Як користуватися газовою горілкою: Станіслав Балдін з ДСНС розповів основні правила безпеки

Семаковська Тетяна 14:53, 25 Вересня 2023
Газові пальники/ ілюстрація Бахмут.IN.UA

Минулого року українцям довелося вчитися жити та адаптуватися до блекаутів. Такі речі, як газові горілки стали звичними та допомагали людям пережити відключення електроенергії. З настанням холодів на нас може чекати повторення ситуації. Редакція Бахмут.IN.UA вирішила розпитати експерта щодо того, як користуватися горілкою та яких правил треба дотримуватися задля власної безпеки в цьому процесі. 

Станіслав Балдін, головний фахівець відділу зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю Головного управління ДСНС України у Донецькій області, розповів про основні правила користування туристичними пальником, газовою горілкою та іншими газовими приладами, які люди використовують для приготування їжі та опалення протягом відключень електроенергії. 

Читайте також: Ці напої зігріють навіть у найхолоднішу зиму: рецепти чаїв, які легко приготувати

Як обирати газовий пальник

Газова горілка для опалення та приготування їжі є ефективним методом забезпечення базових потреб людини під час блекаутів та надзвичайних ситуацій. Втім, важливо бути дуже обережним при використанні таких засобів аби уникнути пожеж, отруєнь та інших небезпек, які вони можуть спричинити. 

Газові горілки бувають різні. Деякі під’єднуються до великих газових балонів, а є ті, що працюють від маленьких балончиків. Якщо ми кажемо про блекаут, в цілому люди будуть використовувати маленькі, туристичні варіанти. Вони дешевше і їх зручніше використовувати в будинку. Люди будуть переважно купляти те, що дешевше і встановлювати самостійно там, де їм це зручно.

 

Станіслав Балдін // Головний фахівець відділу зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю Головного управління ДСНС України у Донецькій області

Станіслав Балдін попереджає, що при використанні туристичного пальника для приготування їжі або опалення треба звертати увагу на шланги які під’єднують газовий балон до горілки. Адже буває, що вони пошкоджуються, тоді виникає розгерметизація і газ походить в приміщення. Крім того, при виборі газового пальника на балонах варто звернути увагу на те, де ви збираєтеся його купляти. 

Треба звернути увагу на інструкцію і, особливо, на сертифікат виробника у продавця, який продає ці горілки. Тому що бувають горілки кустарного типу, які виготовляють самостійно та якось приєднують до газового балона. Ці конструкції небезпечні. Треба дивитися на документацію, що ця горілка виготовлена на заводі й має всі характеристики. Варто читати інструкцію та впевнитися в тому, що вона зроблена згідно стандартів. Крім того, ще при купівлі перевіряйте цілісність всіх матеріалів та елементів.

 

Станіслав Балдін  // Головний фахівець відділу зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю Головного управління ДСНС України у Донецькій області

Купляйте пальники тільки продавців, що мають сертифікат на ці вироби/ Pexels

Читайте також: Плівка, парафін чи монтажна піна: як утеплити вікна на зиму

Правила безпеки при використанні газової горілки вдома

Неправильне використання газових горілок несе в собі багато небезпек. Тому, правила користування газовим пальником є обов’язковими знаннями, якими мають володіти люди, що бажають придбати собі такий прилад. Є кілька ознак, на які треба звернути увагу та негайно діяти, при їх виявленні. 

Перша з них, це запах. Хоча природний газ не має запаху, при продажу балонів із газом виробники додають туди суміші, щоб люди могли відчути, якщо з’являється витік газу. 

Якщо в приміщенні ви відчули газ, то вже не можна вимикати або вимикати світло. Тобто, якщо світло в цей момент включене, то треба так і залишити. І навпаки, якщо вимкнене, то не вмикайте його. Буває, люди біжать вимикати світло при виявленні витоку, а в той момент відбувається іскра у самій лампі. Тоді може відбутися горіння або вибух. Це вже залежить від концентрації, яка в приміщенні утворилася.

 

Станіслав Балдін // Головний фахівець відділу зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю Головного управління ДСНС України у Донецькій області

Якщо ви відчули запах газу, не вмикайте або не вимикайте світло та терміново провітріть приміщення/ Pexels

Станіслав Балдін також закликає перед використанням горілок перевіряти систему вентиляції.

Всі ми знаємо, що горіння – це процес окислення, тобто в приміщенні зменшується концентрація повітря, в якому у нас є кисень. Люди можуть втратити свідомість через нестачу кисню. Треба перевіряти систему вентиляції, а якщо її немає в приміщенні, потрібно відкривати вікна, або двері для провітрювання приміщення до доступу кисню.

 

Станіслав Балдін // Головний фахівець відділу зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю Головного управління ДСНС України у Донецькій області

Тому, перед опалювальним сезоном потрібно перевірити вентиляційні канали, щоб у них була тяга. В разі необхідності треба їх прочистити. Станіслав застерігає, що перевіряти вентиляцію не можна сірниками. Тому що там з часом накопичуються гази, павутиння, сухе листя тощо. Якщо частинка від цього сірника полетить по вентиляційному каналу, то може виникнути горіння.

Газовий пальник це помічник людини у різних ситуаціях, втім, важливо дотримуватися всіх правил безпеки при його використанні/Pexels

Крім того, саме через зменшення концентрації повітря з киснем у приміщенні, у випадку використання туристичних газових плит, не варто використовувати їх для обігріву у нічний час. Станіслав попереджає, що такі прилади не можна самостійно ремонтувати, а розміщуватися вони мають тільки на негорючій поверхні. 

Читайте також: Декоративна штукатурка своїми руками: як змінити інтер’єр вдома?

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

30 тис грн на нову професію: жінок у Києві запрошують до навчання

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 16 Травня 2025
Центр зайнятості / фото Суспільне

У Києві жінки можуть опанувати нові професії безплатно. Наразі реалізується програма, яка дозволяє жінкам опанувати професії, зокрема водійки трамвая чи машиністки екскаватора.

Про це повідомляється на офіційному сайті Київської міської державної адміністрації.

Навчання для жінок у Києві 2025

Київський міський центр зайнятості продовжує підтримувати жінок у розширенні їхніх професійних можливостей. Наразі реалізується програма, яка дозволяє жінкам опанувати нові професії. На сьогодні доступні 31 спеціальність, зокрема:

  • водійка трамвая, тролейбуса або автобуса;
  • операторка верстатів з програмним керуванням;
  • фрезерувальниця;
  • електрогазозварниця;
  • машиністка екскаватора;
  • столярка та інші.

Навчання проходить за підтримки роботодавців. Вони надають місця для проходження практики та зобов’язуються працевлаштувати випускниць після завершення курсів.

Вартість навчання повністю покривається службою зайнятості — в межах 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (до 30 280 гривень). Якщо вартість перевищує цю суму, різницю може компенсувати роботодавець або сама учасниця проєкту.

Хто може долучитися до програми

Участь у програмі можуть взяти жінки, які проживають у Києві чи Київській області, незалежно від рівня освіти. Учасниця може самостійно обрати професію з запропонованого переліку, а також навчальний заклад, що має відповідну ліцензію. Тривалість навчання залежить від обраної спеціальності та може тривати до 10 місяців.

Як подати заявку

Заявку можна подати як офлайн — особисто звернувшись до Центру зайнятості, так і онлайн — через відповідну форму за посиланням. Розгляд анкети триває до 5 робочих днів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як оформити учнівський квиток у Києві у 2025 році: гід по процедурі

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:30, 16 Травня 2025
Проїздна картка / фото Київська міська рада

У 2025 році учнівський квиток залишається одним із головних документів школяра, які мешкають у Києві. Він підтверджує статус учня та дає право на низку пільг, зокрема безоплатний проїзд у громадському транспорті. Документ у столиці видається безплатно, але для його отримання потрібно пройти нескладну процедуру реєстрації.

Детальніше про те, як оформити електронний учнівський квиток у 2025 році — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Як оформити учнівський квиток у 2025

Електронний учнівський квиток — це спеціальна програма, яка реалізується в Києві. Він підтверджує статус учня та надає право на пільговий проїзд у громадському транспорті.

У 2025 році жителі столиці можуть оформити електронний учнівський квиток для дитини через додаток “Київ Цифровий”. Для цього одному з батьків необхідно:

  • авторизуватись у власному профілі;
  • внести необхідні дані про дитину;
  • додати картку дитини до свого акаунту;
  • завантажити фото для учнівського квитка;
  • подати заявку на виготовлення електронного квитка;
  • здійснити оплату онлайн або у банківському відділенні.

Процедура оформлення включає кілька етапів:

  • заявка передається до навчального закладу, де проходить перевірку та підтвердження;
  • після цього замовлення надсилають на друк.

Увесь процес виготовлення квитка можна відстежувати в особистому кабінеті. Орієнтовний термін — до одного місяця.

У разі втрати або пошкодження документа слід звернутися до служби підтримки. Старий квиток буде заблоковано, після чого можна подати заявку на новий. Якщо учень змінює школу, необхідно оформити новий квиток з оновленими даними.

Якщо пластиковий учнівський квиток уже додано в застосунок, його можна легко перевести в цифрову версію через налаштування. Для дітей, які ще не мають смартфона, передбачена альтернатива — пластиковий учнівський квиток, прив’язаний до електронної системи.

Які пільги надає квиток

Учнівський квиток у 2025 році дає право на безплатний проїзд у міському громадському транспорті. Пільга діє з 1 вересня до кінця червня та поширюється на всі види транспорту: метро, тролейбуси, трамваї та автобуси.

В електронному квитку також можна зазначити додаткову інформацію — адресу проживання, резус-фактор і групу крові дитини. Окрім цього, учнівський квиток дозволяє відвідувати муніципальні театри та музеї зі знижкою.

Щоб скористатися правом на безплатний проїзд, учень повинен валідувати квиток під час поїздки.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

студенти як заробити грошей

Аквагрим, доставка їжі або власний блог: які цікаві способи заробітку є для студентів

Весною настає пора, коли одинадцятикласники готуються НМТ, після якого підуть в самостійне життя та вступлять до університету. Там їм доведеться розраховувати на власні сили, заробляючи […]

Лимони, картопля та цибуля: які фрукти та овочі можна зберігати на зиму

Влітку ми насолоджуємося смаком та користю великої кількості сезонних овочів та фруктів. У цій статті ми розглянемо способи зберігання овочів та фруктів до зими, щоб […]

Як правильно доглядати за зубами та яснами

Правильний догляд за зубами та яснами є важливою складовою загального здоров’я. Недбалість до гігієни ротової порожнини може сприяти розвитку хвороб зубів та навіть до їх […]

Головна 2 cc44b

Як правильно доглядати за волоссям

Догляд за волоссям може здатися дуже простою та базовою процедурою. Втім, існують багато рекомендацій та практик, які допоможуть вам зменшити ступінь пошкодження та отримати кращий […]

фото осінню

Парасоля та продуктовий ринок: цікаві ідеї для осінньої фотосесії

Фотосесія осінню завжди хороша ідея. У цю пору року сонце ще тішить нас теплом та сухою погодою, атмосфера відчувається по-особливому, а локацій для осінньої фотосесії […]

4 04caa

Варення з ягід: класичні та незвичні рецепти, які запам’ятаються надовго

Вже згодом в Україні починається сезон ягід. Саме в цей період з травня по вересень чимало господинь почнуть готувати варення на зиму з полуниці, малини, […]