Окопні свічки, дрони та акумулятори: як допомогти армії своїми руками

Семаковська Тетяна 11:14, 4 Жовтня 2022

свічки2 bb6f2На початку війни з рф у 2014 році багато українців займалися створенням сухих борщів – овочі висушували, після чого військовослужбовці могли готувати з них страви в окопах. У 2022 році ситуація із забезпеченням армії набагато краща. Проте залишаються актуальними потреби в освітленні і обігріві пристроях для розвідки та атаки, підзарядки телефонів і не тільки. Якщо ви не можете жертвувати кошти, а допомогти армії бажаєте, ми зібрали для вас цікаві та актуальні способи.

Після повномасштабного вторгнення росії багато українців зіткнулися з провиною вцілілого – неконтрольованим почуттям провини через перебування в безпеці, коли багато співгромадян змушені страждати й віддавати свої життя. Це стало одним з факторів появи колосальної кількості волонтерів по всій країні. Поки хтось розвозить продуктові набори, інші координують постачання дрібної військової техніки або збирають мільйони на дороге обладнання для ЗСУ.

Окопні свічки

Роман Зуб – бахмутський активіст і майстер плетіння прикрас і герданів із бісеру. Цього разу Роман поділився своїм способом допомагати ЗСУ руками, перебуваючи вдома. 

Для цього знадобляться консервні банки з-під гороху, кукурудзи та інших продуктів. Бахмутянин радить шукати їх збирати самостійно, просити сусідів або домовитися з магазинами про передачу прострочених продуктів, ресторанами тощо.

свічки 6f94d

свічки банки f9b5a

Ще один важливий елемент – парафін або віск. Цей матеріал можна купити в будівельних магазинах, на спеціалізованих інтернет-платформах або й зовсім замінити залишками свічок. Також знадобляться шматки картону з великими сотами.

Гострим ножем слід нарізати картон упоперек гофри на смужки завширшки трохи менше висоти бляшанки (на 3-5 мм), закрутити смужки з картону і вставити в банку. Потім залити конструкцію парафіном.

свічки картон 046e3

свячки1 1b355

Така свічка може горіти до трьох годин і не лише давати світло, а й гріти військовослужбовців. Також за допомогою окопної свічки можна підсушити одяг, приготувати їжу, розпалити багаття з мокрої деревини. Вона не гасне від вітру і не втрачає функціональності від вологи, її можна гасити й запалювати багато разів.

Роман почав займатися свічками, коли побачив подібну ідею в інтернеті, а активістка «Бахмута Українського» Катерина Арісой підказала, що необхідні інструкції про процес виготовлення можна побачити у тематичній групі. Бляшані банки він знаходить через знайомих. Парафін купує за свої гроші, потім топить його біля вікна у квартирі та заливає у форми.

плавлення парафіну f98f0

«Я купую харчовий парафін, сподіваюся, у ньому не містяться токсичні мікроелементи. Стаю під кватиркою, плавлю, провітрюю.. Парафін купую на сайті «П’ять свічок», він коштує 150 гривень за кілограм. Не можу сказати, скільки йде на свічку, бо розміри банок – різні», – розповів Роман Зуб.

Картон він купує на «Новій пошті». Каже, за бажанням можна використовувати і звичайний, але там надто дрібні соти, що у багато разів збільшує кількість необхідного матеріалу. Якби Роман займався виготовленням свічок не в якості корисного хобі після роботи, він би задумався про залучення інвестицій. 

Наразі чоловік обмірковує, як налагодити повернення з фронту консервних банок. Адже гуманітарної допомоги на кшталт тушонки та консервованих овочів до ЗСУ надходить достатньо, але такий цінний ресурс як жерстяна банка вирушає на смітник.

Саморобні дрони з акумуляторами з одноразових сигарет

З військовими, які базуються під Бахмутом, співпрацює студент Київського політехнічного інституту Максим Шеремет. Винахідник вже кілька місяців створює безпілотники своїми руками, а також перепрофілює цивільні БПЛА під військові, закріплюючи на них елементи скидання. Останні створюються із запчастин одноразових сигарет. Також Максим створив об’єднання «Дронарія». Один з його винаходів – розвідувальний дрон Бандерік, який може витримати до 15 кілограмів корисного навантаження.

Максим Шеремет слува позаду ddc71

Максим Шеремет сліва позаду. Фейсбук.

«Ми поставляємо свої вироби до всіх прифронтових регіонів країни. У тому числі й у Бахмут. Акумулятори ми використовуємо не тільки в елементах скидання, але і для будь-якої техніки, в якій можна замінити і використовувати гальванічний елемент живлення. Це снайперські приціли, системи наведення, БПЛА, наземні станції для них», – сказав він.

Більшість елементів скидання зроблено на 3D-принтері, креслення студенти також створюють самостійно. Безпілотники розробляються під потреби конкретного військового, тож кожна робота – унікальна. Таким чином, Шеремет вже створював дрон, яким можна керувати через VR-окуляри та інші особливості, які він не хоче розкривати публічно.

«Востаннє, коли ми підраховували, то виходило, що ми зробили близько півтори тисячі систем скидання і в районі півтисячі дронів. Підрахувати кількість акумуляторів неможливо. Лише протягом останніх двох місяців ROZETKA поставила нам дві з половиною тонни акумуляторних батарей», – розповів Максим.

Ще навесні інженери дійшли висновку, що використовувати одноразові акумулятори в системах нагрівання неможливо через особливості ємності. Щоб парити, має виділятися стала кількість електроенергії. У гальванічних елементах на кшталт пальчикових батарейок недостатньо питомої ємності для цього.

Виконати це завдання зможуть лише високострумові акумулятори. Такі багаторазові акумулятори використовують в одноразових сигаретах. А користувачі викидають такий цінний ресурс на смітник.

одноразові сигарети2 2c279

Одноразові сигарети.

Ідея створювати елементи скидання та продовжувати життя, здавалося б, одноразовим акумуляторам, з’явилася після війни – близько трьох-чотирьох місяців тому. Використані одноразові цигарки збирають по всій Україні, а потім партнери переправляють їх студентам фурами.

Потім «Дронарія» поєдналася з екологічним студентським проєктом Ecokpi, учасники якого допомагають Максиму збирати використані акумулятори. Згодом приєдналася ROZETKA, майстерня поступово масштабується та набирає нових волонтерів.

Винаходи вже не раз були перевірені на полі бою, тому замовлень надходить дедалі більше. Ініціативу вже рекламував співак Володимир Дантес, а співробітники ROZETKA показали процес створення акумуляторів та елементів скидання із використаних одноразок.

Приєднатися до створення дронів може будь-хто, хто вміє паяти або трохи розбирається в техніці. Також активістам завжди потрібні блоки живлення, паяльні станції, промислові фени, набори інструментів, а також комплектуючі та витратні матеріали до дронів.

Повербанки для солдатів

Максим Шеремет та його команда ділиться зібраними акумуляторами від нагрівальних пристроїв з активістами ще одного проєкту – powerkit. Його засновник, Іван Волинець з 24 лютого разом з друзями всіма силами намагався брати участь у кібервійськах – малювати патріотичні картинки, здійснювати DDOS-атаки на російські сайти, збирати кошти на ЗСУ та займатися волонтерством. Після евакуації з Києва Іван почав думати, чим він ще може бути корисним.

«Я купив інструменти, щоб знову зайнятися своїм хобі – майструвати з електроніки. Почав складати повербанки з готових деталей, знаючи, що на передовій ці девайси у великому дефіциті. Та й купити їх стало не так легко, а ціни на якісні павери пішли до космосу», – розповів він журналістам.

Щоб відволіктися від думок про війну, Іван залучив до свого ремесла друзів. Оскільки деякі з них палили одноразові сигарети, компанія вирішила перевірити, чи справді акумулятори в них одноразові. Варто зазначити, що студенти не викидали відпрацьовані пристрої, адже пластик у поєднанні з гальванічними елементами має вирушати на переробку. Так випадкова ідея перетворилася на проєкт, який поступово отримав свою назву та визнання. У червні небайдужі виділили для волонтерів приміщення, дедалі більше організацій приєднувалися до збирання коштів та елементів.

павербенки новий дизайн af162

Еволюціонував і зовнішній вигляд повербанків: якщо спочатку вони виглядали як коробочки, то зараз це дизайнерський пристрій циліндричної форми.

Від павербенків можна заряджати телефон, рації, дрони, ліхтарики, тепловізори та різні невеликі військові девайси. Крім того, на павербенках з’явилися ліхтарики, а популярність розробки зросла настільки, що за один екземпляр влаштовують конкурси. Умови участі – переведення якомога більших коштів на рахунок ЗСУ. В червні запчастини корпусів пристроїв почали виготовляти на 3D-принтерах, після чого процес значно прискорився.

«Завдяки нашим волонтерам, у нас є децентралізоване виробництво на 3D-принтерах у різних куточках України та навіть у Польщі!», – розповів Іван.

Іван не знає, скільки разів можна перезарядити виготовлені ним павербанки, проте найперші пристрої, створені навесні цього року, справно працюють і досі. Середня ємність кожної «банки» – від 17 до 20 ампер. Тобто телефон можна повністю зарядити два-три рази. Регулярно активісти створюють величезні пристрої для особливих потреб.

павербенки 44202

Наразі кількість виготовлених повербенків сягає чотирьох сотень. Всі зібрані девайси передають військовим безкоштовно. Також на ентузіазмі працюють і всі добровольці, після приєднання яких підприємство розрослося в кілька разів. Нові люди продовжують прибувати, а існувати організації допомагають регулярні пожертвування та постачання комплектуючих від великих компаній.

елементи скидання 3D принтер 4da83

Елемент скидання створений на 3-D прінтері.

У серпні студенти відсвяткували 300-й повербанк і на честь такої дати вирішили порахувати, що для їхнього створення знадобилося шість тисяч одноразових цигарок. Їх вартість можна порівняти з новим Land Rover. Все це можливо завдяки простим українцям, які продовжують регулярно відправляти активістам це «сміття».

Здати використані електронні сигарети можна у гуртожитках Київського політехнічного університету №6, 8, 19, 12, 13, 14 у будь-якій точці видачі ROZETKA або безпосередньо поштою «виробникам».

Матеріал підготовлено в межах програми «Сильні медіа – сильне суспільство», що реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні». Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору авторів.

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

Семаковська Тетяна 13:32, 5 Січня 2023

Screenshot 265 902442022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено 601 тис. грн. Скільки коштів виділили для доброустрою міста, медицину та безпеку бахмутян — читайте в матеріалі.

Про це йдеться у звіті Бахмутської міської ради за 2022 рік.

Оборона міста

8 52f07

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Цього року в оборону міста Бахмута було вкладено чимало коштів, розбираємося що і куди пішло.

У 2022 році для військової частини А2227 було надано 1,4 млн. грн. Для закупівлі оргтехніки виділили 400 тис. грн, а для запасних частин до автомобільної техніки – 1,0 млн. грн.  Для ліквідації наслідків надзвичайних та аварійних ситуацій міська рада залучила 850 тис. грн. Ці кошти пішли на придбання паливно-мастильних матеріалів. Нагадаємо, що ми писали, як працює служба ДСНС в місті.

9 dae71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Водночас на участь в охороні та обороні важливих об’єктів і комунікацій, порушення функціонування яких, чи виведення їх з ладу становить загрозу для населення, було залучено 16 млн. грн. Мова йде про укріплення фортифікаційних споруд залізобетонними конструкціями.

Виділялись також кошти для підтримки нашої армії, зокрема на виконання мобілізаційних та оборонних заходів на території громади. 

Відтак, 11 Прикордонному загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) надали 2,0 млн. грн.

7 1 537af

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Для придбання  автомобільного транспортного засобу виділити 1,2 млн. грн. Для забезпечення запасними частинами та витратними матеріалами для ремонту та підтримання у справному стані транспортних засобів та спецтехніки міська рада залучила 200 тис. грн. А от для закупівлі засобів зв’язку виділили півмільйона гривень.

Нагадаємо, що ми писали, про важливість сучасних засобів зв’язку у війні

Окремо, міська рада виділила кошти на покращення матеріально-технічної бази військової частини А3880, загалом частині було надано 700 тис. грн. 

За рахунок цих коштів, частину забезпечили предметами та джерелами електроживлення, будматеріалами, електрообладнанням, оргтехнікою та меблями.

Медицина та доброустрій бахмутян

6 1 f1c71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Нагадаємо, що з Бахмутської громади евакуювали майже 90% населення, проте в місті все ще залишаються люди. Для підтримки жителів, які відмовляються від евакуації міська рада уклала договір на надання матеріальної допомоги, зокрема для закупівлі хліба в кількості 901 408 одиниць на суму 16,0 млн.грн. Хліб бахмутянам роздають безплатно в пунктах видачі гумдопомоги.

Для забезпечення дотримання санітарних та протиепідеміологічних заходів в 2022 році було виділено 50 тис. грн. Нагадаємо, що в Бахмуті знову почали вивозити сміття. Також виділили 50 тис. грн для закупівлі будматеріалів, електроустаткування та інструментів. 

В 2022 році завдяки благодійникам, які підтримують нашу охорону здоров’я. Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута» отримало ліки та медичні вироби на загальну суму 1,3 млн.грн.

Своєю чергою благодійники допомогли і «Багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування м. Бахмут». Медзаклад отримав медичне обладнання, ліки, медичні прилади та вироби на загальну суму 10,1 млн. грн.

Головне фото: Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

Читайте також: Перейменування вулиць, пов’язаних з російськими діячами в Бахмуті: чи на часі це питання?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

Screenshot 265 90244

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

2022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]