У спідниці та з російською газетою: чому донеччани хочуть передати Святогірську Лавру до ПЦУ

Семаковська Тетяна 18:04, 27 Вересня 2023
Святогірська Лавра під МП/ Ілюстрація «Бахмут.IN.UA»

Активіст та військовий з Донеччини Віталій Овчеренко ініціював процес звернення від громади Донеччини до президента і Верховної Ради з проханням передати до ПЦУ Святогірську Лавру. Храм досі підпорядковується Московському патріархату.

Редакція «Бахмут.IN.UA» поспілкувалася з Віталієм та дізналася деталі звернення.

Святогірська Лавра досі під московським патріархатом

24 вересня Віталій Овчаренко опублікував пост із закликом передати під керування до ПЦУ (ред. православна українська церква) Святогірську Лавру. У зверненні активіст також наголосив, що її потрібно націоналізувати, втім під час розмови додав, що це неточність формулювання, бо церква й так знаходиться у володінні держави.

Ініціативна група вже подала звернення до ОВА Донеччини, відповідь вже отримали, наголошує Віталій Овчаренко, однак вона не є позитивною. Остаточного рішення ще немає, в ОВА запевнили, що працюють над питанням.

Святогірська Лавра — це давній центр сили, пропаганди Московського патріархату й “русского мира”. Там роздавали російські газети про царя-батюшку. Якщо ми її не переведемо до ПЦУ, то цей центр російської мови буде діяти й надалі. Вся українська спільнота Донеччини підтримує перехід Лаври до ПЦУ, навіть, та, яка опиналася в окупації. Я не знаю, що ще повинно відбутися, аби українська держава передала Лавру до ПЦУ.

Віталій Овчаренко // донеччанин

Чим “відома” Святогірська Лавра

Святогірська Лавра/ з відкритих джерел

Свято-Успенська Святогірська лавра УПЦ МП має скандальну репутацію, яка тягнеться від початку війни в Україні, з 2014 року. Під час проросійських виступів в Україні весною 2014 тут помічали терористів пов’язаних з росією. Ексватажок «ДНР» Ігор Гіркін заявляв про нібито участь ченців Свято-Успенської Святогірської Лаври в конфлікті на Донбасі. Разом з тим, храм у 2014 році став прихистком для біженців.

У 2018 році Герой України генерал-майор ЗСУ Ігор Гордійчук розповів, що, Святогірській лаврі переховували зброю й проросійських бойовиків. Згодом, у 2020 році у лаврі пройшов форум «Люди миру», який організували за підтримки рф, захід підтримав державник зрадник Віктор Медведчук.

Крім того, самі віряни, які відвідували храми Московського Патріархату відзначали про пропаганду.

Бахмутянка Анжеліка Бороздіна відвідувала один із храмів в Бахмуті, який підпорядковувався московському патріархату. Пані Анжеліка згадує, що в церкві священник не згадував, хто конкретно напав на Україну в 2014 році, а замість виборів президента просив, щоб віряни прийшли привітати його з Днем народження. Після цих подій пані Анжеліна почала відвідувати храм ПЦУ.

Як потрібно трансформувати Лавру?

Жінка з неприкритою головою або у джинсах – табу для МП/ з відкритих джерел

На думку співрозмовника, у Святогірської Лаври є майбутнє, якщо вона все ж перейде під керування української церкви. Перше, що потрібно прибрати – це роздачу російської преси та пропаганду рф у звичайних проповідях священників.

Також необхідно дозволити жінкам заходити в храм у звичайному одязі.

Віталій Овчаренко додає, що у Святогірську Лавру жінкам не дозволяють заходити без прикритої голови чи у штанах.

Коли жінок змушують заходити до церкви у спідниці — це вже перебір, на мій погляд.

Віталій Овчаренко // донеччанин

Крім того, охороняти храм мають не донські козаки, а українські мілітарні організації, або звичайна охорона, вважає Овчаренко.

Й останній крок — прибрати російські ікони, які стоять у Святогірській Лаврі, резюмує активіст.

Нагадаємо, що активіст Павло Островський розповів про перейменування вулиць, які пов’язані з російськими діячами. В Бахмуті наразі до процесу перейменування міськрада ще не готова – детальніше про це ми писали за посиланням.

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як купити квиток на поїзд Київ–Варшава: покроковий гід

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 13 Липня 2025
Поїзд / фото Укрзалізниця

Польща залишається одним із найпопулярніших напрямків для українців — саме там, за офіційними даними, проживає найбільша кількість наших громадян серед усіх країн Європейського Союзу. Поїзд Київ–Варшава — один із найбільш популярних маршрутів, тож квитки на нього розкуповують майже миттєво.

Детальніше про те, як купити квиток на поїзд Київ–Варшава — в матеріалі редакції Бахмут IN.UA.

Як купити квиток на поїзд Київ–Варшава

Польща залишається найпопулярнішою країною ЄС серед українців. Через це напрямок Київ–Варшава має постійний попит, а квитки часто розкуповують одразу після відкриття продажу.

Придбати квиток Київ–Варшава можна виключно на сайті Укрзалізниці або в застосунку компанії. При цьому варто пам’ятати, що Укрзалізниця інтегрувала «Дію» у свій застосунок для верифікації акаунтів. Це означає, що будь-яка купівля квитка потребує підтвердження особи за допомогою Дія.Підпису.

Алгоритм дій

Щоб збільшити шанси на вдалу покупку квитка до Варшави, варто підготуватися заздалегідь. Створіть особистий кабінет на сайті Укрзалізниці — під час реєстрації вводьте свої прізвище та ім’я латиницею, як у закордонному паспорті. Це значно прискорить процес оформлення квитків. Також переконайтеся, що у вашому смартфоні встановлено застосунок “Дія” і ви маєте активний Дія.Підпис, адже він може знадобитися під час авторизації.

Купівлю квитка варто здійснити в день його появи у продажу. Рекомендується встановити нагадування за кілька хвилин до початку — найчастіше це 8:00. Далі у вас буде лише 5–15 хвилин, щоб знайти квиток і завершити покупку. Якщо за цей час оплата не буде здійснена, квиток повернеться у продаж.

Зазначимо, що в пошуковому полі потрібно вказати станцію прибуття “Варшава Всходня“, адже саме сюди прибуває більшість міжнародних поїздів, на відміну від Центральної або Заходньої станцій, які використовуються для міжрегіональних чи міжміських потягів.

Як купити квиток на поїзд Варшава–Київ: гід

Придбати квитки на міжнародні поїзди з Польщі до України можна як у залізничних касах, так і через офіційний застосунок Укрзалізниці. Онлайн-варіант значно зручніший — достатньо мати смартфон, інтернет і кілька хвилин часу.

Що потрібно зробити для купівлі онлайн:

  • завантажити застосунок Укрзалізниці на свій телефон, якщо ще не користувалися ним. Для підтвердження особи підготуйте електронний підпис у «Дії» (Дія.Підпис);
  • у пошуку рейсів обрати маршрут: Варшава Всходня – Київ;
  • вказати дату й час поїздки, після чого обрати доступний вагон і місце;
  • заповнити дані пасажира відповідно до закордонного паспорта;
  • сплатити квиток онлайн — і одразу після оплати отримати електронний проїзний документ, який не потрібно друкувати.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Гармонія природи: як виглядали околиці Часового Яру до війни

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 13 Липня 2025
Окен квітів поблизу Часів Яру / фото Олександр Сотников

До повномасштабної війни Часів Яр був одним із наймальовничіших куточків Донеччини — містом із зеленими пагорбами, глибокими кар’єрами та панорамами, що відкривалися з висоти. Його ландшафти, тихі вулички й простори довкола притягували фотографів і мандрівників.

Детальніше про те, як виглядали околиці міста Часів Яр до війни — у матеріалі Бахмут IN.UA.

Часів Яр: околиці міста до війни

До війни Часів Яр і його околиці вражали спокоєм і природною красою. Височенні пагорби, глибокі балки, густі лісосмуги та чисте повітря створювали атмосферу затишку й сили. Цей регіон був не лише стратегічно важливим, а й напрочуд мальовничим — місцем, де природа гармонійно поєднувалася з життям маленького міста.

Пропонована добірка складається з п’яти фотографій, які опублікував бахмутянин Олександр Сотников у Facebook. Усі світлини датовані 2018 роком.

Локація на околицях міста / фото Олександр Сотников
Озеро поблизу Часів Яру / фото Олександр Сотников
Вид на околиці / фото Олександр Сотников

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як росіяни окупували українську церкву

Віра і зараз має великий вплив на політику і суспільну свідомість, а раніше вона повністю поглинала людське життя. Залежність української церкві від московії формувалася доволі […]

Яким був Донецьк 2014 року: історія точки повернення Сергія Косяка

У 2014 році доля українського Донецька різко обернулася на 180°. Місто, яке раніше стрімко розвивалося захопили росіяни, до них доєдналися такі самі прихильники “русского мира”. […]

БАХМУТ 14 3 cef4e

Чи є майбутнє у церкви УПЦ МП в деокупованому Бахмуті?

Московський патріархат вперто намагався підпорядкувати під себе українську церкву. Однак, повномасштабна війна змусила трансформуватися чимало релігійних громад в Україні. Десятки парафій перейшли від московського патріархату […]