Зняти житло без шахраїв сьогодні можливо, якщо дотримуватися правил безпечної оренди. На жаль, під час війни активізувалося чимало фальшивих власників квартир, які насправді ними не володіють або ж рієлторів, які хочуть ошукати людей. Втім, розпізнати шахрайство при оренді — легко, якщо підготуватися та знати, як складають правильний договір оренди житла та як відбувається бронювання перегляду квартири.
Редакція Бахмут. IN.UA зібрала перевірені поради, які вбережуть Вас від шахраїв при оренді квартири.
Шахрайство при оренді квартири
Оренда житла — звична справа, переважно раніше квартири винаймали молоді люди чи пари, які ще не мають достатньої кількості коштів для купівлі власного житла або ж знаходяться процесі заощадження.
Втім, з початком повномасштабної війни багато українців різного віку та соціального статусу втратили власні домівка. Для них оренда житла стала єдиним способом мати дах над головою. Комусь пощастило зняти квартиру без посередників, але є й ті, хто натрапив схеми шахрайства при оренді квартири.
Під час пошуку квартири для подальшої довгострокової оренди важливо звертати увагу на різні речі, а особливо на тривожні сигнали.
Оплата за бронювання перегляду квартири
Перегляд квартири перед орендою повинен проходити на безоплатній основі. Людина, яка хоче взяти житло в оренду, не повинна платити ні за перегляд квартири, ні щоб її “притримали”. Тобто, якщо кілька людей забронювала, то вам просто назначають годину на яку ви приходите й дивитися квартиру. Після цього ви повідомляєте рішення власнику житла — чи готові ви орендувати, чи цей варіант вам не підходить.
“Власник” нічого не знає про житло
Оглядаючи квартиру треба ставити детальні питання, які допоможуть створити цільне бачення стану квартири. До прикладу, можна поцікавитися сусідами, косметичним ремонтом, комуналкою зимою тощо. Це також допоможе розпізнати справжнього власника житла, адже він вільно зможе відповісти на ці питання. Натомість якщо людина не може відповісти чи говорить нечітко — слід бути обережним.
Зазначимо, що при роботі з рієлторами часто виникають ситуації, коли вони не знають жодних деталей про квартиру. Це говорить не про шахрайство, а про безвідповідальність посередника. У такому випадку попросіть рієлтора при вас подзвонити до власника та задайте йому уточнюючі питання.
“Квартиру вже готові оплатити одразу кілька людей”
Часто при огляді квартир можна почути, що за квартиру йде справжня боротьба та вже декілька сімей готові оплатити її. Це маніпуляція, яку використовують щоб зіграти на емоційно-вразливому стані людини та створити ілюзію необхідності швидко прийняти рішення. В такому випадку не слід ухвалювати поспішні рішення.
Паспортні данні під час огляду квартири на оренду
Надсилати фотографії паспорта власнику квартири чи ріелтору не слід, адже це особисті дані, які можуть бути використанні невідомою особою в корисних цілях.
Правила пошуку квартири на оренду
Щоб уникнути квартирних шахраїв дотримуйтесь наступної схеми пошуку житла:
- шукайте оголошення від перевірених авторів,
- перегляньте відгуки на автора;
- зв’язуйтеся з власником чи ріелтором телефоном та переконайтеся, що ви маєте справу з реальною людиною;
- домовтеся про перегляд квартири таким чином, щоб з вами на огляд зміг піти хтось з друзів, родичів;
- запитуйте про квартиру, цікавтесь її станом;
- не оплачуйте гроші за квартиру наперед;
- обов’язково ознайомтесь з документами на квартиру;
- підпишіть договір про оренду та пропишіть у ньому всі важливі для вас деталі, зафіксуйте ціну оренди на кілька місяців чи рік.
Після підписання договору та погодження суми першого платежу можете оплачувати плату за житло.
Читайте також:
- “Придатне” житло для ВПО: в Україні створять базу
- Оренда квартир із правом викупу: у Києві запустили нову житлову програму
- Де в Україні можна купити квартиру за 2 роки заощаджень: інфографіка
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!