За час повномасштабного вторгнення росії в Україну збільшилась кількість дітей-сиріт та тих, хто позбавлений батьківського піклування. Одночасно з цим, в країні збільшується й кількість усиновлень. До прикладу, за даними Опендатабот, майже за весь 2023 кількість дітей, які знайшли нові родини, зросла на 14% у порівнянні з 2022 роком.
Про те, як проходить зараз процес усиновлення дитини та які аспекти варто ураховувати, розповіли в пресслужбі Мінреінтеграції.
Усиновлення в Україні у 2024 році
Установлена законом процедура усиновлення в Україні змінилася через дію воєнного стану. Зараз усиновити дитину можуть тільки українці, які перебувають в Україні. З громадянами, які перебувають на тимчасово окупованих територіях або постійно проживають за кордоном, уряд не працює. Аналогічна ситуація з міжнародним усиновленням.
Хто може усиновити дитину
Стати опікуном для дитини-сироти можуть наступні категорії громадян:
дієздатна особа від 21 року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини;
особа, яка старша за дитину не менш ніж на 15 років;
подружжя, а також один із подружжя за згодою іншого;
особи, які не перебувають у шлюбі.
Що потрібно зробити для усиновлення дитини
Для усиновлення в Україні потрібно пройти декілька етапів, а саме:
збір документів, оформлення заявки, обстеження житлових умов;
відвідування навчального курсу та отримання рекомендації щодо віку і статі дитини, яку можна усиновити;
очікування висновку від Служби у справах дітей (до 10 робочих днів);
пошук (може тривати до 3 років) і встановлення контакту з дитиною;
подача документів до суду, отримання позитивного рішення про усиновлення;
усиновлення та поступова адаптація дитини у родині.
Які пільги отримає усиновлювач дитини
В разі усиновлення дитини, держава гарантує батькам пільги та допомогу. До неї входить:
одноразова оплачувана відпустка тривалістю 56 календарних днів (при усиновленні дитини віком старше 3 років), а якщо батьки усиновили двох дітей — то 72 дні;
грошова допомога при усиновленні на кожну дитину у розмірі як при народженні першої дитини — по 41 280 гривень;
щорічна оплачувана відпустка, якщо батьки усиновили двох і більше дітей, тривалістю 17 днів;
усиновлена дитина зберігає право на пенсію, інші соціальні виплати, а також на відшкодування шкоди у зв’язку із втратою годувальника, які вона мала до усиновлення;
послуга соціального супроводу в Центрі надання соціальних послуг, за необхідністю.
26 лютого 2024 року Бахмутська міська рада опублікувала пост, у якому йшлося про перейменування вулиць в Бахмуті, які пов’язані з російськими діячами або ж мають російське походження.Зараз по цілій Бахмутській МТГ починають процес перейменовування, але не всі бахмутяни та мешканці громади підтримують це рішення.
Редакція поспілкувалася з активістами та дізналася про хід перейменування вулиць від представників влади Бахмута.
Перейменування вулиць
Згідно із законом України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії” у Бахмутській МТГ розпочинається громадське обговорення щодо перейменування вулиць та інших об’єктів топонімії, які містять російське походження. Багатьох мешканців це обурило, у коментарях люди пишуть, що такі рішення не на часі, окремі користувачі кажуть, що, мовляв на це витрачатимуть кошти з бюджету міста.
У міській раді наголошують, що процес перейменування є невідворотним, а також пояснюють, що мають врахувати думку мешканців громади. Для цього розробили електронну гугл-форму, де можна пропонувати свої варіанти.
“Ми правова держава, є закон й ми повинні його виконувати, якщо його не виконаємо ми сьогодні (ред. органи влади), то будуть перейменовувати вже вищі органи влади”, — коментують ініціативу в Бахмутській міськраді.
Наталя Отюніна, членкиня Робочої групи, яка працюватиме над процесом перейменування вулиць. Посадовиця пояснює, що форми з пропозиціями бахмутяни зможуть заповнювати також у паперовому вигляді, їх будуть доставляти до Центрів Підтримки, якщо буде запит від місцевих.
“Якщо у людини є телефон, який підтримує цю гугл-форму (ред. форму з перейменування), вона може прийти в Центр Підтримки, де їй підкажуть, як коректно заповнювати”, — каже Наталя Отюніна.
Запропонувати свої варіанти назв можна й відправивши їх на електронну скриньку [email protected].
Які назви пропонують для вулиць Бахмута?
За посиланням можна ознайомитися з тим переліком назв вулиць, які планують перейменувати, тут вже є пропозиції. Загалом по Бахмутській МТГ пропонують перейменувати 133 вулиці. Наталя Отюніна каже, що для цієї частини роботи долучили працівника Бахмутського краєзнавчого музею, який опрацював історичні назви вулиць, які існували до зросійщення громади.
Ми також переглянули запропоновані варіанти, але ми не знайшли в списку імена сучасних героїв, які загинули за Бахмут, нижче наводимо кілька прикладів пропонованих назв зі списку:
вулицю Ангеліної — на вулицю Просвіти;
вулицю Ватутіна — на вулицю Зоряна;
вулицю Воїнів Інтернаціоналістів — на вулицю Тупикову;
вулицю Гагаріну — на вулицю Леоніда Каденюка;
вулицю Гаршина — на вулицю Керамічну;
вулицю Гвардійську — на вулицю Бузкову;
вулицю Декабристів — на вулицю Прозора;
провулок Жуковського — на провулок Волошковий.
Серед 133 вулиць ми знайшли одну, яка вшановує Героїв Азову, таку назву хочуть дати теперішній вулиці Некрасова. Щодо історичних постатей, то у списку можна побачити імена Миколи Хвильового, Максима Залізняка, Петра Сагайдачного, Леся Курбаса, Івана Ґонти, Пантелеймона Куліша та інших. Тобто у списку пропонованих назв є історичні діячі, але мало тут саме тих осіб, які поклали життя за Бахмут, розвивали його та вели проукраїнську діяльність.
Бахмутянин та активіст Володимир Березін вважає, що зараз триває інформаційна війна, а саме перейменування вулиць порівнює з “влучним вистрілом у бік ворога”. Втім пропоновані назви, які є в списку не релевантні для Бахмута, розмірковує активіст, адже вони не мають прив’язки до історичних персоналій міста, які народилися тут, боролися за Незалежність та віддали своє життя за Україну, сповідуючи демократичні цінності.
Тут (ред. у списку пропонованих назв) нема Небесної Сотні. Тут нема Дмитра Чернявського, який поклав своє життя, його вбили по-звірячому…Вся Україна його визнає, а ось ці люди його не визнають. Немає Артема Мірошниченка. Це герої України, це люди, які життя віддали в Україну і жили для України, для українського Бахмуту. Є багато потужних фігур, яких не подали у пропоновані варіанти,
Володимир Березін // бахмутянин
Активіст не задоволений списком пропонованих назв. На його думку, некоректні назви підібрані через те, що тривалий час влада міста перебувала під впливом членів Партії Регіонів, які запам’яталися своїми проросійськими поглядами.
Ми запитали Володимира Березіна, чи варто називати вулиці Бахмута іменами загиблих героїв, які його обороняли.
“Це треба робити обов’язково, але дуже обережно. Тому що ми не можемо з міст робити цвинтар. Такі назви повинні погоджуватися не тільки з командиром військової частини, де служив Герой, а взагалі з керівництвом армійським, розумієте? Перейменовувати варто обережно, щоб не образити когось, потрібно це питання досліджувати. Втім Бахмут і керівництво міста Бахмут категорично проти того, щоб надавати загиблим звання почесних громадян Бахмуту, як робиться скрізь по Україні. А я вважаю, потрібно негайно надавати всім загиблим звання почесних громадян Бахмуту посмертно”, — каже Володимир Березін.
Андрій Лоза, бахмутянин та учасник Революції Гідності, розмірковує, що це перейменування схоже роблять для галочки, адже не враховано багато важливих постатей для Бахмута.
Не доречно перейменовувати вулиці на безособові (ред. як Волошкова, Котеджна, Прозора тощо). У нас в країні війна й ми маємо сучасні постаті, добровольчі батальйони, які потрібно топонімічно зафіксувати. В першу чергу ми маємо надати пам’ять Дмитру Чернявському та Артему Мірошниченку, цим особам, які вклалися у розбудову українського в місті Бахмут.
Андрій Лоза // бахмутянин
Також, каже пан Андрій, не до всього населення донесли важливість перейменування вулиць, які мають назви російських діячів, бо зараз ці люди не бачать проблеми, що в Бахмуті є вулиця Чайковського.
“Люди не проінформовані про особливості процесу перейменування. У нас ця функція провалена, бо ніхто цим не займався. Говорять за якісь витрати, але їх не буде. Було питання по табличках (ред. таблички з назвами вулиць), що на них будуть виділяти кошти. Коли буде відбудова міста, то все одно треба буде ставити нові таблички”, — каже Андрій Лоза.
Водночас він додає, що влада в Бахмуті не змінилася, а відтак можна очікувати, що більшість пропонованих назв у списку будуть підтримані, навіть, якщо вони не релевантні.
Чи потрібно змінювати документи при зміні назви вулиці
У міськраді пояснюють, що зміна назви вулиці не зобов’язує змінювати реєстрацію адреси проживання, переоформлювати документи на право власності та не загрожує для громадян жодними фінансовими витратами. Усі необхідні зміни у Державні реєстри будуть внесені автоматично.
Документи на право власності на квартири, будинки, земельні ділянки, будь-яке інше майно, у яких вказані старі назви, залишаються дійсними.
Навіщо Бахмуту перейменовувати вулиці?
Перш за все необхідно сказати, що ця процедура важлива не тільки для Бахмута, вона важлива і для інших громад України. А російсько-українська війна, яка триває вже більше 9 років, тільки підкреслює необхідність відмовлятись від російських та радянських наративів.
“Ми розуміємо, що це питання самоповаги, питання того, що ми українці, у нас є своя історія, і ми повинні підкреслювати своє: своїх героїв, свої символи, а не ті, які були нав’язані”, — говорить Павло Островський, краєзнавець та заступник голови комісії з дерусифікації Дружківки
З 1 березня 2024 року частина переселенців залишиться без виплат, якщо Кабмін не прийме рішення про їх продовження. Втім деякі українці й надалі будуть отримувати виплати ВПО, їх нарахують автоматично.
Редакція зібрала усе, що потрібно знати про виплати ВПО 2024.
Виплати ВПО з березня 2024
З березня 2024 року більша частина переселенців перестане отримувати виплати ВПО. Таку постанову ухвалили в уряді, раніше виплати планували скасувати з 1 лютого 2024 року, але відтермінували це рішення ще на один місяць. Можливо, що уряд знову вирішить перенести скасування виплат, але наразі про це невідомо.
Допомога українцям які повернулися в Україну 2024
За новим призначенням уряду, відтепер допомога ВПО призначатиметься на 6 місяців:
для родин, які повернулись в Україну після тривалого (понад 90 днів поспіль) перебування за кордоном, навіть якщо в таких родинах є працездатні непрацюючі особи, які не сплачували єдиний соціальний внесок (ЄСВ);
для родин ВПО, які внаслідок переміщення не працювали або не сплачували ЄСВ.
В Мінреінтеграції також додали, що аби посприяти поверненню українців до економічно незалежного життя, допомога для малозабезпечених буде поєднуватися разом з інструментами для працевлаштування. Йдеться про пошук роботи через центр зайнятості.
Відомо, що допомагати знайти роботу будуть тим родинам ВПО чи громадянам, які повертаються в Україну, в котрих є непрацюючі працездатні особи. Вони мають протягом 2 місяців після призначення допомоги працевлаштуватись або стати на облік у Державному центрі зайнятості.
Хто буде отримувати виплати ВПО у 2024 році
Чимало осіб розраховують на виплати ВПО 2024, офіційний сайт Мінреінтеграції повідомляє, що згідно з постановою КМУ № 332 виплати ВПО можуть призначатися на другий шестимісячний період без додаткового звернення певним категоріям ВПО. Йдеться про тих осіб, які вперше звернулися за виплатами після 1 серпня 2023 року. Їм виплати будуть продовжувати автоматично ще на пів року, починаючи з 1 лютого 2024 року, оскільки перший шестимісячний період закінчується для них 31 січня 2024 року.
Автоматичне продовження виплати допомоги на проживання передбачено для осіб, які втратили здатність працювати, а також для осіб з І та ІІ групами інвалідності.
Особа з наявною ІІІ групою інвалідності матиме право на продовження виплати допомоги на проживання до 1 березня 2024 року включно.
Для цього необхідно:
подати заяву до управління соціального захисту населення або Центру надання адміністративних послуг;
зареєструватись в центрі зайнятості як безробітний або безробітна, або як особа, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання.
Виплати ВПО пенсіонерам
З 1 березня отримувати виплати й надалі зможуть пенсіонери, за умови, що їх пенсія буде менша за 9 444 гривень. Нагадаємо, що в Україні збільшили пенсію. Її розмір залежить від прожиткового мінімуму. Таким чином, якщо прожитковий мінімум у 2024 році складе 2 920 гривень, то мінімальна пенсія зросте до 2 361 гривні, тобто пенсія зросте на 268 гривень, або 12,8%.
Максимальна пенсія в Україні збільшиться на 2 680 гривень і становитиме 23 610 гривень.
Додамо, що зараз середня пенсія в Україні складає 5 311 гривню, але у поточному році вона збільшиться до 6 тисяч гривень.
Хто продовжить отримувати виплати ВПО
люди з інвалідністю 1 та 2 груп;
діти-сироти;
родини, які виховують дитину до 14 років, і яка навчається дистанційно (один з батьків змушений бути вдома зі школярем, а відтак не має можливості працювати);
родини, які працевлаштувалися в 2023 році, але мають невеликі доходи – менше за 9 400 гривень на кожного члена родини;
люди, які проживають на умовно безпечних територіях, але їхні діти до 6 років не ходять у садочки через нестачу місць.
Під час воєнного стану в Україні триває мобілізація. Водночас певні категорії працівників мають право на бронювання. Детальніше про те, як саме перевірити наявність броні від […]
Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) — спеціалізований документ, який є прямим підтвердженням наявності у підприємця чи підприємниці […]
Загальний страховий стаж — це необхідний елемент роботи будь-якого працівника й працівниці в Україні, який гарантує йому соціальний захист й різноманітні можливості, зокрема, виплати. Детальніше […]
єМалятко — це особлива функція в застосунку “Дія”, яка дозволяє батькам новонародженої дитини зареєструвати її народження, а також отримати доступ до різноманітних послуг та державних […]
В Україні діє державна програма, яка надає можливість отримувати регулярні грошові виплати безробітним громадянам. З 1 жовтня 2024 року запрацювали норми, які внесли відчутні зміни […]