Компенсація за житло для мешканців ТОТ: що змінилося за останній рік

Семаковська Тетяна 17:04, 3 Вересня 2024
бахмут
Зруйноване житло в Бахмуті / фото з росджерел

Отримати компенсацію за житло сьогодні можуть українці, житло яких не розташоване на окупованій території. Водночас для мешканців ТОТ, які ще рік тому були фактично повністю позбавлені можливості отримати компенсацію відбулись зрушення. Основне, це ухвалення у першому читанні законопроєкту номер 11161, а також старт роботи Міжнародного реєстру збитків.

Зібрали всі важливі зміни у компенсації, які важливі для мешканців ТОТ.

Компенсація: хто має право на компенсацію за житло

Станом на вересень 2024 року отримати компетенцію за житло можуть українці, які є власниками житла, яке перебуває на контрольованих Україною територіях та було зруйновано після 14 квітня 2014 року. Однак, навіть ті, хто має право на компенсацію не завжди можуть її отримати. Часто господарі житла не мають правовставновлюючих документів на майно, через це їм відмовляють.

Зазначимо, що станом на 2024 рік вже понад 65 тисяч сімей отримали компенсацію.

Програма ЄВідновлення надає можливість отримати компенсацію за пошкоджене під час війни житло, але деякі громадяни стикаються з проблемами через відсутність запису в реєстрі. Як отримати компенсацію, якщо ви втратили документи, дивіться за посиланням.

Бахмутянам та загалом жителям ТОТ радять збирати всі документи, які підтверджують право власності на майно. Хоча зараз вони не можуть отримати відшкодування, але з зібраними документами буде більший шанс.

Бахмутська громада почала лобіювати свої інтереси, так 6 лютого 2024 року бахмутянка Вікторія Скоромець, голова громадської організації в ГО “Рада керівників ОСББ” зустрілася з Оленою Шуляк, головою Комітету з питань організації державної влади. Вона передала лист-звернення від бахмутської громади з проханням посприяти наданню компенсацій людям.

Міжнародний Реєстр збитків: як подати документи?

Вже зараз мешканці окупованих територій можуть подавати заяву до міжнародного Реєстру збитків у застосунку “Дія”.

Як подати заяву:

  • зайдіть на портал або у мобільний застосунок Дія;
  • у розділі “Сервіси” оберіть послугу “Відшкодування збитків”;
  • заповніть електронну форму;
  • натисніть “Відправити”.

Після подання заяви команда Реєстру перевірить її відповідність встановленим критеріям та внесе до Реєстру для подальшого розгляду. Заявники зможуть перевірити статус своєї заяви, доповнити або відкликати її через застосунок Дія.

Законопроєкт 11161

16 квітня 2024 року Верховна Рада України зареєструвала законопроєкт під номером 11161, його ініціював бахмутський активіст Аркадій Петросян. Вже 4 червня Парламент проголосував у першому за законопроєкт номер 11161, який дозволить українцям ТОТ отримати компенсацію за зруйноване житло.

Основою потенційного закону є те, якщо нерухомість розташована на територіях ведення активних бойових дій або тимчасово окупованих, то власник такого майна може подати заяву про надання компенсації за процедурою та переліком документів згідно з наявною процедурою у Законі, окрім вимоги надати документи (у тому числі матеріали фото- і відеофіксації) майна до/після знищення/пошкодження.

Важливо, що фізичний огляд об’єктів нерухомого майна не проводиться. Таким чином не потрібна буде робота Комісії, яка визначатиме зруйноване чи не зруйноване майно.

Мелітопольський експеримент та компенсація

Компенсація також стаж реальнішою за умови Мелітопольського експерименту, який дозволяє достовірно підтвердити руйнування житла на ТОТ та територіях, де велися бойові дії. Використання аерозйомки забезпечує точну фіксацію пошкоджень. Вперше цей досвід застосували у Мелітополі, наступним містом буде Бахмут.

Внесення зруйнованих об’єктів до Реєстру робитимуть комісії, створені при ОВА або виконавчих органах місцевого самоврядування після отримання аерознімків.

Документ знаходиться на етапі погодження центральними органами виконавчої влади (ЦОВВ). Після отримання висновків від ЦОВВ, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій направить проєкт на розгляд Уряду.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Біль є в кожній родині”: бахмутяни звернуться до Шуляк щодо компенсації

Семаковська Тетяна 15:15, 5 Лютого 2024
Бахмут сучасний вигляд
Бахмут, сучасний стан житлового майна / росджерела

Бахмутяни, житло яких повністю зруйноване, хочуть отримати компенсацію, аби мати змогу придбати оселі. Також вимагають коригування коефіцієнта 0,5 для Донецької області, який є одним з найнижчих в Україні. Для цього бахмутська громада планує вже завтра 6 лютого звернутися до Олени Шуляк, голови Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Паралельно бахмутяни збирають електронні підписи.

Про звернення до Олени Шуляк, збір підписів та вимоги — редакції розповіла Олена Сезоненко, членкиня ГО “Агенція зі сталого розвитку та інновацій”.

Компенсація за житло

Олена Сезоненко
Олена Сезоненко / Facebook

Олена Сезоненко, одна з тих, хто ініціював створення листа-звернення до Олени Шуляк. Зараз збирають електронні підписи, аби зрозуміти масштаб та згуртувати людей над розв’язання проблеми. Підписати звернення можна за посиланням. Пані Олена пояснює, що готуючи звернення до нардепки, бахмутяни консультувалися з різними ГО, зокрема допомагала організація “Опора”.

Головний текст написала фахівчиня Валентина Долинська, це учасниця громадської ради, каже Олена Сезоненко. Бахмутянка пояснює, що зараз важливо заручитися підтримкою людей. У коментарях анкети, мешканці міста не лише повідомляють про руйнування, але й діляться власними історіями життя, яке зруйнували росіяни.

За ініціативою громадських організацій Бахмуту та ГО “Агенція зі сталого розвитку та інновацій” ми вимагаємо захистити права мешканців міст знищених російською агресією. Звернення до Олени Шуляк та Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування,

цитата зі сторінки // Олени Сезоненко

З текстом звернення до нардепки можна ознайомитися нижче:

За словами Олени Сезоненко, звернення до Олени Шуляк — це лише перші шляхи до втілення ініціативи з наданням людям компенсацій. Лист планують передати нардепці вже завтра 6 лютого в Ірпені. Саме там відбуватиметься рада ОСББ, на якій буде присутня представниця з Бахмута, яка представляє організацію “Опора”.

“Але ж на цьому все не закінчується. Ми будемо стукатися з цією ініціативою в усі двері. Кількість людей, які підписали цей лист, постійно зростає. Їх уже 1 710 було пів години тому, зараз ще більше. Адже кожну хвилину додаються люди. І коментарі, які там залишають, вони вражають. Це біль. І вона є в кожній сім’ї. В кожній сім’ї бахмутян болить. Це питання потрібно підіймати на рівень держави”, — каже співрозмовниця.

Олена Сезоненко наголошує, що основна вимога — це визнати Бахмут та інші міста Донеччини, які мають подібні пошкодження — зруйнованим, зробити автоматичну видачу компенсації, тим особам, у яких є відповідні документи на майно. Оскільки, Бахмут є окупованим, то комісія не має доступу до міста, а саме її висновок наразі ускладнює процес видачі компенсації.

“Комісія має в автоматичному порядку збиратися та надавати свою згоду на сертифікат. Комісії із закону не викинеш, але вона не може працювати в умовах, які є зараз. Це відрізає від можливості отримання компенсації найзубожілішу частину ВПО, саму нещасну, кому нікуди повертатися, кого вирвали зі своєї землі, і вже надовго. Це надовго. Навіть звільнення території не гарантує заселення в зруйноване місто. Зруйнована вся інфраструктура на 95%”, — пояснює жінка у коментарі.

Коефіцієнт 0,5 у Донецькій області

Бахмут фото лютий 2024 року
Бахмут, фото лютий 2024 року / росджерела

Регіональний коефіцієнт буде визначити суму компенсації для людей, які втратили житло. Найнижчий показник — це 0,5, наразі встановлений одразу для п’яти областей України:

  • Чернігівська;
  • Черкаська;
  • Сумська;
  • Донецька;
  • Луганська.

“Питання найнижчого коефіцієнта для Донеччини не підіймалося на належний рівень навіть рішеннями або листами військових адміністрацій. До того ж військові адміністрації в умовах війни мають обмежений функціонал. Ми будемо здійснювати громадський тиск, поки питання не буде вирішене і поки не буде подане на розгляд“, — пояснює Олена Сизоненко.

Вона додає, що громада буде звертатися до усіх ланок, які можуть бути залучені до зміни коефіцієнта та отримання компенсацій. Відомо, що співпрацювати будуть і з міськрадою Бахмута, аби допомогти владі та разом розв’язати проблему.

“Ми будемо допомагати міській владі робити свою справу. Вони теж захочуть бути причетними до руху. Вони такі ж як і ми. Ці питання повинні підійматися і ними, а не тільки громадськістю, тому працювати треба разом. Дехто з них може просунути питання, вони ж працюють з різними комітетами, міністерствами. Моє бачення таке, що потрібно стукатися в усі двері. І не тільки зі змінами законодавства. Треба йти до благодійників, до міжнародних організацій. Не секрет, що мешканцям Київської області допомагали благодійники. В цьому напрямку, я не знаю, як працює наша Бахмутська міська рада. Я не чую нічого, що може покращити життя людей”, — резюмує Олена Сизоненко.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“За такі гроші й собачої будки не купиш”: бахмутян не влаштовує коефіцієнт компенсації за зруйноване житло

Микола Ситник 17:45, 6 Грудня 2023
Компенсація
Онлайн калькулятор компенсації / скриншот

Бахмутська міська військова адміністрація повторно звернулась до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України стосовно обґрунтування застосування регіонального коефіцієнту 0,5 для розрахунку компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна по Бахмутському району Донецької області. Однак, бахмутян більше цікавить, як можна збільшити цей коефіцієнт, а не пояснення, чому він такий.

Про це повідомляє Бахмутська міська рада.

Що передувало?

Жителі Бахмутської міської територіальної громади, громадські організації через офіційні звернення до Бахмутської міської ради неодноразово порушували питання щодо нарахування компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна. Насамперед йдеться про розмір регіонального коефіцієнту, який враховує відмінність ціни за 1 квадратний метр залежно від розташування знищеного об’єкта нерухомого житла та становить для населених пунктів Бахмутського району Донецької області 0,5.

Напередодні Бахмутська міськрада оприлюднила відповідь Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 27.11.2023 №20971/28/10-23 з наданими роз’ясненнями по порушеному питанню. У листі обґрунтували, що “розмір регіонального коефіцієнту 0,5 для населених пунктів Бахмутського району Донецької області та вартість компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна визначається відповідно до Закону України…”.

Обурення бахмутян

Під дописом міськради в Facebook жителі Бахмута вкотре наголосили, що з таким коефіцієнтом неможливо придбати собі житло.

Потрібне не обґрунтування цього коефіцієнта уточнювати, а домагатися його збільшення. Відстоюйте потреби мешканців своєї громади,

закликають бахмутяни // представників влади

реакція
реакція
Коментарі під дописом Бахмутської міськради в соцмережі / скриншот

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

законопроєкт 11161 підписи

Законопроєкт №11161: бахмутянин розповів, як просуває ідею, та як долучитися

Асоціація молодих ВПО України, у складі якої є і бахмутяни, ініціювала законопроєкт №11161. Він має на меті внести зміни до закону про компенсацію за пошкодження […]

компенсації

У Покровську обстежують пошкоджене житло: скільки можна отримати компенсації

Попри небезпечну військову ситуацію, в Покровську продовжує роботу комісія з обстеження пошкодженого житла. Обстеження проводиться за кошти державного та місцевого бюджету. На яку компенсацію можуть […]

ВПО запрошують на обговорення процедури компенсації за пошкоджене та зруйноване майно: деталі

Бахмутян та інших громадян запрошують на публічне обговорення питання процедури відшкодування збитків та отримання компенсації за пошкоджене та зруйноване майно внаслідок бойових дій з юристами […]

12:05, 09.09.2024 Скопіч Дмитро
єОселя для маріупольців

В Україні хочуть модернізувати програму “єОселя”: які зміни передбачені для ВПО

Уряд хоче модернізувати державну програму “єОселя”, в межах якої українці можуть отримати іпотеку на придбання житла. Головна мета змін — зробити програму доступною для переселенців […]

Як ради ВПО можуть допомагати: розпитали членкиню Ольгу Алтуніну

Зараз майже у кожному великому місті сформувалися Ради ВПО, до яких входять самі переселенці та переселенки. Чи можуть такі ради ВПО повпливати на видачу компенсацію […]