Скільки житлових будинків постраждало від війни та як їх планують відновлювати

Семаковська Тетяна 17:59, 1 Серпня 2022

photo 5422618428969172190 y cb437ДСНС Донецької області показало кадри чергового згорілого житлового будинку в Бахмуті. Редакція «Бахмут.IN.UA» поцікавилася, скільки приватних та багатоквартирних житлових будинків було частково чи повністю зруйновано з початку повномасштабного вторгнення росії у Бахмуті та всій Україні. Також ми дізналися, як ці будинки планують відновлювати, та чи планують взагалі.

За словами представника пресслужби ДСНС, щодня у всій області від ворожих обстрілів руйнується «від кількох десятків до кількох сотень» будинків. Підрахувати точну кількість неможливо, оскільки рятувальники й так працюють на межі своїх можливостей, а вести облік пошкоджень означало б наражати підопічних на ще більшу небезпеку.

Начальник відділу з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Бахмутської міської ради Сергій Білик у розмові з журналістами «Бахмут.IN.UA» також визнав, що у місті залишилася критично невелика кількість державних органів. Всі вони зайняті практичною допомогою місцевим, тому вносити десятки записів щодня просто немає можливості.

photo 5422618428969171999 y 3e374

Фото: ДСНС у Донецькій області

Пресслужба Міністерства розвитку громад та територій України, розповіла редакції «Бахмут.IN.UA», що наразі по всій Україні частково чи повністю зруйновано «близько 123 тисяч житлових будинків». У ДСНС при цьому зазначили, що приблизно 70% усіх руйнувань країною припадає на прифронтові регіони.

Як бахмутянам отримати компенсацію за зруйноване житло.

У середині липня Київська школа економіки (KSE Institute) спільно з Міністерством реінтеграції, Міністерством регіонального розвитку та Національною радою з відновлення України від наслідків війни підрахували, що на відновлення всіх руйнувань, отриманих з 24 лютого, потрібно 4,8 трильйона гривень або, за нинішнім курсом, 165 мільярдів доларів.

photo 5422618428969172183 w a9abf

Фото: ДСНС в Одеській області

При цьому на ліквідацію прямих втрат потрібно лише 95 мільярдів доларів. 38% цієї суми – відновлення житлового фонду. 31% грошей витратять на інфраструктуру, на дороги планують виділити окремо понад 25 мільярдів доларів.

«Ця оцінка враховує лише відновлення зруйнованих об’єктів з урахуванням модернізації, додаткову потребу у ліквідності для відновлення діяльності підприємств, але не враховує запровадження нових стандартів у будівництві доріг, громадських об’єктів та потреб у модернізації, не пов’язаних безпосередньо з наслідками війни в Україні», – зазначено у документі.

Крім того, названа сума не враховує прямих збитків у сфері екології, на відновлення яких також доведеться виділити кошти. Йдеться насамперед про розмінування сільськогосподарських та туристичних зон. За попередніми оцінками Світового Банку, загальна вартість розмінування України коштуватиме приблизно 70 мільярдів доларів.

photo 5422618428969172188 y 844a2

І це станом на зараз. У перспективі кількість руйнувань зростатиме, як і витрати на ліквідацію наслідків війни. Очевидно, що затяжна війна ще більше вдарить по українській економіці й, як наслідок, потрібно буде значно більше часу, щоб вийти на торішні показники.

Раніше ми писали, як переселенцям отримати житло від держави.

Наразі найбільший проєкт із відновлення житлового фонду розвиває відповідна Національна рада, створена під керівництвом Кабінету міністрів України. ЇЇ дані про кількість зруйнованих житлових будинків дуже відрізняються від показників, які представили в Міністерстві розвитку громад і територій України. Так, у КМУ вважають, що постраждало щонайменше мільйон будинків. При цьому автори проєкту уточнюють: йдеться про ті приватні та багатоповерхові споруди, в яких все ще можна жити, але з помітними труднощами.

photo 5422618428969172189 y 32cde

Один із проєктів зі збору даних щодо руйнувань інфраструктури – «росія заплатить». Автори стверджують, що допомагають документувати усі фізичні руйнування. Проте згадок про те, як вони планують домогтися від країни-окупанта компенсацій, немає.

«24 лютого 2022 року Росія розпочала війну проти України. Внаслідок бойових дій вже знищено або пошкоджено мільйони квадратних метрів житлового фонду, понад сотню шкіл, дитячих садків, лікарень, культурних та релігійних установ, десятки мостів, аеропортів, електростанцій та інших важливих інфраструктурних об’єктів, а також найбільший літак у світі «Мрія». Нехай тепер росія заплатить», – зазначено в описі проєкту.

Крім збору даних, волонтери залучають міжнародні інвестиції, коштом яких і можна буде відновлювати Україну. Одна з таких ініціатив – «План відновлення України». Тут йдеться скоріше про повернення української економіки до того рівня, на якому вона перебувала до повномасштабного вторгнення. Зокрема, модернізація соціальної інфраструктури, розвиток у питаннях логістики, медицини, освіти, інвестиційної привабливості країни, стимулювання енергетичного сектору та екологічні ініціативи.

Читайте також: Як бахмутські комунальні підприємства готуються до зими.

Не менш важливим підпунктом активісти вважають забезпечення мікрофінансової стабільності. На втілення цих планів знадобиться щонайменше 813,2 мільярда доларів. Ще один такий проєкт – «Відбудуємо разом». Поки що організатори зосереджені на збиранні грошей для потреб ЗСУ та переселенців, проте після закінчення війни мають намір перейти на побудову сучасного українського суспільства.

Повертаючись до теми відновлення житлового фонду, не можна не наголосити й на заяві голови Міністерства територіального розвитку Олексія Чернишова від 4 липня. Під час міжнародної конференції у швейцарському Лугано він наполіг: перший етап відновлення інфраструктури має розпочатися ще під час війни.

photo 5422618428969172192 w b25ac

Фото: Міністерство територіального розвитку

Насамперед для українських переселенців планують збудувати 150 тисяч квартир. Тобто, якщо враховувати лише те житло, яке повністю або частково зруйноване, але не придатне для розміщення людей, то в планах передбачено, що до кінця військового стану значно постраждає ще приблизно 30 тисяч квартир чи приватних будинків. Однак при цьому не враховуються потреби людей, які переїхали з будинків у прийнятному стані, але на окупованій території, або могли б жити в частково зруйнованому будинку, однак вирішили евакуюватися.

«Відновлення країни матиме три основні етапи: перший розпочнеться під час війни, за умови воєнного стану. Після війни це створення базової інфраструктури та базових послуг для населення. Третій етап відомий як «план Маршалла». Він має дати відповідь нам усім на запитання, якою в майбутньому буде Україна, у чому буде унікальність її економічної моделі», – сказав Чернишов тоді.

За його словами, зараз наша країна не в тому становищі, щоб чекати, доки війна закінчиться. Політик вважає, що розпочати аварійне відновлення житлового фонду потрібно вже зараз, особливо на деокупованих територіях. Щоправда, він не уточнив, як у ці регіони планують повертати переселенців, якщо населені пункти все ще перебувають надто близько до прифронтової лінії.

photo 5422618428969172191 w cdcac

Почасти Чернишов забігає наперед, оскільки джерела фінансування таких амбітних планів ще не визначені. Однак голова Фонду енергоефективності, що фінансується державою, Єгор Фаренюк, вже пропонує міжнародні гранти на відновлення житла. При цьому будівлю можна буде не лише відремонтувати до колишнього стану, а й підвищити її енергоефективність відповідно до програми «Едергодім». Окрім іншого, це заощадить мешканцям витрати на комунальні платежі, а державі – дорогоцінні ресурси.

«Планується запустити максимально просту грантову програму, яка передбачатиме можливості для ОСББ у вигляді фінансової підтримки на проведення першочергових ремонтних робіт у пошкоджених будинках, таких як заміна/ремонт вікон, зовнішніх дверей, фасадів, ремонт дахів та інших робіт, необхідних для забезпечення функціонування пошкоджених будинків», – поділився Фаренюк.

За його словами, проєкт програми вже розроблено. Для запуску не вистачає лише «оновлення кількох міжнародних угод» та відповідного рішення від Кабінету міністрів. Своєю чергою, виконавчий директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк вважає, що пріоритет у новому житлі має бути у безпеці. Бомбосховища, товщина стін, ефективні з погляду артилерійських обстрілів коридори тощо. На другому місці – технологічність. Адже, окрім економії на опаленні модернізованих будівель, достатній рівень впровадження технологій та новітні методи будівництва допоможуть швидше повернути українців, які зараз живуть закордоном.

photo 5422618428969172044 x 6215b

Звідси випливає і третій пункт – поділ людей без житла на чотири категорії. Перша та найменш захищена – ВПО, яким ніде жити за відсутності роботи. Їм держава має допомогти насамперед. Далі йдуть переселенці з окупованих або прифронтових територій, які ще не опинилися на межі виживання. Так звані «у міру заможні». Поки вони мають засоби для існування, то, на думку політиків, не потребують додаткових пільг. Українці. які покинули територію країни після повномасштабного вторгнення, можуть просто не захотіти повертатися, якщо не створити їм всі необхідні умови. Тому про цю категорію громадян теж не слід забувати.

Про те, як працюють під час війни ОСББ в Бахмуті, читайте тут.

Найменше, за словами Павлюка, турботу держави зараз потребують потенційні іммігранти. Однак і їм врешті знадобиться житло, оскільки Україна у своєму нинішньому стані не зможе досить швидко та якісно відновитись без залучення іноземних фахівців.

«Нам треба діяти вже зараз. Значну територію України ми вже звільнили – це понад тисячу населених пунктів. Для значної території зберігаються виклики – економічні, енергетичні, соціальні. Відновити шкільне навчання, забезпечити медицину для людей, дати переселенцям житло, гарантувати українцям роботу, захистити енергетику – це все важливо саме зараз, а особливо – напередодні зими», – наголосив президент Володимир Зеленський під час презентації плану відновлення України 4 липня.

Отже, плани з масової відбудови житла активно розробляються, свої ідеї пропонує держава та безліч підприємців, однак дедлайни цих проєктів поки що не встановлені. У першому випадку – через брак державних коштів, а у другому – через необхідність співпрацювати з установами, котрі несуть відповідальність за ідентичні державні ініціативи. Судячи з усього, у короткотривалій ініціативі можна розраховувати лише на власні доходи та орендоване житло. Про те, як почати працювати віддалено в умовах війни – читайте у наступних матеріалах. 

photo 5422618428969172203 w 1e862

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

Семаковська Тетяна 13:32, 5 Січня 2023

Screenshot 265 902442022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено 601 тис. грн. Скільки коштів виділили для доброустрою міста, медицину та безпеку бахмутян — читайте в матеріалі.

Про це йдеться у звіті Бахмутської міської ради за 2022 рік.

Оборона міста

8 52f07

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Цього року в оборону міста Бахмута було вкладено чимало коштів, розбираємося що і куди пішло.

У 2022 році для військової частини А2227 було надано 1,4 млн. грн. Для закупівлі оргтехніки виділили 400 тис. грн, а для запасних частин до автомобільної техніки – 1,0 млн. грн.  Для ліквідації наслідків надзвичайних та аварійних ситуацій міська рада залучила 850 тис. грн. Ці кошти пішли на придбання паливно-мастильних матеріалів. Нагадаємо, що ми писали, як працює служба ДСНС в місті.

9 dae71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Водночас на участь в охороні та обороні важливих об’єктів і комунікацій, порушення функціонування яких, чи виведення їх з ладу становить загрозу для населення, було залучено 16 млн. грн. Мова йде про укріплення фортифікаційних споруд залізобетонними конструкціями.

Виділялись також кошти для підтримки нашої армії, зокрема на виконання мобілізаційних та оборонних заходів на території громади. 

Відтак, 11 Прикордонному загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) надали 2,0 млн. грн.

7 1 537af

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Для придбання  автомобільного транспортного засобу виділити 1,2 млн. грн. Для забезпечення запасними частинами та витратними матеріалами для ремонту та підтримання у справному стані транспортних засобів та спецтехніки міська рада залучила 200 тис. грн. А от для закупівлі засобів зв’язку виділили півмільйона гривень.

Нагадаємо, що ми писали, про важливість сучасних засобів зв’язку у війні

Окремо, міська рада виділила кошти на покращення матеріально-технічної бази військової частини А3880, загалом частині було надано 700 тис. грн. 

За рахунок цих коштів, частину забезпечили предметами та джерелами електроживлення, будматеріалами, електрообладнанням, оргтехнікою та меблями.

Медицина та доброустрій бахмутян

6 1 f1c71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Нагадаємо, що з Бахмутської громади евакуювали майже 90% населення, проте в місті все ще залишаються люди. Для підтримки жителів, які відмовляються від евакуації міська рада уклала договір на надання матеріальної допомоги, зокрема для закупівлі хліба в кількості 901 408 одиниць на суму 16,0 млн.грн. Хліб бахмутянам роздають безплатно в пунктах видачі гумдопомоги.

Для забезпечення дотримання санітарних та протиепідеміологічних заходів в 2022 році було виділено 50 тис. грн. Нагадаємо, що в Бахмуті знову почали вивозити сміття. Також виділили 50 тис. грн для закупівлі будматеріалів, електроустаткування та інструментів. 

В 2022 році завдяки благодійникам, які підтримують нашу охорону здоров’я. Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута» отримало ліки та медичні вироби на загальну суму 1,3 млн.грн.

Своєю чергою благодійники допомогли і «Багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування м. Бахмут». Медзаклад отримав медичне обладнання, ліки, медичні прилади та вироби на загальну суму 10,1 млн. грн.

Головне фото: Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

Читайте також: Перейменування вулиць, пов’язаних з російськими діячами в Бахмуті: чи на часі це питання?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

Screenshot 265 90244

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

2022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]