч розпашонки передаються в пологові будинки на День вишиванки в подарунок немовлятам. 

Протягом 2017-2020 років в пологові будинки Донеччини передали майже 600 розпашонок. У 2021 році, було вишито ще 300 розпашонок і подарували їх не тільки породіллям в Донецькій області, а відправили й до США, Чехії, Латвії, Львова, Хмельницького, Тернополя, Бережан та Києва.

320502501 917702939637473 4322363906797045283 n 9923e

Розпашонки для немовлят. Фото: особистий архів героїні

Оксана Муравлева розповіла, як проходить робота в умовах війни, та хто долучається до пошиття:

«Зараз я знаходжусь на Тернопільщині. Тут ми працюємо, як з місцевими жінками, так і з нашими переселенками з Краматорська. Також, дуже багато долучаються дистанційно, надсилають нам готові розпашонки поштою. Активно виготовляти їх ми розпочати в жовтні, й вже у нас є 320 готових вишиваночок. В планах дійти до тисячі».

У своїх роботах використовують різні орнаменти й кольори, єдина умова — це не використовувати чорний колір, бо діткам він не потрібен:

«Хто не вміє вишивати, в’яже пінетки. Також ми виготовляємо спіднички та шаровари. Окрім цього, хочемо знайти спонсора, щоб роздрукувати маленькі книжечки з колисковими, так  по трохи хочемо зібрати пакуночки для дітей». 

Що саме буде в наборах та куди вони підуть?

319528148 1299378417521165 1100246866304972970 n eaade

Розпашонки для немовлят. Фото: особистий архів героїні

«Вишиванка, книжечка з колисковими, лялька мотанка, зв’язаний метелик, пінетки, шаровари або спідничка та медична маска для мами. Такі набори ми будемо розсилати в обласні центри. В кожному місті у нас є знайомі, й ми організуємо, щоб на день вишиванки новонароджені отримали такі набірчики», — каже волонтерка.

Чим така робота важлива для жінок?

Коли люди долучаються до роботи волонтерського центру, вони роблять щось необхідне, щось, що наближає до перемоги, пояснює нам героїня:

«У нас є жінка, яка не може ходити, вона вишила вже 71 виріб. Людина відчуває, що вона потрібна цьому світу, й це дійсно тримає її в цьому житті. Ми хочемо дати людям шанс вийти з депресії, бо якщо людина вміє гарно вишивати чи в’язати, то чому б не присвятити цьому свій час». 

Як мати загиблого героя шиє обереги для немовлят?

У 2014 році Україну сколихнула історія юного українця Степана Чубенко, школяра і патріота, воротаря футбольного клубу «Авангард». Юнака закатували й розстріляли бойовики проросійської терористичної організації «ДНР».

«У липні 2014 року Степан поїхав до друга в м. Київ. 23 липня сів на поїзд у столиці, щоб повернутися додому. Їхав через Донецьк, де був затриманий бойовиками з батальйону «Керч», за однією з версій, за жовто-блакитну стрічку на рюкзаку, а за словами Ігоря Стокоза, представника Донецької обласної військово-цивільної адміністрації, — через те, що вступив у суперечку з ними, відстоюючи позицію єдиної неподільної країни», - дані з відкритих джерел.

Бити неповнолітнього хлопця злочинці почали ще в Донецьку. Потім відвезли до Горбачево-Михайлівки, де після катувань розстріляли.

Мати Степана, Сталіна Чубенко, зараз також долучилась до акції «Народжені в вишиванках». Жінка, виготовляє метеликів, яких вона запропонувала додати до наборів. Кожен з них, асоціюється з хлопцями та дівчатами, які втратили життя через цю жахливу війну. Так, мама Степана переносить свій біль в роботу. Щоб кожен метелик став оберегом для немовляти. 

Фото: особистий архів героїні

Читайте також: «Вишиванка пасує навіть краще, ніж маленька чорна сукня»: краматорчанка про евакуацію, колекцію вишиванок та «лапки» для ЗСУ

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм - підписуйтесь!