Main menu

9 43389Відомі в Бахмуті журналісти, громадські активісти, представники місцевого самоврядування поділились думками про діяльність нардепів, що працювали в Артемівську-Бахмуті з 1990 по 2018 рік та визначили свої очікування від діяльності майбутнього народного депутата. У відеоматеріалі ми підготували аналіз діяльності двох нардепів, що працювали останню каденцію по 46-му округу. 

50599607 1982985941997324 4777012250386890752 o f17baВолодимир Березін громадський активіст, журналіст аналізує виборчий процес на окрузі починаючи з 1989 року:

«Останні вибори Радянського Союзу були в 1989 році, ми вже створили політклуб. Депутата за рознарядкою призначив Горком партії. Це була працівниця з Фабрики "8-го Березня" Хлопоніна. Ми проспали ці вибори, але вирішили не проспати вибори 90-го року до Верховної Ради України. Уже було зрозуміло, що Горком партії висуває директора «Победы труда», члена Горкому партії Івана Марченко. Іван Дмитрович на той момент був дуже впливовим у місті.

В країні - перебудова, гласність, і ми з хлопцями з політклубу вирішили знайти і висунути цікаву людину. В першу чергу звернулися до Черепкова - він був директором 5-ї школи, з усіх боків позитивний, на мітингах виступав. Але він категорично відмовився. Ми зрозуміли, що він не захотів виступати проти Марченко і Горкому партії. Другий кандидат був священик Полікарп, який теж відмовився, хоча потім став депутатом міськради за пропозицією мера Олексія Реви. Колегіально ми вирішили, що від нас піде Бірчак, бо він був журналістом газети «Вперед» і у нього були дуже резонансні публікації. Бірчак теж не відразу погодився, бо розумів, які можуть бути наслідки. Потім ми всі допомагали йому, агітували, дійшли до другого туру. По суті, ми виграли ці вибори, але там були колосальні фальсифікації з боку Горкому.

Я працював на заводі «Победа труда» і на мене все  озброїлися, тому що я не підтримував нашого директора. Я пояснював, що Марченко нам потрібен, як директор в першу чергу. Коли він поїхав до Києва і заводом фактично не займався, сидів «жував окуляри», як ми говорили (була у нього така звичка), люди підходили і жали мені руку, казали, що я був правий. У цей час почалася деградація підприємства.

На початку 90-х Черепков став секретарем Горкому партії з ідеології. По суті, він був ідеологом комуністів, увійшов в міську еліту. Потім, коли комуністичну партію заборонили, всі плавно перетекли в Соціалістичну партію Мороза. Тоді на виборах в 1994 році його підтримав мер міста Олексій Рева, що було дуже важливо.

З 98-го року почалася повна клоунада, обирали прийшлих. Ржавський феєрично переміг керівника адміністрації президента Льовочкіна, Лук'янова і ще кілька колосальних фігур. Він відкрив в центрі міста свій офіс, роздавав дітям подарунки за малюнки, випускав газету. Він реально виграв завдяки цьому, але що він робив після обрання, я не знаю. А потім Рева став потужно ставити на бандитів і мафіозні структури, щоб протриматися. На кого ставив Рева, той і перемагав. Якби він хотів, він би з Бахмута міг знайти багато цікавих людей, але його завдання було захистити себе. Тому з'явилися Клюєви. Клюєви були частиною команди, яка сюди привела війну, по-суті їм все одно Росія / Україна, вони робили ставку на гроші. Якби Андрія Клюєва все-таки зареєстрували, це був би показник повної деградації держави як інституту».

2 985fdПолітолог Петро Тутов детальну характеристику діяльності народних депутатів попередніх каденцій:

«Мені доводилося безпосередньо спілкуватися зі всіма народними депутатами України, які обиралися по нашому виборчому округу. Про кожного можна розповісти багато. Характеризуючи їх діяльність необхідно враховувати вимоги того часу і рівень розвитку політичної системи та громадянського суспільства. Хто більш, хто менш, але безумовно кожен із них вніс свій вклад у розвиток нашого регіону. Далі читайте за посиланням.

 

Своїм розумінням функцій народного депутата поділилась, колишній заступник міського голови Бахмута, нині голова Бахмутської міської профспілкової організації працівників держаних установ України Людмила Скиба:

«На мій погляд народний депутат повинен серйозно знати проблеми громади. Не вирішувати дрібні проблеми, а вирішувати питання на законодавчому рівні. Наприклад, що стосується нашої галузі, Закон про місцеве самоврядування готувався 15 років - так і не прийнятий. Нас підвели під Закон про держслужбу. А цей закон прийнятий без узгодження з профспілками, він погіршив ситуацію з пенсійним забезпеченням людей, які чесно відпрацювали в місцевому самоврядуванні. Якщо звичайні громадяни платили 2-3% в пенсійний фонд, то працівники органів місцевого самоврядування - в два рази більше. Люди сподівалися, що вони будуть отримувати вищу пенсію. Хто ж як не народний депутат повинен займатися питанням своєчасного прийняття законодавчої бази?

Потрібно також думати про законодавчу базу. Що буде спрямована на розвиток регіонів і становлення країни, інакше вся молодь звідси поїде. Єдина сфера, яка буде процвітати – похоронна. Без розвитку економіки вирішення соціальних проблем - це фікція.

Я дивлюся на кандидатів, що зараз балотуються на окрузі і багатьох не знаю. У списку є кандидат, що був довіреною особою людини, яку народ не підтримав на виборах Президента, а тепер він балотується від партії яка стояла в опозиції до колишнього Президента. Але може тільки я не настільки гнучка і не готова до такого різкого повороту в діяльності кандидатів. Я хочу, щоб людина, яка переможе в дуже важкій боротьбі на окрузі, працювала над законодавством на вирішення проблем округу і всієї України».

4 28805Історик Володимир Сутковой визначив найефективнішого нардепа:

«Це безумовно Андрій Петрович Клюєв. Він прийшов в 2002 році в складі команди. Команда в силу різних причин деформувалася, але була побудована система роботи з виборцями: аналіз звернень громадян через індивідуальний прийом і органи місцевого самоврядування, налагоджений зворотній зв'язок. Вирішувались індивідуальні і колективні питання, та проблеми місцевих громад. Реконструкція стадіону «Металург» почалася завдяки Клюєву. Відремонтували Палац культури, почався ремонт доріг. Спільно з органами місцевої влади визначався перелік першочергових завдань та вівся подальший супровід ініціатив для того, щоб отримати гроші з бюджету. Крім того, скільки було прийнято законопроектів, які вирішували питання державного масштабу. Я вже не кажу, що надавалася індивідуальна підтримка у спорті, культурі».

3 18604Очікування від діяльності нардепу по округу висловила заступник голови Бахмутської державної адміністрації Тетяна Єрохіна:

«Народний депутат повинен допомагати в прийнятті законодавчих актів, які дозволять нам вирішувати проблеми району, доносити їх до Кабміну. Наприклад, на період ООС підприємства на лінії розмежування не платять податки в бюджет, відповідно, бюджет втрачає величезні суми. Ми не одноразово зверталися до народних депутатів, але на жаль, це не знайшло втілення. На моїй практиці вперше ми отримали кілька державних субвенцій завдяки народному депутату Костянтину Матейченко, хоча в інших містах і районах це норма.

Вважаю, що не тільки помічники, а самі народні депутати повинні частіше зустрічатися з виборцями, щоб з перших вуст знати про проблеми. Буває так, напишемо на народного депутата, а лист повертається назад - самі пишемо, самі виконуємо».

Журналіст Віктор Гриненко вважає, що жоден народний депутат, що працював на окрузі і в Бахмуті не зміг зробити життя українців комфортнішим:

«Депутат повинен бути юридично освіченим, професіоналом в законодавчій сфері для того, щоб створювати закони. Наші депутати від самого початку не були професіоналами в цій справі, вони не юристи. Хтось з них був партійним діячем, хтось керівником. Ми бачимо, що тисячі законів написані, але це не покращує наше життя. Я не бачу в цій лінійці депутатів, особистості, яка привнесла б щось в розвиток країни. У них мотивація зовсім інша, вони йдуть туди не для того, щоб в правовому полі покращувати наше життя. А в якихось зовсім інших інтересах - особистих, партійних».

vasylyy lugovoy 77ea7Журналіст, заступник головного редактора газети «Вперед» Василь Луговий вважає, що на окрузі тільки одна людина за час незалежності України ефективно працювала, як представник законодавчої влади:

«Володимир Черепков та людина, яка поєднала законотворчість і роботу з виборцями. Він просував ті закони, які були потрібні на окрузі. Я пам’ятаю, що він багато допомагав в цьому плані Заводу кольорових металів. Черепков відстоював інтереси регіону, коли в соляних шахтах хотіли зробити склади радіоактивних відходів. В нього ніколи не було бізнесу, тому він працював саме в законодавчому полі. Я взагалі вважаю, що діяльність народних депутатів має бути високооплачуваною роботою, де людина професійно виконує свої обов’язки».

 

 

Нагадуємо, що ознайомитись с функціями депутатів, визначені законом, можна в нашому попередньому матеріалі. Обирайте виважено!

 Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.