“Війна Бахмута проти Артемівська”: у Києві презентують книгу про місто-фортецю (Оновлено)

Семаковська Тетяна 13:25, 12 Лютого 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

15 лютого о 16:00 у столиці в музеї “Становлення української нації” відбудеться презентація книги “Бахмут: хроніки незламної фортеці”, над якою працювали мешканці міста. На захід запрошують бахмутян, організатори події зазначають, що будуть рефлексувати з авдиторією, ділитися процесом роботи над книгою та говорити про Бахмут.

Редакція поспілкувалася з авторами книги “Бахмут” та дізналася деталі її створення.

Примітка. Над книгою працювали керівник проєкту Олексій Кононенко, авторка Євгенія Богославська, а допомагали з візуальним та текстовим наповненням: Микита Безмен, Вадим Мардіян, Ірина Бенцак, Денис Руденко, Ганна Бокова та Альона Щекодіна, редакція Бахмут. IN.UA. Видавець книги — Іван Степурін, голова “Саміт-книга”, директор МБФ “Твоя доброта”, президент ГО “Українська посмішка”.

Якщо ви бажаєте взяти участь у презентації, як гість заповніть коротку форму за посиланням, це займе менше 1 хвилини.

Презентація книги про Бахмут

Музей становлення української нації / фото з відкритих джерел

Бахмутяни, які зараз знаходяться у столиці, можуть відвідати презентацію книги про Бахмут.

Бахмут хроніки незламної фортеці
Бахмут. Хроніки Незламної Фортеці

Над книгою працювали кілька місяців, автори крок за кроком відтворювали історію Бахмута. Побачити книгу можна буде у музеї “Становлення української нації” за адресою вулиця Лаврська, 27. Захід планують 15 лютого о 16:00.

Євгенія Богославська

Євгенія Богославська / фото надане героїнею

Євгенія Богославська — авторка книги про Бахмут. Письменниця описувала своє рідне місто через призму спогадів волонтерів, вчителів та медиків. Авторка згадує, як почалася історія, вона поділилася ідеєю створення книги і коли з’явилась можливість і цікаве знайомство з видавництвом, керівнику проєкту Олексію Кононенко вдалося реалізувати цей проєкт.

“Над книжкою працювалося дуже важко. Тому що, коли ти приїжджаєш в місто, яке наповнене життям, де люди ходять, гуляють, працюють, діляться спогадами, а потім ти повертаєшся до міста, до рідного, якого вже немає майже”, — каже Євгенія.

Бахмутянка наголошує, що вона бачила, як місто руйнувалося, як звідти евакуювалися люди, а також як важко було тим, хто залишився.

“Кожного дня, з кожним новим прильотом, дуже важливі місця життя, в тому числі й мого життя, знищувалися, а надії на те, що воно колись відбудується, ставало все менше і менше. Найважчим було розуміння того, що війна не закінчиться швидко. Люди, які давали коментарі — це волонтери, медики, цивільне населення… Вони покидали своє життя. Те життя, яке в них колись було”, — говорить пані Євгенія.

Зараз жінка живе в Кривому Розі, тут життя для людей продовжується, хоча у місті складна ситуація. Місцеві ходять один до одного в гості, гуляють, планують відпустки й життя, каже бахмутянка.

На думку авторки, книгу потрібно прочитати всім бахмутянам й не тільки. Адже, Бахмут це місто історії, його потрібно знати не лише, як локацію на карті, де добувають сіль чи створюють шампанське. Саме тут ще 100 років тому боролися проти радянської машини СРСР.

Книгу потрібно прочитати, аби зрозуміти, що Бахмут був містом, де боролися за волю, за незалежність, за можливість жити так, як хоче Донбас, а не так, як йому нав’язують,

Євгенія Богославська // авторка книги

Ганна Бокова

Ганна Бокова
Ганна Бокова з донькою / фото надане героїнею

Ганна Бокова — головна редакторка нашого медіа, їй довелося виїхати з Бахмута у перші дні російського вторгнення. У коментарі героїня зазначає, що не впевнена у тому, що сама зможе прочитати книгу, адже спогади викликають — біль.

“Чи важливо фіксувати наші спогади і збирати факти для розуміння картини руйнування Бахмута? Думаю важливо. Я не впевнена, що зможу сама читати цю книгу, для мене це занадто боляче сьогодні. Я б хотіла мати можливість повернутися до неї після нашої перемоги, у відбудованому Бахмуті, на зустрічі спогадів, в якійсь школі і бібліотеці. Там би я, мабуть, сказала про те, як відчувала себе тоді, згадала якусь хроніку і зауважила, що більше деталей ви можете побачити у цій книзі. Сьогодні ця книга більше спрямована на українців, які опосередковано знають про наше місто і хочуть познайомитись з ним більше”, — розмірковує Ганна Бокова.

Альона Щекодіна

Альона Щекодіна
Альона Щекодіна / фото надане героїнею

Альона Щекодіна в евакуації встигає допомагати також іншим переселенцям. У Вільногірську, що на Дніпропетровщині бахмутянка організовувала роботу психологічного хабу

Коли керівник проєкту Олексій Кононенко запропонував Альоні доєднатися до написання книги — вона відчула, що зможе таким чином зберегти пам’ять та любов до свого міста, де прожила важливі та приємні роки свого життя. 

Для мене цінно відчувати свою причетність, мені важливо, щоб люди знали наш Бахмут не лише як фортецю – сучасну і минулу, а й те, що це місто просторих лугів, ароматних троянд, зелених вулиць і комфортної інфраструктури. Крім того, відповідальних, цілеспрямованих, чуйних, справжніх українських бахмутян, які будували, творили, кохали і зробили наш Бахмут таким величним, незламним і назавжди любимим!”, — каже Альона Щекодіна.

Олексій Кононенко

Олексій Кононенко
Олексій Кононенко / фото надане героєм

Олексій Кононенко близько 5 років прожив в Бахмуті, чоловік каже, що за цей час встиг полюбити Бахмут, тому книга для нього має особливе значення.

Мені здається, що під час війни дуже важливе питання культури, літератури та історії. Як казав Жадан, в якомусь сенсі, це війна Шевченка проти Пушкіна, а Бахмута проти Артемівська. Я вважаю, що перемагати повинен Бахмут. Ми розповідаємо, як місто жило 400 років тому до війни та як виживало під час неї,

каже у коментарі герой // дял Бахмут IN.UA

Олексій додає, що на жаль, дуже мало українців знають унікальну історію Бахмута. Чоловік наводить приклад: коли на початку війни Бахмут прославився, як фортеця, то за словосполученням “Фортеця Бахмут” стояла абстракція, вважає донеччанин.

Книгу варто прочитати усім українцям, каже Олексій Кононенко, адже війна прийшла у кожен дім.

“Для того, щоб країна була міцною, треба спілкуватися й розуміти проблеми один одного. Це дуже важлива розмова. Коли люди читатимуть, то вони побачать дуже багато цікавих фактів, які є історичними, вони не перевантажені науковими термінами. Це просто життя людей, які опинилися в умовах гуманітарної катастрофи. Якщо людина має хоч малесеньку емпатію до страждань громадян своєї країни, то їй буде цікаво це. Важливо, щоб страждання Бахмута та бахмутян відчули хоч на якомусь рівні мешканці, яких війна торкнулась, але трошки іншим чином. Це все те, що нас об’єднує”, — вважає Олексій.

Самим бахмутянам книга також буде цінна, адже це фізичне втілення спогадів, історії та сьогодення Бахмута.

Ірина Бенцак

Ірина Бенцак
Ірина Бенцак / фото надане героїнею

Завдяки Ірині бахмутяни зможуть поетапно відслідковувати візуальні зміни, які відбувалися у Бахмуті. SMM-менеджерка скрупульозно підбирала знімки до кожного періоду змін у місті. Перші прильоти, руйнування архітектури, також Ірина шукала найкрасивіші фото річки Бахмутки, Алеї Троянд та затишних вуличок.

Для мене було важливо відтворити візуально історію руйнування міста Бахмут. З липня 2022 року ми вели фото- та відеохроніки на платформах Бахмут IN.UA. Збирали кадри нових і нових руйнувань. Фактично ми фіксували знищення Бахмута, яке спричинила росія,

Ірина Бенцак // у коментарі

Дівчина додає, що у роботі над світлинами було важливо знайти історичну довідку, фото мирного міста та показати всі руйнівні наслідки російського вторгнення.

Ірина наголошує, що сьогодні Бахмут — це руїна та болюча рана, яка стала пеклом для наших захисників.

Микита Безмен

Микита Безмен
Микита Безмен / фото надане героєм

Бахмутський історик Микита Безмен також брав участь в написанні книги. На думку бахмутянина, цю книгу варто буде прочитати кожному, адже Бахмут став містом-фортецею.

“Як історик і громадський діяч я мав за честь долучитися до написання історичної складової книги про Бахмут. Маю необхідні історичні знання і досвід пошуків для того, щоб відобразити історичну перспективу Бахмута як провідного міста України що потребує повноцінного відновлення після війни. Історію Бахмута має знати кожен, бо це фортеця сходу України. Захисники України більше ніж пів року тримали оборону нашої державності саме в Бахмуті”, — говорить Микита.

Вадим Мардіян

Вадим Мардіян
Вадим Мардіян / фото надане героєм

Бахмутянин Вадим Мардіян у коментарі наголошує, що бути причетним до написання книги про Бахмут — для нього честь. Він додає, що вкрай важливо доносити до суспільства все те, що пережило місто за час повномасштабного вторгнення, зокрема масштаб всіх руйнувань, адже до 24 лютого 2022 року Бахмут був сучасним, багатим та красивим містом, яке стрімко розвивалося.

“І те, що сталося і що зараз відбувається у нашому місті, залишиться великою раною в серці, про це потрібно говорити не лише Україні, а й в усьому цивілізованому світі. Показувати, що таке війна, горе, страждання тисяч вимушених переселенців, які відразу втратили спокійне життя, будинки та роботу”, — каже бахмутянин.

Співрозмовник також пояснює, що Бахмут багатий своєю історією, відомими земляками-бахмутянами, героїчним минулим. У книзі поєднається минуле та сучасне, щоб люди, які дізналися про Бахмут лише під час його запеклого захисту — познайомилися з ним із різних сторін, розмірковує Вадим Мардіян. Бахмутян вважає, що кожен мешканець міста захоче мати цю книгу на своїй книжковій полиці.

“Хоч як дивно, але дуже хочу, щоб книгу прочитали й ті, хто ще з 2014 року кричав: “путін прийди, помоги!”. Він прийшов “допоміг”, залишив вас без будинків і квартир, без роботи та бізнесу, без засобів для існування, приніс розбрат і розруху, розкидав ваші сім’ї по різних містах та країнах. Нехай подивляться фотографії міста “до” та “після” і подумають: чого вони досягли своїми закликами та бажанням “жити в росії”?!, — резюмує Вадим Мардіян.

Денис Руденко

Денис Руденко
Денис Руденко / фото надане героєм

Донеччанин Денис Руденко переїхав у Бахмут в 2014 році, тут він почав займатися соціальною діяльністю та полюбив це місто. Денис зауважує, що радо долучився до створення книги, йому припав до душі стиль авторки Євгенії Богославської, яка описала не суху хроніку міста, а дала йому обличчя людей, їхні історії.

Я вважаю, що важливо розповідати історії через людей. Коли горе безлике — ми не відчуваємо емпатії,  а коли про біль каже конкретна особа, то ми відчуваємо, що належимо до частини цієї історії. Історії об’єднують, зараз ми тільки почали формуватися як нація, а саме ці історії  закріплюють усвідомлення заради чого ми боремося,

каже // Денис Руденко.

Іван Степурін

Іван Степурін
Іван Степурін / фото надане героєм

Книга про Бахмут вийде у видавництві “Саміт-книга”, яке було засноване на початку 90-х років. Очолює його Іван Степурін, член Громадської Ради при КМДА, експерт Всеукраїнського літературного конкурсу “Коронація слова”. Видавець зазначає, що майбутня книга, це не просто хроніка героїчних подій, які пройшли в цьому році, а ціле історичне дослідження.

Це книга в якій існує зв’язок поколінь, героїчних поколінь минулого та сьогодення. Тут згадуються цікаві факти, персоналії, які пов’язані з містом-героєм Бахмутом. Хочу сказати, що вона створена для широкої аудиторії. Книга відкриє читачам історію міста, ну і звісно хронологію того, що проходило в місті з початком великої війни,

Іван Степурін // видавець

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Дивні дива, Покоївка чи Кайдашева сім’я: що подивитися на вихідні

Семаковська Тетяна 15:30, 12 Січня 2024
Перегляд серіалів / фото з відкритих джерел

Серіали на вечір повинні мати цікавий сюжет, за яким ви будете невпинно слідкувати. Найкращі стрічки зазвичай захоплюють з першої серії, і не важливо чи це комедія, драма або детектив.

Редакція підібрала топсеріали, які варто подивитися.

Покоївка

Покоївка — це мінісеріал про самотню маму Алекс, яка стала жертвою домашнього насилля. Їй вдалося втекти від чоловіка, але у кишені героїні лише 18 доларів. Молода дівчина не має нікого, вона сама виховує маленьку доньку, намагається налагодити своє життя та дати гідні умови для своєї дитини.

Аби заробляти гроші, Алекс прибирає чужі будинки, тут вона знайомиться із заможною жінкою. Обидві мають свої таємниці. Привиди минулого не дають головній героїні спокійно жити, тож змушена боротися навіть із собою. Переглянути фільм можна на стримінговій платформі Netflix. Місячна підписка Netflix коштує від 192 до 384 гривень.

Падіння дому Ашерів

Що готова зробити людина, аби стати багатою? Чи може погодитися на угоду зі смертю? Серіал “Падіння дому Ашерів”, створений за мотивами творів Едґара Аллана По, демонструє, на що здатна людина у погоні за грошима.

За сюжетом, брат і сестра у молодості створили прибуткову компанію, яка переросла в цілу імперію, що приносить їм багатство. Але чим більше старіє головний герой, тим більше його рідні починають помирати, а потім чоловік бачить загадкову жінку, яка щоразу нагадує йому за скоєне багато років тому.

Глибокий вдих

Юристка Лів з Нью-Йорка, яка вічно заклопотана роботою, повинна зробити щось непросте. Її життя складається з сотні справ без жодного відпочинку. Але один лист вибиває Лів з колії, а далі змушує летіти на інший куточок Землі.

Рейс Ліс скасовують, але відчайдушна героїня знаходить приватний літак, аби встигнути на головну зустріч її життя. Здавалося б, жінка змогла досягти свого, але посеред канадських хащ літак розбивається, пасажири гинуть, а вона залишається наодинці на безлюдному острові. Чи зможе Лів вижити, які таємниці вона приховує? Мінісеріал захоплює з першої серії.

Дивні дива

Фанати цього серіалу цікавляться, коли вийде 5 сезон. Найімовірніше, це буде навесні 2024 року. До цього через страйк працівників кінематографа зйомки бойкотували. Дивні дива набули шаленої популярності, цей серіал розповідає історію кількох друзів. Діти люблять вечорами збиратися у одного з товаришів та грати в гру.

Після одного такого вечора зникає їхній найкращий друг. Після цього діти починають поступово розкривати таємницю маленького містечка, яке приховує багато моторошних подій. Дії розгортаються в 1983 році.

Кайдашева сім’я

Сучасна інтерпретація повісті Івана Семеновича Нечуя-Левицького. Родина Кайдашів перенеслася у часі на сотні років вперед, але проблеми залишилися ті ж. Мотря та Кайдашиха не можуть знайти спільної мови, Карпо та Лаврін стають ворогами одне одному, а Мелашка не може вжитися з гучною сімейкою. Події плавно розвиваються аж до початку війни у 2014 році.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

В Україні видадуть книжку про Бахмут

Семаковська Тетяна 10:54, 9 Листопада 2023
Книга Бахмут / Фейсбук

Український письменник Мирослав Лаюк написав книгу про Бахмут. Автор разом з фотографом Данилом Повловим відвідав Бахмут узимку та березні 2023 року. На основі свого досвіду створив книгу, присвячену місту-фортеці.

Про анонс продажу книги Мирослав Лаюк повідомляє на своїй Фейсбук-сторінці.

Бахмут. Книга

Кінець зими 2023 та початок весни став періодом найінтенсивніших боїв за Бахмут. У цей час місто відвідали письменник Мирослав Лаюк і фотограф Данило Павлов. Вони жили разом з українськими піхотинцями й артилеристами, медиками й капеланами, рятувальниками та дітьми.

Бахмут книга / Ukrainer

Свій досвід автори вмістили у 256 сторінок репортажів та есеїв про побут війни. У творі автор пояснює, чому військові роблять манікюр, як зʼявляються позивні у захисників тощо.

Загалом книга складається з двох частин. Перша у репортажах розповідає про зенітника, який щойно збив російський винищувач, батька й синів, які воюють пліч-о-пліч, вагнерівця, який любить Набокова.

Друга частина — це есеї-рефлексії про історію міста і культурну спадкоємність.

Зараз книгу можна придбати за 350 гривень на сайті Ukrainer, це ціна попереднього продажу, а згодом вона вартуватиме 400 гривень. Перші книги за передзамовленням почнуть розсилати 18 грудня 2023 року.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

332783849 1854923171530563 7984034612770871009 n 31f06

Бахмутяни, які перейшли на українську мову: історія громадської діячки Оксани Судак

Оксана Судак — відома громадська діячка, раніше жінка розмовляла російською, але в 2017 році вирішила говорити рідною українською.

Книжковий клуб: що це таке та як організувати

Спілкування з однодумцями — допомагає генерувати ідеї та забезпечує гарним настроєм. Своєю чергою, клуби — один зі способів, який допомагає об’єднати групу людей зі спільними […]

17:40, 31.01.2024 Скопіч Дмитро