Послуги Кріобанку: що це таке і чому актуально зараз?

Семаковська Тетяна 17:24, 22 Грудня 2022

Screenshot 239 2fffeКріобанк — це місце, де людина може зберегти генетичний матеріал. Зокрема, й для того, щоб в майбутньому мати змогу народити дітей. Репортерка НВ Саша Горчинська поспілкувалася з дружиною полеглого військового Наталею, родина за життя встигла скористуватися послугами кріобанку.

Наталя та Віталій

До війни пара мала власний невеличкий бізнес: виготовляли прикраси ручної роботи з фарфору і кераміки. Продавали вироби на іноземний ринок. У 2022 році Віталій, чоловік пані Наталі, став бійцем ТрО. Віталій Киркач-Антоненко родом із Донеччини, ще з 2008 року вів активну громадську діяльність. 

Всередині лютого 2022-го, пішов на фронт, бо відчував, що війна не горами. До війська його взяли не відразу, пригадує дружина. Річ у тому, що Віталій мав так званий «білий квиток», але чоловік докладав всіх зусиль, щоб потрапити в ТРО.

26 лютого, Віталій Киркач-Антоненко, з позивним Красівий, приступив до виконання бойових завдань як стрілець. У вересні чоловік дізнався, що його дружина вагітна. Ця новина для чоловіка була радістю, адже родина мріяла про власних дітей.

 «В кінці літа я їздила до чоловіка і мені пощастило завагітніти. Ми були дуже раді: планували, як будемо виховувати цю дитину, сподівалися, що вона народиться у мирній Україні. На початку листопада Віталію дали довгоочікувану відпустку — першу з 24 лютого. Тоді ми провели разом кілька щасливих днів. Сходили на скринінг — на той момент я саме була на 12 тижні. Там побачили, що в нас буде гарненька дівчинка», — пригадує жінка.

Віталій загинув через п’ять днів після тієї зустрічі — 9 листопада 2022 року, під час бойового завдання на Сватівському напрямку на Луганщині. Його тіло вдалося вивезти. 

Кріобанк

Screenshot 240 2c98a

Віталій Киркач-Антоненко на фронті / Фото: Віталій Киркач-Антоненко via facebook

Після загибелі чоловіка Наталя написала у своєму фейсбуці пост, де розповіла, що Віталій встиг скористатися послугами кріобанку. Він заморозив свій генетичний матеріал, щоб дружина в майбутньому могла народити від нього дітей. 

 «Після загибелі чоловіка я вирішила назвати нашу доньку на честь батька. Вже зараз називаю її Віталіною. Наразі їй 18 тижнів і, як показує УЗД, це гарненька здорова дівчинка», — каже Наталія.

Жінка розповідає, що вони обоє з чоловіком біологи за освітою. Все життя цікавились медициною та її можливостями, тому рішення про послуги кріобанку не здавалося чимось фантастичним:

 «Ми дуже чекали на відпустку і можливість Віталія виїхати з фронту хоча б на пару днів. Як тільки він приїхав до Києва, разом з ним одразу відвідали репродуктивну клініку. Як я вже розповідала, на той момент я вже була вагітна. Та ми зробили це, бо для нас важливо мати більше однієї дитини. Також не були впевнені, що я не втрачу цю вагітність, якщо трапиться найгірше. Він вирішив зробити це, цілком усвідомлюючи: якщо мені доведеться скористатися цією послугою, це означатиме, що він цих дітей вже не зможе обійняти і поцілувати».

Деталі послуги

317723306 5427777397344114 455266334130718899 n 6a2d5

Пара тримає в руках знімок зі скринінгу, на якому видно зображення їхньої дитини: Фото: Фейсбук

Жінка розповідає, що у клініки доволі жорсткі правила про нерозголошення будь-якої інформації, однак певними деталями поділитися все ж можна.

Насамперед людині треба здати аналізи, щоб перевірити наявність тих чи інших захворювань. Також є обмеження за віком. Лабораторія оцінює якість і заморожує генетичний матеріал. Після цього треба відвідати нотаріуса і підписати всі необхідні документи.

Зберігати матеріал в клініці можна безлімітно, за Ваші кошти. Відтак, середня вартість — приблизно 100 доларів на рік. Вартість самої послуги складає приблизно 10 тисяч гривень. Наталія зазначає, що краще звертатися до перевірених клінік, які мають хорошу репутацію:

 «Щоб піти на такий крок, потрібно спершу прийняти той факт, що війна — це про підвищені ризики отримати тяжкі травми або загинути. Після того, як мій коханий чоловік загинув на війні, я розумію, наскільки це рішення було важливим.

Хочу додати, що для жінки це — дуже непростий шлях. Проте коли військовослужбовець іде на війну, він та його родина повинні усвідомлювати ризики.На війні ніхто не є у безпеці. Тож якщо родина дуже хоче народження спільних дітей, краще про всяк випадок підстрахуватися і відвідати репродуктивну клініку. Я закликаю не відкладати це рішення «на потім».

Фото: Фейсбук, Наталія Киркач-Антоненко 

Читайте також: Зруйновані життя дітей: чому дівчинка з Соледару живе в підвалі

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

Screenshot 265 90244

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

2022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]