Хто не хоче лікуватись від ВІЛу, та як зробити швидкий тест у Бахмуті?

Семаковська Тетяна 20:55, 22 Вересня 2020

IMG 0917 45814У бахмутській лікарні на обліку з ВІЛ-інфекцією знаходиться 156 пацієнтів. У середньому в кабінеті «Довіра» одна людина на тиждень отримує позитивний тест на ВІЛ. Більшість пацієнтів приховують свій статус, бо побоюються реакції колег, знайомих.

«Одне з перших питань до лікаря не про наслідки хвороби, а про доступ до інформації щодо пацієнта. Мене часто запитують: «Хто може побачити результати наших тестів?» – розповідає лікарка-інфекціонист кабінету “Довіра” Багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування м. Бахмута Марина Торчинська.

Тести в кабінеті «Довіра» взагалі можна зробити анонімно. Як пояснила лікарка: у разі, якщо перший експрес-тест підтверджується, роблять ще два, що дає 100% результат. Тобто зараз дізнатися про свій статус можна на місці, не треба днями чекати висновків лабораторії.

IMG 0907 7955aIMG 0916 3ff56Результати тесту, який роблять безкоштовно, готовий за 15 хвилин. Принцип, як при виявленні вагітності – дві смужки показують наявність вірусу імунодефіциту людини.

Тести роблять і сімейні лікарі за певними показаннями:

«Є певні захворювання, при яких обов’язково потрібно зробити тест, оскільки вони можуть розвиватися на тлі ВІЛ інфекції. Перелік визначено наказом МОЗ. Наприклад, гепатити, анемії, кандидоз, втрата ваги. Вік – до 60», – пояснює заступниця головного лікаря Центру первинної допомоги, лікарка-терапевт Олена Солугуб.

 

На жаль, низька досвідченість населення сприяє стигматизації людей з ВІЛ.

«Є пацієнти, які навіть бояться приходити в кабінет «Довіра», щоб отримати ліки – не хочуть, щоб їх випадково помітили тут знайомі, колеги по роботі. Просять передати в іншому місці. Під час карантину допомагали людям отримувати ліки поштою, коли були проблеми з транспортним забезпеченням. Намагаємося йти на поступки, аби людина приймала лікування», – додає медсестра кабінету «Довіра» Олена Курскова.

Вірус імунодефіциту передається через контакт з кров’ю та іншими біологічними рідинами. Найчастіше, існує загроза зараження через кров та інші рідини з видимими домішками крові, сперму, вагінальні виділення. Джерелом інфекції не можуть бути калові маси, виділення з носа, мокротиння, піт, сльози, сеча, блювотні маси чи слина.

Що раніше розпочнеться  лікування, то меншою буде шкода для організму. На питання, чи є пацієнти, які свідомо відмовляються приймати безкоштовну терапію, медсестра пояснює:

«Це більшість наркозалежних або людей, що зловживають алкоголем. Вони дуже турбуються за своє здоров’я – кажуть, що для печінки це дуже шкідливо, тому приймати ліки відмовляються. У таких людей на фоні прийняття алкоголю та наркотиків, дійсно можуть бути якісь реакції, але препарати постійно покращуються і це вже не те лікування, яке було десять, двадцять років тому.  Частина пацієнтів – це десь 5% кажуть, що не вірять в існування ВІЛ, а вважають, що це вигадка фармацевтичних кампаній. Потім деякі повертаються, коли стан здоров’я значно погіршується; буває, що пізно».

IMG 0922 fbb6b

Ліки видаються безкоштовно на два – три місяці, максимум на пів року. Препарати підбирають індивідуально. За призначенням лікаря пацієнт щоденно в один і той же час приймає від одної до трьох пігулок.

Якщо ВІЛ-інфекцію діагностувати вчасно, можна оперативно розпочати антиретровірусну терапію і надати необхідне лікування пацієнту, і, таким чином, гарантувати людині якісне та повноцінне життя. Завдяки успішним державним закупівлям через міжнародні організації, Україна повністю забезпечує лікування усіх хворих на ВІЛ антиретровірусною терапією. Антиретровірсні препарати є доступними для кожної людини з ВІЛ та надаються безкоштовно. 

Соціальний супровід ВІЛ-позитивних пацієнтів – навіщо?

У Бахмуті працює Благодійний фонд «Український ресурсний центр», який безкоштовно надає швидкі тести для визначення ВІЛ лікарям ЦПМД,  здійснює соціальний супровід та надає психологічну допомогу людям, у яких виявлена ВІЛ-інфекція.

«Після того, як статус ВІЛ підтверджується, людина, як правило, впадає в якийсь ступор. Люди налякані: думають, що це не виліковна хвороба; ще не мають об’єктивної інформації про те, як діють препарати, про те, що при правильному лікуванні з ВІЛ можна жити повноцінним життям. Одночасно людина, що не відчуває впливу захворювання на організм, може не розуміти, навіщо йому приймати препарати. Ми супроводжуємо клієнтів до постановки на діспанцерний облік і видачу препаратів. Про це знає лише лікар і мій клієнт. Близько 75% клієнтів погоджуються на супровід», – зазначив соціальний працівник Ілля БФ «Український ресурсний центр».

Лікарка кабінету «Довіра» Марина Торчинська каже, що зазвичай людина не може пригадати, коли мала контакт з хворим, часто лише через декілька днів, коли приходить до тями, пригадує про незахищений половий акт. Людина у стані сильного шоку часто відмовляється від супроводу, але потім, отримавши інформацію про терапію, обдумує, заспокоюється.

«Особливо важко повідомляти про результати позитивного тесту вагітним дівчатам. Вони дуже хвилюються за дитину. Звичайно ми все розказуємо про лікування, про те, як захистити дитину. Наступного дня ще раз дзвонимо, повторюємо, перепитуємо – чи все зрозуміло», – додає лікарка.

У лікарні немає психологічної допомоги, пацієнти можуть скористатися такою допомогою дистанційно від «Українського ресурсного центру»; головне навантаження лежить на працівниках кабінету «Довіра». На питання до лікарки, чи надається їм допомога для емоційного розвантаження Марина Торчинська відповідає:

«У нас передбачена лише подовжена відпустка. Зазвичай, лікарі відпочивають 31 добу, у нас відпустка – 42 доби. Я працюю 2,5 роки. Мабуть, на початку було важко відпустити напругу, зараз навчилася зосереджуватися на тому, щоб максимально допомогти людині».

Понад 66% усіх випадків інфікування ВІЛ в Україні трапляється під час незахищених статевих стосунків. Тому правило №1 у профілактиці  ВІЛу – захищений секс. Проте, актуальність парентерального шляху передавання під час введення наркотичних препаратів залишається високою, незважаючи на тенденцію до зниження (20,8%).

Соцпрацівник супроводжує пацієнта в кабінет “Довіра”, де здають повний аналіз на підтвердження статусу, на розсуд лікаря можуть додатково зробити рентген, щоб виключити турберкульоз. При туберкульозі приймати антиретровірусну терапію не можна.

Ілля каже, що сам не має упереджень до ВІЛ-позитивних людей, бо знає шляхи зараження, але стикався з проявом стигм.

“Коли друзі дізналися, де я працюю, першою реакцією була якась настороженість. До мене теж почали ставитися з побоюванням, тому що подумали, що я можу заразитися і потім заразити їх”.

Соцпрацівник каже, що таке відношення суспільства до цієї хвороби, працює проти людей. Іноді пацієнт настільки боїться засудження, що не може зізнатися близьким, тим самим, наражаючи їх на небезпеку.

«У мене був клієнт, який не зміг сказати про свій статус вагітній жінці, хоча вона б могла почати приймати терапію і убезпечити дитину», – розказує Ілля.

Марина Торчинська каже, що при виявленні позитивного статусу роблять індексне тестування, просять привести свого статевого партнера чи партнерку. Частіше за все люди приводять партнера, але через деякий час – за тиждень – два.

Що робиться у світі та в Бахмуті, щоб зупинити ВІЛ/СНІД?

«Україна залишається регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ серед країн Центральної Європи та Східної Азії. 244 тисячі українців мають ВІЛ, з них близько 100 тисяч – досі не знають про свою хворобу. ВІЛ – це не вирок, це хвороба, яку треба вчасно діагностувати і лікувати. За таких умов можна вести якісне і повноцінне життя», – пояснює Олена Сологуб.

У  2016 р. Генеральною асамблеєю ООН проголошено Стратегію прискореного подолання епідемії ВІЛ-інфекції Fast-Track , яка поставила перед міжнародною спільнотою амбітні цілі: до 2020 р. виявити 90% людей, які живуть з ВІЛ, надати 90% із них антиретровірусну терапію (АРТ) та забезпечити ефективність лікування для 90% осіб, які отримують АРТ.

Застосування підходу ЮНЕЙДС дасть змогу попередити до 2030 р. приблизно 28 млн нових випадків ВІЛ-інфекції, 21 млн смертей, обумовлених СНІДом, уникнути додаткових витрат у зв’язку з ВІЛ у розмірі 24 млрд доларів США та взагалі ліквідувати глобальну пандемію ВІЛ-інфекції. Таким чином, в Україні до 2020 р. додатково 97 000 ЛЖВ мають бути охоплені лікуванням, а 87 000 з них — мати невизначувані рівні вірусу в крові.

 

Як пояснює лікарка кабінету «Довіра» Марина Торчинська, щоб виявити 90% людей, які живуть з ВІЛ, треба продіагностувати 90% хоча б не всього населення громади, а мешканців, що є у групі ризику – доросле населення непенсійного віку. Так за гендерним паспортом Бахмута кількість населення працездатного віку складала – 45292 особи. Фактично за 2020 рік охоплено 4,8%, у минулому році більше 6,5% мешканців нашої громади. Це більше ніж соціальна норма – 5% встановлена міською програмою, але показник поки не відповідає підходу ЮНЕЙДС.  

У Бахмуті існує Комплексна програма «Охорона здоров’я населення на 2018-2020 роки», в якій передбачені кошти на:

  1. забезпечення безкоштовного доступу до обстеження населення на ВІЛ-інфекцію в лабораторії Центру ВІЛ/СНІДу м. Слов’янська;
  2. забезпечення молочними сумішами дітей першого року життя, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів.

Лікарка-інфекціоніст Марина Торчинська каже, що для інформування громади про необхідність ранньої діагностики та способах захисту проводять акції серед молоді, виходять на підприємства. Зараз у карантинний період ця робота трохи призупинилася.

«Ми говоримо про те, що ВІЛ інфекція може знаходитися в крові до десяти років і ніяк не проявлятися, або проявлятися бронхітами, кандідозами, коли ніхто і не підозрює наявність ВІЛу. Якщо людина має постійного статевого партнера, використовує свої інструменти в манікюрному салоні, тобто люди, не знаходяться в групі ризику –  необхідно хоча б раз на рік перевіряти свій статус», – каже Марина Торчинська.

Безоплатні швидкі тести на ВІЛ є в сімейних лікарів та в кабінеті «ДОВІРА», що знаходиться на першому поверсі приміщення лікарні по вул. Сибірцева, 15.  Результат швидкого тесту на ВІЛ готовий уже за 15 хвилин.

дисклаймер c64dc

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

Семаковська Тетяна 13:32, 5 Січня 2023

Screenshot 265 902442022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено 601 тис. грн. Скільки коштів виділили для доброустрою міста, медицину та безпеку бахмутян — читайте в матеріалі.

Про це йдеться у звіті Бахмутської міської ради за 2022 рік.

Оборона міста

8 52f07

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Цього року в оборону міста Бахмута було вкладено чимало коштів, розбираємося що і куди пішло.

У 2022 році для військової частини А2227 було надано 1,4 млн. грн. Для закупівлі оргтехніки виділили 400 тис. грн, а для запасних частин до автомобільної техніки – 1,0 млн. грн.  Для ліквідації наслідків надзвичайних та аварійних ситуацій міська рада залучила 850 тис. грн. Ці кошти пішли на придбання паливно-мастильних матеріалів. Нагадаємо, що ми писали, як працює служба ДСНС в місті.

9 dae71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Водночас на участь в охороні та обороні важливих об’єктів і комунікацій, порушення функціонування яких, чи виведення їх з ладу становить загрозу для населення, було залучено 16 млн. грн. Мова йде про укріплення фортифікаційних споруд залізобетонними конструкціями.

Виділялись також кошти для підтримки нашої армії, зокрема на виконання мобілізаційних та оборонних заходів на території громади. 

Відтак, 11 Прикордонному загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) надали 2,0 млн. грн.

7 1 537af

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Для придбання  автомобільного транспортного засобу виділити 1,2 млн. грн. Для забезпечення запасними частинами та витратними матеріалами для ремонту та підтримання у справному стані транспортних засобів та спецтехніки міська рада залучила 200 тис. грн. А от для закупівлі засобів зв’язку виділили півмільйона гривень.

Нагадаємо, що ми писали, про важливість сучасних засобів зв’язку у війні

Окремо, міська рада виділила кошти на покращення матеріально-технічної бази військової частини А3880, загалом частині було надано 700 тис. грн. 

За рахунок цих коштів, частину забезпечили предметами та джерелами електроживлення, будматеріалами, електрообладнанням, оргтехнікою та меблями.

Медицина та доброустрій бахмутян

6 1 f1c71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Нагадаємо, що з Бахмутської громади евакуювали майже 90% населення, проте в місті все ще залишаються люди. Для підтримки жителів, які відмовляються від евакуації міська рада уклала договір на надання матеріальної допомоги, зокрема для закупівлі хліба в кількості 901 408 одиниць на суму 16,0 млн.грн. Хліб бахмутянам роздають безплатно в пунктах видачі гумдопомоги.

Для забезпечення дотримання санітарних та протиепідеміологічних заходів в 2022 році було виділено 50 тис. грн. Нагадаємо, що в Бахмуті знову почали вивозити сміття. Також виділили 50 тис. грн для закупівлі будматеріалів, електроустаткування та інструментів. 

В 2022 році завдяки благодійникам, які підтримують нашу охорону здоров’я. Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута» отримало ліки та медичні вироби на загальну суму 1,3 млн.грн.

Своєю чергою благодійники допомогли і «Багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування м. Бахмут». Медзаклад отримав медичне обладнання, ліки, медичні прилади та вироби на загальну суму 10,1 млн. грн.

Головне фото: Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

Читайте також: Перейменування вулиць, пов’язаних з російськими діячами в Бахмуті: чи на часі це питання?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

Screenshot 265 90244

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

2022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]