ВПО та фермери можуть отримати безплатне насіння овочів

Семаковська Тетяна 13:00, 4 Січня 2024
Насінння для фермерів / фото ілюстративне

Вимушені переселенці, домогосподарства яких постраждали від війни, зможуть безплатно отримати насіння овочів для весняної посівної. Також насіння за бажанням отримають фермери, багатодітні родини чи малозабезпечені.

Про це повідомляє Міністерство аграрної політики та продовольства України.

Допомога ВПО та фермерам

Через війну багато українців втратили свої домівки та землі, які вони обробляли, аби виростити городину. Щоб допомогти ВПО, фермерам та іншим вразливим верствам населення в Україні запустили ініціативу “Стійкість сільського господарства”, за підтримки USAID АГРО. Програма діє вже другий рік.

Насіння овочів отримають не лише мешканці деокупованих та прифронтових громад, а й вимушені переселенці, а також представники соціально вразливих верств населення (багатодітні сім’ї, малозабезпечені тощо), які мають присадибні ділянки. 

Як розподілятимуть насіння?

До 15 січня 2024 року органи місцевої влади у своїх громадах  визначать низку таких домогосподарств. Потім з 16 січня до 15 лютого очільники громад подадуть заявки на насіння через сайт Всеукраїнської асоціації громад  https://communities.org.ua/

Протягом лютого-березня Всеукраїнська асоціація громад доставить посівний матеріал до сільських та селищних рад, відповідальних за його розповсюдження серед мешканців. 

Компанія Bayer вже надала насіння моркви, кабачків, дині, томатів, перцю та капусти. Також компанія Syngenta планує передати насіння капусти, томатів, кабачків, цибулі, огірків та цукрової кукурудзи. Цих запасів вистачить, щоб забезпечити понад 100 000 домогосподарств.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Садовий обприскувач та як його обрати: поради від експерта з Бахмута

Микола Ситник 17:51, 15 Червня 2023

Garden Sprayer 64408

Як вибрати оприскувач для саду, аби не витрати марно гроші?  Садовий обприскувач — це незамінна річ для догляду за рослинами. Він має бути у кожного садівника, фермера чи дачника. Обприскувачі підходять для поливу, підгодівлі та лікування рослин. Також вони стануть у нагоді під час обробки дерев, виноградників, розсади і клумб. Щоб правильно обрати обприскувач, важливо зрозуміти, що саме ви оброблюватимете ним. 

Ольга М’ясникова, яка тримала в Бахмуті садовий магазин «Gardenside», поділилася з редакцією «Бахмут IN.UA», який обрати обприскувач для саду.

Види садових обприскувачів

Обприскувач садовий використовують для саду чи городу, вони бувають:

 • механічні (ручні);
 • акумуляторні;
 • електричні;
 • важільні;
 • помпові;
 • бензинові.

Вже сама назва говорить про те, чим вони відрізняється.

Механічний

Інструмент для обприскування рослин має різні механізми. Найпростіший – це звичайний механічний обприскувач — це найдешевший варіант. Те, що кожен може собі дозволити. Але, знову-таки, тут теж є варіанти. Категорія залежить від якості та різної цінової політики. Ємність може бути різною два, три, пять літрів і більше.

«Все залежить від терміну служби та комфорту під час роботи. Ціна безпосередньо впливає на термін служби роботи та якість матеріалів. У своєму магазині ми працювали весь час із двома виробниками «Леміра» та «Kwazar». Це українсько-польські товари. Спочатку була «Леміра», потім ми від неї відмовилися. «Kwazar» коштує дорожче, як мінімум у два рази. На обприскувачі гарантія йде один рік. Але ще є термін служби. Тобто реально обприскувач «Kwazar» працює три роки без жодних проблем. «Леміра» вже через сезон починає бризкати не дуже добре», — пояснила бахмутянка.

Ручний 26621Механічний обприскувач «Marolex Master 1000». Фото: ek.ua

Важільний

Важільний — один з різновидів обприскувачів, які працюють від мускульної сили. У розпилювачах цього типу важіль потрібно качати постійно. Це може бути досить виснажливо, однак важільні розпилювачі мають свої переваги.

По-перше, вони більш прості, дешеві і водночас більш надійні і безпечні: пошкодження резервуара не приводить до «вибуху» з розбризкуванням вмісту, а працездатність у багатьох моделях зберігається навіть при негерметичному баку.

По-друге, великі наплічні агрегати цього типу зазвичай переносяться на двох плечах, на зразок рюкзаків — це забезпечує максимально рівномірний розподіл навантаження.

Важільний 14a3aВажільний обприскувач «Lemira OG-101». Фото: elektromotor.com.ua

Помповий

Помповий — однин із різновидів обприскувачів, які працюють від мускульної сили. Відмінність полягає в тому, що в цьому випадку використовується накопичувальний принцип: за допомогою помпи в резервуар заздалегідь нагнітається запас стисненого повітря, яке поступово витрачається в процесі роботи. Запас потрібно час від часу поповнювати, підкачуючи помпу.

Характерною зовнішньою ознакою помпового обприскувача є ручка підкачки, яка розташована на верхній частині. Моделі з наплічним переміщенням доводиться носити на одному плечі, щоб ручка залишалася в межах досяжності. Це менш зручно, ніж переміщення важільних моделей на двох плечах.

Загальною особливістю всіх помпових агрегатів є те, що під час роботи не потрібно постійно качати повітря. З іншого боку, така конструкція погано підходить для великих обсягів, тому ємність резервуару в розпилювачах цього типу не перевищує 12 літрів. Садові обприскувачі часто використовують й для поливу кімнатних рослин, саме помповий буде зручний для такого призначення.

Помповий 59a53Помповий обприскувач «Kwazar Orion 9». Фото: prom.ua

Акумуляторний

Це обприскувач з живленням від вбудованих акумуляторів. Випускаються в безлічі різновидів — від найпростіших моделей, створених як більш зручна альтернатива ручним оприскувачам, до потужних професійних агрегатів, що наближаються за можливостями до бензинових.

Загалом акумуляторні моделі зручні у використанні та обслуговуванні, відносно прості і дешеві, працюють тихо та можуть без обмежень застосовуватися як на відкритому повітрі, так і в теплицях. Ключовий недолік — неможливість швидко відновити роботу при вичерпанні заряду, адже процес зарядки займає досить багато часу.

«Акумуляторний обприскувач на нашому сегменті ринку представлений переважно різними китайськими виробниками. Вони всі схожі, однакові. Тут варто, напевно, дивитися на ємність акумулятора, який заряджається. Це впливатиме на час роботи. Але цінова політика приблизно однакова. Акумуляторним обприскувачем працювати, звичайно, набагато простіше. Коли у нас велика площа картоплі, припустимо, або ще чогось на городі, і треба постійно бризкати, то акумуляторні дуже зручні», — додає Ольга М’ясникова.

Акумуляторний 3e51fАкумуляторний обприскувач «Forte KF-16». Фото: ek.ua

Вам буде цікаво

Електричний

Розпилювачі з електромоторами, що живляться від звичайних розеток, мають меншу вагу і вартість, ніж акумуляторні аналоги, а час їхньої роботи практично необмежений. З іншого боку, необхідність тягнути дріт від розетки помітно обмежує мобільність. Тому особливого поширення цей варіант не отримав, він зустрічається лише в деяких колісних моделях, де автономністю пожертвували заради переваг електричного двигуна.

Електричний обприскувач на колесах — професійний обприскувач, який має зручну систему управління, міцні колеса та опору. Легко маневрує, стійкий на похилих поверхнях.

Акумуляторна батарея може працювати впродовж чотирьох годин, в залежності від тиску використання. Обприскувач комплектується 30-метровим шлангом із котушкою для шлангу та алюмінієвою фурмою з регульованою насадкою. Як правило, електричні обприскувачі мають велику ємність (40 літрів і більше).

Електричний cc9ebЕлектричний обприскувач на колесах «Stocker». Фото: sekator.net

Бензиновий

Обприскувачі, оснащені бензиновими двигунами, зазвичай, належать до професійного рівня і відрізняються високою продуктивністю і дальністю дії.

Для невеликої ділянки біля приватного будинку або дачі купувати такий пристрій немає сенсу, а от на великих площах бензиновий агрегат може виявитися досить корисним. Одна з ключових переваг подібних моделей перед акумуляторними полягає в тому, що бак двигуна можна швидко заправити пальним. З іншого боку, бензинові оприскувачі більш складні й дорогі, вони сильніше шумлять і виробляють вихлопні гази. Як бачимо, пристрій для обприскування рослин потрібно вибирати опираючись на свої потреби.

«Бензиновий обприскувач створений для саду. Він має велике сопло. Високі дерева (3-4 метри) такі обприскувачі чудово кроплять. Для саду це загалом класно. У нас був великий сад: яблуні, груші, сливи тощо. Ми постійно користувалися бензиновим обприскувачем. Чесно кажучи, вдома ми користувалися тільки механічними та бензиновим (16-18 літрів) обприскувачами. Для саду взагалі чудова штука, найкраща», — поділилася бахмутянка.

Бензиновий 01d03Бензиновий обприскувач «STIHL SR 200-D». Фото: Stihl 

Використання на практиці

«Особисто я люблю ручні обприскувачі. Дуже часто дозування всіх пестицидів, які використовуються в домашніх господарствах, на городах маленькі. Вони переважно йдуть на 5 або 10 літрів. Акумуляторні обприскувачі мають більшу ємність — мінімум 12 або 16 літрів. Тобто ранець вішається на плечі і з ним потрібно ходити. В основному цим займаються жінки, і досить важкувато носити з собою 10 літрів і більше. Тому іноді дуже зручно мати маленький 5-літровий механічний обприскувач для того, щоб вийти побризкати кабачки, огірки, помідори на невеликій ділянці. Підсумую, що добре мати все. Але в цьому випадку потрібно враховувати бюджет», — резюмувала Ольга М’ясникова.

Читайте також: Креативні ідеї: як надати нове життя старим меблям?

Фото: «iStock»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Експерт розповів, коли і як посадити гарбуз

Микола Ситник 16:40, 30 Травня 2023

Колаж cf6af

Багато громадян після повномасштабного вторгнення росії в Україну вимушені були залишити свої домівки. Чимало з них евакуювалися до селищ або передмість великих населених пунктів. Дехто з переміщених осіб, опинившись у сільській місцевості, задумуються над тим, що можна посадити і виростити на городі. Здавалося б, гарбуз є неоднозначним вибором. Насправді ж — це один із найкращих продуктів осінньо-зимового сезону. Адже гарбуз дуже довго зберігається, також із нього можна приготувати багато різноманітних страв.

Редакція «Бахмут IN.UA» поспілкувалася з фермером Часовоярської громади Олександром Хайнусом і дізналася, як і коли потрібно садити гарбуз.

Мешканець Бахмутського району займається фермерством з 2018 року. Власну справу чоловік починав якраз із часника та гарбузів.

«Сіяв три роки, потім масштабував бізнес і відійшов від гарбуза та часнику. Останніми роками сіяв гарбуз тільки для себе», — розповів Олександр Хайнус.

Хайнус1 ab791Фермер Часовоярської громади Олександр Хайнус із урожаєм. Фото: особистий архів героя

Що важливо запам’ятати?

 • Гарбуз — баштанна культура, а отже їй потрібно багато сонця і тепла.
 • Садити гарбуз у ґрунт потрібно з настанням стійкої та теплої погоди.
 • За словами експерта, оптимальна температура для росту гарбуза — близько 25 ºC.
 • На родючих українських ґрунтах гарбуз добре росте, тому вирощувати його можуть і початківці.

Читайте також: Чи багато втрачено врожаю в Бахмуті через війну?

Як посадити насіння гарбуза?

 • Найпростіший і ефективний спосіб — безрозсадний, тобто насіння у ґрунт. Можна розсортувати насіння і вибрати найбільше.
 • Для підготовки розсади насіння можна висадити у пластикові стаканчики або контейнери. До появи паростків їх треба тримати в теплі. Потім можна пересадити на грядку.

Гарбуз2 e5bc4Підготовка розсади. Фото: gardenunion.com.ua

На яку відстань садити гарбузи?

 • Відстань у рядку має бути 70 см.
 • Інтервал міжряддя можна варіювати в межах 70-100 см.

Як садити гарбуз у відкритий ґрунт?

 • Ручним способом під тяпку потрібно зробити рівчаки.
 • Під мінітрактор окучниками можна робити рівчаки.
 • Для себе ми сіяли вручну. Насіння висівається на глибину 5-7 см.
 • Садити краще ввечері, після заходу сонця.
 • Після посадки треба щоденно поливати, доки сіянці не закріпляться в землі.

Гарбуз 57b08Саджання насіння гарбуза. Фото: ango.org.ua

Коли садити гарбуз?

 • Гарбуз сіється у теплий та вологий ґрунт, прогрітий до +13-15 °С.
 • Важливо, щоб температура повітря була в межах 20-25 °С.
 • Традиційно період посіву — середина-кінець травня (за сприятливої погоди сіяти можна в квітні-червні).

«Однак, все залежить насамперед від погоди. Якщо квітень теплий, то можна садити. Якщо початок червня дощовий та не жаркий — теж сіємо. Волога та тепло — це найголовніше, що треба враховувати під час посадки гарбуза», — наголошує експерт.

Гарбуз1 cba19Достиглі гарбузи. Фото: fazenda.net.ua

Зазначимо, що після вторгнення росії в Україну Олександр Хайнус евакуювався до Дружківки. Він розповів, що наразі основна його діяльність — це робота з документами.

«На землях неможливо працювати. Наш склад повністю розбитий…Техніку вигнали. Зараз працюю з документами», — додав фермер.

Читайте також: Справа для людей: як волонтери допомагають жителям деокупованого Лимана?

Раніше наші журналісти дізнались, як виживають люди під звуки постійних обстрілів, серед руїн та пекла війни у Часів Ярі. Чому місцеві досі не можуть покинути місто та чи є там діти? — розповіли у матеріалі.

Нагадаємо, через повномасштабне вторгнення рф в Україні піддалися бомбардуванню тисячі кілометрів заповідної землі. Термобарична зброя на кшталт російського «Сонцепека» вщент випалювала ґрунти. Деякі природні процеси, які запустилися внаслідок бойових дій, вже стали незворотніми. Про вплив війни на ґрунти та загалом екосистему Бахмута редакція поговорила з екологами, громадськими активістами та працівниками аграрної сфери.

Фото: «Бахмут IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

БАХМУТ 13 8a619

Битва за Бахмут: хроніка подій (оновлюється щодня) доба 727

Бахмут вже понад рік тримає оборону. Українські військові захищають околиці міста від російських окупантів. Про ситуацію в місті та на фронті щодня збираємо загальне зведення […]

Родина зрадників з Бахмута

“Втекли з ключем від чужої квартири”: подробиці про родину з Бахмута, яка опинилась в сочі

20 лютого 2024 року на сайті ми опублікували новину про багатодітну сім’ю, яка виїхала з Бахмута в рф, а потім розповіла у відеосюжеті російським ЗМІ […]

Паспорт

Як працює паспортний стіл у Краматорську: графік та телефон

Напередодні Краматорський відділ Головного управління Державної міграційної служби України відновив обслуговування мешканців Донеччини. Установа працює щоденно, окрім неділі та понеділка. Про це повідомляє ГУ ДМС […]

17:20, 21.02.2024 Микола Ситник
Screenshot 345 08474

“Цікавитися історією мають всі”: вчитель історії з Бахмута про меми, диктаторів та сучасну культуру

Микита Безмен — бахмутянин, який раніше офлайн викладав історію в локальній ЗОШ №10, а зараз навчає діток онлайн. Наші читачі вже знайомі з Микитою завдяки […]

Як ВПО отримати грошову допомогу від ООН

Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) анонсувало збір даних для подальшого надання грошової допомоги тим категоріям українців, які постраждали від війни. Вона повинна допомогти […]

15:40, 21.02.2024 Скопіч Дмитро