Світла книга про світлий регіон: Катерина Зарембо розказує про свою книгу «Схід українського сонця. Історії Донеччини і Луганщини початку ХХІ століття»

Семаковська Тетяна 11:23, 30 Грудня 2022

Screenshot 295 5b1eeНещодавно у світ вийшла книга «Схід українського сонця» (видавництво “Човен”) авторства Катерини Зарембо, фахівчині з питань зовнішньої політики й громадянського суспільства України. Ми поспілкувалися з авторкою, дізналися для кого ця книга і чому її варто прочитати.

Про написання книги

Катерина Зерембо почала писати цю книгу ще до повномасштабного вторгнення.

«В якийсь момент після початку російської агресії, коли я познайомилася з багатьма переселенцями з Луганщини й Донеччини  — я зрозуміла, що моє уявлення про регіон є доволі стереотипним і не відповідає  реальності. Багато хто думає, що це край проросійських громадян, край криміналітету, що люди там не говорять українською мовою. Це все насправді не так», — розповідає пані Катерина.

На думку письменниці, проблема полягає в тому, що в Україні нерозвинені регіональні студії. Окрім того, каже пані Катерина, історію цього краю розповідали не її мешканці, а владна верхівка. Спочатку радянська, а потім пострадянська.

«Коли я побачила, скільки проукраїнських рухів і спільнот, надихаючих людей і пов’язаних з ними історій є в цьому краї — я захотіла про це написати», — ділиться в розмові письменниця.

Про що книга «Схід українського сонця»?

319136419 10160127304964663 2043594951436234222 n 5a1a7

Книга «Схід українського сонця» (видавництво “Човен”) авторства Катерини Зарембо. Фото: Фейсбук

Загалом книга складається з п’яти розділів. Це розділи про університетське  середовище, українське село на Донеччині та Луганщині, мистецькі спільноти,  про європейський Донбас і релігійні осередки.

«Можливо хтось уявляє собі цей регіон як русько-православний, це не зовсім так. Там дійсно багато церков колишнього московського патріархату, але також дуже поширене протестантство й інші релігійні конфесії. Вони представляють зовсім інші погляди і розмаїті, але проукраїнські ідентичності», — розповідає нам письменниця.

У кожному з цих розділів представлені різні постаті, зокрема це й люди, з якими особисто спілкувалася Катерина Зарембо. 

Кому слід прочитати “Схід українського сонця”

40211701 10156539819959663 109404744153300992 n fff18

Катерина Зарембо. Фото: Фейсбук

Український Донбас обріс десятками стереотипів. Книга Катерини Зарембо покликана показати маловідомий бік ідентичності Донбасу, – той, який був, але про який поза межами краю мало хто знав.

«В першу чергу я думала про тих людей, які досі мають образу на мешканців Донеччини і Луганщини, як таких, що, начебто, дали росії пройти. Я не погоджуюсь з цим. Дуже важливо розуміти, що це не була спільнота людей, які вітали квітами російських окупантів», — відповідає письменниця на питання про те, для кого ця книга.

Катерина Зарембо зауважує, що «Схід українського сонця» слід прочитати тим, хто приймає Донбас крізь пострадянську лінзу. Авторка додає, що це й було метою радянських еліт — показувати регіон, як щось окреме від України:

«Моя цільова аудиторія — це усі читачі і, які хотіли б дізнатися більше про українську душу цього краю».

Знакові постаті

132024 13 16 56 12 3d745

Юрій Матущак. Фото: Український Меморіал Пам’яті.

На жаль, не з усіма вдалося поговорити, пригадує письменниця. Зокрема, це Юрій Матущак, який загинув під Іловайськом, боронячи Україну у 2014 році.

«Це знакова особа для відродження Донеччини і Луганщини. Він дуже багато до цього доклав зусиль. Не всі, але чимало героїв — це мої однолітки, люди народжені у 80-х. Я могла собі насправді уявити ці процеси, які відбувалися на Донеччині і Луганщині. Вони були схожі на те, що відбувалося у Києві, в якому я зростала, бо і там національна свідомість приходила теж не одразу», — каже Катерина Зарембо.

У книзі представлено й історію уродженця Донеччини Саїда Ісмаїлова (ред. колишній Голова українських мусульман), який зараз служить приєднався до діяльності «Госпітальєрів». 

Промоція

304950174 10159880706254663 339948939387925354 n 8b5d9

Катерина Зарембо. Фото: Фейсбук

Книгу «Схід українського сонця» авторка планує поширювати й на іноземну аудиторію. Вона б хотіла здійснити переклад італійською й німецькою мовою. Там, каже авторка, ще досі комфортно почуваються російські наративи. Катерина Зарембо поділилася з нами й тонкощами видання власної книги.

«Насамперед, як і будь-якій іншій справі, потрібно вірити в себе, у свою роботу і не боятися її показувати й пропонувати. Як правило, майже всі українські видавництва, які працюють з  сучасними авторами, мають на сайті емейл, куди пропонують надсилати рукописи», — розповідає письменниця.

За словами, пані Катерини, якби її книгу можна було описати б одним словом, це було б слово «світло»:

«Я знала про це одразу, навколо цього слова крутилася й назва. Мені хотілося розказати, що я пишу світлу книгу про світлий регіон. Там дуже багато того, що можна любити, того в що можна закохатися… Нам потрібно розуміти, яким міг регіон бути без російської окупації…».

Головне фото: Фейсбук, Катерина Зарембо

Читайте також: Не могла не написати про Бахмут: як поетеса Валентина Дуневич підтримує ЗСУ з тилу

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

Screenshot 265 90244

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

2022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]