Як пережити період “мертвої риби” і почати жити у реаліях війни 

Семаковська Тетяна 19:30, 22 Липня 2022

294598139 478314914297166 1452833329424381106 n 509a9Багатьом українцям знайоме відчуття розгубленості, безнадії, апатії та розчарування, але якщо нічого з цим не робити – ми дуже швидко перестанемо боротись за наше майбутнє. Війна продовжується, але життя на цьому не зупиняється. Саме тому важливо відновлювати свою діяльність. Успішний досвід повернення до життя та поради психолога – читайте далі. 

Саме про це наша стажерка Бамбуля Софія розмовляла з громадською активісткою, студенткою соціологічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Яною Сердюк в прямому ефірі нашого Інстаграму рамках проекту “Важливі балачки”.

Повне відео бесіди можна подивитись ТУТ.

«Я взагалі не пам’ятаю, що було до 24-го лютого. Я знаю, що там було багато справ, але я не можу пригадати нічого конкретно. Я дізналась про початок війни від мами, яка повернулась додому після роботи о восьмій та в слезах сказала: “Діти, почалась війна”. Я не могла знайти для себе простір для спокою, бо навколо був постійно яких шум та вибухи» – починає пригадувати Яна свої почуття на початку війни. 

294310875 393981382881209 851330613671664832 n ecf58

До війни Яна була дуже активною студенткою – брала участь в різних освітніх проєктах, у тому числі Erasmus+.

Фото Яна Сердюк.

«Перші два чи три тижні я не могла нічого робити. Я назвала цей період “мертва риба”, бо я просто пливла за течією: якщо я їм, то я їм, якщо я сплю, то я просто сплю або постійно перевіряю новини. Я намагалась знаходитись в звичному просторі для себе, щоб відчувати комфорт та безпеку», – розповідає активістка. 

Практичний психолог Алеся Лисенко пояснює, що почуття, якими поділилася Яна, є цілком нормальними в сучасному житті. 

«Коли відбувається якась стресова ситуація, то наш організм та психіка намагаються мобілізуватись та зберегтись, реагуючи на те, що відбувається навколо якраз реакціями “бий, біжи, замри”. Це є несвідомою реакцією, залежною від різних факторів: нервової системи, сили стресу та інше. Задля того щоб “вийти” з цих реакцій, ми повинні поступово повертатись у реальність та відстежувати свій стан», –  пояснює психологиня. 

Яна розуміє, що війна закінчиться не завтра, тому потрібно починати діяти та жити. 

«За цей період в мене змінились звички. До цього я кожен місяц регулярно ходила робити манікюр й обов’язково під час сеансу робила запис на наступний раз. Але після 24-го лютого я більше не планую щось настільки заздалегідь. Я продовжую планувати, але я втратила здатність робити це на місяць-два вперед», – зазначає Яна про зміни в своєму житті.

294665960 1008433706500931 6201345701458872618 n 4a089

Психологиня рекомендує повертатись до життя маленькими кроками.

Фото Алеся Лисенко.

«Почніть з простих речей: вибір одягу на сьогодні, який я чай питиму зараз, куди піду та з ким зустрінусь. Планувати свій день. Поки тільки день, бо ми пам’ятаємо, що починаємо з малого. Згодом подумати, що я ще можу контролювати в своєму житті, в ситуації, що склалась зараз та робити це», – дає поради фахівець з подолання психотравмуючих подій Алеся Лисенко.

Також дівчина розповідає, що під час бойових дій до неї прийшла нова звичка: допомагати донатами в благодійні фонди. А також має надію, що звичка допомагати, яка зараз з’явилася у багатьох українців, залишиться й після перемоги.

«Я розумію, що 5-10 гривень не грають для мене великої ролі, але ці гроші можуть допомогти іншим врятувати життя або приблизити нашу перемогу. Тому зараз я намагаюсь регулярно допомагати таким чином», – ділиться активістка. 

294634337 324960916422284 5757962911456135706 n 94919

Опираючись на свій досвід, Яна виділила 5 кроків, з яких можна почати входити в нову реальність.

 

1. Сприймайте ситуацію як можливість.

Зараз для українців відкрилось багато дверей, які до цього були зачинені. Те, що відбувається навколо, безперечно жахливо, але ви можете почати зараз працювати на собою, щоб після перемоги робити країну ще краще. Почніть вивчати мови, нові спеціальності, шукайте міжнародні знайомства або можливості в українському просторі. Зараз ми моємо перспективи показати, що українці навіть у важкі часи знаходять для себе можливості розвитку.  

2. Розберіть «безлад» свого інформаційного поля.

Зараз настільки багато телеграм-каналів, редакцій, новосних ЗМІ, що за цей період починаєш відчувати втому через кількість нескінченного потоку інформації. Залиште для себе максимум 5 достовірних джерел інформації та почніть відвикати перевіряти новини кожні півгодини.  

3. Говоріть з людьми.

На початку це можу бути дуже складно. Але зараз важливо не закриватись в собі й бути частиною соціуму. Знайдіть людину з якою готові ділитись своїми почуттями та ситуаціями, яку турбують. А також, якщо ви відчуваєте силу, не відмовляйте людям, яких потрібно вислухати.

4. Дайте волю своїм емоціям. 

Плачте, радійте, усміхайтесь, зліться, кричіть: будь-які емоції зараз – це нормально. Найжахливіше – не відчувати нічого. Тож, дозвольте собі проявляти емоції. 

5. Робіть те, що вам приносить задоволення. 

Якщо ви хочете працювати – робіть це, якщо у вас є потреба волонтерити або прийшло натхнення поринути у творчість – почніть займатись цим. Будь-яка діяльність дає вам поштовх рухатись далі й відчувати себе живим.

Окрім моральних установок гарно працюють вправи з диханням і підключенням реакцій тіла. 

Якщо ви відчуваєте паніку, апатію, депресивний стан або сильні емоції, почніть з вправ на так зване «заземлення». Часто при стресі та тривозі ми втрачаємо зв’язок із власним тілом, що сприймається психікою як показник небезпеки.  І це явище не лише посилюватиме стрес, а й буде самостійним стресором. 

Повернення свого тіла допомагає зібрати розібрану систему «думки-почуття-тіло» назад і повідомити психіці, що ви в порядку, небезпеки немає, ви вижили, ви живі. 

Квадратне дихання

«Можна робити дихальні вправи. Вони допомагають заспокоїтись, переключити увагу, відслідкувати свій стан та відновити контроль», – азначає психологиня.

Сядьте зручно, поставивши обидві ноги на підлогу.  Закрийте очі і зверніть увагу на дихання.  Просто спостерігайте за своїм подихом «вдих-видих».  Спрямуйте свій внутрішній погляд на своє тіло.  З цікавістю помітьте своє тіло.  Його становище у просторі, позу, напругу чи розслаблення.

Одною з найдієвіших дихальних вправ є “Квадратне дихання”. 

Знайдіть у просторі квадратне або квадрат, що нагадує: вікно будинку, мис черевика, плитку на підлозі, кишеню рюкзака, власний ніготь.

Зафіксуйте погляд одному з кутів квадрата.  Далі ви робитимете вдих, одночасно рахуючи до чотирьох, затримувати дихання, одночасно рахуючи до чотирьох і робити видих, одночасно рахуючи до чотирьох.

Промовляти про себе чітко і ритмічно: РАЗ-ДВА-ТРИ-ЧОТИРИ.  Тримати весь фокус уваги лише на рахунку та фокусувати погляд лише на кутах квадрата.  голова та шия не рухаються, рухаються тільки очі.  Це допомагає переробці емоцій.  Повторювати щонайменше 5 хвилин. 

294301718 1240540196707007 1133083796709644071 n 3e332

«Я розумію, що може бути дуже важко і що є різні прожиті історії. Я не маю права говорити вам “почніть жити”, але я можу дати пораду знайти сенс для себе, чому потрібно рухатись далі. Наприклад, для мене це бажання скоріш дізнатись про перемогу: почути промову президента, відсвяткувати з друзями закінчення війни та починати будувати нову Україну. Це не значить, що я перестала мріяти про машину, свою квартиру або гарний відпочинок. Це все залишилось зі мною, але поки я подвинула це й знайшла нові сенси рухатись далі», – підсумовує Яна. 

Матеріал підготувала Софія Бамбуля.

Матеріал підготовлено в межах програми «Сильні медіа – сильне суспільство», що реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні». Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору авторів.

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Семаковська Тетяна 15:00, 27 Лютого 2024
Українські волонтери / фото Бахмут Український

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами військових та допомагають простим українцям, часто ризикуючи при цьому життями. Саме завдяки таким людям Україна стає на крок ближчою до перемоги, до світлого майбутнього.

Редакція Бахмут IN UA звернулася до бахмутських громадських діячів Інни Гайдай, Віктора Зіпіра та Марини Шажко та ділиться їх думками стосовно волонтерства.

Волонтерство в Україні

Сьогодні волонтери — найпотужніша частина громадянського суспільства України, від роботи якої залежить багато аспектів держави. Наприклад, частина усього забезпечення військових на фронті надходить від небайдужих громадян. Це все частина їх боротьби за свободу рідної землі За словами Віктора Зіпіра, голови громадської організації “Бахмут Український”, до боротьби залучена не тільки вся Україна, але й волонтери США, Чехії, Польщі та інших країн. Вони допомагають грошима й речами, не рідко закупають й спорядження для військових на фронті.

Чоловік розповідає, що зараз волонтери намагаються допомогти всім цивільним і військовим. Про основні задачі, які зараз постають перед волонтерами відповідає наступне:

Є такі потреби, які зараз стосуються військових — це мороз. Забезпечуємо теплими речами, термобілизною, кариматами й обладнання прицільне, тепловізійне. Це те, що вирішує на полі бою ситуацію… Якщо ми говоримо про цивільних — це теж теплі речі, буржуйки для тих, хто залишився в тих містах, де волонтери намагаються якось відправити генератори, бензин, паливо, буржуйки, щоб люди пристосувалися до нового сезону. На перспективу ми маємо готуватися налагоджувати життя людей, які залишилися без своїх домівок, які виїхали, які ще перебувають в інших містах, більш безпечних. Волонтери мають в цьому об’єднатися і робити все необхідне, щоб зробити умови для людей, які були вимушені переїхати,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

На питання, чому без волонтерів не було б Перемоги, Віктор Зіпір заявив, що все було б по-іншому, це була б інша Україна:

У нас вся країна — це потенційний волонтер. Коли в країні біда — народ звісно чекає від держави певних дій, але він починає діяти й сам,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

Марина Шажко, керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

Screenshot 179 ec565
Марина Шажко разом з волонтерками Бахмутського товариства захисту тварин / фото з особистого архіву героїні

Часто буває так, що допомога під час війни потрібна не людям, а тваринам. В авангарді цього аспекту в Бахмутській громаді стоїть Бахмутське товариство захисту тварин “Лада” та його керівниця Марина Шажко

За словами жінки, її організація з трьох волонтерів опікується притулком, який евакуювали із Бахмута. До нього постійно надходять нові тварини, яких рятують з-під обстрілів на найгарячіших ділянках фронту.

Наразі волонтери притулку займаються реабілітацією тварин, а також передають їжу для хвостиків, які все ще залишаються в місті. Ми запитали пані Марину, про будні волонтерів у притулку, на що отримали наступну відповідь:

Зараз в нас 163 тваринки з різними життєвими історіями… Також ми хвилюємося про долю безхатніх тваринок, які залишилися в місті, тому при першій можливості передаємо туди корма з перевізником. Роздачею корму займається чоловік, який завжди допомагав нам з притулком,

Марина Шажко // керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

На думку жінки, її головне для її ініціативи та волонтерства в цілому — бажання допомагати, отримувати новий досвід та змінювати себе та суспільство на краще. Зараз кожен волонтер також наближає Перемогу

Інна Гайдай, бахмутська волонтерка

297988696 5370648099684914 7370130798731349370 n 9e2d5
Інна Гайдай / Фото: Фейсбук

Інна наголошує, що не вважає себе волонтеркою. На її думку, вона не робить нічого такого, щоб не міг зробити будь-хто інший. На питання про те, скільки зараз є волонтерів під її кураторством, бахмутянка відповідає наступне:

Я більше телефоністка ніж волонтерка. На жаль я не зможу розрахувати скільки у нас є людей, бо у команді волонтерів, які нам допомагають дуже багато людей й вони то поповнюються, то змінюються. У нас є наш волонтер Андрій, в якого в команді є Клавдія, Наталя… У нас також дуже багато помічників по Україні. Сказати якусь кількість точну я не можу, я вважаю, що зараз волонтери — це всі люди, які щось роблять для когось…,

Інна Гайдай // бахмутська волонтерка

На думку жінки, ЗСУ й волонтери, це дві складові, які ведуть нас до Перемоги, й одне без іншого не може бути, якась лінія відірветься й все рухне. Це все одне ціле, головна особливість якого — єдність.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

317860860 526823459355910 214461758514573183 n f9009

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами […]

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]