Як популяризувати читання в Бахмуті: 5 рішень для просування книги у маленькому місті (відредаговано)

Семаковська Тетяна 20:11, 12 Вересня 2021

Як популяризувати читання в бахмуті 8aa66У 2018 році в Україні з’явилася статистика про те, як часто люди читають книги. У дослідженні “Ukrainian Reading Publishing Data 2018“, проведеному Українським Центром імені Разумкова йдеться про такі цифри:

– лише 8% респондентів читають друковані книги щодня, 

– кілька разів на тиждень — 16%,

– кілька разів на місяць — 19%, 

– кілька разів на рік — 22%.

Ми запитали в однієї з постійних відвідувачів бібліотеки у Народному домі Анастасії, навіщо на її думку взагалі сучасній людині читати. Вона вважає що книжки — це чудовий засіб як відволіктись, так і почерпнути нову інформацію, до того ж, вони розвивають уяву та сприяють виробленню більш чіткого та ясного мислення, що дозволяє формулювати та чітко висловлювати свою думку.

Також книги допомагають поліпшити словниковий запас, зауважує вона. За її спостереженнями бібліотеки нашого міста мають небагато відвідувачів: “Здебільшого це люди середнього, та похилого віку, частіше це жінки. На її думку пробудити у людей любов до читання здатні найкраще саме батьки: “Якщо з дитинства дитині читають книжки, купують цікаві для них книжки, то з віком людина й надалі буде захоплюватися читанням”. 

в Україні зявилася статистика як часто люди читають книжки 21c00

Ми ж вважаємо, що є й інші рішення для популяризації читання, які вже застосували в інших містах України, і які може перейняти собі і Бахмут. Розповідаємо про них далі.

Ідея 1: більше, ніж просто книгозбірня

Бібліотека ім. Бориса Лавреньова у Херсоні

ідея 1 більше ніж просто книгозбірня a375d

                                                                                                                                                                             Зображення…

Просування бібліотек — це дуже важливо задля просування читання. У Херсоні працює бібліотека Лавреньова, яка змогла стати місцем, куди залюбки навідується молодь, діти, а також звичайні містяни. Вона стала повноцінним молодіжним центром, який не тільки не тільки надає можливість почитати книжки, а ще й заохочує до читання нових людей.

Як їй це вдалося?

Бібліотека співпрацює зі школами, пропонуючи дозвілля, та освітні заходи для дітей та заохочуючи їх до читання, а також з університетами, спільно проводячи заходи для молоді.

Як зазначив експерт-урбаніст Влад Самойленко, щоб повернути людей до себе, бібліотекам потрібно адаптуватися до нових реалій та розвиватися. Щоб вижити, потрібно змінитися та дослухатися до потреб людей. 

Але як дізнатися про них? Працівничя цієї бібліотеки Тетяна Ігнатова вважає, що вся справа в тому, щоб бути присутніми, слухати і дослухатися до того, про що говорять люди, про що говорять у школах, що кажуть колеги. Коли ви слухаєте, зазначає вона, відповіді на те, що робити далі, з’являються самі.

Ідея 2: реклама

ідея 2 реклама aebd7

                                                                                                                                   Зображення…

Слід приділити увагу рекламі, — від реклами багато в чому залежать успіх і ефективність просування та продажу книг.

Для підтримки зв’язку зі своїми читачами бібліотеці необхідно створювати рекламні повідомлення і публікації. Рекламне повідомлення може бути не тільки внутрішнім (для читачів бібліотеки) а й зовнішнім, орієнтованим на потенційних користувачів.

Тут є різні засоби реклами: оголошення в місцевих ЗМІ, усна реклама, по телефону, зовнішня реклама (афіші, плакати), друкована реклама (листівки, буклети, проспекти), рядок, що біжить на фасаді бібліотеки, барвиста інформація в «Куточку читача».

Також у наш час найуспішніші українські бібліотеки ведуть свої сторінки у соцмережах та онлайн блоги.

 Одними з найвідоміших бібліотечних блогів України є:

У своєму блозі Бібліотечні штучки Єкатерина Шибаїва висловила власну думку стосовно бібліотечних блогів:

​​“Розмірковуючи про просування товарів і послуг в соціальних медіа, не можу не погодитися, що блогу і блогосфері приділяється в цьому процесі значне місце. Блог — вдалий інструмент для організації, який допомагає розповісти про свої послуги і стати ближче до споживача, увійти з ним в тісний взаємозв’язок і залучити його до вдосконалення якості послуг, що надаються. Інтернет також представляє безліч інших можливостей для людей, які працюють в бібліотеці. І приватний блог бібліотекаря найчастіше спрямований не стільки на інформування «жителів» Мережі про його особисті досягнення, скільки є спробою формалізувати виникають думки, щоб потім вони перетворилися в нові ідеї або проекти.

Ідея 3: фестивалі 

ідея 3 фестивалі eed02     Оригінал зображення

Це один із засобів просування книжок, який використовувала Лавреньовка у Херсоні.

Так, Лавреньовка бере участь в організації двох місцевих фестивалів, що проводяться за підтримки місцевої влади. Це фестивалі “Відкрий свою книгу”, який щороку обирає для проведення нове містечко або селище Херсонщини, та “Книжковий Миколай”, щорічний зимовий фестиваль, який проходить у Херсоні до Дня Святого Миколая.

Для чого потрібен книжковий фестиваль?

  • Просування книги і читання. Формат дає можливість залучити широку аудиторію.
  • Контакт письменника і читача. Фестиваль надає унікальну можливість, створюючи простір діалогу.
  • Підтримка авторів в регіонах. Участь у фестивалі може стати «трампліном» для молодого автора.
  • Підтримка видавництв. Для малих і регіональних видавництв фестиваль — можливість представити свою продукцію на широку аудиторію.

Згідно з даними «Міжрегіональної федерації читання» частка «випадкового» трафіку на деяких фестивалях досягає 70%. І це означає, що фестивалі на відкритих майданчиках вирішують поставлене завдання.

Приклад бібліотеки з Херсона показує, що це реально зробити у невеликому місті із залученням грантових коштів та активним життям бібліотеки у соціальних мережах.

Ідея 4: популяризація книжок серед дітей

ідея 4 популяризація книжок серед дітей f45fa

  Зображення…

Помічним тут буде досвід Великобританії. Люди в цій країні люблять і відвідують бібліотеки, серед іншого і тому, що у 2000-і рр бібліотеки активно розвивали масштабні програми:

  • «Виклик літнього читання»,
  • «Книжковий старт»,
  • «Спільне читання в сім’ї» та ін.

Програми, адресовані дітям і батькам, зібрали тисячі учасників. В основі «Книжкового старту» лежала загальнонаціональна програма, мета якої — прищепити дітям любов до книг з раннього віку, надавши кожній трирічній дитині в Англії «портфель книг».

Ці дії робилися з метою спонукати батьків читати з дітьми, залучати їх до процесу навчання і підтримувати читання і відвідування бібліотек як звичку на все життя. Поширювалися безкоштовні комплекти книг для дітей і довідкові матеріали для батьків та вихователів. У програми було щедре субсидування завдяки підтримці місцевих і національних спонсорів, включаючи продавців дитячих книг, а в подальшому вона послужила моделлю для ряду інших країн, де були прийняті аналогічні програми.

Саме тому більше половини населення Великобританії має читацький квиток. У 2015 році громадяни країни фізично відвідали публічні бібліотеки 225 млн разів, а на веб-сайти було зафіксовано 96 млн заходів.

Подібні практики можуть існувати і в Україні — за умови залучення спонсорів та підтримки місцевої влади.

Ідея 5: зовнішнє оформлення бібліотек

Може бути й таке, що людина просто пройде повз бібліотеки навіть не помітивши її.

 Саме тому не останню роль грає саме зовнішнє оформлення бібліотек, адже воно повинно привертати увагу потенційного читача, зацікавлювати його.

 

Саме тому дитяча бібліотека на Подолі вирішила змінити свій дизайн, зробивши його більш сучасним, та привабливим для відвідувачів.                                                                    

ідея 5 зовнішнє оформлення бібліотек 78df0

  Оригінал зображення.

Чи збільшилася кількість відвідувачів?

Директорка  бібліотеки Людмила Бабіна розповідає: дітей тут завжди було багато, адже поруч є декілька шкіл, та й книжки необхідні для навчання доводилось купувати саме тут, проте дорослих читачів стало помітно більше, багато хто проходячи повз щодня взагалі не здогадувалися про існування цієї бібліотеки. каже Людмила

За даними Міжнародної асоціації сайнмейкеров (Спеціалісти з наружної реклами)International SignMakers Association — 49% покупців, що прийшли в магазин, потрапляють туди через привабливу вивіску. При цьому 17% з них взагалі в цей день не планували шопінг.

А зміни вивісок показали наступний результат:

Зміна рекламних елементів збільшила рівень продажів магазину у середньому від 1 до 5% у порівняні з минулим роком

У 21 торговій точці стався стрибок у продажах який варіювався від 0,3 до 23,7%

Це лише підтверджує важливість привабливих вивісок.

              Рішення для кожного — скорочитання

Популяризація книжки починається з кожного з нас. Як багато ви читаєте?

Ви хотіли б читати більше, але вам здається, що це займає надто багато часу?

Вважаєте, що люди, які читають сотню книжок на рік, просто майстерно планують свій час?

Насправді більшість із них просто практикують скорочитання. Люди, які навчились читати достатньо швидко, можуть з легкістю прочитати одну книжку за день. Це відео покаже вам, як опанувати цю навичку, і навчитися читати більше за короткий проміжок часу. 

Конкурсна робота учасника Школи медіа та візуальних комунікацій Руслана Заікіна.

Проєкт “Разом ми сильніші” підтримка новостворених громад Донецької області реалізується ГО “Бахмутська фортеця” у партнерстві з компанією “NAS”. Проєкт фінансується фондом “MATRA” Міністерства Закордонних Справ Королівства Нідерландів. 

 

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Семаковська Тетяна 15:00, 27 Лютого 2024
Українські волонтери / фото Бахмут Український

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами військових та допомагають простим українцям, часто ризикуючи при цьому життями. Саме завдяки таким людям Україна стає на крок ближчою до перемоги, до світлого майбутнього.

Редакція Бахмут IN UA звернулася до бахмутських громадських діячів Інни Гайдай, Віктора Зіпіра та Марини Шажко та ділиться їх думками стосовно волонтерства.

Волонтерство в Україні

Сьогодні волонтери — найпотужніша частина громадянського суспільства України, від роботи якої залежить багато аспектів держави. Наприклад, частина усього забезпечення військових на фронті надходить від небайдужих громадян. Це все частина їх боротьби за свободу рідної землі За словами Віктора Зіпіра, голови громадської організації “Бахмут Український”, до боротьби залучена не тільки вся Україна, але й волонтери США, Чехії, Польщі та інших країн. Вони допомагають грошима й речами, не рідко закупають й спорядження для військових на фронті.

Чоловік розповідає, що зараз волонтери намагаються допомогти всім цивільним і військовим. Про основні задачі, які зараз постають перед волонтерами відповідає наступне:

Є такі потреби, які зараз стосуються військових — це мороз. Забезпечуємо теплими речами, термобілизною, кариматами й обладнання прицільне, тепловізійне. Це те, що вирішує на полі бою ситуацію… Якщо ми говоримо про цивільних — це теж теплі речі, буржуйки для тих, хто залишився в тих містах, де волонтери намагаються якось відправити генератори, бензин, паливо, буржуйки, щоб люди пристосувалися до нового сезону. На перспективу ми маємо готуватися налагоджувати життя людей, які залишилися без своїх домівок, які виїхали, які ще перебувають в інших містах, більш безпечних. Волонтери мають в цьому об’єднатися і робити все необхідне, щоб зробити умови для людей, які були вимушені переїхати,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

На питання, чому без волонтерів не було б Перемоги, Віктор Зіпір заявив, що все було б по-іншому, це була б інша Україна:

У нас вся країна — це потенційний волонтер. Коли в країні біда — народ звісно чекає від держави певних дій, але він починає діяти й сам,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

Марина Шажко, керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

Screenshot 179 ec565
Марина Шажко разом з волонтерками Бахмутського товариства захисту тварин / фото з особистого архіву героїні

Часто буває так, що допомога під час війни потрібна не людям, а тваринам. В авангарді цього аспекту в Бахмутській громаді стоїть Бахмутське товариство захисту тварин “Лада” та його керівниця Марина Шажко

За словами жінки, її організація з трьох волонтерів опікується притулком, який евакуювали із Бахмута. До нього постійно надходять нові тварини, яких рятують з-під обстрілів на найгарячіших ділянках фронту.

Наразі волонтери притулку займаються реабілітацією тварин, а також передають їжу для хвостиків, які все ще залишаються в місті. Ми запитали пані Марину, про будні волонтерів у притулку, на що отримали наступну відповідь:

Зараз в нас 163 тваринки з різними життєвими історіями… Також ми хвилюємося про долю безхатніх тваринок, які залишилися в місті, тому при першій можливості передаємо туди корма з перевізником. Роздачею корму займається чоловік, який завжди допомагав нам з притулком,

Марина Шажко // керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

На думку жінки, її головне для її ініціативи та волонтерства в цілому — бажання допомагати, отримувати новий досвід та змінювати себе та суспільство на краще. Зараз кожен волонтер також наближає Перемогу

Інна Гайдай, бахмутська волонтерка

297988696 5370648099684914 7370130798731349370 n 9e2d5
Інна Гайдай / Фото: Фейсбук

Інна наголошує, що не вважає себе волонтеркою. На її думку, вона не робить нічого такого, щоб не міг зробити будь-хто інший. На питання про те, скільки зараз є волонтерів під її кураторством, бахмутянка відповідає наступне:

Я більше телефоністка ніж волонтерка. На жаль я не зможу розрахувати скільки у нас є людей, бо у команді волонтерів, які нам допомагають дуже багато людей й вони то поповнюються, то змінюються. У нас є наш волонтер Андрій, в якого в команді є Клавдія, Наталя… У нас також дуже багато помічників по Україні. Сказати якусь кількість точну я не можу, я вважаю, що зараз волонтери — це всі люди, які щось роблять для когось…,

Інна Гайдай // бахмутська волонтерка

На думку жінки, ЗСУ й волонтери, це дві складові, які ведуть нас до Перемоги, й одне без іншого не може бути, якась лінія відірветься й все рухне. Це все одне ціле, головна особливість якого — єдність.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

317860860 526823459355910 214461758514573183 n f9009

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами […]

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]