Стрілянина в крокусі: підбірка дезінформації від росіян про події у підмосков’ї

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 11:00, 1 Квітня 2024
Російський крокус / фото з відкритихх джерел

22 березня 2024 року у московській області рф відбулась стрілянина: невідомі увірвались у будівлю “крокус сіті холл” — концертну залу, де місцеві збирались на концерт гурту “пікнік”. На тлі цих подій російські посадовці та пропагандисти без будь-яких доказів одразу почали звинувачувати Україну. Пізніше відповідальність за теракт взяли на себе представники ІДІЛу — вони випустили відповідну заяву, справжність якої підтвердили американські урядовці. Однак росіян це не влаштувало і вони розпочали нову дезінформаційну кампанію проти нашої держави. Станом на зараз російський суд арештував чотирьох громадян Таджикистану. Михайло мурашко, міністр охорони здоров’я рф станом на 29 березня 2024 року повідомив про 144 загиблих внаслідок теракту.

В цьому матеріалі ми зібрали головні дезінформаційні тези росіян навколо України щодо теракту у підмосковному “крокусі”. 

Маніпуляція: “У теракті в підмосков’ї винні Україна, США та Велика Британія”

Через декілька хвилин після новин про постріли в концертній залі росЗМІ почали звинувачувати у причетності Україну. Так звані російські “фактчекери” підкріплювали цю тезу, спираючись виключно на повідомлення деяких українських Telegram-каналів, які репостили фото та відео на свої ресурси.

Сатиричні дописи українців росіяни використовували як нібито факт причетності українських спецслужб. Сполучені Штати та Велику Британію росія звинувачувала у тому, що попередньо посольства країн у рф закликали не перебувати в місцях масового скупчення через загрозу терактів. Пояснюючи це тим, що вони нібито знали про теракт, який мав статись. 

“За всіма ознаками, про його підготовку було заздалегідь відомо західним спецслужбам. Посольство США і МЗС Великої Британії на початку березня просили своїх громадян уникати “великих скупчень людей у москві, включно з концертами”. Українські Telegram-канали та ЗМІ почали публікувати дані про атаку на “крокус” за хвилину після появи перших згадок про те, що відбувається, у російських джерелах”, — російські “фактчекери” безпідставно звинувачують Україну та західні країни.

Росіяни публікували дописи з українських ресурсів / скриншот
Росіяни публікували дописи з українських ресурсів / скриншот

За якими саме ознаками росіяни змогли зрозуміти, що Україна та МЗС країн, які попереджали про можливі теракти, причетні до стрілянини — вони не пояснили. Лише зазначили, що начебто проінформованість західних країн про можливі теракти робить їх причетними до інциденту. 

Ще один “аргумент”, який росіяни використали проти нашої держави, це начебто майже миттєва заява американців, що Україна непричетна до теракту у підмосков’’ї. Цією дією, за словами росіян, США нібито видали причетність українців до виконання теракту, однак жодного вагомого доказу так і надали й по сей день. 

Зрозуміло, що на тлі війни та військової допомоги Україні західними партнерами окупанти намагаються посіяти сумніви та просунути ідею, що країни НАТО вже ведуть війну проти нібито мирних росіян. РосЗМІ використали стрілянину на свою користь: на тлі інциденту в перші години вони займались дискредитацією України, США, Великобританії та інших європейських країн, окремо звинувачуючи розвідки цих держав. 

Україна відкинула будь-які звинувачення у свій бік. Відповідна заява вийшла на сайті Міністерства закордонних справ України.

“Вважаємо такі звинувачення спланованою провокацією Кремля з метою подальшого нагнітання антиукраїнської істерії в російському суспільстві, створення умов для посилення мобілізації російських громадян для участі в злочинній агресії проти нашої держави та дискредитації України в очах міжнародного співтовариства”, — йдеться у заяві.

Діпфейк: “Секретар РНБО Данілов підтвердив, що напад здійснила Україна”

Росіяни не обмежились безпідставними звинуваченнями на адресу України. Щоб нібито підтвердити причетність нашої держави у здійсненні теракту у “крокусі”, росЗМІ почали публікувати нібито коментар тодішнього секретаря РНБО Олексія Данілова в етері телемарафону. 

Данілов начебто дає коментар у етері телемарафону / скриншот

Весело сьогодні в москві? Я вважаю, що дуже весело. Хочеться вірити, що такі веселощі ми будемо їм влаштовувати частіше. Усе-таки “братський” народ, а родичів потрібно частіше радувати й частіше до них у гості ходити. Отже, будемо ходити,

фейковий коментар // Олексія Данілова.

Видання Детектор медіа (ДМ) зауважило, що росіяни використали кадри з телемарафону за 16 березня, зокрема частину етеру зі слота каналу “Ми – Україна”, де ведучі — Олег Білецький та Марина Скиба та замінили гостя — начальника Головного управління розвідки (ГУР) Кирила Буданова на діпфейк Олексія Данілова. Сам кадр був також обрізаний — відсутні титри та логотип каналу. Натомість на оригінальних кадрах графічні елементи присутні.

Зверху — діпфейк Данілова, знизу — реальний кадр з етеру від 16 березня / колаж Bahmut IN.UA

Фахівці з ДМ також зазначили, що в той час, коли росіяни публікували діпфейк Данілова, був слот каналу 1+1, де ведучими були Марічка Падалко та Максим Сухенко, а коментував події щодо “крокусу” представник ГУР Андрій Юсов. 

В момент подій в “крокусі”, коментар давав представник ГУР Юсов телеканалу 1+1 / фото Детектор медіа
Події в “крокусі” у прямому етері коментував представник ГУР Юсов телеканалу 1+1 / фото Детектор медіа

Те, що відео є підробним, вказує міміка та мовлення тодішнього секретаря РНБО: коли Данілов мовчить та робить паузи, його діпфейк продовжує “говорити” та навпаки. 

То ж, поки у підмосков’ї тривали рятувальні роботи, а російська влада закликала засудити теракт та співчувати їй, російські медіа намагались поширювати дезінформацію та створювала діпфейки представників влади. Звинуватити Україну в теракті, не маючи прямих доказів — один з компонентів шовіністичної політики кремля. 

Безпідставно: “Виконавці теракту направлялись в Україну, де їм підготували “вікно”

Майже за добу після подій в “крокусі” із заявою щодо інциденту вийшов владімір путін, самопроголошений президент рф. Він заявив, що терористи на білій автівці їхали у бік російсько-українського кордону, де їм було заздалегідь підготовлено “вікно”. За інформацією кремлівського Telegram-каналу Baza підозрюваних затримали у населеному пункті (н.п.) теплий у брянській області рф, неподалік кордону з білоруссю. 

“Терористи, які влаштували стрілянину в концертному залі в “крокус сіті холі”, рушили в бік України, де, згідно з попередніми даними, для них було підготовлено “вікно” для переходу держкордону”, — заявив диктатор путін. 

Вже зранку 23 березня дмитро крутой, посол білорусі в рф вийшов з заявою, що спецслужби сусідньої держави допомагали запобігти перетину російсько-білоруського кордону.

“Активна взаємодія з учорашнього дня здійснюється по лінії спеціальних служб. Керівник Комітету державної безпеки перебуває на прямому зв’язку зі своїм колегою. І фактично основним завданням минулої ночі було не дати піти терористам піти через наш спільний кордон. Таке завдання виконано. Були введені максимальні заходи безпеки”, — заявив посол білорусі в рф.

26 березня 2024 року олександр лукашенко, самопроголошений президент білорусі також виступив з заявою, що після інциденту російські та білоруські силовики працювали спільно, за заздалегідь розробленим планом. 

“Вони не могли піти в білорусь. Їхні куратори (у нас є підозри на деяких, це я путіну зателефоную, скажу свої підозри) — вони розуміли, що в білорусь заходити не можна. Тому що в перші хвилини, як у росії частина області перейшла на посилений режим безпеки, так і в нас. Як тільки главам держав надійшла інформація від спецслужб про те, що автомобіль із терористами рухається в напрямку брянська, було досягнуто домовленості, що білорусь блокує свою ділянку напрямку ймовірного руху злочинців, а російська сторона — свою”, — цитує слова диктатора білорусі видання Белта.

Версія подій за словами путіна та влади лукашенка не збігається. У своїй заяві путін чітко акцентував на тому, що терористи мали контакт з українською стороною та спрямовували саме до російсько-українського кордону, натомість слова посла білорусі у рф та диктатора кажуть про те, що терористи мали шлях у білорусь, але нібито через неспроможність потрапити на територію держави, вони розвернулись та поїхали у бік України. У будь-якому випадку, немає жодних доказів правдивості тієї чи іншої версії. Обидві країни беруть участь у війні проти України.

Ми порівняли відстань до білоруського та українського кордону. Від н.п. теплий брянської області рф до найближчого до кордону з білоруссю н.п. біляни 31 кілометр, натомість до н.п. ломаківка, що поблизу кордону з Україною вже 116 кілометрів. Сказати точно, куди слідували виконавці стрілянини — достеменно невідомо. 

Зазначимо, що представники ІДІЛ взяли відповідальність за теракт на себе. Через свій рупор Amaq представники осередку “Вілаят Хорасан” опублікували фото чотирьох чоловіків, які нібито здійснювали стрілянину. Російські силовики заявили про затримання 11 людей, серед яких, за їх словами, були 4 нападники. Всі — громадяни Таджикистану:

  • Далерджон Мірзоєв;
  • Саїдакрамі Муродалі Рачабалізод;
  • Шамсидін Фарідуні;
  • Мухаммадсобір Файзов.

Російський ліберальний Telegram-канал BRIEF ідентифікував чоловіків з фото з ресурсу ІДІЛу — саме четверо затриманих на фото. 

Маніпуляція: “Росіяни — жертви українського тероризму”

Після того, як сталась стрілянина, російські прокремлівські ЗМІ почали публікувати списки тих країн, які висловили співчуття росії. Вони нарахували близько 60 країн, зазначили, що співчуття висловили Генсек ООН, Радбез ООН та Генсек ШОС. Рашисти зауважили, що співчуття висловили голови держав та міжнародних організацій. Однак це не зовсім так.

Якщо аналізувати перепости на російських ресурсах, то здебільшого співчуття висловлювали окремі політики європейських держав, МЗС, інші державні установи. Якщо казати про глав держав, то це були президенти білорусі, Куби, Венесуели, Ірану, Туреччини, президенти країн СНД, лідер ХАМАСу. Лідери європейських держав лише давали коментарі щодо можливої причетності своїх держав до теракту та критикували будь-які звинувачення росіян у бік України.

Росії нібито співчувають інші країни 1
Росіяни поширили інфографіку “співчувань” / скриншот

Росіянам стало зручно бути у стані жертви. Протягом наступних днів у своєму Telegram-каналі марія захарова, речниця мзс рф окрім безпідставних звинувачень у бік України, активно перепостила дописи з ресурсів російських посольств у різних країнах. Демонструвались фотографії та відео, як до посольств приносили квіти, збори скорботних людей, приспущений триколор над будівлями посольств та інші матеріали.

Це також одна з маніпуляцій — продемонструвати підтримку з боку світової спільноти, яка перебуває у скорботі. Насправді були лише поодинокі випадки, коли громадяни приносили квіти, однак, якщо порівнювати громадські акції після смерті навального, то можна помітити суттєву різницю: квітів набагато менше, великих скупчень біля посольств не було, у світових ЗМІ тема теракту в “крокусі” не виносилась у перші шпальти газет та обкладинки журналів.

Берлін. Ліворуч — акція пам’яті навальному, праворуч — квіти під посольством рф у Німеччині / колаж Bahmut IN.UA
Берлін. Ліворуч — акція пам’яті навальному, праворуч — квіти під посольством рф у Німеччині / колаж Bahmut IN.UA

Більш-менш масштабні акції провели тільки в білорусі, решта — в росії та на ТОТ. До того, росіянам в стані “жертви” стало зручно ще й звинувачувати тих, хто “недостатньо” висловив співчуття. Наприклад, росЗМІ звинуватили Дональда Туска, прем’єр-міністра Польщі, що на своїй сторінці в соціальній мережі Х лише повідомив про теракт, а ні висловив співчуття, а захарова звинуватила Латвію, офіс Генсека ООН

“Не найкращим чином поводиться й офіційна влада Латвії, яка так і не спромоглася висловити співчуття сім’ям загиблих і засудити цей звірячий теракт”, — зазначили в посольстві рф в Латвії.

Нагадаємо, що в ніч з 21 по 22 березня 2024 року росіяни здійснили масовану ракетну атаку на Україну. Окрім влучань в цивільну та критичну інфраструктуру, росіяни поцілили в ДніпроГЕС. Це була друга спроба здійснити екоцид після підриву дамби Каховської ГЕС напочатку червня 2023 року.

Однак після стрілянини, яка сталась через декілька годин, про черговий злочин росіян майже не згадували. Росіяни активно просували тему з терактом в інфопросторі, щоб привернути увагу міжнародної спільноти та просувати ідею “росія — жертва терористів”. 

Маніпуляція: “Голова СБУ Малюк визнав, що Україна “замовила” теракт”

В кремлівському виданні комсомольська правда вийшов матеріал олександра коца, воєнкора та антиукраїнського пропагандиста. Він нібито проаналізував інтерв’ю очільника СБУ Василя Малюка та зробив висновок, що саме Україна організувала стрілянину у “крокусі”, а ІДІЛ — виконавці. 

Малюк
Воєнкор коц написав маніпулятивний матеріал / скриншот

У якості аргументу він наводить тези, які озвучив Малюк про вбитих та покалічених колаборантів та пропагандистів на території рф та ТОТ. Ці ствердження він позначив, як “деталі, які міг знати тільки виконавець (ред. теракту в крокусі). Як, наприклад, вбивство іллі киви чи владлєна татарського, або підрив міністра внутрішніх справ “лнр” ігоря корнета та генпрокурора “лнр” сергія горенко та стрілянина у підмосков’ї у березні 2024 року якось пов’язані, коц не роз’яснює. Сам Василь Малюк ніяк не коментував події щодо крокуса. 

Подібні тези, що Україна здійснює постійні терористичні акти проти росії, писали так звані “фактчекери” у перші години після теракту. Тільки там також приписували вбивство дар’ї дугіної, підриви кримського мосту, рейди російських добровольчих батальонів на територію брянської області, збиття ІЛ-76 під білгородом у січні 2024 року,  та звісно, “бомбардування” Донбасу з 2014 року. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Деструктив, тероризм, міжнаціональна ворожнеча”: чиновниця рф поширює антиукраїнські наративи

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 16:35, 9 Квітня 2024
Депутатка держдуми рф
Депутатка держдуми рф ганна кузнецова виступає перед ЗМІ / скриншот

У мережі шириться відео депутатки держдуми рф анни кузнецової, яка розповіла пропагандистам про “деструктивні заклики” в українських Telegram-каналах, які збільшились начебто на 28%. Чиновниця розповіла, що в українських Telegram-каналах міститься начебто контент, у якому закликають до терористичних дій, міжнаціональної ворожнечі та є формою деструктивних закликів щодо дітей рф. Подібну “тенденцію” депутатка держдуми з нещодавніми подіями, які стались в підмосковному “крокус сіті холі”, де ІДІЛ ввечері 22 березня вчинив стрілянину.

Депутатка держдуми рф
Депутатка держдуми рф ганна кузнецова поширює непідтверджену інформацію / скриншот

Україна не закликає дітей з рф до тероризму

Інформація, яку озвучила кузнецова є безпідставною. Вона зазначила, що кількість нібито шкідливого контенту в популярних українських Telegram-каналах збільшилась на 28%, однак вона не дає уточнень: не порівнює періоди, коли з’являлись ніби деструктивні заклики, як порахували цей “процент”, немає конкретної інформації про Telegram-канали та повідомлення, які мають шкодити російським дітям, інфографіки, статистики тощо. 

На сайті держдуми рф додатково ще зазначили, що в Україні був запущений Центр інформаційно-психологічних операцій СБУ і що він веде роботу в 13 регіонах України. 

“Дзвінки та повідомлення надходять з території України. Нерідко дзвінки здійснюють завербовані СБУ діти з України, яких спеціально вистежують”, — каже анна кузнецова, депутатка держдуми рф. 

Однак у яких саме регіонах України “вербували дітей” співробітники СБУ, чиновниця не уточнила. 

Слова депутатки держдуми рф не можна ніяк підтвердити. Натомість ми проаналізували декілька українських анонімних Telegram-каналів, які мають більше одного мільйону підписників (Украина Сейчас, Реальна Війна та Україна Online). Проаналізувавши контент від 22 березня ми не виявили жодного заклику до міжнаціональної ворожнечі, або закликів до російських дітей вчиняти терористичні дії. 

Росіяни закликають до вбивства українських дітей

Попри те, що росія звинувачує у тероризмі та сприянню міжнаціональній ворожнечі Україну, військові злочинці публікують матеріали, де прямо закликають вбивати українських дітей. Наприклад, 13 березня у єгора гузенко, власника Telegram-каналу тринадцятий вийшов ряд дописів, у яких він коментує відео, де діти співають “Батько наш — Бандера”. Він відверто заявив, що начебто ворог не має статі та віку, а дітей на відео — “заразними” і єдиний вихід, зі слів злочинця, є “знищення хворих”. 

Допис пропагандиста
Терорист гузенко закликав знищити українців / колаж Бахмут IN.UA

Фахівці з Інституту масової інформації (ІМІ) констатували, що подібні дописи є закликом до геноциду.

“Такі публікації є прямим публічним підбурюванням до вчинення злочину геноциду щодо українців. Вони розраховані на широку аудиторію, а також містять обґрунтування необхідності повного фізичного знищення української нації. Саме з метою притягнення до кримінальної відповідальності подібних трансляторів геноцидної риторики була створена Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. РФ продовжує вважатись підписантом та ратифікантом Конвенції, однак влада країни свідомо допускає поширення прямих геноцидних ідей серед своїх військових”, — розповів Володимир Зеленчук, юрист ІМІ.

Пізніше гузенко видалив допис з відео, однак залишив невеликий коментар нижче, що начебто вже пізно і діти перейняли нацистську ідеологію, порівнюючи Степана Бандеру з адольфом гітлером. 

Однак влада росії вважає це за нормальне та ніяк не відреагувала на поширення закликів до геноциду та вбивству українських дітей в російських Telegram-каналах. 

Подібні інформаційні атаки росіян відбуваються на тлі подій в “крокус сіті холі”, щоб переконати власне населення у винуватості України. Центр стратегічних комунікацій вже спростував повідомлення росіян про нібито заклики з України до російських дітей здійснювати терористичні акти, у тому числі на ТОТ. Тому закликаємо не вестись на ворожу дезінформацію та перевіряти інформацію на офіційних джерелах.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Джобцентр в Німеччині скасовує виплати українцям: що відбувається

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 14:35, 9 Квітня 2024
Jobcenter
Jobcenter в Німеччині / фото Енді Новак

У мережі шириться відео української біженки, яка жаліється на німецькі джобцентри (центри зайнятості). Жінка розповідає, що установа скасовує виплати на придбання меблів в орендоване житло. А пов’язане це з тим, якщо отримувач грошей, тобто біженець, вже отримав одноразову виплату та змінює місце проживання. 

Як росЗМІ використовують подібні відео задля маніпуляції та чи дійсно біженці в Німеччині отримують допомогу, роз’яснює журналіст видання Данило Вінниченко. 

Центри зайнятості в Німеччині надають виплати на меблі один раз

Інформація, яку озвучує жінка є маніпуляцією. Саме відео з’являлось у російських пропагандистів ще наприкінці 2022 року — це ми дізнались за допомогою зворотного пошуку. Знайти оригінальне відео на ресурсах жінки нам не вдалось. Пропагандисти використали відео користувачки YouTube під ніком Violettka-Konfettka та поширювали в цілях дискредитувати українських біженців за кордоном. РосЗМІ подавали це, як нібито скорочення виплат, втома від біженців та “справжнє ставлення” до українців у державі. 

Росіянка в Німеччині
Жінка засвітилась на росТБ / скриншот

Відео, які виходили на YouTube-каналі жінки мали гучні заголовки та оформлення, біженка постійно критикувала місцеві органи та установи, зокрема джобцентри. Канал вела виключно російською мовою. Останнє відео вийшло у жовтні 2023 року. Ми припускаємо, що саме цією риторикою вона і привернула увагу російських пропагандистів.

Росіянка в Німеччині
На своєму каналі жінка критикувала німецькі держустанови / скриншот

Знайти актуальну інформацію щодо скасування виплат центрами зайнятості в Німеччині у період повномасштабного вторгнення нам не вдалось. Тому наведемо актуальну інформацію та за яких умов біженці з України можуть отримати виплату задля придбання меблів в орендоване житло. 

Квартири в Німеччині дійсно орендують необставленими: немає меблів та інших речей для повсякденного життя. Тому пропонують виплату Erstausstattung (одноразова допомога на облаштування), яку надають джобцентри. Її можна отримати у вигляді готівки, або у вигляді гутштайну (спеціального сертифікату). Як правило, на одну людину виділяють до 1000 євро (понад 42500 гривень). Отримати грошову допомогу можна за певних умов, тобто:

  • вам виплачують допомогу від Джобцентру;
  • вам виповнилося 25 років;
  • це ваш перший переїзд на окрему квартиру;
  • ви розлучилися, переїжджаєте на нове місце і не маєте можливості придбати меблі в нове помешкання;
  • у вашому попередньому житлі сталася пожежа або нещасний випадок, який не покриває страховка.

Серед цих умов немає переїзду на інше житло без будь-яких поважних причин. Тобто джобцентр у праві відмовити у наданні допомоги, якщо випадок отримувача допомоги не відповідає зазначеним умовам. Тому згідно з озвученою інформацією від жінки, їй відмовили за об’єктивних причин. 

Поширюючи подібні матеріали, росіяни підтримують наратив про начебто втому європейців від війни, зокрема від біженців. Вони користуються складним становищем людей через спричинену ними війну та намагаються всіляко принизити. Ми закликаємо не вестись на ворожу дезінформацію та перевіряти інформацію в офіційних джерелах. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Депутатка держдуми рф

“Деструктив, тероризм, міжнаціональна ворожнеча”: чиновниця рф поширює антиукраїнські наративи

У мережі шириться відео депутатки держдуми рф анни кузнецової, яка розповіла пропагандистам про “деструктивні заклики” в українських Telegram-каналах, які збільшились начебто на 28%. Чиновниця розповіла, […]

Jobcenter

Джобцентр в Німеччині скасовує виплати українцям: що відбувається

У мережі шириться відео української біженки, яка жаліється на німецькі джобцентри (центри зайнятості). Жінка розповідає, що установа скасовує виплати на придбання меблів в орендоване житло. […]

Гроші в руках

Українці, які від початку війни не виїжджали за кордон, отримають 5 тис. грн: фейк

Деякі Telegram-канали поширюють інформацію від імені міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук про виплату 5 тисяч гривень українцям, які жодного разу від […]

13:00, 07.04.2024 Микола Ситник
стела Часів Яр

ЗСУ блокують евакуацію з Часового Яру: що відбувається

У мережі поширюється інформація, що ЗСУ нібито заборонили евакуюватись з міста Часів Яр на Донеччині, яке зараз знаходиться неподалік від лінії фронту. Роспропагандисти зауважили, що […]

16:30, 05.04.2024 Микола Ситник
Часів Яр

Примусове виселення з Часового Яру: що не так з “наказом” Міноборони

У мережі шириться відео нібито наказу Міноборони України від 29.03.2024, що мешканцям прифронтового міста Часів Яр треба негайно виїхати зі своїх домівок, тому що будівлі […]

18:15, 03.04.2024 Микола Ситник