Стрілянина в крокусі: підбірка дезінформації від росіян про події у підмосков’ї

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 11:00, 1 Квітня 2024
Російський крокус / фото з відкритихх джерел

22 березня 2024 року у московській області рф відбулась стрілянина: невідомі увірвались у будівлю “крокус сіті холл” — концертну залу, де місцеві збирались на концерт гурту “пікнік”. На тлі цих подій російські посадовці та пропагандисти без будь-яких доказів одразу почали звинувачувати Україну. Пізніше відповідальність за теракт взяли на себе представники ІДІЛу — вони випустили відповідну заяву, справжність якої підтвердили американські урядовці. Однак росіян це не влаштувало і вони розпочали нову дезінформаційну кампанію проти нашої держави. Станом на зараз російський суд арештував чотирьох громадян Таджикистану. Михайло мурашко, міністр охорони здоров’я рф станом на 29 березня 2024 року повідомив про 144 загиблих внаслідок теракту.

В цьому матеріалі ми зібрали головні дезінформаційні тези росіян навколо України щодо теракту у підмосковному “крокусі”. 

Маніпуляція: “У теракті в підмосков’ї винні Україна, США та Велика Британія”

Через декілька хвилин після новин про постріли в концертній залі росЗМІ почали звинувачувати у причетності Україну. Так звані російські “фактчекери” підкріплювали цю тезу, спираючись виключно на повідомлення деяких українських Telegram-каналів, які репостили фото та відео на свої ресурси.

Сатиричні дописи українців росіяни використовували як нібито факт причетності українських спецслужб. Сполучені Штати та Велику Британію росія звинувачувала у тому, що попередньо посольства країн у рф закликали не перебувати в місцях масового скупчення через загрозу терактів. Пояснюючи це тим, що вони нібито знали про теракт, який мав статись. 

“За всіма ознаками, про його підготовку було заздалегідь відомо західним спецслужбам. Посольство США і МЗС Великої Британії на початку березня просили своїх громадян уникати “великих скупчень людей у москві, включно з концертами”. Українські Telegram-канали та ЗМІ почали публікувати дані про атаку на “крокус” за хвилину після появи перших згадок про те, що відбувається, у російських джерелах”, — російські “фактчекери” безпідставно звинувачують Україну та західні країни.

Росіяни публікували дописи з українських ресурсів / скриншот
Росіяни публікували дописи з українських ресурсів / скриншот

За якими саме ознаками росіяни змогли зрозуміти, що Україна та МЗС країн, які попереджали про можливі теракти, причетні до стрілянини — вони не пояснили. Лише зазначили, що начебто проінформованість західних країн про можливі теракти робить їх причетними до інциденту. 

Ще один “аргумент”, який росіяни використали проти нашої держави, це начебто майже миттєва заява американців, що Україна непричетна до теракту у підмосков’’ї. Цією дією, за словами росіян, США нібито видали причетність українців до виконання теракту, однак жодного вагомого доказу так і надали й по сей день. 

Зрозуміло, що на тлі війни та військової допомоги Україні західними партнерами окупанти намагаються посіяти сумніви та просунути ідею, що країни НАТО вже ведуть війну проти нібито мирних росіян. РосЗМІ використали стрілянину на свою користь: на тлі інциденту в перші години вони займались дискредитацією України, США, Великобританії та інших європейських країн, окремо звинувачуючи розвідки цих держав. 

Україна відкинула будь-які звинувачення у свій бік. Відповідна заява вийшла на сайті Міністерства закордонних справ України.

“Вважаємо такі звинувачення спланованою провокацією Кремля з метою подальшого нагнітання антиукраїнської істерії в російському суспільстві, створення умов для посилення мобілізації російських громадян для участі в злочинній агресії проти нашої держави та дискредитації України в очах міжнародного співтовариства”, — йдеться у заяві.

Діпфейк: “Секретар РНБО Данілов підтвердив, що напад здійснила Україна”

Росіяни не обмежились безпідставними звинуваченнями на адресу України. Щоб нібито підтвердити причетність нашої держави у здійсненні теракту у “крокусі”, росЗМІ почали публікувати нібито коментар тодішнього секретаря РНБО Олексія Данілова в етері телемарафону. 

Данілов начебто дає коментар у етері телемарафону / скриншот

Весело сьогодні в москві? Я вважаю, що дуже весело. Хочеться вірити, що такі веселощі ми будемо їм влаштовувати частіше. Усе-таки “братський” народ, а родичів потрібно частіше радувати й частіше до них у гості ходити. Отже, будемо ходити,

фейковий коментар // Олексія Данілова.

Видання Детектор медіа (ДМ) зауважило, що росіяни використали кадри з телемарафону за 16 березня, зокрема частину етеру зі слота каналу “Ми – Україна”, де ведучі — Олег Білецький та Марина Скиба та замінили гостя — начальника Головного управління розвідки (ГУР) Кирила Буданова на діпфейк Олексія Данілова. Сам кадр був також обрізаний — відсутні титри та логотип каналу. Натомість на оригінальних кадрах графічні елементи присутні.

Зверху — діпфейк Данілова, знизу — реальний кадр з етеру від 16 березня / колаж Bahmut IN.UA

Фахівці з ДМ також зазначили, що в той час, коли росіяни публікували діпфейк Данілова, був слот каналу 1+1, де ведучими були Марічка Падалко та Максим Сухенко, а коментував події щодо “крокусу” представник ГУР Андрій Юсов. 

В момент подій в “крокусі”, коментар давав представник ГУР Юсов телеканалу 1+1 / фото Детектор медіа
Події в “крокусі” у прямому етері коментував представник ГУР Юсов телеканалу 1+1 / фото Детектор медіа

Те, що відео є підробним, вказує міміка та мовлення тодішнього секретаря РНБО: коли Данілов мовчить та робить паузи, його діпфейк продовжує “говорити” та навпаки. 

То ж, поки у підмосков’ї тривали рятувальні роботи, а російська влада закликала засудити теракт та співчувати їй, російські медіа намагались поширювати дезінформацію та створювала діпфейки представників влади. Звинуватити Україну в теракті, не маючи прямих доказів — один з компонентів шовіністичної політики кремля. 

Безпідставно: “Виконавці теракту направлялись в Україну, де їм підготували “вікно”

Майже за добу після подій в “крокусі” із заявою щодо інциденту вийшов владімір путін, самопроголошений президент рф. Він заявив, що терористи на білій автівці їхали у бік російсько-українського кордону, де їм було заздалегідь підготовлено “вікно”. За інформацією кремлівського Telegram-каналу Baza підозрюваних затримали у населеному пункті (н.п.) теплий у брянській області рф, неподалік кордону з білоруссю. 

“Терористи, які влаштували стрілянину в концертному залі в “крокус сіті холі”, рушили в бік України, де, згідно з попередніми даними, для них було підготовлено “вікно” для переходу держкордону”, — заявив диктатор путін. 

Вже зранку 23 березня дмитро крутой, посол білорусі в рф вийшов з заявою, що спецслужби сусідньої держави допомагали запобігти перетину російсько-білоруського кордону.

“Активна взаємодія з учорашнього дня здійснюється по лінії спеціальних служб. Керівник Комітету державної безпеки перебуває на прямому зв’язку зі своїм колегою. І фактично основним завданням минулої ночі було не дати піти терористам піти через наш спільний кордон. Таке завдання виконано. Були введені максимальні заходи безпеки”, — заявив посол білорусі в рф.

26 березня 2024 року олександр лукашенко, самопроголошений президент білорусі також виступив з заявою, що після інциденту російські та білоруські силовики працювали спільно, за заздалегідь розробленим планом. 

“Вони не могли піти в білорусь. Їхні куратори (у нас є підозри на деяких, це я путіну зателефоную, скажу свої підозри) — вони розуміли, що в білорусь заходити не можна. Тому що в перші хвилини, як у росії частина області перейшла на посилений режим безпеки, так і в нас. Як тільки главам держав надійшла інформація від спецслужб про те, що автомобіль із терористами рухається в напрямку брянська, було досягнуто домовленості, що білорусь блокує свою ділянку напрямку ймовірного руху злочинців, а російська сторона — свою”, — цитує слова диктатора білорусі видання Белта.

Версія подій за словами путіна та влади лукашенка не збігається. У своїй заяві путін чітко акцентував на тому, що терористи мали контакт з українською стороною та спрямовували саме до російсько-українського кордону, натомість слова посла білорусі у рф та диктатора кажуть про те, що терористи мали шлях у білорусь, але нібито через неспроможність потрапити на територію держави, вони розвернулись та поїхали у бік України. У будь-якому випадку, немає жодних доказів правдивості тієї чи іншої версії. Обидві країни беруть участь у війні проти України.

Ми порівняли відстань до білоруського та українського кордону. Від н.п. теплий брянської області рф до найближчого до кордону з білоруссю н.п. біляни 31 кілометр, натомість до н.п. ломаківка, що поблизу кордону з Україною вже 116 кілометрів. Сказати точно, куди слідували виконавці стрілянини — достеменно невідомо. 

Зазначимо, що представники ІДІЛ взяли відповідальність за теракт на себе. Через свій рупор Amaq представники осередку “Вілаят Хорасан” опублікували фото чотирьох чоловіків, які нібито здійснювали стрілянину. Російські силовики заявили про затримання 11 людей, серед яких, за їх словами, були 4 нападники. Всі — громадяни Таджикистану:

  • Далерджон Мірзоєв;
  • Саїдакрамі Муродалі Рачабалізод;
  • Шамсидін Фарідуні;
  • Мухаммадсобір Файзов.

Російський ліберальний Telegram-канал BRIEF ідентифікував чоловіків з фото з ресурсу ІДІЛу — саме четверо затриманих на фото. 

Маніпуляція: “Росіяни — жертви українського тероризму”

Після того, як сталась стрілянина, російські прокремлівські ЗМІ почали публікувати списки тих країн, які висловили співчуття росії. Вони нарахували близько 60 країн, зазначили, що співчуття висловили Генсек ООН, Радбез ООН та Генсек ШОС. Рашисти зауважили, що співчуття висловили голови держав та міжнародних організацій. Однак це не зовсім так.

Якщо аналізувати перепости на російських ресурсах, то здебільшого співчуття висловлювали окремі політики європейських держав, МЗС, інші державні установи. Якщо казати про глав держав, то це були президенти білорусі, Куби, Венесуели, Ірану, Туреччини, президенти країн СНД, лідер ХАМАСу. Лідери європейських держав лише давали коментарі щодо можливої причетності своїх держав до теракту та критикували будь-які звинувачення росіян у бік України.

Росії нібито співчувають інші країни 1
Росіяни поширили інфографіку “співчувань” / скриншот

Росіянам стало зручно бути у стані жертви. Протягом наступних днів у своєму Telegram-каналі марія захарова, речниця мзс рф окрім безпідставних звинувачень у бік України, активно перепостила дописи з ресурсів російських посольств у різних країнах. Демонструвались фотографії та відео, як до посольств приносили квіти, збори скорботних людей, приспущений триколор над будівлями посольств та інші матеріали.

Це також одна з маніпуляцій — продемонструвати підтримку з боку світової спільноти, яка перебуває у скорботі. Насправді були лише поодинокі випадки, коли громадяни приносили квіти, однак, якщо порівнювати громадські акції після смерті навального, то можна помітити суттєву різницю: квітів набагато менше, великих скупчень біля посольств не було, у світових ЗМІ тема теракту в “крокусі” не виносилась у перші шпальти газет та обкладинки журналів.

Берлін. Ліворуч — акція пам’яті навальному, праворуч — квіти під посольством рф у Німеччині / колаж Bahmut IN.UA
Берлін. Ліворуч — акція пам’яті навальному, праворуч — квіти під посольством рф у Німеччині / колаж Bahmut IN.UA

Більш-менш масштабні акції провели тільки в білорусі, решта — в росії та на ТОТ. До того, росіянам в стані “жертви” стало зручно ще й звинувачувати тих, хто “недостатньо” висловив співчуття. Наприклад, росЗМІ звинуватили Дональда Туска, прем’єр-міністра Польщі, що на своїй сторінці в соціальній мережі Х лише повідомив про теракт, а ні висловив співчуття, а захарова звинуватила Латвію, офіс Генсека ООН

“Не найкращим чином поводиться й офіційна влада Латвії, яка так і не спромоглася висловити співчуття сім’ям загиблих і засудити цей звірячий теракт”, — зазначили в посольстві рф в Латвії.

Нагадаємо, що в ніч з 21 по 22 березня 2024 року росіяни здійснили масовану ракетну атаку на Україну. Окрім влучань в цивільну та критичну інфраструктуру, росіяни поцілили в ДніпроГЕС. Це була друга спроба здійснити екоцид після підриву дамби Каховської ГЕС напочатку червня 2023 року.

Однак після стрілянини, яка сталась через декілька годин, про черговий злочин росіян майже не згадували. Росіяни активно просували тему з терактом в інфопросторі, щоб привернути увагу міжнародної спільноти та просувати ідею “росія — жертва терористів”. 

Маніпуляція: “Голова СБУ Малюк визнав, що Україна “замовила” теракт”

В кремлівському виданні комсомольська правда вийшов матеріал олександра коца, воєнкора та антиукраїнського пропагандиста. Він нібито проаналізував інтерв’ю очільника СБУ Василя Малюка та зробив висновок, що саме Україна організувала стрілянину у “крокусі”, а ІДІЛ — виконавці. 

Малюк
Воєнкор коц написав маніпулятивний матеріал / скриншот

У якості аргументу він наводить тези, які озвучив Малюк про вбитих та покалічених колаборантів та пропагандистів на території рф та ТОТ. Ці ствердження він позначив, як “деталі, які міг знати тільки виконавець (ред. теракту в крокусі). Як, наприклад, вбивство іллі киви чи владлєна татарського, або підрив міністра внутрішніх справ “лнр” ігоря корнета та генпрокурора “лнр” сергія горенко та стрілянина у підмосков’ї у березні 2024 року якось пов’язані, коц не роз’яснює. Сам Василь Малюк ніяк не коментував події щодо крокуса. 

Подібні тези, що Україна здійснює постійні терористичні акти проти росії, писали так звані “фактчекери” у перші години після теракту. Тільки там також приписували вбивство дар’ї дугіної, підриви кримського мосту, рейди російських добровольчих батальонів на територію брянської області, збиття ІЛ-76 під білгородом у січні 2024 року,  та звісно, “бомбардування” Донбасу з 2014 року. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 5 Січня 2025
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу США, як 51-й штат. Про підтримку українською діаспорою цієї пропозиції начебто свідчать результати виборів президента США.

Фейковий допис про українську діаспору в Торонто / скриншот

Українська діаспора в Торонто: російський фейк

18 грудня новообраний президент Сполучених Штатів запропонував перетворити Канаду на частину США, назвавши це «чудовою ідеєю». «Ніхто не може відповісти, чому ми субсидуємо Канаду на суму понад 100 000 000 доларів на рік? Не має сенсу! Багато канадців хочуть, щоб Канада стала 51-м штатом. Вони б значно заощадили на податках і військовій охороні. Я думаю, що це чудова ідея. 51-й штат!!!» — Трамп написав у своїй соцмережі TruthSocial.

Допис Дональда Трампа у TruthSocial / скриншот

Однак інформація про те, що українська діаспора у Торонто підтримала цю пропозицію — фейк. У жодному офіційному канадському чи міжнародному медіа немає даних, які б підтверджували проведення такого опитування. Опитування на тему “чи повинна Канада приєднатися до США?” є політично чутливим і навряд чи могло бути ініційоване будь-якою офіційною установою. Якби все ж воно відбулось, про це була б згадка у відомих канадських медіа, як-от CBC, The Globe and Mail або Toronto Star.

Цю нібито новину поширюють виключно пропагандистські Telegram-канали, форуми та російські ЗМІ. У своїх дописах вони посилаються нібито на портал “UA in Toronto”, не додаючи жодного посилання для підтвердження. Редакція “Бахмут.IN.UA” переглянула сторінки у соцмережах та сайт української діаспори в Торонто. Немає жодного допису про те, що більшість українців в Канаді підтримують ідею перетворення Канади в 51-й штат США.

Українська діаспора в Канаді має багаторічну історію і добре інтегрувалася в канадське суспільство. Незадоволеність допомогою чи престижем Канади в контексті конкуренції зі США є штучним стереотипом, який створює негативний образ українців. Такі заяви є частиною інформаційної війни, що спрямовані на розпалювання напруги між діаспорою та канадським урядом, а також на створення образу “невдячних мігрантів”. Канада активно підтримує Україну в умовах війни, і більшість представників діаспори цінують це.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 28 Грудня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, одяг та їжу. Водночас у відео стверджується, що жінка начебто незадоволена, адже, мовляв, очікувала від Данії більше підтримки.

Однак, це фейк. В оригіналі сюжету від BBC українська біженка з вдячністю розповідала про отриману допомогу. А твердження про нібито інші очікування були створені за допомогою голосового діпфейку.

Українські біженці: російська пропаганда

Фейковий допис про незадоволення української біженки / скриншот

Відредагований сюжет з українською біженкою з’явився 25 грудня на пропагандистському Telegram-каналі “медведь”. У ньому українська біженка Алла говорить: “Ми дуже вдячні данцям. Вони надали нам місце для проживання, їжу, весь цей одяг. Ми отримали багато пожертв і це дуже мило”. Також жінка додає, що планує Данію зробити своєю новою домівкою. 

Після цього, лунає голосовий діпфейк слів, яких насправді немає в сюжеті ВВС News: “Але це не той рівень підтримки, на який ми розраховували. Нам досі доводиться жити в маленьких квартирах. Це важливо для мене, тому, що я маю двох дітей, тому я б хотіла, щоб кожна дитина мала окрему кімнату. Наданий нам одяг — не новий і це стає проблемою, адже мої діти не звикли носити вживаний одяг. Загалом, якщо ви запитаєте, де для мене найбільш комфортно жити — тут в Данії чи в Україні до війни, я б сказала в Україні. Данія неочікувано виявилась незручною для проживання.”

Справжній сюжет був опублікований на платформах ВВС 1 травня 2022 року з назвою “У Данії подвійні стандарти щодо біженців?”, у якому висвітлили різне ставлення данського уряду до біженців з України та Сирії. За словами української біженки Алли, країна дає їй можливість розпочати нове життя, тоді як сирійці відчувають себе небажаними. Зокрема, уряд скасував дозволи на проживання для сотень сирійців, мотивуючи це тим, що повернення на їхню батьківщину тепер є безпечним, з чим не погоджуються самі сирійці.

Оригінальний сюжет BBC / скриншот

Фейкові слова, озвучені нібито голосом Алли, лунають швидше та різкіше порівняно з її оригінальним мовленням. Крім того, голосовий діпфейк використовується лише як позакадровий голос, а сама біженка не з’являється на екрані. Натомість у справжньому сюжеті жінка присутня в кадрі під час розмови.

Окрім того, пропагандисти, перед тим, як запустити відео на свою аудиторію, наклали на відеоряд російські субтитри. Це зроблено для того, аби росіяни, які не знають англійської мови, змогли подивитися цей ролик та самостійно нібито впевнитися: так, дійсно, українці — невдячні! Вони також наврядчи звернуть увагу на зміну у голосі головної героїні відео.

Російська пропаганда вкотре намагається висміяти українських біженців та створити образ невдячних людей. Такі історії спеціально створюються, щоб викликати негативне ставлення до українців у країнах, які їх приймають. Пропагандисти хочуть посіяти думку, що українці лише користуються допомогою і не цінують її. Це одна із частин інформаційної війни, спрямованої на те, щоб зменшити рівень підтримки України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]

14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok

Гортаючи популярну соцмережу TikTok, користувачі можуть наткнутися на акаунти, які розповідають про “довгоочікувані законопроєкти”, завдяки яким різні верстви населення України отримуватимуть матеріальну допомогу від держави. […]

“У вашій будівлі я заклав вибухівку”. Українці отримують листи з погрозами від “військових”

У соціальних мережах українці діляться скриншотами, зробленими з власних поштових скриньок. Листи відправляють буцімто українські військовослужбовці, погрожуючи цивільному населенню, а також розповідаючи про недоліки в […]