Як бросити палити? Той хто переміг цю залежність має власні секрети

Семаковська Тетяна 12:44, 3 Серпня 2020

Снимо2к 3d338Тютюн убиває майже половину тих людей, що його вживають. Кожного року від наслідків вживання тютюну гине більше 8 мільйонів людей. 80% курців – це мешканці країн із низьким або середнім рівнем доходів. Людина, що кожного дня викурює пачку цигарок, у середньому витрачає в рік майже 18 тисяч гривень, за ці гроші можна відпочити на VIP-курорті. Журналісти сайту дізнавались у завзятих курців, як їм вдалось кинуту хибну звичку та насолоджуватися життям сповна.

“Я палила недовго, приблизно рік, не кожного дня, частіше під час стресу, але пачки сигарет уже були в моїй сумочці. Маленький син не бачив, як я курю, але питав навіщо в мене цигарки? Це стало дратувати, я подумувала припинити куріння, а тут ми ще з приятелем уклали парі – я кидаю палити, він – пити каву. Термін до кінця липня, хто не витримає, той перераховує 1000 гривень у благодійний фонд “Таблеточка”, тобто в нас була дуже жорстка мотивація. До того ж, допоміг карантин – нікуди не ходила, поблизу не було людей, що палять. Тепер мене навіть дратує сигаретний дим поблизу, і вирішила, що не буду палити й після закінчення парі”, – розповідає Гаяне, що кинула курити. 

inf NONSMOKEDAY 1600x1200 rgb 72dpi 37676 Сигаретний дим, який заповнює закриті приміщення, містить більше 4000 хімічних речовин, з яких, принаймні, 250 – шкідливі, а понад 50 викликають рак. Отже, однією з причин, чому слід позбутися цієї звички, є те, що куріння тютюну наражає на небезпеку здоров’я і життя. З палінням пов’язано понад 25 хвороб, які становлять загрозу життю. Наприклад, воно є основним чинником серцевого приступу, інсульту, хронічного бронхіту, емфіземи, різних видів раку, особливо раку легенів. 

Які негативні наслідки чекають на завзятих курців подивіться в анімації  

Звичайно, людина може курити протягом багатьох років, перш ніж у неї з’явиться якась із цих хвороб. Роман курив 30 років, після того як почав відчувати біль в легенях та ще й сигарети подорожчали, то вирішив кинути палити.

“Так, палив все життя, а потім як сигарети подорожчали, то вирішив не переходити на дешеві, а просто кинути палити. Вже вісім місяців не палю. Причому зробив це відразу, як відрізав. Так, звісно, було бажання закурити, але сила волі та характер допомогли, та ще й намагався весь час чимось себе зайняти”, – ділиться досвідом Роман.

 

На жаль, багато з тих, хто приймає рішення кинути палити, вважають, що перехід на альтернативні сигаретні продукти – це також означає не палити. Останнім часом стали дуже популярними електронні сигарети, iqos, кальяни, інші нікотиновмісні продукти. Всесвітня організація охорони здоров’я вважає, що такі продукти токсичні й містять канцерогени та до них повинні застосовуватися ті ж заходи регулювання, що  стосуються звичайної тютюнової продукції.

Юрій курить електронну цигарку десь пів року, стаж курця – 18 років. Вирішив перейти на альтернативний сигаретний продукт, бо сподобався сам процес, а що вона також небезпечна, як і звичайна цигарка, не замислювався.

Снимок fcbf3

 “Iqos приємний на смак, я можу вибирати з різними ароматами, руки потім не мають неприємного запаху, більш комфортніше почуваюся серед людей. До того ж, я став менше курити, бо коли сідає акумулятор – я не палю, та й мені здається, що iqos більше насичуєшся, але кидати зовсім поки не збираюсь”, – говорить Юрій.  

Чому варто бросити палити? Сімейні лікарі Бахмута попереджають про шкоду паління на прийомах

“Сімейні лікарі при спілкуванні з пацієнтами відмічають, що більшість тих, хто звертається за медичною допомогою з різних причин не вважають куріння загрозою  здоров’я та життя. При первинному зверненні лікар обов’язково заповнює «Сигнальні позначки» у медичній документації, які несуть важливу інформацію щодо стану здоров’я пацієнта. Серед них є й інформація чи палить пацієнт. Дійсно, лікар дає поради щодо відмови від куріння, особливо коли в пацієнта вже є захворювання, яке під впливом куріння може загостритися та ускладнитися, але ці поради не завжди приймаються пацієнтами як дієві. Тому велике значення має також підтримка родичів та оточуючих у бажанні людини кинути  палити”, – говорить Ольга Сологуб заступниця головної лікарки ЦПМД Бахмута. 

Снимо2к 3d338

“Ці корисні посилання допоможуть людині кинути палити: http://stopsmoking.org.ua/ та https://cloud.phc.org.ua/index.php/s/nnAdaaWLiBnRXPJ

Графічні зображення про шкоду тютюну мотивують кинути палити

Якщо б на упаковках сигарет були б ефектні зображення про захворювання, які викликаються палінням, чи упаковка була б непоказною та білою, то це б певною мірою мотивувало курців кинути палити

120 138e8 e9875116683685 426493348328516 2601098963068283141 n 83b47На українських пачках раніше також були ефектині зображення, зараз лише попереджувальні надписи

Висока вартість цигарок та висока ставка акцизу

Це неоднозначний спосіб, але певною мірою дієвий. В Європі ціни на сигарети високі, їх можна купити далеко не скрізь, у деяких країнах усі пачки сигарет однакові (заборонені бренди, крім вказівки назви марки сигарет). В європейських дьюті фрі магазинах, в аеропортах не продають цигарки мешканцям країн, що не входять до Єврозони. Але в Україні підвищення цін на сигаретні вироби змусить людей просто придбавати більш дешеві цигарки, спровокує розвиток нелегального виробництва табаку та контрабанда. 

Гроші, які витрачає кожний курець на цигарки, легко порахувати. Припустимо, що людина курить сигарети вартістю 50 гривень за пачку одну на день. У місяць курець витратить 1500 гривень, за рік – 18000 гривень.

Згідно з даними Центру громадського здоров’я України 85000 українців помирають внаслідок хвороб, спричинених курінням. Пасивне куріння завдає не меншої шкоди. Тютюновий дим, який видихає курець, містить ті самі шкідливі речовини. Пасивне куріння стає причиною понад одного мільйона смертей у світі.

Боротьба з тютюнопалінням на рівні держави

На початку цього року групою народних депутатів був розроблений законопроєкт №2813 “Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну”. На сьогодні він не прийнятий, але на початку червня знов проходив розгляд у комітетах.

«Однією з основних новацій законопроєкту є визнання електронних сигарет і засобів для нагріву – сигаретами», – сказала народний депутат Лада Балух, що є однією з ініціаторів законопроєкту. Також, за її словами, пропонується ряд заходів щодо зменшення привабливості сигарет і ввести заборону на їх продаж особам, які не досягли 21-річного віку.

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.

дисклаймер f0c52 25fcc

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

Семаковська Тетяна 13:32, 5 Січня 2023

Screenshot 265 902442022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено 601 тис. грн. Скільки коштів виділили для доброустрою міста, медицину та безпеку бахмутян — читайте в матеріалі.

Про це йдеться у звіті Бахмутської міської ради за 2022 рік.

Оборона міста

8 52f07

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Цього року в оборону міста Бахмута було вкладено чимало коштів, розбираємося що і куди пішло.

У 2022 році для військової частини А2227 було надано 1,4 млн. грн. Для закупівлі оргтехніки виділили 400 тис. грн, а для запасних частин до автомобільної техніки – 1,0 млн. грн.  Для ліквідації наслідків надзвичайних та аварійних ситуацій міська рада залучила 850 тис. грн. Ці кошти пішли на придбання паливно-мастильних матеріалів. Нагадаємо, що ми писали, як працює служба ДСНС в місті.

9 dae71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Водночас на участь в охороні та обороні важливих об’єктів і комунікацій, порушення функціонування яких, чи виведення їх з ладу становить загрозу для населення, було залучено 16 млн. грн. Мова йде про укріплення фортифікаційних споруд залізобетонними конструкціями.

Виділялись також кошти для підтримки нашої армії, зокрема на виконання мобілізаційних та оборонних заходів на території громади. 

Відтак, 11 Прикордонному загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) надали 2,0 млн. грн.

7 1 537af

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Для придбання  автомобільного транспортного засобу виділити 1,2 млн. грн. Для забезпечення запасними частинами та витратними матеріалами для ремонту та підтримання у справному стані транспортних засобів та спецтехніки міська рада залучила 200 тис. грн. А от для закупівлі засобів зв’язку виділили півмільйона гривень.

Нагадаємо, що ми писали, про важливість сучасних засобів зв’язку у війні

Окремо, міська рада виділила кошти на покращення матеріально-технічної бази військової частини А3880, загалом частині було надано 700 тис. грн. 

За рахунок цих коштів, частину забезпечили предметами та джерелами електроживлення, будматеріалами, електрообладнанням, оргтехнікою та меблями.

Медицина та доброустрій бахмутян

6 1 f1c71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Нагадаємо, що з Бахмутської громади евакуювали майже 90% населення, проте в місті все ще залишаються люди. Для підтримки жителів, які відмовляються від евакуації міська рада уклала договір на надання матеріальної допомоги, зокрема для закупівлі хліба в кількості 901 408 одиниць на суму 16,0 млн.грн. Хліб бахмутянам роздають безплатно в пунктах видачі гумдопомоги.

Для забезпечення дотримання санітарних та протиепідеміологічних заходів в 2022 році було виділено 50 тис. грн. Нагадаємо, що в Бахмуті знову почали вивозити сміття. Також виділили 50 тис. грн для закупівлі будматеріалів, електроустаткування та інструментів. 

В 2022 році завдяки благодійникам, які підтримують нашу охорону здоров’я. Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута» отримало ліки та медичні вироби на загальну суму 1,3 млн.грн.

Своєю чергою благодійники допомогли і «Багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування м. Бахмут». Медзаклад отримав медичне обладнання, ліки, медичні прилади та вироби на загальну суму 10,1 млн. грн.

Головне фото: Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

Читайте також: Перейменування вулиць, пов’язаних з російськими діячами в Бахмуті: чи на часі це питання?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

Screenshot 265 90244

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

2022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]