Чому стрес може бути корисним, і які способи самозцілення варто практикувати?

Семаковська Тетяна 20:43, 2 Листопада 2020

71305233 2350073855029481 2454329808276946944 n 2b839«Шкідливі звички, неправильне харчування, брак фізичної активності та стрес», – ця цитата присутня майже у кожному переліку причин виникнення неінфекційних захворювань. Як дати собі раду, щоб подолати шкідливий стрес або створити умови для корисного стресу, чим допомагають психологи та малювання – читайте і дивіться далі.

«Наведіть порядок у шафі»

«Стрес – це коли тебе вишибає із зони комфорту, і ти не розумієш, як жити далі. Чуже місто, чужі люди, а потрібно жити, дитині потрібно вчитись. Почала життя з біржі працевлаштування, де мала чудову можливість спілкуватися з психологами. Вони навчили мене опановувати приступ відчаю, з їхньою допомогою з’явився сенс до життя, знайшла роботу. Зрозуміла, що стрес є своєрідним маркером часу, коли тобі потрібно зупинитись, переосмислити, як у шафі навести порядок», – розказує 43-річна Олена, що переїхала до Бахмуту на початку війни.

Жінка розказує, що через деякий час консультація психолога знадобилася її 18-ти річній донці. Дівчині було важко пристосовуватися до колективу. Вона звернулася в кабінет «Альтернатива» до Дитячої лікарні.

 

«Через три місяці моя дитина перетворилася. Якщо до цього вона сторонилася однолітків, не виходила гуляти, з’їхала в навчанні, то тепер у неї з’явилися друзі, підвищились оцінки, з’явилася мета, а через рік вона вступила на бюджет до Харківського вузу», – каже Олена.

Оленf зіштовхнулася з сильною стресовою ситуацією, але змогла довіритися спеціалісту і стабілізувати свій емоційний стан. «На жаль в українському суспільстві люди не охоче йдуть на консультацію до психологів», – каже її лікарка, Юлія Макогон.

121010208 328819905085394 6198843753321217893 n 71714

«Навіть безкоштовні консультації, які на початку війни надавалися через гуманітарні організації у Донецькій та Луганській області потребували чималої реклами для залучення аудиторії», – розказує психологиня кабінету «Альтернатива» Юлія Макогон.

Кабінет «Альтернатива» Клініки дружньої до молоді працює в Бахмутській багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування і знаходиться у дитячій лікарні. Головна функція кабінету – консультації з репродуктивного здоров’я для підлітків з 14 років та для молоді до 35 років, паралельно там надають психологічну допомогу. Юлія також займається приватною практикою.

Насправді, стрес існує в усьому, що нас оточує

Люди піддаються стресу кожен день. Для стресових ситуацій існує величезна кількість причин, як позитивних, так і негативних, причому у всіх сферах життєдіяльності людини.

«Стрес – це всього лише назва стану, це як фантик від цукерки, а те, що загорнуте – емоційне переживання за ситуацію, яка може погано вплинути, чи загрожувати нашому життю та здоров’ю. Потрібно розуміти: ми переживаємо не через те, що сталася подія; ми переживаємо через те, що ми спрогнозували щодо цієї події. І коли ми не хочемо, щоб цей прогноз збувся, з’являється емоція, яка змушує змінити поведінку, бо ми керуємося минулим досвідом», – пояснює психологиня.

Коли трапляються стресові ситуації, важливо заспокоїтися і зосередитися

Як допомогти своєму організму  – це вже буде ваш вибір: сон, танці, музика, їжа, природа. Можна давати вихід негативним емоціям, практикувати релаксацію, аромотерапію, відпочинок, фізичні вправи.

З одними ситуаціями людина може впоратися самостійно, інші вимагають професійної допомоги та підтримки, через відсутність внутрішніх ресурсів. Особливо така підтримка потрібна в тому випадку, якщо відбулися кардинальні зміни в особистому житті.

«Чудово працює нейрографіка – це  універсальний спосіб малювання. Людина малюючи взаємодіє з собою і своїм психічним  нейростаном, який у подальшому визначає фізіологічні і моторні реакції. У такий спосіб можна моделювати успіх, здоров’я, щастя, благополуччя, взаємини в родині або на роботі, кар’єрний ріст, здоров’я в цілому або окремих органів», – пояснює Юлія Макогон.

На картині для всіх охочих вона організувала нейроканікули, де учасники під час малювання мали змогу позбутися стресу і негативних емоцій.

 

От що розказує нейрографіку одна з учасниць – Альбіна Гребенюк.

«У мене на тому занятті почали просто градом литися сльози. Був дуже яркий емоційний стан. Я досі практикую такі малювання. Цією технікою повинен володіти кожний. А діти цю техніку сприймають дуже природньо. Коли дитина відчуває, що десь “вузлик” у вигляді негативної емоції вже з’явився, то візьме олівці і таким чином відбудеться емоційне розвантаження. Здається, що з практик “самозцілення”, відновлення себе з середини, нейрографіка – найпростіша. Не треба якихось додаткових умов і час виконання залежить від тебе самої».

Впроваджуючи цей метод, лікарка до дня родини ініціювала конкурс для дітей.

 

Спеціалісти радять шукати свій спосіб боротьби зі стресом. Важливо не відкладати проблеми у довгий ящик, звертатися за допомогою до спеціалістів. Або фізично, або он-лайн. В Україні також цілодобово працює Телефон довіри для психологічної допомоги населенню – 0800210160.

Будьте обізнані і здорові!

дисклаймер f3624

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

Семаковська Тетяна 13:32, 5 Січня 2023

Screenshot 265 902442022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено 601 тис. грн. Скільки коштів виділили для доброустрою міста, медицину та безпеку бахмутян — читайте в матеріалі.

Про це йдеться у звіті Бахмутської міської ради за 2022 рік.

Оборона міста

8 52f07

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Цього року в оборону міста Бахмута було вкладено чимало коштів, розбираємося що і куди пішло.

У 2022 році для військової частини А2227 було надано 1,4 млн. грн. Для закупівлі оргтехніки виділили 400 тис. грн, а для запасних частин до автомобільної техніки – 1,0 млн. грн.  Для ліквідації наслідків надзвичайних та аварійних ситуацій міська рада залучила 850 тис. грн. Ці кошти пішли на придбання паливно-мастильних матеріалів. Нагадаємо, що ми писали, як працює служба ДСНС в місті.

9 dae71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Водночас на участь в охороні та обороні важливих об’єктів і комунікацій, порушення функціонування яких, чи виведення їх з ладу становить загрозу для населення, було залучено 16 млн. грн. Мова йде про укріплення фортифікаційних споруд залізобетонними конструкціями.

Виділялись також кошти для підтримки нашої армії, зокрема на виконання мобілізаційних та оборонних заходів на території громади. 

Відтак, 11 Прикордонному загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) надали 2,0 млн. грн.

7 1 537af

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Для придбання  автомобільного транспортного засобу виділити 1,2 млн. грн. Для забезпечення запасними частинами та витратними матеріалами для ремонту та підтримання у справному стані транспортних засобів та спецтехніки міська рада залучила 200 тис. грн. А от для закупівлі засобів зв’язку виділили півмільйона гривень.

Нагадаємо, що ми писали, про важливість сучасних засобів зв’язку у війні

Окремо, міська рада виділила кошти на покращення матеріально-технічної бази військової частини А3880, загалом частині було надано 700 тис. грн. 

За рахунок цих коштів, частину забезпечили предметами та джерелами електроживлення, будматеріалами, електрообладнанням, оргтехнікою та меблями.

Медицина та доброустрій бахмутян

6 1 f1c71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Нагадаємо, що з Бахмутської громади евакуювали майже 90% населення, проте в місті все ще залишаються люди. Для підтримки жителів, які відмовляються від евакуації міська рада уклала договір на надання матеріальної допомоги, зокрема для закупівлі хліба в кількості 901 408 одиниць на суму 16,0 млн.грн. Хліб бахмутянам роздають безплатно в пунктах видачі гумдопомоги.

Для забезпечення дотримання санітарних та протиепідеміологічних заходів в 2022 році було виділено 50 тис. грн. Нагадаємо, що в Бахмуті знову почали вивозити сміття. Також виділили 50 тис. грн для закупівлі будматеріалів, електроустаткування та інструментів. 

В 2022 році завдяки благодійникам, які підтримують нашу охорону здоров’я. Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута» отримало ліки та медичні вироби на загальну суму 1,3 млн.грн.

Своєю чергою благодійники допомогли і «Багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування м. Бахмут». Медзаклад отримав медичне обладнання, ліки, медичні прилади та вироби на загальну суму 10,1 млн. грн.

Головне фото: Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

Читайте також: Перейменування вулиць, пов’язаних з російськими діячами в Бахмуті: чи на часі це питання?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

Screenshot 265 90244

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

2022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]