Експерт розповів, як захистити домашніх тварин від кліщів

Семаковська Тетяна 12:20, 11 Квітня 2024
Домашні тварини та кліщі / фото ілюстративне

Весна — досить небезпечна пора року для домашніх тварин, адже саме в цей період їх полюбляють атакувати кліщі. Паразити переносять різні інфекції та хвороби, якими можуть заразитися як тварини, так і люди.

Редакція Бахмут IN.UA поговорила з ветеринаром Максимом Савченко та дізналася, як вберегти свого чотирилапого улюбленця від укусів кліщів, комах та, що найголовніше — від хвороб, які вони переносять.

Ветеринарна допомога

Максим Савченко — ветеринар з багаторічним стажем роботи. У Бахмуті фахівець мав клініку “Арт+Вет” на Центральному ринку міста. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну ветклініка евакуювалася в Кам’янське, що в Дніпропетровській області.

За його словами, навіть попри війну бахмутяни, які тимчасово мешкають в Дніпропетровській області, звертаються до нього за допомогою. 

Ми евакуювалися в Кам’янське. Назва ветклініки залишилась та сама. Багато клієнтів із Бахмута теж до нас приходять сюди,

Максим Савченко // ветеринар

Ветеринар клініки “Арт+Вет” Максим Савченко з песиком / фото з архіву героя

Чим небезпечні кліщі для тварин

Комахи в нашій країні переносять багато захворювань, більшість з яких є спільними для тварин та людей. Симптоми цих захворювань можуть проявлятися не відразу, тому якщо зняли кліща з себе, то краще віднести його в лабораторію для перевірки його на наявність небезпечної хвороби Лайма та енцефаліту. Більш детально щодо цих захворювань можна дізнатися у свого сімейного лікаря.

Зазначимо, що кліщ може вкусити вашу тварину, а потім, так би мовити, “піти непоміченим” і відпасти. При цьому занести інфекцію.

Також варто не забувати й про те, що комарі/москіти теж переносять дуже багато хвороб таких, як дирофіляріоз (а це гельмінти, які через кров потрапляють в серце і там живуть).

Як правильно видалити кліща

Кліщ на рослині / фото PBS.NewsHour

Якщо помітили кліща на тварині, то краще звернутись до ветеринара для виключення піроплазмозу та бореліозу. Якщо такої можливості немає, то потрібно самостійно витягнути кліща, що зробити просто. Для цього варто:

  • знайти місце, куди проник кліщ;
  • нанести на нього спеціальний засіб або олію для ослаблення паразиту;
  • взяти пінцет та захопити кліща близько до його головки, після чого викручувати за часовою стрілкою;
  • після того, як паразита буде вилучено, обробіть рану антисептиком.

За поведінкою домашньої тварини варто ще трохи поспостерігати й після вилучення кліща, адже так можна вчасно виявити можливе зараження. Якщо ви помітите будь-які симптоми, то принесіть вихованця до ветеринарної клініки.

Хвороби, які передаються тваринам через укуси кліщів

Кліщі та москіти є переносниками багатьох небезпечних мікроорганізмів, які здатні викликати велику кількість небезпечних для життя хвороб.

Піроплазмоз

Піроплазмоз — це сезонне паразитарне захворювання крові у собак, переносниками якого вважаються іксодові кліщі. Збудниками є кровопаразити роду “Babesia”, тому хвороба має ще одну назву — бабезіоз. Передається вона разом з укусом комахи, а пік захворюваності завжди фіксують у травні, а потім у серпні та вересні.

Найчастішими наслідками бабезіозу є серцева та ниркова недостатність, запалення печінки та ішемічні ушкодження головного мозку.

Бореліоз

Хвороба Лайма або бореліоз — це інфекційне захворювання, спричинене бактеріями роду “Borrelia”, що передаються з укусом зараженого кліща. Характеризується хвороба переважним ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми (сильне почервоніння шкіри), а також нервової системи, опорно-рухового апарату і серця.

Ерліхіоз

Ерліхіоз — гостре природно-осередкове інфекційне захворювання, яке спричиняють грамнегативні бактерії роду “Ehrlichia”. Інкубаційний період залежить від імунітету тварини, в середньому триває від 7 до 21 дня. Хвороба вражає всі органи тварини, досягаючи мозкової оболонки, викликає кровотечу і васкуліт. Захворювання може мати летальні наслідки.

Рикетсіоз

Рикетсіоз — велика група гострих трансмісивних інфекційних захворювань (група паразитарних та інфекційних захворювань людини та тварин, збудники яких передаються членистоногими), які спричиняють своєрідні внутрішньоклітинні мікроорганізми — “Rickettsia” (рикетсії).

Хвороба характеризується лихоманкою, висипом, струпом (ред. кірка, яка вкриває поверхню або краї рани, що загоюється).

Як захистити домашніх тварин від кліщів

Де ховаються кліщі на тваринах / ілюстрація artvet

Я помітив, що з кожним роком комахи стають агресивнішими та все складніше з ними боротись. Але й ветеринарна фармацевтика не стоїть на місці. Не нехтуйте обробками від паразитів, їх не буває мало! До нашої клініки звертаються кожного дня з трансмісивними захворюваннями які переносять комахи, з різним ступенем тяжкості, бувають і летальні випадки,

Максим Савченко // ветеринар

На що варто звернути увагу

Найчастіше власники тварин недооцінюють всі ризики даних захворювань, а також мають помилкову думку стосовно того, що:

  • достатньо проводити обробку раз в сезон. Більшість препаратів діють максимум 4-5 тижнів. Обробляти треба регулярно;
  • вважають, що в них декоративні маленькі собаки, які гуляють тільки по асфальту; що вони точно їх оглядають, і у кліщів немає шансів в такому випадку. Ця думка існує до того часу, поки їхня тварина серйозно не захворіє від паразитів;
  • помилково вважають що протипаразитарний нашийник за 40 гривень захистить тварину на весь рік. Всі ефективні препарати не дешеві.

Засоби захисту від кліщів:

Ветеринар клініки “Арт+Вет” Максим Савченко з котиком / фото з архіву героя
  • нашийники; 
  • краплі;
  • шампуні;
  • таблетки.

Поради експерта

Використовуйте комбіновані методи боротьби такі, як: 

  • таблетки Симпаріка/Нексгард/Бравекто;
  • посилюйте захист шляхом використовування репелентів (речовини, які відлякують комах, кліщів, гризунів, птахів) у вигляді спреїв та крапель на холку;
  • використовуйте препарати чітко по нормі ваги; 
  • уважно читайте інструкцію;
  • помічайте у ветеринарному паспорті або нотатках дату обробки та напропускайте їх.

Ветклініка з Бахмута працює у Кам’янському

Ветклініка “Арт+Вет” пропонує широкий спектр послуг для домашніх улюбленців:

  • діагностика;
  • терапія;
  • хірургія;
  • стоматологія;
  • ультразвукове дослідження (УЗД);
  • виклик лікаря додому;
  • вакцинації та багато іншого.

У закладі наявний широкий асортимент ветеринарних препаратів, зоотоварів, амуніції, іграшок та кормів.

Заклад розташований за адресою: місто Кам’янське, вулиця Воїнів Афганців, 4а. Графік роботи: вівторок-субота з 08:00-17:00, неділя — 08:00-14:00, понеділок — вихідний.

Телефон для зв’язку: +38 (099) 670 7507.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як дізнатися IBAN рахунку в мобільних застосунках Приватбанку, Монобанку та Ощадбанку

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 13:00, 15 Лютого 2025
Банківські картки / фото ілюстративне, iStock

IBAN — це міжнародний номер банківського рахунку, який має кожен власник/ця банківської картки. Він є важливою умовою для швидких та безпечних фінансових операцій між банками різних країн.

Детальніше про те, як дізнатися власний IBAN-код в мобільних застосунках Приватбанку та Монобанку, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Навіщо потрібен IBAN-код

У сучасному фінансовому світі IBAN є ключовим елементом для швидких та безпечних міжнародних і внутрішніх платежів. Він уніфікує банківські реквізити, спрощує перекази та мінімізує ризик помилок. Він також оптимізує рух міжнародних переказів у системі SWIFT.

З чого складається IBAN / фото Приватбанк

IBAN в Україні складається з літер UA та 29 символів числових символів. Умовно ці символи можна поділити на дві групи. Перша десятка — це код країни, який потрібен для перевірки достовірності рахунку в автоматичному порядку. Наступні шість знаків — це спеціальний код банку. За ними йдуть символи другої групи, які вже відображають номер рахунку користувача/чки.

Як дізнатися номер IBAN-код в ПриватБанк

Щоб дізнатися свій персональний IBAN в ПриватБанк потрібно:

  • авторизуватися в застосунку Privat24 та увійти в кабінет;
  • натиснути на будь-яку картку на головній сторінці, після чого відкриваються подробиці щодо рахунку, включно з IBAN.

Також у застосунку можна отримати повні реквізити, включно з IBAN-кодом та ІПН/ЄДРПОУ. Для цього потрібно повторити вказану процедуру та обрати у правому верхньому куті розділ “Реквізити”.

Як дізнатися номер IBAN-код в Монобанк

Щоб дізнатися IBAN в Монобанк потрібно:

  • увійти в мобільний додаток Monobank та авторизуватися;
  • натиснути на будь-яку картку на головній сторінці;
  • знайти меню “Налаштування” та натиснути на розділ “Реквізити картки” (для поповнення за IBAN);
  • після відкриється меню, де будуть відображатися особисті дані, зокрема IBAN та ІПН/ЄДРПОУ.

Як дізнатись свій IBAN-код в Ощад 

Для того, щоб дізнатися міжнародний банківський рахунок за системою IBAN в застосунку Ощадбанку, потрібно:

  • увійти в мобільний додаток Ощад та авторизуватися в ньому;
  • перейти до головного меню та клікнути на необхідну картку;
  • обрати розділ “Інформація”, де під рахунком буде зазначений ваш IBAN.

Також дізнатися код через Ощадбанк можна скориставшись чат-ботом на сайті банку чи звернувшись за допомогою до оператора.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як військовослужбовцю отримати дозвіл на зброю: покроковий гід

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 15 Лютого 2025
Дозвіл на зброю / фото ілюстративне, Depositphotos

З початку війни в Україну діє програма, котра дозволяє військовослужбовцям та військовослужбовицям отримати дозвіл на придбання мисливської зброї за спрощеною процедурою.

Детальніше про те, як саме військовим отримати дозвіл на зброю за спрощеною процедурою, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Дозвіл на зброю для військовослужбовців

Процедура отримання дозволу на зброю в Україні під час воєнного стану регулюється наказом № 170. Цей же документ й регламентує можливість придбання наступних видів зброї за спрощеною процедурою:

  • нарізна зброя — це гвинтівки чи карабіни, призначені для полювання на оленів та інших представників великогабаритної дичини;
  • гладкоствольна зброя — це рушниці чи гвинтівки, які призначені для полювання на птиць, зайців та інших представників дрібної дичини;
  • недалекобійна чи скорострільна зброя — це пістолети чи пістолети-кулемети, що використовують патрони з гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії. 

З якого віку можна отримати дозвіл на зброю

Дозвіл на зброю — це процедура, яка напряму пов’язана з віком потенційного отримувача документа. Наразі в Україні можна отримати дозвіл:

  • з 18 років на придбання холодної чи пневматичної зброї, а також придбання та зберігання (носіння) газових пістолетів;
  • з 21 років на мисливську гладкоствольну зброю (рушниці чи дробовики);
  • з 21 років на травматичну зброю (стосується лише для певної категорій громадян залежно від займаної посади та виконання службових обов’язків);
  • з 25 років на мисливську зброю з нарізним дулом (гвинтівка AR-15 чи АК-47/АК-74).

Куди подавати документи на отримання дозволу

Наразі в Україні є декілька способів, які дозволять отримати дозвіл на зброю військовослужбовцю військовослужбовиці.

Перший — це офлайн. Для цього потрібно звернутися до територіального сервісного центру МВС за місцем проживання та подати туди відповідну заяву з необхідним переліком документів.

Другий — онлайн, через Єдине вікно звернення громадян. Для цього потрібно авторизуватися на порталі державних послуг за допомогою електронного підпису та заповнити спеціальну форму, до якої необхідно додати скановані версії необхідного переліку документів. Якщо всі інструкції було виконано правильно, заявка автоматично передається до органів поліції. Вже після відповідальні працівники поліції перевіряють людину в усіх реєстрах та базах даних, на основі яких формулюють дозвіл.

Третій — безпосередньо будь-якому магазинові зброї, де консультанти можуть надати послугу з допомоги в підготовці необхідних документів для отримання дозволу. Вже після магазин самостійно передає зібрані документи до відповідного органу для розгляду. 

Документ готуватиметься протягом наступних 30 днів.

Перелік документів для отримання дозволу на зброю військовому

Спрощена схема для військових дає змогу пришвидшити процес отримання дозволів, що є дуже важливим елементом у період війни для забезпечення безпеки країни та захисту громадян. Скористатися нею можуть:

  • військовослужбовці ЗСУ та інших військових формувань України;
  • члени територіальної оборони;
  • працівники правоохоронних органів. 

При поданні заяв на отримання дозволу необхідно буде надати:

  • копії паспорта (1, 2, 11 сторінки) та ідентифікаційного коду (якщо паспорт — це ID-картка, то окрім неї знадобиться витяг про реєстрацію місця проживання);
  • документ, що підтверджує наявність страховку Цивільної відповідальності власників зброї;
  • форму 5 та копію картки-замінника або довідку про закріплення зброї, котрі можна отримати безпосередньо на базі військової частини; 
  • чек щодо сплати державного мита за розгляд заявки;
  • дві фотокартки, розміром 3х4 см.

За наявності до заяви слід також додати:

  • копію військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу;
  • копію посвідчення члена громадського формування з охорони громадського порядку.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як дізнатися IBAN рахунку в мобільних застосунках Приватбанку, Монобанку та Ощадбанку

IBAN — це міжнародний номер банківського рахунку, який має кожен власник/ця банківської картки. Він є важливою умовою для швидких та безпечних фінансових операцій між банками […]

13:00, 15.02.2025 Скопіч Дмитро

Як військовослужбовцю отримати дозвіл на зброю: покроковий гід

З початку війни в Україну діє програма, котра дозволяє військовослужбовцям та військовослужбовицям отримати дозвіл на придбання мисливської зброї за спрощеною процедурою. Детальніше про те, як […]

11:00, 15.02.2025 Скопіч Дмитро

Які міжнародні фонди виплачують допомогу українцям? Оновлений список

Вимушені переселенці й переселенки часто опиняються без засобів для існування, втрачаючи житло, роботу та стабільний дохід. Вирішити ситуацію допомагають різноманітні фонди та організації, надаючи ВПО […]

10:00, 15.02.2025 Скопіч Дмитро

Чи може військовозобов’язаний обирати місце проходження ВЛК

В Україні продовжується воєнний стан та мобілізація громадян, важливою частиною якої є військово-лікарська комісія (ВЛК). Направлення громадян її проходження для подальшого призову на військову службу […]

17:35, 13.02.2025 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

19 лютого представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]