“В Маріуполі проводили експерименти над дітьми”: вигадка роспропаганди

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 17:15, 17 Квітня 2024

У мережі шириться відео з сенаторкою рф від днр наталією ніканоровою в студії кремлівського радіо комсомольська правда. Колаборантка розповіла “журналістам”, що в окупованому Маріуполі вс рф начебто знайшли документи, які свідчать про експерименти над дітьми та іспити препаратів іноземних фармакологічних компаній. У ході розмови фейкова сенаторка порівнювала Україну з Освенцимом та наголошувала, що начебто Київ повторює дії нацистських лікарів під час Другої світової війни. 

Чому ця інформація є неправдивою та як росіяни просувають наратив про пагубність клінічних досліджень в Україні, розповідає журналіст видання Данило Вінниченко. 

Фармкомпанія Pfizer / фото Reuters Дадо Рувіч
Фармкомпанія Pfizer / фото Reuters Дадо Рувіч

Україна не проводить секретних досліджень препаратів на дітях

Інформацію та тези, яку озвучує ніканорова є неправдивими. Насамперед, вона намагається маніпулювати темою дітей та вигадками про знущання з боку України. Теза про начебто експерименти ліків іноземних фармкомпаній над дітьми від 0 до 11 років у Маріуполі також не відповідає дійсності. За даними бібліотеки клінічних випробувань, немає жодних даних про випробування над дітьми на території Донецької області за всі часи. 

Достовірну інформацію про експерименти заборонених препаратів в США в Україні ми не знайшли. Нам вдалось дізнатись, яку нову вакцину від COVID-19 для дітей впровадили у США. У вересні 2023 року Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США внесло зміни в дозвіл на екстрене використання двовалентної вакцини Pfizer-BioNTech проти COVID-19, щоб включити формулу 2023-2024. Вона якраз розрахована для дітей від 6 місяців до 11 років.

Вакцина Pfizer-BioNTech проти COVID-19 (формула 2023-2024) містить моновалентний (одноразовий) компонент, який відповідає варіанту Omicron XBB.1.5 SARS-CoV-2. Вакцина Pfizer-BioNTech проти COVID-19 (формула 2023-2024) дозволена для всіх доз, які вводяться особам віком від 6 місяців до 11 років для запобігання COVID-19. Двовалентна вакцина більше не дозволена для використання в Сполучених Штатах. 

Про іспити двовалентної вакцини від Pfizer в Україні нічого не йдеться. На офіційному сайті Державного експертного центру міністерства охорони здоров’я України, де публікують інформацію про дослідження медикаментів, немає жодної згадки про тестування вакцини Pfizer-BioNTech проти COVID-19, а останні дослідження медикаментів для лікування COVID-19 в Україні були ще у 2021 році. 

В Україні дітям від 5 до 11 років роблять щеплення вакциною Comirnaty від Pfizer-BioNTech, про що зазначили в Міністерстві охорони здоров’я України напочатку 2023 року. 

РосЗМІ просувають наратив про біолабораторії в Україні

Озвучена інформація ніканорової — це також підкріплення наративу про начебто біолабораторії на території України та експерименти над населенням. У лютому 2024 року, у якості аргументу, росіяни заявляли про начебто 40 померлих дітей внаслідок третього етапу іспитів нової вакцини Pfizer. 

Випробування вакцини
Росіяни опублікували фейковий матеріал про смертність дітей / скриншот

Пропагандисти використали відео Анни Сахно, яка, зі слів росЗМІ, є співробітницею філіалу фармакологічної компанії в Україні. Жінка на відео розповіла, що дітям вводили експериментальний препарат під виглядом вакцини від грипу, однак про це не знали ні батьки пацієнтів, ні медики. Натомість вона продемонструвала буцімто статистику смертності після іспитів препарату.

Також так звана медикиня наголосила, що все відбувалось зі згоди Міністерства охорони здоров’я України та Володимира Зеленського — вони нібито перебували у тісній співпраці з Pfizer. Її акаунт у TikTok наразі приватний, а відео з відеохостингу YouTube було вилучено за порушення правил спільноти. Знайти оригінальне відео ми змогли лише за допомогою веб-архіву

Фахівці з проєкту StopFake зв’язались з європейським офісом Pfizer, щоб більше дізнатись про Анну Сахно. У відповідь їм повідомили, що у компанії ніхто не працює з цим ім’ям. Тобто, можемо зазначити, що це відео було спеціально поширено з метою дискредитувати українську владу, західні фармкомпанії та вакцинацію взагалі. Відео так званої Анни Сахно коментували виключно проросійські медіа. 
Зазначимо, що в Україні будь-які дослідження медичних препаратів відбуваються виключно зі згоди пацієнта, або законних представників та вони мають бути повністю проінформовані про хід клінічного дослідження.

Випробування медичних препаратів не є злочином, як це намагаються подати росіяни, не є збагаченням компаній, піару тощо. Дізнатись про дослідження, які були затверджені країнами ЄС можна на сайті реєстру клінічних досліджень. Кожне дослідження має свій унікальний ідентифікаційний номер. На офіційному сайті бібліотеки клінічних випробувань можна дізнатись, які експерименти та дослідження в області біотехнологій проводилися у світі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 28 Грудня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, одяг та їжу. Водночас у відео стверджується, що жінка начебто незадоволена, адже, мовляв, очікувала від Данії більше підтримки.

Однак, це фейк. В оригіналі сюжету від BBC українська біженка з вдячністю розповідала про отриману допомогу. А твердження про нібито інші очікування були створені за допомогою голосового діпфейку.

Українські біженці: російська пропаганда

Фейковий допис про незадоволення української біженки / скриншот

Відредагований сюжет з українською біженкою з’явився 25 грудня на пропагандистському Telegram-каналі “медведь”. У ньому українська біженка Алла говорить: “Ми дуже вдячні данцям. Вони надали нам місце для проживання, їжу, весь цей одяг. Ми отримали багато пожертв і це дуже мило”. Також жінка додає, що планує Данію зробити своєю новою домівкою. 

Після цього, лунає голосовий діпфейк слів, яких насправді немає в сюжеті ВВС News: “Але це не той рівень підтримки, на який ми розраховували. Нам досі доводиться жити в маленьких квартирах. Це важливо для мене, тому, що я маю двох дітей, тому я б хотіла, щоб кожна дитина мала окрему кімнату. Наданий нам одяг — не новий і це стає проблемою, адже мої діти не звикли носити вживаний одяг. Загалом, якщо ви запитаєте, де для мене найбільш комфортно жити — тут в Данії чи в Україні до війни, я б сказала в Україні. Данія неочікувано виявилась незручною для проживання.”

Справжній сюжет був опублікований на платформах ВВС 1 травня 2022 року з назвою “У Данії подвійні стандарти щодо біженців?”, у якому висвітлили різне ставлення данського уряду до біженців з України та Сирії. За словами української біженки Алли, країна дає їй можливість розпочати нове життя, тоді як сирійці відчувають себе небажаними. Зокрема, уряд скасував дозволи на проживання для сотень сирійців, мотивуючи це тим, що повернення на їхню батьківщину тепер є безпечним, з чим не погоджуються самі сирійці.

Оригінальний сюжет BBC / скриншот

Фейкові слова, озвучені нібито голосом Алли, лунають швидше та різкіше порівняно з її оригінальним мовленням. Крім того, голосовий діпфейк використовується лише як позакадровий голос, а сама біженка не з’являється на екрані. Натомість у справжньому сюжеті жінка присутня в кадрі під час розмови.

Окрім того, пропагандисти, перед тим, як запустити відео на свою аудиторію, наклали на відеоряд російські субтитри. Це зроблено для того, аби росіяни, які не знають англійської мови, змогли подивитися цей ролик та самостійно нібито впевнитися: так, дійсно, українці — невдячні! Вони також наврядчи звернуть увагу на зміну у голосі головної героїні відео.

Російська пропаганда вкотре намагається висміяти українських біженців та створити образ невдячних людей. Такі історії спеціально створюються, щоб викликати негативне ставлення до українців у країнах, які їх приймають. Пропагандисти хочуть посіяти думку, що українці лише користуються допомогою і не цінують її. Це одна із частин інформаційної війни, спрямованої на те, щоб зменшити рівень підтримки України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 13:34, 27 Грудня 2024
Колаж “Бахмут IN.UA”

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — зручні у використанні. Однак ці переваги також роблять їх ефективним інструментом для поширення фейкових новин, дезінформації та маніпуляцій. “Бахмут IN.UA” пояснить детальніше.

Чому месенджери є ідеальним середовищем для фейків?

Більшість популярних месенджерів використовують наскрізне шифрування (end-to-end encryption), що ускладнює виявлення неправдивої інформації. Повідомлення поширюються в особистих чатах і групах, де модерація майже відсутня.

До прикладу, великі соціальні мережі, такі як Facebook або Instagram, розробили алгоритми, завдяки яким деякі (але далеко не всі) недостовірні відео або фото маркуються як фейкові або створені за допомогою штучного інтелекту. У месенджерах же такого функціоналу немає. Окрім цього, на відміну від соціальних мереж, у месенджерах складно відстежити першоджерело інформації або перевірити її достовірність.

Фейкове відео / скриншот “Бахмут IN.UA”

Користувачі можуть легко пересилати повідомлення одразу десяткам чи сотням інших людей. Це дозволяє фейкам поширюватися з неймовірною швидкістю, а інформація, отримана від друзів, родичів або знайомих, сприймається більш правдоподібно. Люди рідко перевіряють факти, якщо повідомлення прийшло від близької особи.

Типові форми фейків у месенджерах

Всі ми стикалися із так званими “ланцюговими повідомленнями”. Зазвичай це текст із проханням переслати далі. Наприклад, вигадані попередження про віруси, нові закони чи знижки. 

Дуже популярними є фейкові фото та відео. Часто це маніпулятивний контент або підроблені записи від імені офіційних осіб. Про один з таких прикладів ми розповідали у нашому тексті “14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok“.

Окремим щаблем стоять небезпечні посилання. Фальшиві новини можуть бути прикриттям для посилань, що ведуть до фішингових сайтів або шкідливих програм.

І не забуватимемо про конспірологічні теорії. Месенджери активно використовуються для поширення теорій змов, особливо у кризові періоди. Сюди підходять всі повідомлення про “влада нас всіх кинула”, “військові масово відступають з…” і так далі.

Наслідки поширення фейків у месенджерах

  • Соціальна паніка. Недостовірна інформація про загрози (наприклад, про здоров’я чи безпеку) може викликати паніку серед населення;
  • політична дестабілізація. Дезінформація використовується для маніпуляцій під час виборів, протестів та особливо під час війни.
  • економічний вплив. Фейки про банківську систему, знижки чи дефіцит товарів можуть призводити до фінансових втрат або ажіотажу на ринку.
  • шахрайство. Шахраї використовують месенджери для поширення фейкових акцій, лотерей чи зборів коштів.

Як боротися з поширенням фейків у месенджерах?

Не вестися на фейки — це виключно ваша особиста зона відповідальності. Ніхто не може контролювати на 100% інформацію, яку ви споживаєте в Інтернеті. Тому, аби захистити себе від навали неправдивої інформації, варто почати виховувати у собі критичне мислення.

Також ви можете звертати увагу на джерело. Фейкові новини зазвичай не посилаються на авторитетні джерела або мають розмиту інформацію. Будьте критичними до сенсаційних новин: якщо інформація виглядає занадто шокуючою або неймовірною, це може бути ознакою маніпуляції. Перевірте дані в інтернеті — можливо фактчекери вже зробили спростування або ж цієї інформації взагалі ніде не існує, окрім як у вашій особистій переписці із кумою. Просто напишіть в Google суть новини чи пару ключових фраз і гляньте скільки разів про це писали медіа чи офіційні джерела, міжнародних організацій тощо.

Також існує “білий” список медіа від Інституту масової інформації. До речі, наше медіа “Бахмут IN.UA” також є у списку регіональних якісних медіа. Журналісти цих майданчиків не роблять новини, засновані на чутках. Тому радимо вам читати перевірені новини на сторінках цих ресурсів, які мають всі зручні способи комунікації з аудиторією, включаючи Телеграм-канали.  

Месенджери — це потужний інструмент комунікації, але їхня анонімність і масштабність створюють ризики для поширення дезінформації. Боротися з цією проблемою можна лише шляхом поєднання технологічних рішень, освіти користувачів та індивідуальної відповідальності кожного за поширення інформації.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]

14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok

Гортаючи популярну соцмережу TikTok, користувачі можуть наткнутися на акаунти, які розповідають про “довгоочікувані законопроєкти”, завдяки яким різні верстви населення України отримуватимуть матеріальну допомогу від держави. […]

“У вашій будівлі я заклав вибухівку”. Українці отримують листи з погрозами від “військових”

У соціальних мережах українці діляться скриншотами, зробленими з власних поштових скриньок. Листи відправляють буцімто українські військовослужбовці, погрожуючи цивільному населенню, а також розповідаючи про недоліки в […]

Діти та шахрайство в Інтернеті: як захистити від виманювання грошей

Діти та підлітки почуваються в Інтернеті як риби у воді: вони дивляться мультфільми та серіали, знаходять та встановлюють потрібні програми та можуть швидше за деяких […]