«Карфаген має бути зруйновано»: сім’я Лук’янових з Бахмута про евакуацію в Дніпро

Семаковська Тетяна 13:30, 23 Грудня 2022

Screenshot 245 6398fГалина та Наталя Лук’янови, родина з Бахмута, які евакуювались в Дніпро сім місяців тому. За словами мами Галини, вони не впорались би, якби не їхні друзі, адже виїжджали з дому без розуміння куди. Донька навчається дистанційно в бахмутському ліцеї, творча родина бере участь у концертах і фестивалях бардівської пісні. Галина веде щоденник про життя під час повномасштабного вторгнення. Кожен свій пост завершує словами: “P.S.: а каРФаген повинен бути зруйнований!” Про життя родини в евакуації, пісні російською мовою, виступи у підвалі й тугу за Бахмутом – читайте і дивіться в нашому матеріалі. 

Евакуація та нове життя 

«В Дніпро поїхали евакуаційним автобусом, тут нас зустріли друзі, дали нам житло. Думали їдемо на два місяці, тому речей майже не брали. Нас тут взули, одягнули, оформили ВПО. Я навіть не встигала на дзвінки відповідати, всі дзвонили й питали, чим нам допомогти». 

Волонтерські центри в Дніпрі також допомагають, розповідає Галина, але кожного тижня родина до них не ходить. Декілька разів отримували продукти та гігієнічний набір. Також ковдру, подушку, постільну білизну й фрукти, в якості допомоги для дітей з інвалідністю. Галина запевняє, що додому хочеться досі, але вони з донькою навіть не знають чи є він у них:

«Дуже сумую за нашим містом. В мене були спроби жити у великих містах, але я все одно поверталась в Бахмут. Начебто, тут є дах над головою, сухо, тепло, але як тільки бачу якусь асоціацію, наприклад слово в книжці, або кактус в магазині, який стоїть вдома, й одразу в голові “Додому хочу”. Сподіваємось, що будинок нас дочекається й ми повернемось».

Маленькі, красиві, зелені вулички, музеї, бібліотеки, парки, все це родина хоче побачити в рідному Бахмуті. 

«Завжди згадується, а от вдома… Зараз життя як в паралельних реальностях, є там і є тут, але іноді вони накладаються одна на одну».  

Навчання та хобі 

IMG 20221223 133631 101 473c3

Галина з донькою. Фото: Фейсбук

Донька Наталя зараз навчається в Бахмутському аграрному ліцеї. Ким хоче стати ще не вирішила, але один з варіантів, це дизайнер. 

«Нам необхідна була інклюзивна група, знайшли тільки в Бахмуті, тут виявилось важко з інклюзивною освітою. Ситуація в місті дуже важка, спочатку групу не набрали і нас об’єднали з поварами. Нас! Ми ж разом, тому постійно звучить «нас». Потім все-таки у жовтні відкрили інклюзивно-груповий курс. Тепер буде два дипломи – «Повар-кондитер» та «Художник-оформлювач». Я називаю це «Повар-оформлювач». Або як сказали наші друзі «Художник-кондитер» – це також непогано, бо будь-який повар має бути художником», — ділиться Галина. 

В умовах частого відключення світла та інтернету навчатися онлайн важко. Наталя каже, що для неї навчання є дуже важливим, тому зміни у розкладі сприймає досить чутливо:

«Я перфекціоністка. Буває, що за розкладом урок є, а завдання не викладають. Я ненавиджу коли уроків немає», – каже дівчина.

Галина додає з посмішкою:

«Коли немає світла вигрібає мама. Ми любимо, коли уроки є. В нас ще цікаво – то світла немає, то інтернету немає. Нічого переключаємося – читаємо, малюємо».

Галина співає вже багато років свої авторські пісні, Наталя також пішла маминою стежкою, і виступає на дитячих фестивалях. У Бахмуті в дівчинки був один сольний концерт, й багато збірних в бібліотеках. 

IMG 20221223 133630 627 2c7ad

Галина з мамою. Фото: Фейсбук

«Зараз вона співає на благодійних концертах. Для переселенців, їздили в будинок людей похилого віку, також в центральній бібліотеці в Дніпрі даємо благодійні концерти в фонд ЗСУ. Допомагаємо чим можемо. Наближаємо перемогу кожен на своєму фронті».

Донька бере участь в дитячому фестивалі авторської пісні «Сонячний зайчик». В цьому році він став міжнародним, через ситуацію в країні. 

«В цьому році він проходив онлайн на платформі Zoom. Розширилась географія фестивалю, якщо раніше була тільки Україна, то зараз дуже багато європейських країн», — розповідає мама Наталі. 

Галина завжди співала й писала пісні російською мовою. Зараз вони з донькою шукають пісні українською, бо своїх немає. Найближчим часом має з’явитися власний альбом Наталі. 

Кожен день гуляють

IMG 20221223 133631 171 fb18e

Пані Галина в парку. Фото: Фейсбук

Мати з донькою багато гуляють вулицями Дніпра. Галина запевняє, що було б неправильно, бути в новому місті й не пройтись по ньому. 

«Кожен день ми ходили й на різні вулички повертали. Кожні вихідні катались на трамваї. Є будинки, які навіть нагадують нашу Бахмутську старовинну забудівлю»

Про щоденник в Фейсбуці 

IMG 20221223 133631 079 83c94

Галина з Наталею. Фото: Фейсбук

«Я веду щоденник в Фейсбуці, в першу чергу для себе, щоб потім прочитати й зрозуміти, як ми все це пережили. Нещодавно спіймала себе на думці, що багато сімей з дітьми з інвалідністю, й зараз їм дуже важко. Цих дітей не можна ховати, суспільство має знати, що вони є, а через війну дітей з інвалідністю та й дорослих стає більше», — розповідає Галина про свій щоденник на сторінці в Фейсбук. 

Кожен свій пост Галина закінчує фразою «Карфаген має бути зруйнований». Жінка розповідає, що для неї значить ця фраза: 

«Я історик за освітою, тому одразу згадала цю фразу. Система тоталітарна, яка зараз діє в росії, має бути зруйнована. Карфаген все ж таки було зруйновано в 146 році до нашої ери, сподіваюсь, що й цей Карфаген буде зруйновано». 

Фото: Фейсбук

Читайте також: Одяг — це важлива частина життя»: як Олена Хизуненко допомагає бахмутянкам розпочати нове життя

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Семаковська Тетяна 15:00, 27 Лютого 2024
Українські волонтери / фото Бахмут Український

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами військових та допомагають простим українцям, часто ризикуючи при цьому життями. Саме завдяки таким людям Україна стає на крок ближчою до перемоги, до світлого майбутнього.

Редакція Бахмут IN UA звернулася до бахмутських громадських діячів Інни Гайдай, Віктора Зіпіра та Марини Шажко та ділиться їх думками стосовно волонтерства.

Волонтерство в Україні

Сьогодні волонтери — найпотужніша частина громадянського суспільства України, від роботи якої залежить багато аспектів держави. Наприклад, частина усього забезпечення військових на фронті надходить від небайдужих громадян. Це все частина їх боротьби за свободу рідної землі За словами Віктора Зіпіра, голови громадської організації “Бахмут Український”, до боротьби залучена не тільки вся Україна, але й волонтери США, Чехії, Польщі та інших країн. Вони допомагають грошима й речами, не рідко закупають й спорядження для військових на фронті.

Чоловік розповідає, що зараз волонтери намагаються допомогти всім цивільним і військовим. Про основні задачі, які зараз постають перед волонтерами відповідає наступне:

Є такі потреби, які зараз стосуються військових — це мороз. Забезпечуємо теплими речами, термобілизною, кариматами й обладнання прицільне, тепловізійне. Це те, що вирішує на полі бою ситуацію… Якщо ми говоримо про цивільних — це теж теплі речі, буржуйки для тих, хто залишився в тих містах, де волонтери намагаються якось відправити генератори, бензин, паливо, буржуйки, щоб люди пристосувалися до нового сезону. На перспективу ми маємо готуватися налагоджувати життя людей, які залишилися без своїх домівок, які виїхали, які ще перебувають в інших містах, більш безпечних. Волонтери мають в цьому об’єднатися і робити все необхідне, щоб зробити умови для людей, які були вимушені переїхати,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

На питання, чому без волонтерів не було б Перемоги, Віктор Зіпір заявив, що все було б по-іншому, це була б інша Україна:

У нас вся країна — це потенційний волонтер. Коли в країні біда — народ звісно чекає від держави певних дій, але він починає діяти й сам,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

Марина Шажко, керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

Screenshot 179 ec565
Марина Шажко разом з волонтерками Бахмутського товариства захисту тварин / фото з особистого архіву героїні

Часто буває так, що допомога під час війни потрібна не людям, а тваринам. В авангарді цього аспекту в Бахмутській громаді стоїть Бахмутське товариство захисту тварин “Лада” та його керівниця Марина Шажко

За словами жінки, її організація з трьох волонтерів опікується притулком, який евакуювали із Бахмута. До нього постійно надходять нові тварини, яких рятують з-під обстрілів на найгарячіших ділянках фронту.

Наразі волонтери притулку займаються реабілітацією тварин, а також передають їжу для хвостиків, які все ще залишаються в місті. Ми запитали пані Марину, про будні волонтерів у притулку, на що отримали наступну відповідь:

Зараз в нас 163 тваринки з різними життєвими історіями… Також ми хвилюємося про долю безхатніх тваринок, які залишилися в місті, тому при першій можливості передаємо туди корма з перевізником. Роздачею корму займається чоловік, який завжди допомагав нам з притулком,

Марина Шажко // керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

На думку жінки, її головне для її ініціативи та волонтерства в цілому — бажання допомагати, отримувати новий досвід та змінювати себе та суспільство на краще. Зараз кожен волонтер також наближає Перемогу

Інна Гайдай, бахмутська волонтерка

297988696 5370648099684914 7370130798731349370 n 9e2d5
Інна Гайдай / Фото: Фейсбук

Інна наголошує, що не вважає себе волонтеркою. На її думку, вона не робить нічого такого, щоб не міг зробити будь-хто інший. На питання про те, скільки зараз є волонтерів під її кураторством, бахмутянка відповідає наступне:

Я більше телефоністка ніж волонтерка. На жаль я не зможу розрахувати скільки у нас є людей, бо у команді волонтерів, які нам допомагають дуже багато людей й вони то поповнюються, то змінюються. У нас є наш волонтер Андрій, в якого в команді є Клавдія, Наталя… У нас також дуже багато помічників по Україні. Сказати якусь кількість точну я не можу, я вважаю, що зараз волонтери — це всі люди, які щось роблять для когось…,

Інна Гайдай // бахмутська волонтерка

На думку жінки, ЗСУ й волонтери, це дві складові, які ведуть нас до Перемоги, й одне без іншого не може бути, якась лінія відірветься й все рухне. Це все одне ціле, головна особливість якого — єдність.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

317860860 526823459355910 214461758514573183 n f9009

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами […]

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]