Перейменування вулиць у Бахмуті: покрокова інструкція від експерта Павла Островського

Микола Ситник 17:36, 11 Жовтня 2023
Перейменування вулиць
Перейменування вулиць у Бахмуті / ілюстрація «Бахмут IN.UA»

Дискусії щодо перейменування вулиць активно почали вестись після подій Євромайдану і питання залишається актуальним й досі. Редакція «Бахмут IN.UA» поспілкувалась із краєзнавцем, заступником голови комісії з дерусифікації Дружківки Павлом Островським щодо того, як відбувається сам процес перейменування та які кроки потрібно зробити громаді для того, аби досягти успіху в цьому питанні.

Навіщо Бахмуту перейменовувати вулиці?

Перш за все необхідно сказати, що ця процедура важлива не тільки для Бахмута, вона важлива і для інших громад України. А російсько-українська війна, яка триває вже більше 9 років, тільки підкреслює необхідність відмовлятись від російських та радянських наративів.

«Ми розуміємо, що це питання самоповаги, питання того, що ми українці, у нас є своя історія, і ми повинні підкреслювати своє: своїх героїв, свої символи, а не ті, які були нав’язані», — говорить Павло Островський.

Після того, як дерусифікація значною мірою почала ширитись східними регіонами України, чимало схвалення вона отримала насамперед від військових ЗСУ.

Бійці, які захищають Україну їздять громадами Донеччини, вони бачать на картах нові назви і з великою приємністю, з великою вдячністю це сприймають, тобто вони відчувають, що є надійний тил і що тут є активні люди обрали на громадських обговореннях такі назви, які наповнені українськими сенсами, а не якимось «вишнево-компотними», як я їх називаю.

Павло Островський // заступник голови комісії з дерусифікації Дружківки

Активіст має увазі популярну традицію називати вулиці нейтрально, наприклад вулиця Вишнева, Квіткова, Сливова тощо.

Павло Островський
Краєзнавець, заступник голови комісії з дерусифікації Дружківки Павло Островський / фото Facebook

Покрокова інструкція для перейменування вулиць у Бахмуті

Крок 1. Знайти активну громаду

Спочатку, я думаю, що варто знайти тих людей, мешканців Бахмутської громади, які, очевидно, виїхали і яким було б цікаво долучатись до цього процесу і дерусифікувати вулиці та символічний простір Бахмутської громади і сумувати якісь пропозиції.

Павло Островський // активіст

Бахмут — це місто в евакуації, мешканці Бахмутської громади, розселені по усій Україні, хтось тимчасово проживає за кордоном, тому активна громадськість та журналісти повинні спонукати місцеву владу до питання декомунізації вважає активіст.

«Ми всі розуміємо в якому стані зараз Бахмут, але зараз є законодавство і його треба виконувати. Місцева адміністрація має залучати мешканців Бахмутської громади до процесу перейменування вулиць, щоб, коли ми повернемось, коли Бахмут буде звільнений, коли над Бахмутом будуть українські прапори, не залишилось й сліду від росії в назвах топонімів. 

Щоб були не радянські і не російські вулиці і, щоб жителі вже знали, що їхні вулиці мають назви на честь українських захисників, на честь українських героїв, на честь письменників, культурних діячів, історичних діячів, але українських, не російських, не цієї країни, яка зруйнувала Бахмут, зруйнувала їхні домівки. 

Для багатьох це дуже важливе питання  і навіть те, що зараз Бахмут знаходиться в окупації це не перешкоджає місцевій владі виконувати свої повноваження, тобто це питання тільки політичної волі та бажання», — переконаний Павло Островський.

Віталій Овчаренко та Павло Островський
Військовослужбовець Віталій Овчаренко та Павло Островський / фото Facebook

Краєзнавець додає, що у великих містах, як Київ чи Дніпро — є центри які об’єднують мешканців бахмутської громади, вони також можуть стати центрами комунікації про такі зміни. Також у роботу мають включитись різні медіаресурси, телеграм-канали, які працюють на аудиторію Бахмутської громади і будуть допомагають поширювати інформацію, популяризувати саму ідею перейменування вулиць. 

Ці майданчики, каже співрозмовник, мають змогу поширювати та пропонувати варіанти назв: на честь кого планують назвати, хто ці люди, також кожен небайдужий громадянин може поширювати інформацію та долучитися до такого обговорення.

Крок 2. Звернення до влади

Після того, як збереться група зацікавлених людей, які готові працювати над тим, щоб наповнити назви вулиць Бахмуту українськими сенсами, варто звернутися з письмовою заявою до голови Бахмутської військової адміністрації і запропонувати розпочати процес із перейменування вулиць.

Слід сформувати комісію, яка буде за це відповідати і розглядати пропозиції, які будуть надходити від мешканців.

Павло Островський // заступник голови комісії з дерусифікації Дружківки

Крок 3. Громадські обговорення

Після того, як комісія розгляне всі запити від громади, голова військової адміністрації призначає громадські обговорення на яких власне мешканці визначаються щодо нових назв вулиць. Отже, це питання тільки бажання і спроможності це організувати. Місцеві телеграм канали, місцеві медіа, громадські організації повинні допомогти організувати цей процес якісно, допомагати також у проведенні обговорень.

«Це все можливо провести в онлайні і найбільші міста України проводять такі обговорення саме так. І тому це знову ж таки питання бажання влади, військової адміністрації і голови, який зараз приймає такі рішення. Тобто це повністю відповідальність голови військової адміністрації», — пояснює Павло Островський.

Крок 4. Прийняття рішень

Наступний крок — голова адміністрації приймає рішення за результатами тих громадських обговорень. Таким чином найголовнішим важелем у перейменуванні є люди — вони висувають та обирають варіанти назв вулиць, які їм подобаються, шляхом голосування обирають найкращий, а рішення затверджує  голова.

Варіантів може бути кілька, зазвичай їх пропонують історики, краєзнавці, музейники, представники громадськості, представники адміністрації, а комісія визначає в якому форматі більш оптимально провести опитування, а далі вже вирішує громада, всі хто хочуть — долучаються, це ті самі громадські слуханні тільки в режимі онлайн.

Павло Островський // активіст

Островський з Лозинським
Павло Островський з Романом Лозинським / фото Facebook
Як довго триває процес перейменування вулиць?

«До двох місяців, тобто там є різні процедури, але як правило це може бути місяць або два. Такі строки визначені у законодавстві», — говорить Павло Островський.

Що робити у випадку якщо громада не згідна з рішенням військової адміністрації?

«Найбільш правильно буде висловлювання своїх позицій в ході громадських обговорень. Спеціально для цього вони і були придумані, щоб визначити позицію мешканців громади, якщо якась назва не подобається, то можна проголосувати проти цієї пропозиції, голосувати на користь іншої назви або пропонувати свою», — додає активіст.

Що відповідати тим, хто вважає, що це питання не на часі?

«Коли як не зараз відмовлятись від всього російського, позбуватись цих нав’язаних символів окупаційними режимами? Це була спрямована російська політика, щоб центральні вулиці міста називали на честь Пушкіна, Толстого, Леніна. Ці назви не просто ж так з’явились. 

Це цілеспрямована політика, щоб показати вищість російської культури над українцями і показати, що українська мова годиться тільки для фольклору і всяке таке, а от російська культура це щось високе та цінне. Це ж робилось для того, щоб маргіналізувати українську культуру та мову. 

А нам зараз потрібно не повторювати тих помилок останніх 30 років, коли обирали в ради комуністів, регіоналів, тобто сили, які відверто позиціонували себе як антидержавні, антиукраїнські. Нам потрібно пам’ятати нашу історію, наших героїв, наших захисників», — резюмував Павло Островський.

Читайте також

Текст підготувала стажерка Ірина Кріксон

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

В МОЗ розповіли, скільки потрібно на відновлення медичної системи

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:35, 17 Червня 2024
Пошкоджена “швидка” / фото ілюстративне

На відновлення медичної системи України потрібно понад 14 мільярдів доларів США або 567 мільярдів гривень. Ці кошти треба для відбудови лікарень в найближчі 10 років.

Про це розповів міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко

Післявоєнна відбудова України

За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшко, загальні втрати медичної сфери від україно-російської війни — це щонайменше 17,8 мільярда доларів або 720 мільярдів гривень. В цю суму входять пошкоджені “швидкі”, знищене обладнання та ліки.

У втрати медичної сфери також увійшли 1618 пошкоджених медзакладів  та 214 повністю зруйнованих лікарень, які не підлягають відновленню. Як зазначає міністр, найбільше таких об’єктів заходиться у Харківській, Донецькій, Миколаївській, Київській, Чернігівській, Дніпропетровській, Херсонській та Запорізькій областях.

Віктор Ляшко також додав, що вже близько 880 медзакладів відновили свою роботу з початку повномасштабної війни. Це лікарні на деокупованих територіях й ті, що зазнали незначних пошкоджень, зокрема, мали вибиті вікна чи пошкоджений фасад.

Ціна відновлення медичної сфери України після наслідків повномасштабної війни, які зафіксовані вже зараз, складає більше ніж 14 мільярдів доларів на найближчі 10 років.

Віктор Ляшко // міністр охорони здоров’я

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

В Одесі обговорюватимуть з громадянами план відбудови Бахмута: як долучитися

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:30, 14 Червня 2024
Реєстрація на презентацію / фото ілюстративне

Бахмутян та інших небайдужих до процесу післявоєнної відбудови України запрошують взяти участь у презентації та обговоренні універсальної концепції “Сталева Мрія Бахмут”. Подія відбудеться 6 липня в Одесі.

Про це повідомили в Бахмутській міській раді.

Післявоєнна відбудова Бахмута

Універсальна концепція післявоєнної відбудови кварталу “Сталева Мрія Бахмут” передбачає створення нового району в межах вулиць Чайковського, Захисників України, Декабристів та Ювілейна, до межі селища Хромове. У цьому кварталі Бахмута зможуть проживати близько 18 тисяч мешканців.

Презентація проєкту запланована на 7 липня 2024 року. Вона почнеться о 13.00 у місті Одеса. Інформацію про місце проведення заходу буде додатково повідомлено телефонним дзвінком.

Як долучитися

Реєстрація на зустріч вже доступна за посиланням. Кількість учасників обмежена.

Скористатися можливістю взяти участь в публічних обговореннях можуть:

  • мешканці усієї Бахмутської громади;
  • усі небайдужих до процесу відбудови (відновлення);
  • фахівці у сфері просторового планування, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства;
  • ті, хто цікавиться даною концепцією або готовий долучитися до робочої групи з її вдосконалення.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

В МОЗ розповіли, скільки потрібно на відновлення медичної системи

На відновлення медичної системи України потрібно понад 14 мільярдів доларів США або 567 мільярдів гривень. Ці кошти треба для відбудови лікарень в найближчі 10 років. […]

12:35, 17.06.2024 Скопіч Дмитро

В Одесі обговорюватимуть з громадянами план відбудови Бахмута: як долучитися

Бахмутян та інших небайдужих до процесу післявоєнної відбудови України запрошують взяти участь у презентації та обговоренні універсальної концепції “Сталева Мрія Бахмут”. Подія відбудеться 6 липня […]

12:30, 14.06.2024 Скопіч Дмитро

В Україні з’явиться державний реєстр замінованих територій: як він працюватиме

В Україні планують створити перший державний реєстр територій, забруднених вибухонебезпечними предметами. Він дозволить прискорити процеси у сфері гуманітарного розмінування, а також створити умови для реалізації […]

11:40, 10.06.2024 Скопіч Дмитро
відбудова Бахмута

Бахмутян збирають у Полтаві на презентацію відновлення: реєстрація

Бахмутян, які зараз проживають у місті Полтава, запрошують долучитися до презентації проєкту “Сталева мрія Бахмут” та його публічного обговорення. Зустріч відбудеться 11 червня о 10:30. […]

Відновлення житла: топ-3 платформи від експертів

Команда БФ “Стабілізейшн Суппорт Сервісез” виокремила корисні онлайн-платформи, які допомагають ефективно координувати процеси відновлення житла у постраждалих від війни громадах України.